617
شنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۷
5
ناقوس مرگ تحریم‌ها در ترکیه به صدا درآمد

سوغاتی 30‌میلیارد دلاری روحانی از آنکارا

رییس‌جمهوری ایران همان‌طور که از هفته قبل اعلام شده بود به آنکارا رفت و بعد از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود با سوغاتی ۳۰‌میلیارد ‌دلاری به تهران بازگشت، البته سفر روحانی به ترکیه را می‌توان یکی از سفرهای مهم دیپلماتیک اخیر رییس دولت دانست.

استقبال سوریه سربلند از توبه‌کنندگان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

ناقوس مرگ تحریم‌ها در ترکیه به صدا درآمد

سوغاتی 30‌میلیارد دلاری روحانی از آنکارا

رییس‌جمهوری ایران همان‌طور که از هفته قبل اعلام شده بود به آنکارا رفت و بعد از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود با سوغاتی ۳۰‌میلیارد ‌دلاری به تهران بازگشت، البته سفر روحانی به ترکیه را می‌توان یکی از سفرهای مهم دیپلماتیک اخیر رییس دولت دانست.

عصر روز چهارشنبه 28‌آذرماه، حجت‌الاسلام حسن روحانی با بدرقه آقایان علی‌اکبر ولایتی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری و تعدادی از اعضای دولت در صدر یک هیأت بلند‌پایه سیاسی و اقتصادی دولت برای سفری 
دو روزه عازم پایتخت ترکیه شد.
در این سفر آقایان محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه، وزیر نفت، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رضا اردکانیان، وزیر نیرو و غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی صنعت، معدن و کشاورزی ایران، رییس‌جمهوری را همراهی کردند.
روز پنجشنبه 29‌آذرماه، حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در آنکارا در محل کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه مورد استقبال رسمی همتای ترک خود، 
رجب طیب اردوغان قرار گرفت. اردوغان به فارسی خطاب به روحانی خوشامد گفت و بعد از نواختن سرودهای رسمی دو کشور، دو رییس‌جمهوری مذاکرات دوجانبه خود را آغاز کردند.

ابراز نگرانی روحانی و اردوغان 
نسبت به تحریم‌ها علیه مردم ایران
روحانی و اردوغان پس از مذاکرات دو جانبه در پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه شرکت کردند. پس از این نشست ایران و ترکیه یک بیانیه مشترک نیز منتشر کردند که در آن بر حفظ توافق هسته‌ای ایران‌(برجام) و همکاری‌های مشترک دو‌جانبه و منطقه‌ای تأکید کرده‌اند، آن‌ها همچنین نسبت به اثرات و آسیب‌های تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا بر زندگی مردم، همکاری و رفاه و ثبات منطقه ابراز نگرانی کردند. آن‌ها همچنین تأکید کردند که هرگونه اقدام لازم را به‌منظور افزایش تجارت فی‌مابین به هدف 30‌میلیارد دلاری به‌وسیله تقویت ساز‌و‌کارهای موجود به‌کار خواهند گرفت.

اردوغان: تحریم آمریکا علیه ایران 
بر جامعه جهانی اثر منفی می‌گذارد
رجب طیب اردوغان در کنفرانس خبری پس از این نشست گفت که تهران و آنکارا برای افزایش همکاری‌های مشترک اراده‌ای مصمم دارند و تأکید کرد: تحریم‌های آمریکا بر جامعه جهانی اثر منفی می‌گذارد؛ تحریم آمریکا علیه ایران باعث بروز مشکلات اقتصادی میان ایران و ترکیه شده؛ اما با این وجود ما می‌توانیم این تهدید را به یک فرصت تبدیل کنیم. 

روحانی: هیچ کشور ثالثی قادر نیست 
روابط همسایگی ما و ترکیه را خدشه‌دار کند
همچنین حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران در کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکیه‌ای خود گفت که با آقای اردوغان بر سر گسترش روابط اقتصادی به‌ویژه در حوزه «ترانزیت» توافق کرده‌اند. روحانی همچنین گفت: «هیچ کشور ثالثی قادر نیست این روابط همسایگی، برادری و صمیمانه ما را خدشه‌دار کند. من دراینجا لازم می‌دانم که از جناب آقای اردوغان تشکر کنم. ایشان مواضع بسیار قاطع و صریحی در برابر یک جانبه‌گرایی تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران گرفته‌اند و این به معنای پایبندی دو کشور به قانون، مقررات، فرهنگ مشترک و اخلاق است.»

امضای دو سند و یادداشت تفاهم همکاری 
میان ایران و ترکیه
در این سفر، ایران و ترکیه برای توسعه و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات و همکاری‌های خود دو سند و یادداشت تفاهم همکاری امضاء کردند. یادداشت تفاهم همکاری بین تهران و آنکارا در زمینه بهداشت و درمان و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه امور ارتباطات و رسانه توسط مسوولان ارشد دو کشور به امضاء رسید.

فرصتی برای در‌هم تنیدگی اقتصاد ایران و ترکیه
پس از آن در شامگاه پنجشنبه حسن روحانی در جمع تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه، حضور رؤسای جمهور در جمع فعالان بخش خصوصی دو کشور را نشانه بالاترین حمایت از همکاری تجار ایران و ترکیه دانست و با تأکید بر اینکه «باید از تجارت ترجیحی به سمت تجارت آزاد برویم»، گفت: «آماده حمایت و تأمین شرایط لازم برای حضور سرمایه‌گذاران ترک در بازار انرژی هستیم.»
رییس‌جمهوری روحانی با تأکید بر اینکه ایران آماده تأمین انرژی ترکیه در درازمدت است، بار دیگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران اسلامی را ظالمانه خواند و اظهارداشت: «جز مقررات بین‌المللی و منافع ملت‌ها هیچ قدرتی نباید در روابط اقتصادی ما تأثیر‌گذار باشد و ما قادریم با مدیریت صحیح، تحریم را به فرصتی برای در‌هم تنیدگی اقتصاد ایران و ترکیه تبدیل کنیم.»

سفر روحانی به ترکیه
 نقطه عطفی در توسعه تجارت ترجیحی بین دو کشور
در این همایش رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نیز با اشاره به وجود روابط چند جانبه و وسیع بین ایران و ترکیه گفت: هدف ترکیه این است که سطح روابط اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی ایران به سطح روابط سیاسی ارتقاء دهد. رییس‌جمهوری ترکیه تسریع در اجرای تجارت ترجیحی را مورد تأکید قرار داد و گفت: «سفر روحانی به ترکیه می‌تواند نقطه عطفی در توسعه تجارت ترجیحی بین دو کشور باشد.»
اردوغان با اشاره به اینکه امنیت منطقه مسوولیت سنگینی بر دوش ایران و ترکیه می‌گذارد، گفت: «در این روند قدرت خود را در قالب همکاری سه‌جانبه روسیه، ایران و ترکیه نشان داده‌ایم و در این مسیر به راه خود ادامه خواهیم داد چرا که خود را موظف به تأمین امنیت منطقه می‌دانیم.»
رییس‌جمهوری ترکیه با اشاره به اعمال تحریم آمریکا علیه ایران، گفت: «تصمیم آمریکا در جهت اعمال تحریم نباید مانع رسیدن به هدف دو کشور در توسعه روابط اقتصادی باشد و باید بدانیم که تصمیم آمریکا به معنای تنبیه مردم ایران است و این موضوعی است که ترکیه در هر فرصتی آن را به صراحت اعلام می‌کند.» 
رییس‌جمهوری ترکیه افزود: «ترکیه تحریم‌ها را قبول ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند به‌دلیل آن از ترکیه انتظار داشته باشد که روابط اقتصادی با ایران را کاهش دهد و امروز در چارچوب همبستگی متقابل مصمم هستیم همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی را با حمایت از بخش‌های خصوصی انجام دهیم و لازم است نقشه راهی را برای این همکاری‌ها ترسیم کنیم و بدون تردید می‌توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.»
سفر رییس‌جمهوری به ترکیه بسیار پراهمیت بود، به‌گونه‌ای که آقای حسام‌الدین آشنا، رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در کانال شخصی خود به بیانیه مشترک حسن روحانی و رجب طیب اردوغان واکنش نشان داد و نوشت: «روحانی و اردوغان از آنکارا ناقوس مرگ تحریم‌ها را به صدا درآورده‌اند... پیام مشترک روحانی و اردوغان این است که ایرانیان و ترکیه‌ای‌ها دوستان روزهای سخت یکدیگر هستند. چه در کودتا و چه در تحریم پشت یکدیگر را خالی نمی‌کنند. ما نه فقط برای مقاومت در جریان تحریم که برای شکستن تحریم‌ها هم باید تدبیر کنیم. اردوغان هم امروز عصر از کلیدی یاد کرد که به لطف خدا قفل همه تحریم‌ها را باز می‌کند.»
سفر روحانی به ترکیه در تداوم سفرهای اخیر مقامات ارشد ایرانی به کشورهای همسایه بود. تحریم‌های شدید مالی آمریکا و تلاش ترامپ برای ایجاد فشار به ایران و کشاندن دولت روحانی پای میز مذاکره با پیش‌شرط‌های خودش، همچنان رؤیایی دست‌نیافتنی برای این تاجر آمریکایی است.
 هم‌زمان با سفر روحانی به ترکیه، عراقی‌ها از مجوز جدید برای تداوم تجارت با ایران سخن گفتند و روحانی هم با همتای ترک خود درباره تجارت ۳۰‌میلیارد دلاری مذاکره کرد. این حجم مبادله بین دو کشور همسایه با توجه به اینکه ترکیه دروازه میان ایران و اروپاست، می‌تواند به حادثه‌ای تلخ برای ترامپ بدل شود. اردوغان پس از دیدار با روحانی گفت که در مقابل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران را تنها نمی‌گذارد.

captcha
شماره‌های پیشین