sobhe-no.ir
618
یکشنبه، ۰۲ دی ۱۳۹۷
1
نگاهی به فیلم مستند «متولد آذر»؛ پرتره‌ای از استاد مرتضی سرهنگی

شمایل یک سرباز

ما از فیلم مستند چه انتظاری داریم؟ مستند قرار است ما را با «واقعیت» مماس کند. اما واقعیت و چیستی‌اش بسیار پرمناقشه است. واقعیت چیزی نیست که بتوان به آسانی فراچنگ آورد خصوصاً از درون قاب دوربین. قاب با واقعیت در ستیزی دائمی است. قاب واقعیت را برش می‌دهد اما حتی برشی از واقعیت نیست. این برش‌ وقتی در پس و پیش برش‌های دیگر قرار می‌گیرد خود واقعیتی تازه را شکل می‌دهد. واقعیتی که به مدد دوربین و تکنیک‌های فیلم‌سازی خلق شده است. پس سؤال اول را دوباره تکرار می‌کنم. ما از فیلم مستند چه انتظاری داریم؟ یا شاید بهتر باشد سؤالم را این‌گونه اصلاح کنم. ما باید چه انتظاری از فیلم مستند داشته باشیم؟ فیلم مستند پیش از این‌که مستند باشد یک فیلم است. پس ما پیش از این که بخواهیم شاهد واقعیت باشیم باید به دنبال تماشای یک فیلم باشیم. فیلمی که درباره واقعیت یا واقعیت‌هایی ساخته شده است. متولد آذر چنین فیلمی است. فیلم مستند متولد آذر همچنان که مستند است، فیلم است و فیلم خوبی هم هست.

شاید گمان کنیم سرهنگی یک آدم عادی است...

گفتاری از اسماعیل امینی

برای سومین بار متوالی در سال جاری

دولت آمریکا تعطیل شد

گزارش «صبح‌نو» از رزمایش تهاجمی سپاه در خلیج فارس که متناسب با دکترین جدید نظامی ایران طراحی شده بود

رزمایش هشدار

رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ 12 که صبح شنبه در جزیره قشم برگزار شد از متفاوت‌ترین رزمایش‌های آبی خاکی جمهوری اسلامی ایران بود که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در دو مرحله با موفقیت اجرایی شد.

گزارش «صبح‌نو» از اقدام عجیب یک شرکت درباره پرداخت پول در ازای کتاب آماده

پول بیار کتاب ببر

همه چیز از یک توییت شروع شد. کاربری در توییتر نوشت: «از یه شرکت بهم زنگ زدند و گفتند که «اگر بخوای کتاب‌هایی ما داریم، می‌تونیم اون‌ها رو به اسم شما چاپ کنیم.» بعد از چند پرسش و پاسخ لیستی رو برام فرستادند. به همین سادگی شما می‌تونید با پرداخت پول نویسنده یک کتاب شوید.» طبق این نوشته شما لازم نبود حتماً دست به قلم باشید و اهل علم و فضل بلکه در این شرایط لازم است کمی وجه رایج مملکت در حسابتان باشد تا بعد از آشنایی با این شرکت شما صاحب یکی از کتاب‌های تألیفی آن‌ها شوید. به همین راحتی شما یک نویسنده شدید.

ماجرای جعل سند ۲۲واحد یک برج در ولنجک توسط گروه کلاهبرداری درمنی

سلطان قیر اعدام شد

حمید باقری‌درمنی ملقب به «سلطان قیر» اعدام شد. مفسدی که اعداد و ارقام کلاهبرداری‌هایش نجومی و اعضای باندش حرفه‌ای بودند.

در سال 96 حدود 670 هزار ازدواج در کشور انجام شده است

تغییر مسیر به سمت فرزندآوری

ازدواج، سنت الهی است که از سوی انبیا و اولیا نیز مورد سفارش و تأکید قرار گرفته است. در کشور ما نیز قوانین بسیاری برای کمک به جوانان و تسهیل ازدواج تصویب شده است. با این وجود آمار ازدواج در کشور خوب نیست. بر‌اساس آنچه که مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام کرده است، در شرایط فعلی هم میزان ازدواج‌ها و هم میزان فرزندآوری در کشور کاهش یافته، سالانه بین پنج تا هفت درصد از میزان ازدواج‌ها کم شده، به‌طوری که در سال‌89 حدود 890‌هزار و در سال‌96 حدود 670‌هزار ازدواج انجام شده است؛ اما اقداماتی برای تغییر این مسیر آغاز شده است.

تخلفات دو شرکت تولید غلات حجیم شده در دست رسیدگی است

پرونده قضایی برای نارنجی خوشمزه

اداره بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با ارسال نامه‌ای به دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت جهاد کشاورزی با موضوع فرآورده‌های تراریخته نوشت که در رسانه‌ها هم پخش شد، در این نامه آمده بود: «پیرو مذاکره تلفنی مورخ 1397/8/3 در مورد فرآورده‌های تراریخته دامی به استحضار می‌رساند، طبق بررسی‌های به عمل آمده بخشی از محموله‌های وارداتی این فرآورده‌ها در برخی از کارخانه‌های مواد غذایی پس از فرآوری مختصری «به‌عنوان مواد اولیه مصارف انسانی از قبیل پفک و...» مورد استفاده قرار می‌گیرد»، همین موضوع باعث شد تا ناظران به سراغ این دو برند متخلف بروند.

مجلس بی‌ناظر و دست باز نمایندگان

یادداشت کبری آسوپار

سر مقاله

خودزنی تاریخی

ویروس بدبینی

یادداشت دکتر علی دارابی

صبح نو

سر مقاله

خودزنی تاریخی

 

در هفت ساله اخیر می‌توان دو جریان پرقدرت رسانه‌ای را شناسایی کرد: اولی جریانی که درصدد احیای چهره‌های منفور سیاسی است و دومی که به‌دنبال ملکوک کردن چهره‌های معتبر است. آبشخور هر دو جریان در رسانه‌های تصویری و مجازی ضدانقلاب قرار دارد که با پول‌های سعودی در لندن و واشنگتن راه‌اندازی شده‌ و با یارگیری از عناصر رسانه‌ای بریده، جانی تازه به حرکات رسانه‌ای اپوزیسیون برانداز داده‌اند. و نقطه هدف نیز، طبقات هوادار نظام اسلامی است که باورهای اصلی‌شان را محل خدشه و تخریب قرار دهد. در جریان اول، سفیدکردن روی تروریست‌های منافقین، سلسله طاغوتی پهلوی و رژیم اسرائیل در دستور کار قرار داشته و در جریان دوم، ضربه زدن به حیثیت نهادهای انقلاب نظیر سپاه، صدا‌و‌سیما، قوه قضاییه و... و عناصر مشهور انقلابی در رده‌های مختلف حکومتی یا مدنی. متأسفانه در سال‌های اخیر از سوی یک جریان هیجان‌زده و بی‌تجربه داخلی نیز به این جدال چندین ساله، شتاب داده شده و آن‌ها نمایشی پرقدرت از خودزنی را به نمایش گذاشته‌اند که در دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده‌است و در این سال‌ها و ماه‌ها کار را بدانجا رسانده که هیچ «کسی مقیم حریم حرم» نماند. آثار وضعی چنین رخدادی نگران‌کننده و گسترده است که عمدتاً ناشی از فقدان حافظه تاریخی و تمایل به شهرت‌یابی فوری است. درمان این درد هم جز از مسیر اصلاح همین زاویه دید ممکن نیست و آگاه‌سازی تنها راه آن است.

captcha
شماره‌های پیشین