621
چهارشنبه، ۰۵ دی ۱۳۹۷
1

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی حادثه درگذشت دانشجویان دانشگاه آزاد

مناقشه بر سر جایگزین اینستاگرام

وزیر ارتباطات ابلاغیه معاونش را بی فایده خواند

این روزها اتفاق جدیدی در حوزه فضای مجازی کشور در جریان است و آن‌هم مناقشه‌ای است که بر سر فیلتر یا عدم فیلتر اینستاگرام شروع شده است. ماجرا هم از ابلاغیه‌ای شروع شد که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از خدمات‌دهندگان اینترنت خواسته بود بسته‌های اینترنت بدون اینستاگرام ارائه کنند. در ابلاغیه‌ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، خطاب به شرکت‌ مخابرات ایران و کلیه شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اینترنتی آمده است که با توجه به ضرورت صیانت از فرهنگ اسلامی ایرانی و حریم خانواده‌ها و حمایت از محتوای داخلی، با قید فوریت تصمیمی اتخاذ کنند که بسته‌ها و طرح‌های فروش اینترنت را بدون امکان اتصال و استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام، تهیه و در لیست بسته‌های فروش خود قرار دهند.

رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی تاکید کردند

کارگزار باوفا

«صبح‌نو» از افزایش 30‌درصدی بودجه آموزش‌و‌پرورش گزارش می‌دهد

چشم‌روشنی به 5/1میلیون فرهنگی

با وجود اینکه در لایحه بودجه سال‌۹۸ دولت، بودجه پیشنهادی آموزش‌وپرورش حدوداً رشد 30‌درصدی داشته است و در بودجه گوی سبقت را از دیگر وزارتخانه‌ها ربوده، اما به نظر می‌رسد در برخی ردیف‌های بودجه‌ای، شاهد رشد تأثیرگذاری نیستیم؛ موضوعی که فرهنگیان را نگران‌تر از قبل کرده است، چرا که برای اجرای سیاست‌های بهبود معیشتی این قشر فرهنگی بودجه‌ای کلان‌تر مدنظر قرار گرفته بود.

کارشناسان اجتماعی معتقدند افزایش ازدواج با ایجاد اشتغال ممکن می‌شود نه بیشترشدن وام | شنیده‌ها حاکی از ثابت ماندن نرخ وام ازدواج در لایحه بودجه 98 است

زندگی با جیب خالی

خبرهای منتشر شده در برخی از رسانه‌ها حاکی از آن است که وام ازدواج در سال آینده تغییری نخواهد کرد. وامی که قرار بود به زوج‌های جوان برای شروع زندگی کمک کند با توجه به افزایش تورم و قیمت‌های سرسام‌آور شاید هزینه یک مراسم یا خرید یک یخچال و اجاق گاز شود و در واقع به جز بدهکار کردن زوجین در ابتدای زندگی توانایی دیگری نخواهد داشت. جالب این است که سالانه هزینه‌هایی از سوی دولت انجام می‌شود که می‌توان با مدیریت آن‌ها راه پیش پای جوانان برای ازدواج و تشکیل زندگی را هموار کرد.

گزارشی از کتاب ماهی‌خوران، سفرنامه رضا وحید‌زاده به بخش‌هایی از سواحل جنوب شرقی

بوییدن ایران از بندرعباس تا مکران

ایران کشور بزرگی است. مساحت ایران 1.648.195‌کیلومتر مربع است؛ این یعنی خیلی بزرگ. این سرزمین پهناور هجدهمین کشور بزرگ در پهنه گیتی است و از حیث عدد مردمان نیز هجدهمین کشور پر‌جمعیت جهان است. ایران از شرق با افغانستان و پاکستان، در شمال شرقی با ترکمنستان، در بخش میانی شمال با دریای خزر، در شمال غربی با جمهوری آذربایجان و ارمنستان، در غرب با ترکیه و عراق و سرانجام در جنوب با آب‌های خلیج فارس و دریای عمان همسایه‌است. ما با هفت کشور مرز خاکی و با هشت کشور مرز آبی داریم و در مجموع با 15کشور مرز مشترک داریم. آنچه خواندید در بیشتر کتاب‌های درسی جغرافیا در دوران مدرسه نوشته شده و تدریس شده است. همه ما این چیزها را خوانده‌ایم؛ اما هنوز در تلفظ مکران، کنارک، سیریک، جاسک و خور مشکل داریم. البته تقصیر ما نیست، این شهرهای «دور‌افتاده» چیزهای مهمی نیستند، که اگر بودند حتماً ما آن‌ها را می‌شناختیم. اساساً ما فقط به چیزهای مهم توجه می‌کنیم، به چیزهای خیلی مهم؛ به دعواهای برنامه‌آشپزی و دلبرکان مجازستانی.

مدیر مرکز مستند سوره حوزه هنری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

می خواهیم در تولیدمستند یک‌قدم جلوتر باشیم

آقای محسن یزدی، مدیر مرکز مستند حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی است. او پیش از این سابقه کار مطبوعاتی و خبرگزاری‌های معتبر کشور را داشته است. مصاحبه کردن با مدیران همواره دشواری‌های خاص خود را دارد اما سختی‌های گفت‌وگو با او از جنس متفاوتی بود. گفت‌وگو با مدیری که همه انتقادات را متواضعانه می‌پذیرد و برای تبرئه خودش زمین و زمان را به هم نمی‌دوزد، واقعاً دشوار است. مدیری که محصولات مرکز تحت مدیریتش در جشنواره‌های معتبر مستند بهترین و بیشترین جایزه‌ها را گرفته‌اند خیلی ساده از مسیر پنج ساله‌ای که طی کرده با ما صحبت کرد و کاستی‌های کارش را به راحتی پذیرفت. گفت‌وگو با این مدیر متفاوت را از دست ندهید.

سر مقاله

تاوان اشتباه

ماجد غماس: توصیه آیت‌الله شاهرودی، ولایت‌مداری برای شکل‌گیری وحدت در عراق بود

مهمان شهید صدر

شهید صدر او را ثمره وجودش نامیده بود. همین ارتباط ویژه با استاد موجب نقش‌آفرینی او در مبارزات علیه رژیم بعث شد. حال شاگرد به دیدار استادش رفته تا در محضر الهی شاهد نتایج تلاش‌های خود در راه اعتلای اسلام و تشیع و پیروزی حق بر باطل باشند.

نگاهی به جایگاه علمی و فقهی مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی

فقیه معاصر

چهره‌های علمی‌ که وارد عرصه سیاست می‌شوند؛ معمولاً اعتبار و خدمات علمی‌شان، آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. یکی از این چهره‌ها مرحوم آیت‌الله سید‌محمود هاشمی‌شاهرودی است. در این گزارش قصد داریم به نقل از برخی شاگردان ایشان، جایگاه علمی و فقهی این فقیه برجسته را بازشناسی کنیم.

واسطه فیض شهید صدر

گفتار آیت‌الله شب‌زنده‌دار عضو فقهای شورای نگهبان

صبح نو

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی حادثه درگذشت دانشجویان دانشگاه آزاد

حادثه‌ مصیبت‌بار امروز که به درگذشت هشت نفر از دانشجویان عزیز و زخمی شدن تعدادی دیگر انجامید بسیار دردآور و تأسف‌بار است. اینجانب ضمن ابراز همدردی با مصیبت‌دیدگان و عموم جامعه‌ دانشگاهی، به همه‌ بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می‌کنم و شفای مجروحان را از خداوند متعال مسألت می‌نمایم و از خداوند صبر و اجر برای خانواده‌های داغدار طلب می‌کنم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۹۷/۱۰/۴

captcha
شماره‌های پیشین