621
چهارشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۷
6
مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان محیط‌زیست:

جرایم صید و شکار عقرب سختگیرانه‌تر می‌شود

«صبح‌نو» از افزایش 30‌درصدی بودجه آموزش‌و‌پرورش گزارش می‌دهد

چشم‌روشنی به 5/1میلیون فرهنگی

با وجود اینکه در لایحه بودجه سال‌۹۸ دولت، بودجه پیشنهادی آموزش‌وپرورش حدوداً رشد 30‌درصدی داشته است و در بودجه گوی سبقت را از دیگر وزارتخانه‌ها ربوده، اما به نظر می‌رسد در برخی ردیف‌های بودجه‌ای، شاهد رشد تأثیرگذاری نیستیم؛ موضوعی که فرهنگیان را نگران‌تر از قبل کرده است، چرا که برای اجرای سیاست‌های بهبود معیشتی این قشر فرهنگی بودجه‌ای کلان‌تر مدنظر قرار گرفته بود.

صبح نو

«صبح‌نو» از افزایش 30‌درصدی بودجه آموزش‌و‌پرورش گزارش می‌دهد

چشم‌روشنی به 5/1میلیون فرهنگی

با وجود اینکه در لایحه بودجه سال‌۹۸ دولت، بودجه پیشنهادی آموزش‌وپرورش حدوداً رشد 30‌درصدی داشته است و در بودجه گوی سبقت را از دیگر وزارتخانه‌ها ربوده، اما به نظر می‌رسد در برخی ردیف‌های بودجه‌ای، شاهد رشد تأثیرگذاری نیستیم؛ موضوعی که فرهنگیان را نگران‌تر از قبل کرده است، چرا که برای اجرای سیاست‌های بهبود معیشتی این قشر فرهنگی بودجه‌ای کلان‌تر مدنظر قرار گرفته بود.

روز گذشته بودجه سال‌۹۸ توسط رییس‌جمهوری تقدیم مجلس شد و خبر بیشترین بودجه اختصاص‌یافته به وزارت آموزش‌و‌پرورش در رسانه‌ها منتشر شد. حالا دیگر خیل عظیم جامعه فرهنگی چشم‌انتظار گشایشی در اوضاع تأمین اعتبارات این وزارتخانه هستند تا شاید بخشی از مشکلات مالی رفع شود.
اوضاع معیشتی فرهنگیان حالا با وجود شرایط اقتصادی بیش از هر زمان دیگری سخت‌تر شده است و آن‌ها امید به حمایت وزارتخانه دارند تا مدافع حق و حقوق‌شان باشد و سیاست‌های بهبود معیشت همچون رتبه‌بندی معلمان، به اجرا درآید. البته نظرات مختلفی درباره اوضاع معیشتی معلمان و مشکلات مالی در وزارت آموزش‌و‌پرورش وجود دارد، هر ساله و با توجه به اینکه بحث و بررسی برای تأمین اعتبارات آموزش‌و‌پرورش شدت پیدا می‌کند، انتظار می‌رود تا حداقل صدای این معلمان، ترتیب اثری در شرایط دهد و از طرفی قدرت چانه‌زنی آموزش‌و‌پرورشی‌ها برای بودجه را بالا ببرد.
اما فرهنگیان فقط بخشی از این وزارتخانه عریض و طویل هستند. دانش‌آموزان، مدارس، ساخت‌وساز و تجهیز آن‌ها از جمله اقداماتی است که وزرات آموزش‌و‌پرورش می‌بایست با تمرکز بیشتر به آن‌ها بپردازد. مدارس کم‌برخودار در روستاها و استان‌های دور‌دست از جمله مواردی است که این وزارتخانه می‌بایست به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد. همین چند ماه پیش بود که قدیمی بودن ساختمان یکی از مدارس منجر به جان باختن یکی از دانش‌آموزان سنندجی شد. دنیا ویسی، دانش‌آموزی بود که بر اثر ریزش آوار مدرسه جان خود را از دست داد. اما این تمام ماجرا نبود، کم و‌ کاستی‌ها در مدارس استان‌های دور‌دست آسیب‌های بیشتری به دانش‌آموزان 
زده است. همان‌طور که در هفته گذشته نیز آتش‌سوزی بر اثر بخاری نفتی در یکی از مدارس استان سیستان‌و‌بلوچستان سبب از دست‌رفتن چند نفر از دانش آموزان این مدرسه شد. 
با این وجود مسوولان وزارت آموزش‌و‌پرورش اعلام کرده بودند که در لایحه بودجه سال‌1398 چه به صورت استانی و چه به صورت ملی، توجه به استان‌ها با رویکرد مدرسه‌محوری از اهم اهداف وزارت آموزش‌و‌پرورش خواهد بود، چرا که بیشتر مدارس کم‌برخوردار روستایی و چند‌پایه با مشکلات و کمبودهایی در زمینه‌های مختلف از جمله امکانات، تجهیزات و معلم مواجه‌اند. البته از سال گذشته، وزارت آموزش‌و‌پرورش در تلاش بود تا مدارسی را که در روستاهای نزدیک به یکدیگر هستند، تجمیع کند. با تجمیع دانش‌آموزان و کلاس‌بندی آن‌ها بر حسب پایه تحصیلی، این امکان وجود دارد که تسهیلات بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار دهند، اگر‌چه تا به این لحظه این پیشنهاد نیز اجرایی نشده است.
آقای علی الهیار‌ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌و‌پرورش، پیش‌تر گفته بود: «در بودجه سال‌98، ساماندهی و ارتقاء کیفیت و کمیت مراکز آموزشی، رفاهی، خدماتی و درمانی فرهنگیان از موضوعات مورد‌نظر ما است که به کمک اداره کل تعاون و رفاه و مشاورین و معاونت، طرح مدون و تحولی این مراکز تهیه و در دستور کار قرار می‌گیرد. خدمات این مراکز باید در شأن و منزلت فرهنگیان عزیز ارتقاء یابد تا قطره‌ای از تلاش‌های بی‌شائبه آنان جبران شود.»
 همچنین طبق آنچه آقای مجتبی زینی‌وند، رییس سازمان مدارس غیر دولتی گفته است در استان سیستان‌وبلوچستان هفت هزار و ۳۰۰‌کلاس درس با بخاری نفتی گرم می‌شوند که از این تعداد چهار هزار چراغ والور در کلاس‌ها وجود دارند.
زینی‌وند می‌گوید: «مدت‌هاست که شاهد توسعه کمّی مدارس هستیم و این نوع توسعه بر توسعه کیفی ارجحیت پیدا کرده است که این موضوع ناشی از تبعیض اختیار به استان‌ها بود، اما اخیراً مصوبه‌ای داشتیم که تأیید صلاحیت و صدور مجوز برای تأسیس، فقط در اختیار شورای مجوز قرار می‌گیرد که امیدواریم با این روند شاهد تقویت مدارس غیر دولتی موجود و توسعه کیفی آن‌ها باشیم.»

جزئیات بودجه از چه قرار است؟
در لایحه پیشنهادی بودجه‌98، مجموع بودجه پیشنهادی وزارت آموزش‌و‌پرورش و دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه هم در بخش اعتبارات و هزینه‌ای و هم در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای 458‌هزار و 313‌میلیارد و 339‌میلیون ریال پیشنهاد شده است. در واقع از 33‌هزار میلیارد تومان به بیش از 45‌هزار میلیارد تومان رسیده و از افزایش 29‌درصدی برخوردار شده است.
 افزایش 20‌درصدی اعتبارات ردیف‌های هزینه‌ای خرید خدمات آموزشی در مناطق کمتر برخوردار، افزایش 25درصدی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دانشگاه فرهنگیان، افزایش پنج برابری کمک‌‌های فنی و اعتباری برای مدارس غیردولتی و تأمین اعتبار مبلغ صد میلیارد تومان برای احداث 500‌زمین چمن مصنوعی ورزشی در مدارس کشور، از جمله مواردی است که در بخش آموزش‌و‌پرورش عمومی و فنی‌و‌‌حرفه‌ای به آن توجه شده است.
‌همچنین اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و طرح تملک فضاهای آموزشی نیمه‌تمام که 50درصد توسط خیرین تأمین شده باشد از 412 به 900‌میلیارد تومان (‌1210‌میلیارد تومان نیز توسط خیرین تأمین می‌شود) افزایش 118‌درصدی داشته است.
 
استان‌های محروم کجای کارند؟
همچنین در لایحه بودجه‌98 شاهد توسعه فعالیت «‌کمک به ارتقای شاخص‌های آموزشی و پرورشی استان‌های محروم» از چهار استان در سال جاری‌(سیستان‌و‌بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و آذربایجان‌غربی) به هشت استان (اضافه شدن استان‌های لرستان، خراسان شمالی، خوزستان و ایلام) هستیم. آقای سعید طاهری، رییس امور آموزش‌و‌پرورش عمومی و فنی‌و‌حرفه‌ای سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور نیز درباره جزئیات لایحه بودجه‌98 آموزش‌و‌پرورش ‌گفته است: «امسال دولت برای اولین‌بار تمام منابع مالی مورد نیاز آموزش‌و‌پرورش را مورد توجه قرار داده است و 45‌هزار و 500‌میلیارد تومان برای این دستگاه در نظر گرفتیم که با توجه به این منابع در نظر گرفته شده مشکلات مالی در حوزه پرداخت پاداش پایان خدمت، تأمین شیر مدارس و مواردی دیگر از این قبیل بر‌طرف می‌شود. امسال برای رتبه‌بندی دو هزار میلیارد تومان در نظر گرفتیم و با توجه به اینکه اجرای رتبه‌بندی معلمان  فقط شامل افزایش حقوق نیست، باید نظام صلاحیت حرفه‌ای هم در قالب بودجه سنواتی با رویکرد کیفیت آموزشی مورد توجه قرار گیرد.»

captcha
شماره‌های پیشین