sobhe-no.ir
624
دوشنبه، ۱۰ دی ۱۳۹۷
1
با حکم رهبر انقلاب

آیت‌الله آملی رییس مجمع تشخیص شد

محسن هاشمی جلسه دیروز شورای شهر را ترک کرد

قهر بازی

سفیر سوریه با ابلاغ پیام بشار اسد تاکید کرد

ایران؛ اولویت اول بازسازی سوریه

سفیر سوریه با حضور در همایش مشترک ایران و سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، پیام بشار اسد برای اولویت بازسازی این کشور توسط شرکت‌های ایرانی را به مقامات ایرانی رساند.

سر مقاله

اصلاح خویش

«صبح‌نو» از بودجه جنجالی وزارت بهداشت که ماجرای قهر و استعفای وزیر بهداشت را به‌دنبال داشته است، گزارش می‌دهد

به خاطر یک مشت ریال

روز گذشته خبر استعفای وزیر بهداشت در رسانه‌ها منتشر شد و علت آن را دعوا بر سر بودجه وزارت بهداشت در سال‌98 اظهار کردند. وزارت بهداشت مدعی شد که بودجه پیشنهادی برای این وزارتخانه کم است و همین موضوع سبب شد سازمان برنامه‌و‌بودجه جزئیاتی را از بودجه نجومی این وزارتخانه از محل‌های مختلف منتشر کند. آقای علی نوبخت نیز این وزارتخانه را متهم به پول‌پاشی کرده و می‌گوید: وزارت بهداشت‌و‌درمان طی این مدت به‌دلیل عدم مدیریت منابع و رعایت نکردن قانون به ظاهر پول کم آورده است.

خروش دوباره ایران از خزر تا خلیج‌فارس

9دی؛ فرهنگسرای بصیرت

9‌دی، روز روشنگری است و هرجا روشنگری باشد، فتنه‌انگیز دستش کوتاه می‌شود و این مردم بودند که با بصیرت خود علیه فتنه‌گران به‌پاخاستند تا آبی باشند بر شعله فتنه که جامعه را تا پرتگاه گمراهی کشانده بود.

روایت حجت‌الاسلام خاموشی از رایزنی‌هایش با نامزدهای معترض

موسوی گفت نمی‌گویم تقلب شده اما تخلف شده است

با نزدیک شدن به روزهای آخر سال دستفروشی هم رونق گرفته است

بساط زندگی در خیابان پهن است

راه برای رد شدن نیست. عرض پیاده‌روی دو متری به نصف رسیده است. این در حالی است که دستفروش‌ها خود در داخل باغچه کنار پیاده‌رو ایستاده‌اند تا عرض کمتری از پیاده‌رو را بگیرند. البته با اینکه تردد به سختی انجام می‌شود اما خود شهروندان نیز دلیل اصلی دیگر برای حضور دستفروش‌ها هستند. افراد بسیاری هستند که در کسوت مشتری روبه‌روی بساط‌ها می‌ایستند. یکی چتر می‌خرد چون امسال خدارا شکر بارندگی زیاد است و دیگری به‌دنبال دستکش و کلاه پشمی دستبافت است. مرد میانسال بساطی هم تا می‌بیند عکس می‌اندازم می‌گوید: آقا ننداز... ما آبروداریم! این وضعیت بسیاری از خیابان‌ها و میادین مرکزی پایتخت است که در روزهای پایانی سال هر روز شلوغ‌تر از قبل می‌شود.

حواشی جدید کی‌روش در تضاد با رؤیای قهرمانی و موفقیت تیم ملی

به‌جای توجیه، بجنگ...

تیم ملی فوتبال ایران درحالی باید هفته دیگر در نخستین دیدار خود در جام ملت‌های آسیا برابر یمن به میدان برود که فضای حاکم بر فوتبال کشور به‌خاطر اظهار‌نظرهای چندی پیش کارلوس کی‌روش ملتهب شده است.

«پاره سنگ» مهدی یراحی به سمت چه کسی پرتاب شده است؟

فریاد در خلأ

چند وقتی است که بحث موسیقی اعتراضی در فضای موسیقی کشور به گوش می‌رسد. از آلبوم «ابراهیم» آقای محسن چاووشی گرفته تا موزیک‌ویدئوی تازه آقای مهدی یراحی، «پاره سنگ». وقتی در فضای ابتذال مضاعف این روزهای موسیقی پاپ و سلطه تاجران و بساز‌بفروش‌ها بر مجریان تهیه‌کنندگی موسیقی و برگزاری کنسرت‌ها، خبر تولید این آثار منتشر شد، بسیاری دلگرم شد‌ند؛ اما خیلی زود و پس از انتشار این قطعه‌ها معلوم شد که با چه نوع اعتراضی مواجهیم؛ اعتراضی از جنس غرولندهای توییتری و متلک‌های اینستاگرامی. فریادهایی که هرچند بلند بودند، اما هیچ ظالمی و بدتر از آن هیچ ظلمی را نشانه نمی‌گرفتند. تنها خاصیت این آثار دست‌و‌پا کردن چهره‌ای متفاوت برای خوانندگان و ایجاد بازاری تازه در فضای یک‌نواخت‌شده موسیقی امروز بود. در این گزارش تلاش کرده‌ایم با مرور سنت موسیقی‌های اعتراضی در سراسر جهان به این سوال پاسخ دهیم که سرمایه‌داری چطور موسیقی اعتراضی را مصادره کرده است؟

گفت‌وگو با کارگردان مستند «قطار مسیر 60» که تلاش می‌کند موسیقی دهه اول انقلاب را روایت کند

مرثیه‌ای برای سرودها

هنوز موسیقی‌های انقلابی توی گوش ما تکرار می‌شود. از آوازهای شجریان و ناظری گرفته تا نوحه‌های آهنگران و کویتی‌پور. هنوز هم وقتی این موسیقی‌ها از رادیو و تلویزیون پخش می‌شوند تبدیل به زمزمه روی لب‌ها می‌شوند. اما بسیاری از ما نمی‌دانیم این موسیقی‌ها در چه فضایی شکل گرفتند. مستند «قطار مسیر60» به کارگردانی خانم کتایون جهانگیری تلاش کرده در گفت‌وگو با جمعی از اهالی تأثیرگذار این دوره روایتگر اوج و فرود موسیقی در دهه‌60 باشد. در مصاحبه با ایشان از سختی‌های مسیر پرسیدم و نقاط قوت و ضعف مستند را مرور کردیم.

روند تأیید صلاحیت کاندیداهای شورای شهر باید تغییر کند | نمایندگان مجلس در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره اتفاقات شوراها می‌گویند

مماشات برای حفظ منافع

آقای محمدابراهیم شوشتری، رییس مرکز حراست وزارت کشور و مشاور وزیر کشور گفته بود «براساس قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی اختیارات متعدد و گوناگونی بر عهده شوراهای اسلامی شهر و روستا واگذار شده که در صورت استفاده صحیح از آن می‌توانند حاکمیت را در اجرای وظایف یاری کنند. با توجه به اراده قانون‌گذار بخشی از انتظارات محقق شد اما این نهاد با آسیب‌ها و تهدیداتی مواجه شده و تخلفاتی از سوی برخی از اعضا در شهر و روستاها بروز یافته که جایگاه شورا را خدشه‌دار کرده است»، این اظهارات نشان می‌دهد که حتی وزارت کشور هم از وضعیت موجود در بین شوراها رضایت چندانی ندارد.

شماره‌های پیشین