618
یکشنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۷
5
اعتراض جلیقه زردها وارد ششمین هفته شد

اروپا عرصه تظاهرات ضد دولتی

اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه زردها» که از 6 هفته پیش شروع شده، با وجود عقب‌نشینی رییس‌جمهوری این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد. تظاهراتی که بیش از هزار و 700 بازداشتی داشته است.

برای سومین بار متوالی در سال جاری

دولت آمریکا تعطیل شد

صبح نو

برای سومین بار متوالی در سال جاری

دولت آمریکا تعطیل شد

 در پی عدم توافق دولت و کنگره آمریکا بر سر لایحه بودجه موقت، دولت آمریکا رسماً وارد وضعیت موسوم به تعطیل شد.
براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، ۹‌وزارتخانه و ده‌ها اداره دولتی تا زمان تصویب بودجه تعطیل خواهند بود و کارکنان آن‌ها هم حقوق دریافت نخواهند کرد. در پی عدم موفقیت نماینده‌های کنگره آمریکا در رسیدن به توافقی برای اجابت درخواست «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهوری این کشور جهت تأمین بودجه احداث دیوار حائل در مرز مکزیک بخش‌هایی از دولت فدرال تعطیل شد. جلسه جمعه‌شب(به وقت واشنگتن) مجلس نمایندگان آمریکا که در آن اکثریت با حزب جمهوری‌خواه است، با تصویب طرح بودجه که در آن مبلغ درخواستی ترامپ برای دیوار مرزی گنجانده شده بود، پایان یافت؛ اما بعد از آنکه روشن شد دموکرات‌ها در سنا از این طرح حمایت نمی‌کنند، کار به رأی‌گیری در این مجلس کشیده نشد. برای تصویب طرح بودجه در سنای آمریکا به آرای 60‌سناتور از مجموع صد سناتور نیاز است و دموکرات‌ها در مجلس فعلی، 49‌کرسی را در اختیار دارند. از سوم ژانویه سال آینده میلادی، کنگره جدید آمریکا آغاز به‌کار خواهد کرد؛ کنگره‌ای که اکثریت مجلس نمایندگان آن در اختیار دموکرات‌هاست و سنا در کنترل جمهوری‌خواهان باقی می‌ماند.

  واکنش ترامپ
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا نیز با انتشار یک پیام ویدئویی در صفحه توییتر خود، دموکرات‌ها را مقصر تعطیلی دولت خواند. به گزارش «فارس»، او با تکرار درخواست خود برای بودجه مورد نیاز پنج میلیارد دلاری برای دیوار مرزی با مکزیک، گفت: «کشور با عظمت ما باید امنیت مرزی داشته باشد. ما نمی‌خواهیم شاهد آمدن افرادی به اینجا باشیم که نباید اینجا باشند. افراد باید از طریق فرآیند قانونی به کشور ما بیایند. اوضاع آن بیرون، خیلی خطرناک است، مواد‌مخدر در حال سرازیر شدن به کشور است، قاچاق انسان و بسیاری دیگر از مشکلات وجود دارد... تنها چیزی که مانع این چیزها خواهد شد، امنیت مرز است.»
وی افزود: «شب گذشته مجلس نمایندگان با دو سوم آرا یک لایحه بسیار مهم را تصویب کرد، برخی‌ها از آرای این لایحه شگفت‌زده شدند، اما من تعجب نکردم چرا که همه دوست دارند از مرز حفاظت کنند، حالا بسته به سنا و در‌واقع بسته به دموکرات‌هاست، چرا‌که ما به آرای آن‌ها نیاز داریم و بدون آرای آن‌ها امکان تصویب این لایحه (بودجه موقت) وجود ندارد. ما تعطیلی (دولت) خواهیم داشت و کاری نیست که بتوانیم در این باره بکنیم چرا که به رأی دموکرات‌ها نیاز داریم. می‌خواهید اسم این را تعطیلی دولت توسط دموکرات‌ها بخوانید یا هر چیزی که دوست دارید بگذارید؛ اما ما به کمک آن‌ها برای تصویب (بودجه) نیاز داریم. خوب دموکرات‌ها! ما یک فهرست عالی از چیزهایی که نیاز داریم تا کشورمان را امن نگه‌داریم، در اختیار داریم، بیایید با هم کار کرده، فراحزبی عمل کنیم، بیایید کار را تمام کنیم. امیدوارم که تعطیلی دولت آنقدرها طول نکشد.» رسانه‌های آمریکا از جمله «سی‌بی‌اس» و پایگاه «هیل» نوشته‌اند؛ جلسه جمعه شب قانونگذاران در مجلس نمایندگان آمریکا بدون نتیجه پایان یافته و مجلس سنا هم ساعت‌۲۰:۰۰ به وقت محلی (مصادف با ساعت‌۰۴:۳۰ بامداد به وقت تهران) به کارش پایان داده است.
پیش‌تر خبرگزاری «رویترز» گزارش داده بود که جلسه بعدی مجلس سنای آمریکا ظهر شنبه (ساعت‌۱۷:۰۰ به وقت گرینویچ مصادف با ساعت‌۲۰:۳۰ شنبه به وقت تهران) خواهد بود.  این لایحه مصوب مجلس نمایندگان آمریکا بایستی برای تأیید نهایی به تصویب مجلس سنا هم می‌رسید، اما «میچ مک‌کانل»، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا ساعت‌۱۸:۰۰ عصر جمعه به وقت محلی اعلام کرد توافقی حاصل نشده و فعلاً هیچ رأی‌گیری در کار نخواهد بود.  ترامپ پیش از این تهدید کرده بود که اگر کنگره منابع مالی پنج میلیارد دلار برای ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک تخصیص ندهد، با عدم امضای لایحه بودجه، اجازه می‌دهد که دولت تعطیل شود. او قبلاً از امضای لایحه مصوب سنا که در آن بودجه‌ای برای ساخت دیوار در نظر گرفته نشده، خودداری کرد و از کنگره خواست لایحه تازه‌ای تصویب کند.
لوایح بودجه دولت آمریکا زمان‌بندی شده هستند و در صورتی که بودجه بعدی تا موعد مشخصی تصویب نشود، دولت وارد وضعیت تعطیل می‌شود. همین موجب شده تا دولت‌ها و ادوار مختلف کنگره از این ضرب‌الاجل‌های زمانی به‌عنوان اهرمی برای تأیید سیاست‌ها و طرح‌های مد‌نظر خود استفاده کنند. بنا‌بر گزارش «سی‌بی‌اس»، سازمان‌های دولتی در آمریکا که از ساعت ۰۰:۰۱ بامداد شنبه به وقت واشنگتن تعطیل می‌شوند عبارتند از: وزارت امنیت داخلی، وزارت دادگستری، وزارت خارجه، وزارت امور داخلی، وزارت کشاورزی و وزارت مسکن و توسعه شهری. در صورت تعطیلی، کارکنان این وزارتخانه‌ها و ادارات دولتی به مرخصی اجباری فرستاده شده و فعلاً به آن‌ها حقوقی پرداخت نمی‌شود.  این سومین تعطیلی دولت در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. در ژانویه سال جاری میلادی و به مدت دو روز دولت به دلیل اختلاف بر سر تامین بودجه با کنگره، تعطیل شد. دومین تعطیلی دولت کوتاه مدت و حدود ۹ ساعت بود که در نهم فوریه ۲۰۱۸ روی داد. این تعطیلی چند ساعته وقفه‌ چندانی در امور دولت ایجاد نکرد، با این حال رسانه‌های آمریکایی از آن به عنوان دومین تعطیلی دولت یاد می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین