sobhe-no.ir
618
یکشنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۷
4

مجلس بی‌ناظر و دست باز نمایندگان

یادداشت کبری آسوپار

ماجرای جعل سند ۲۲واحد یک برج در ولنجک توسط گروه کلاهبرداری درمنی

سلطان قیر اعدام شد

حمید باقری‌درمنی ملقب به «سلطان قیر» اعدام شد. مفسدی که اعداد و ارقام کلاهبرداری‌هایش نجومی و اعضای باندش حرفه‌ای بودند.

صبح نو

ماجرای جعل سند ۲۲واحد یک برج در ولنجک توسط گروه کلاهبرداری درمنی

سلطان قیر اعدام شد

حمید باقری‌درمنی ملقب به «سلطان قیر» اعدام شد. مفسدی که اعداد و ارقام کلاهبرداری‌هایش نجومی و اعضای باندش حرفه‌ای بودند.

حمید باقری‌درمنی، ۴۹‌ساله یکی از بزرگ‌ترین مفسدان اقتصادی است که در رسیدگی‌های قاطع قوه‌قضاییه به اعدام محکوم شد. در اتهامات انتسابی باقری‌درمنی، افساد فی‌الارض از‌طریق کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری با وصف سردستگی از شرکت نفت جی به میزان ۳۲۲‌میلیون و ۳۴۳‌هزار و ۳۳۶‌کیلوگرم قیر، مشارکت در شروع کلاهبرداری از شرکت بیمه ایران با وصف سردستگی و مشارکت در کلاهبرداری با ایجاد شبکه چند نفری از بانک ملی ایران با وصف سردستگی دیده می‌شود.
پرونده فساد اقتصادی باقری‌درمنی که طی ۹‌جلسه در شعبه‌۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی رسیدگی شد، شامل ۱۵۵‌جلد و ۳۲۵‌صفحه کیفرخواست بود. وی همچنین دارای پرونده‌های قضایی گوناگون در زمینه قاچاق کالا و پولشویی با ارزش نجومی و پرونده‌های معوقات بازپرداخت وام‌های بانکی و قاچاق شمش طلاست.
 این مفسد بزرگ اقتصادی در جرائم خود از روش‌های خاصی برای کلاهبرداری بهره می‌برد؛ از شکایت هم‌دستانش علیه یکدیگر تا فراری دادن آن‌ها برای رد گم کردن یا انتقال اموال خود به نام دیگران برای منحرف کردن مسیر رسیدگی‌ها.
یکی از اقدامات این فرد که در پیشبرد اهداف مجرمانه او بسیار مؤثر بوده، ایجاد یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های جعل سند و ضمانت‌نامه است که با به‌کارگیری جاعلان حرفه‌ای نسبت به آن اقدام می‌کرده است؛ به‌طوری که در رسیدگی به پرونده این فرد مشخص شد وی به‌صورت نمونه در یک اقدام از ۴۷‌سند جعلی برای اخذ ضمانت‌نامه بانکی یا ترهین معامله و ۳۶‌فقره ضمانت‌نامه جعلی و ۱۰۲‌فقره ضمانت‌نامه بدون پشتوانه، ۳۳فقره چک‌های مخدوش با مبالغ سنگین و جعل در اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد کشور استفاده کرده است.
گروه کلاهبرداری درمنی برای بسترسازی جعل اسنادشان یک برج مسکونی در محله ولنجک تهران را هدف قرار می‌دهند. برای جلب رضایت فروشنده، ۳۴‌واحد این برج را به‌صورت نقدی خریداری می‌کنند. اما بعد از خریداری این واحدها، از آنجایی که اوراق هویتی مالک برج در اختیار گروه کلاهبرداری درمنی قرار می‌گیرد، به سراغ فردی معمولی می‌روند و با استفاده از روش‌های حرفه‌ای جعل، از روی کارت ملی مالک برج مذکور، برای فرد دوم کارت ملی جعل کرده و همزمان با هماهنگی‌هایی که در دفترخانه انجام می‌شده، سند ۲۲‌واحد دیگر برج را به نام این فرد می‌کنند.
نکته قابل‌توجه اینجاست که تیم کلاهبرداری درمنی تنها به جعل سند ۲۲‌واحد برج بسنده نمی‌کنند، تیم جاعلان درمنی، این سندها را برای چند بار متوالی و پیاپی جهت ضمانت‌نامه در معاملات مختلف دوباره جعل و مورد استفاده قرار می‌دهند.
آنچه در ادامه می‌بینید تنها بخشی از اسناد جعلی است که باقری‌درمنی در این مورد از کلاهبرداری خود از آن استفاده می‌کرده است؛ در یکی از اقدامات مجرمانه آن‌ها برای کلاهبرداری، محمدرضا نصیری یکی از متهمان از طرف باقری‌درمنی دستور داشته که ۲۲سند جعلی مربوط به املاکی در ولنجک را در رهن بیمه بگذارد و در ازای آن بیمه‌نامه مسوولیت قراردادی را دریافت کند و سپس با استفاده از بیمه‌نامه‌های مذکور از شرکت پالایش نفت جی قیر دریافت کند؛ این در حالی بود که شبکه باقری‌درمنی از اسناد مذکور بارها و بارها برای کلاهبرداری‌های گوناگون استفاده کرده بودند و چندین بار مورد رهن قرار گرفته‌بودند.
قاضی عباسی، بازپرس پرونده درمنی در این رابطه می‌گوید: «می‌توان به کلاهبرداری از بانک گردشگری اشاره نمود که به همین روش و با استفاده از یکی از شرکت‌های متعلق به گروه و ضمن ارائه وثایق ملکی متعدد جعلی موفق به دریافت ده‌ها میلیارد ریال وجه نقد در قالب تسهیلات شدند یا با همین شیوه و باز هم با استفاده از اسناد متعدد ملکی جعلی که البته جعلی بودن همگی آن‌ها با دلایل و قرائن متعدد ثابت شده است، اقدام به اخذ بیمه‌نامه مسوولیت قراردادی از شرکت سهامی بیمه ایران کرده و با این بیمه‌نامه و ارائه آن به شرکت پالایش نفت جی موفق به تحصیل قیر به مقدار قابل‌توجه و کلاهبرداری شدند.»
وی می‌افزاید: «شبکه باقری‌درمنی با استفاده و ارائه اسناد و مدارک متعدد و وثایق ملکی جعلی به بانک ملی ایران موفق به اخذ ضمانت‌نامه‌های بانکی در مبالغ صدها میلیارد ریالی شده، سپس در ادامه و در تکمیل اقدامات مجرمانه خود با ارائه این ضمانت‌نامه‌ها به برخی شرکت‌های وابسته به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری توانستند تسهیلات صدها میلیارد ریالی دریافت کرده و به این صورت کلاهبرداری کنند. به‌طوری که چک‌های متعدد صادره گروه باقری‌درمنی یا از حساب مسدود صادر شده‌اند، یا اینکه به‌علت مغایرت امضاء و مندرجات و عدم کفایت موجودی همگی منجر‌به عدم پرداخت شده‌اند. در ضمانت‌نامه‌های ارائه شده نیز با مبالغ صدها میلیارد ریالی منتسب به شعبه بهار بانک ملی ایران جعلی بودن ضمانت‌نامه‌های صادره پس از بررسی‌ها و تحقیقات گسترده محرز شده است و ۲۲‌فقره سند مالکیت مربوط به ۲۲‌پلاک ثبتی در یکی از مناطق شمال تهران ارائه شده که جعلی بودن همگی آن اسناد مالکیت نیز در جریان تحقیقات ثابت شده است.»

captcha
شماره‌های پیشین