622
شنبه، ۰۸ دی ۱۳۹۷
1
پرچم سوریه در منبج برافراشته شد

پاسخ ارتش سوریه به ندای کردها

دگرگونی در سیاست‌های منطقه‌ای آل‌سعود

برکناری وزیری که عبری فکر می‌کرد و عربی صحبت

پادشاه عربستان روز پنجشنبه دست به یک خانه‌تکانی در دولت زد؛ در وضعیتی که این کشور تحت فشارهای خارجی و داخلی قرار گرفته بود، چه درباره جنگ یمن، چه در مسأله ترور جمال خاشقجی یا بازداشت شاهزاده‌ها. گویا آل‌سعود در نظر دارد تا سیاست‌های خود را از حالت تهاجمی و نظامی به گفتمان و تبادلات اقتصادی تبدیل کند.

تأملی در رقم بودجه‌98 که سرنوشت بخش‌های کلیدی کشور را رقم می‌زند

آب‌باریکه 2/5 درصدی فرهنگ

هر سال با ارائه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس، سروصدای بخش‌های گوناگون کشور بلند می‌شود و هر‌یک سهم بیشتری از بودجه را مطالبه می‌کنند. «فرهنگ» هم که یکی از عرصه‌های کلان مدیریتی و اجرایی کشور است، از این قاعده مستثنا نیست. البته در اینجا «فرهنگ» با آن فرهنگی که مانند هوا در زیست جمعی ما اثرگذار است تفاوت دارد و معنایی خاص از فرهنگ مدنظر است که البته با آن معنای وسیع فرهنگ هم بی‌ارتباط نیست. در این گزارش می‌خواهیم با نگاهی به چند عدد و رقم در بودجه پیشنهادی سال‌98، در این موضوع تأمل کنیم که فرهنگ با همه ابعاد و پیچیدگی‌هایش چطور بودجه می‌گیرد و این بودجه نسبت‌به سال‌های گذشته چه تفاوت‌هایی داشته و همچنین بخش‌های مختلف فرهنگ در نگاه برنامه‌ریز اصلی کشور چگونه باید از منابع عمومی کشور بهره‌مند شوند؟

روایت «صبح‌نو» از تبدیل باغ معروف خوردین در شمال تهران به مجموعه تربیتی توانا را بخوانید | آستان قدس رضوی باغ 4هکتاری را به جای برج تبدیل به مجموعه آموزشی کرد

جایی برای نفس کشیدن

در هفته گذشته پردیس تربیتی توانا به همت آستان قدس رضوی و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به منظور توسعه، آموزش و نشر ایده‎های تربیتی کودک و نوجوان با رویکرد اسلامی در عرصه ملی و بین‌المللی در زمینی به مساحت چهارهکتار در غرب تهران به بهره‌برداری رسید. حجت‌الاسلام رییسی، تولیت آستان قدس رضوی می‌گوید: اگرچه قبل اینکه بنده در آستان قدس مشغول به کار شوم مجوز ساخت برج‌های اداری تجاری در این باغ گرفته شده بود اما ما ترجیح دادیم این محل را به فضایی برای رشد، تربیت و آموزش کودکان و نوجوانان تبدیل کنیم.

سر مقاله

نظام‌سازی برای مقاومت

ظلم بزرگ و ظالمین طلبکار

یادداشت مهدی فضائلی

بازخوانی قیام مردم در برابر فتنه‌گران

حماسه ماندگار

در چهار دهه اخیر، بارها ایرانیان با حماسه حضور و حمایت از نظام اسلامی موجب شکست دشمنان ایران شدند. 9 دی‌ماه 1388 در هنگامه ائتلاف دشمنان داخلی و خارجی برای تحقق آرزوی دست‌نیافتنی براندازی به وقوع پیوست.

دولت دست تعزیرات را برای برخورد با گرانفروشی بسته است

نظارت با چشمان بسته

عضو کمیسیون قضایی مجلس گفته «دولت اخیراً دست سازمان تعزیرات را در امر نظارت بسته و اجازه نمی‌دهد مأموران این سازمان به ویژه در بحث مقابله با محتکران مواد اولیه و همچنین کالاهای تولیدی ورود کنند.» نگاهی به‌نحوه رشد قیمت‌ها در چند ماهه اخیر و مسائلی که در زمان سخنرانی رییس‌جمهوری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد همه و همه مؤید این موضوع است پشت پرده افزایش قیمت‌ها سیاستی پنهان نهفته که سود آن برای دولت و ضررش برای مردمی است که این روزها به سختی زندگی را می‌گذرانند.

تهران جدید چطور به‌وجود آمد و چرا برخی مدیریت جهادی را همچنان زیرسؤال می‌برند | یادداشتی درباره تمام اتفاقاتی که از سال‌84 تا 96 شمایل قابل قبولی به پایتخت داد

سنگباران نئولیبرالیسم

آقای دکتر یوسف اباذری، استاد علوم اجتماعی دانشگاه تهران در روزهای اخیر با انتقاد از رویکرد قالیباف در اداره شهر گفته است که قالیباف این شهر را به مدت ۱۴‌سال بر اصول نئولیبرالی می‌چرخاند! همچنین آقای سعید شریعتی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نیز در گفت‌و‌گو با «تسنیم» گفته، من به آقای نجفی گفتم که شما مطمئن باشید هیچ‌کاری نمی‌توانید انجام دهید!

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با فیلمسازان از بخش نگاه‌نو‌جشنواره37فجرگزارش‌می‌دهد

سکوی پرتاب فیلم‌اولی‌ها

پس از حذف بخش فیلم‌اولی‌ها از جشنواره فیلم فجر سال گذشته، مسوولان جشنواره سی‌وهفتم تصمیم گرفتند که این بخش دوباره به جشن سینمای ایران بازگردد.

مروری بر بهترین قطعه‌های موسیقی در محکومیت فتنه‌88

ساز چنگ‌ و اهریمن سبز رنگ

چنگ، ساز باستانی ایران است. این ساز اسرارآمیز حضوری پر‌رنگ در ادبیات کهن فارسی دارد. چنگ، ساز فردوس‌نشینان و حور‌سرشتان است. سازی که نوای آن، اهریمن را خواب و دلیران را تهییج می‌کند. موسیقی در تاریخ این سرزمین بزرگ، غیر از گرمابخشی به بزم‌ و سرورها همیشه در هنگامه رزم‌ها هم حاضر بوده است. تاریخ بیداری ساکنان این سرزمین پر از صدای ساز و آواز است. از قیام کاوه و فریدون گرفته تا ایستادگی بسیجی‌های تکیده اما استوار خمینی؟ره؟. موسیقی خاستگاهی مردمی داشته و در خدمت آرمان‌های مردم بوده است. در غائله88 و خواباندن غبارهای اهریمنی فتنه‌ها، نوای این چنگ باستانی بار دیگر بلند شد. چه در هنگامه بلوا و چه در صبح پیروزی و پس از آن، خنیاگران برای پاسداشت بصیرت‌ و مقاومت‌ ملی ایرانیان حضوری نظرگیر داشتند.

شماره‌های پیشین