sobhe-no.ir
618
یکشنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۷
8

خبر

تخلفات دو شرکت تولید غلات حجیم شده در دست رسیدگی است

پرونده قضایی برای نارنجی خوشمزه

اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با ارسال نامه‌ای به دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت جهاد کشاورزی با موضوع فرآورده‌های تراریخته نوشت که در رسانه‌ها هم پخش شد، در این نامه آمده بود: «پیرو مذاکره تلفنی مورخ 1397/8/3 در مورد فرآورده‌های تراریخته دامی به استحضار می‌رساند، طبق بررسی‌های به عمل آمده بخشی از محموله‌های وارداتی این فرآورده‌ها در برخی از کارخانه‌های مواد غذایی پس از فرآوری مختصری «به‌عنوان مواد اولیه مصارف انسانی از قبیل پفک و...» مورد استفاده قرار می‌گیرد»، همین موضوع باعث شد تا ناظران به سراغ این دو برند متخلف بروند.

صبح نو

تخلفات دو شرکت تولید غلات حجیم شده در دست رسیدگی است

پرونده قضایی برای نارنجی خوشمزه

اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با ارسال نامه‌ای به دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت جهاد کشاورزی با موضوع فرآورده‌های تراریخته نوشت که در رسانه‌ها هم پخش شد، در این نامه آمده بود: «پیرو مذاکره تلفنی مورخ 1397/8/3 در مورد فرآورده‌های تراریخته دامی به استحضار می‌رساند، طبق بررسی‌های به عمل آمده بخشی از محموله‌های وارداتی این فرآورده‌ها در برخی از کارخانه‌های مواد غذایی پس از فرآوری مختصری «به‌عنوان مواد اولیه مصارف انسانی از قبیل پفک و...» مورد استفاده قرار می‌گیرد»، همین موضوع باعث شد تا ناظران به سراغ این دو برند متخلف بروند.

براساس نامه شماره 17210/200 مورخ 1397/4/16 معاون وزیر و رییس سازمان آموزش و تحقیقات وزارت خطاب به رییس سازمان دامپزشکی کشور، درج عبارت «مصرف این محموله تنها برای مصرف دام مجاز است و استفاده از این محموله برای کشت مجاز نیست» در گواهی بهداشتی تمام محموله‌های حاوی ذرت تغییر شکل یافته ژنتیک (تراریخته) مشاهده شده که این محموله‌ها در دو شرکت ...... و ..... در شهرک‌های صنعتی ........ و ...... به‌عنوان مواد اولیه مصارف انسانی استفاده می‌شود!»
نکته اساسی و پرسش اصلی این است که چرا ذرت وارداتی با تعرفه پنج‌درصد که باید در مصارف دامی مورد استفاده قرار گیرد تا به نوعی مبنای تنظیم بازار در فرآورده‌های دامی قرار گیرد با هزینه بسیار پایین برای شرکت‌های مذکور مورد مصرف انسانی قرار گرفته و ارزش افزوده هنگفتی را نصیب این شرکت‌ها کرده است؟ از طرفی سازمان دامپزشکی در مورد مصارف انسانی آن اظهار نظر نکرده و تکلیف را برعهده دانشگاه علوم پزشکی می‌داند.
با این تفاسیر متأسفانه این فرآورده‌های تراریخته بدون اخذ مجوزهای لازم و صرفاً با آزمایش‌های ابتدایی دانشگاه علوم پزشکی به مصارف انسانی می‌رسد که تبعات آن بارها در رسانه‌ها توسط متخصصین گوشزد شده است. از همه مهم‌تر چرا نهاده‌ای که باید به‌عنوان مواد اولیه تنظیم بازار مصرف شود به مصارف انسانی با ارزش افزوده بالاتر می‌رسد؟

دو برند متخلف شناخته شدند!
آقای جهانبخش کیانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش ماجرای استفاده دو برند تولید غلات حجیم شده از ذرت تراریخته وارداتی، به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «تخلف دو شرکت غذایی در استفاده از ذرت دامی برای تولید غلات حجیم شده و اسنک‌های پف‌دار بررسی و محرز و ادامه تولید آن توقیف شده است. همچنین مسوول فنی و مدیرعامل این شرکت‌ها متخلف شناخته شده و پرونده آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.»
او درباره آسیب‌های مصرف این نوع تولیدات در انسان ادامه می‌دهد: «گزارشی مبنی بر اینکه مصرف این مواد برای انسان مضرر است فعلاً وجود ندارد ولی موضوع اصلی این است که در تولید غلات حجیم شده از ذرت انسانی استفاده نشده حتی به‌رغم اینکه مسوولان این دو برند بگویند مصرف محصولات آن‌ها در این شرایط تولید ضرر دارد یا ندارد، اقدام به استفاده از مواد غیرانسانی خود تخلف است. حتی اگر مسوولان این دو کارخانه بگویند که ذرت‌های دامی را به سطح انسانی ارتقا داده باشند که آن خود بحث دیگری است.»
او با تأکید بر اینکه خط تولید این دو شرکت فعلاً متوقف شده است، اضافه می‌کند: «پرونده تخلف این شرکت در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اگر نیاز باشد، به مراجع قضایی ارسال می‌شود. موضوع صرفاً خطرناک‌بودن یک خوراکی نیست، مهم این است که مصرف‌کننده باید بداند چه چیزی می‌خورد، اگر به او بگوییم این محصول با مواد اولیه خوراک دام تهیه شده، باز هم اقدام به خرید و خوردن آن می‌کند؟ موضوع نخست سلامتی مردم و خطرناک نبودن مواد اولیه‌ای است که در تولید خوراکی‌ها استفاده می‌شود اما ما به همین هم بسنده نمی‌کنیم، به‌ویژه در مورد خوراکی‌هایی که مخاطب اصلی آن‌ها کودکان هستند.»

جمع‌آوری محصول از بازار امکان ندارد
سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سؤال که با توجه به آسیب‌های احتمالی مصرف چنین موادی برای افراد، آیا میزان تولید این دو کارخانه و عرضه در بازار مشخص است و آیا امکان جمع‌آوری این محصولات وجود دارد، می‌گوید: «آنچه که هم در حال تولید و توزیع بوده توقیف و اجازه ادامه توزیع هم داده نشده است ولی بخشی که قبل از توقیف در بازار توزیع شده عملاً قابل جمع‌آوری و احصا نیست.»
او اضافه می‌کند: «در یکسال گذشته با توجه به تفاوت قیمت‌هایی که به خاطر نرخ ارز ایجاد شد، پیش‌بینی می‌شد که تخلفاتی در این باره وجود داشته باشد، سازمان غذا و دارو ابلاغ کرده که کارخانه‌ها و تولیدکننده‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند، با توجه به اینکه ابلاغ قبلاً صورت گرفته است هیچ توجیهی در این باره مورد قبول نیست و با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.»
کیانپور در پاسخ به این سؤال که با توجه محرز شدن تخلفات صورت گرفته آیا قرار نیست اسم این دو برند به اطلاع عمومی برسد تا در خرید خود دقت بیشتری را داشته باشند، این‌طور پاسخ می‌دهد: «چون پرونده قضایی شده ما اسم اعلام نکردیم. این دو برند جزو شرکت‌های نه خیلی بزرگ اما کوچک هم نیستند و شهرت دارند و اگر مرجع قضایی بعد از قطعیت حکم صلاح بداند اسامی این دو برند را اعلام می‌کند.» 

محصولات مضر نیستند
آقای ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت نیز درباره این موضوع گفته است: «دو تخلف استفاده از ذرت دامی و سهمیه ارزی رخ داده است، یعنی از ارز 4200 تومانی که برای این محصولات مجاز نبوده، استفاده شده است. البته به مردم اطمینان می‌دهم که در مراحل اولیه این محصولات شناسایی و خطوط تولید مشکوک تعطیل و تمام نمونه‌برداری‌ها انجام شده و در حال بررسی هستیم که چه مقدار وارد بازار شده است.»
او ادامه می‌دهد: «این اطمینان را می‌دهم که این محصولات از لحاظ سلامتی مضر نیستند اما از لحاظ قانونی تخلف انجام شده که اشد برخورد انجام خواهد شد. مقامات قضایی مطلع هستند اما تا تکمیل مستندات کمی زمان می‌برد.»

ممنوعیت استفاده از محصولات تراریخته 
آقای محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با تولید پفک با ذرت‌های وارداتی تراریخته بااستاندارد خوراک دام توسط دو برند معروف کشور گفت: نفس این کار خلاف قانون بوده و تولید کننده مواد غذایی به هیچ عنوان حق استفاده از محصولات تراریخته و خوراک دامی را ندارند و باید با آن‌ها به شدت برخورد شود. پفک محصولی است که کودکان و نوجوانان زیر 15‌سال بیشترین 
مصرف کننده آن محسوب می‌شوند، بی‌تردید استفاده از مواد اولیه غیرمجاز سلامت گروه‌های هدف را به خطر می‌اندازد.او اظهار کرد: مسوول فنی همه کارخانه‌ها بر کیفیت تولید نهایی محصولات نظارت دارند، این افراد می‌توانند به‌عنوان ضابط و رابطه دستگاه دولتی و قضایی عمل کنند اما متأسفانه تمام مسوولان فنی حقوق خود را از کارفرمایان دریافت می‌کنند و به نوعی وام‌دار آن‌ها می‌شوند در نتیجه قاطعیت خود را در اجرای قانون از دست می‌دهد. هر چند که ناظران سازمان غذا و دارو نیز باید به وظایف نظارتی خودشان عمل می‌کردند. این نماینده مجلس ادامه داد: سازمان استاندار هم در این زمینه عملکرد خوبی نداشته است، برای نظارت دقیق باید محصولات مواد غذایی را به صورت رندوم از بازار جمع‌آوری و کیفیت محصولات را در آزمایشگاه‌های مرجع خودش بررسی کنند. متأسفانه در حوزه نظارت بر محصولات سلامت‌محور و محصولات غذایی بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم.

تخلفاتی که آشکارند!
آقای علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه گفته است: گزارشی در این رابطه به کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس ارائه نشده است اما به صورت کلی استفاده مستقیم از محصولات تراریخته برای انسان بسیار خطرناک بوده و یک تخلف آشکار محسوب می‌شود. محصولات تراریخته از طریق دستکاری ژنتیکی به دست می‌آیند و با محصولات اصلاح نژادی و ژن برتر متفاوت است. زمانی که به‌دنبال ژن برتر هستیم ژنی با تولید بالاتر و شاخصه مناسب‌تر را انتخاب می‌کنید اما طبیعت محصولات را دست‌کاری نمی‌کنیم. مصرف محصولات ژن برتر خطری برای انسان ندارد. اما زمانی که دستکاری ژنتیکی انجام شود بی‌تردید اثرات مخربی بر سلامتی انسان می‌گذارد. وی افزود: بی‌خطری محصولات تراریخته در هیچ جای دنیا اثبات نشده است. بنابر گزارشاتی، ذرت و سویاهایی که به منظور خوراک دام و طیور وارد کشور می‌شوند تراریخته بوده و انسان مصرف کننده دوم آن محسوب می‌شود که بسیاری از خطرات احتمالی مصرف محصولات تراریخته را کاهش می‌دهد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی تأکیدکرد: آسیب‌رسان بودن محصولات تراریخته نیازمند یک مطالعه درازمدت است و باید اثراتش در نسل‌های مختلف بررسی شود به همین منظور احتیاط در مصرف آن‌ها ضروری است، سازمان حفاظت از محیط‌زیست و وزارت جهاد کشارزی باید نظارت جدی‌تری بر تولید و واردات محصولات تراریخته داشته باشند. 

استفاده از تراریخته در برخی محصولات غذایی و دارویی
آقای یعقوب شیویاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای نیز در این رابطه گفته است: امنیت و سلامت غذایی در جامعه بسیار مهم بوده و اگر نتوانیم به خوبی در جامعه ایجاد کنیم با مشکلات مختلفی روبه‌رو خواهیم شد، متأسفانه برخی از محصولات تراریخته بدون مجوز قانونی و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند و در صنایع قضایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
او در رابطه با استفاده دو کارخانه از محصولات تراریخته در تولید پفک گفت: استفاده از محصولات تراریخته در مواد غذایی مشکلات بسیار زیادی را برای جامعه و مردم ایجاد خواهد کرد، سرطان گوارش یکی از بیماری‌های شایع در مصرف محصولات تراریخته است. کارخانه‌ها باید به صورت مرتب تحت نظارت و کنترل وزارت بهداشت و درمان قرار بگیرند، همچنین باید سازمان تعزیرات حکومتی و قوه‌قضاییه نیز وارد عمل شوند تا محصولات خطرناک در اختیار مردم قرار نگیرد.

خلاف، خلاف است
برخی از کارشناسان تغذیه بر این باورند شواهدی در دست نیست که خوردن محصولات تراریخته به سلامت انسان لطمه می‌زند. این بزرگترین استدلال موافقان است. مخالفان اما این استدلال را کافی نمی‌دانند. آن‌ها می‌گویند با توجه به اینکه تقریباً حدود 20سال است این محصولات در سطح تجاری کاشته شده‌اند، تحقیقات آن قدر طولانی نبوده که از سلامت و تأثیر این محصولات در درازمدت بر سلامت انسان روشن کند، برخی متخصصان این نگرانی را مطرح کرده‌اند که این محصولات ممکن است آلرژی و بیماری‌های سیستم ایمنی ایجاد کند.
به هر حال چه این محصولات برای بدن ضرر داشته باشد و چه نه، استفاده از مواد خارج از قوانین غذایی و سلامت که برای تولیدکنندگان مواد غذایی درنظر گرفته شده تخلف محرزی به شمار می‌رود. اینکه دو شرکت بزرگ تولید غلات حجیم شده تنها به‌دلیل کسب سود بیشتر و بدون توجه به قوانین و سلامتی مردم دست به چنین اقدامی زده‌اند، نشان می‌دهد انگیزه برای ارتکاب تخلفاتی از این دست در سایه نبود نظارت‌های کافی 
وجود دارد.

captcha
شماره‌های پیشین