617
شنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۷
4
دولت ترامپ با تغییر رفتارش در منطقه، خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرد

بازگشت به خلیج خوک‌ها

در‌حالی که محور مقاومت، بیش از هر زمان دیگری مشرف بر رژیم صهیونیستی است و به اذعان خود صهیونیست‌ها، دستکم یکصد هزار موشک، مراکز مهم امنیتی و اقتصادی و جمعیتی رژیم اسرائیل را در تیررس دارند، دولت ترامپ خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرد.

سید هادی افقهی در گفت‌وگو با «صبح نو»  زوایای مختلف تصمیم اخیر ترامپ را بررسی کرد

خنجر از پشت آمریکا به اکراد

 سید هادی افقهی، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» درباره دستور ترامپ مبنی‌بر خروج نیروهای آمریکا از سوریه تأکید کرد: «اولین نتیجه‌ای که می‌شود از این تصمیم ناگهانی آقای ترامپ گرفت شکست طرح‌های آمریکا در منطقه است. اگر آمریکا موفق می‌شد طرح‌هایش را اجرا کند، منطقه را مدیریت می‌کرد و بقیه نقشه‌هایش را به اجرا می‌گذاشت.»

صبح نو

دولت ترامپ با تغییر رفتارش در منطقه، خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرد

بازگشت به خلیج خوک‌ها

در‌حالی که محور مقاومت، بیش از هر زمان دیگری مشرف بر رژیم صهیونیستی است و به اذعان خود صهیونیست‌ها، دستکم یکصد هزار موشک، مراکز مهم امنیتی و اقتصادی و جمعیتی رژیم اسرائیل را در تیررس دارند، دولت ترامپ خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرد.

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه در توییتی تأکید کرد که نمی‌خواهد پلیس خاورمیانه باشد و در ادامه گفت که قصد دارد نیروهای نظامی این کشور را از سوریه خارج کند، چراکه به گفته وی با شکست داعش دیگر آمریکا دلیلی برای حضور در سوریه ندارد.
حال ترامپ به وعده انتخاباتی‌اش عمل کرد. او در سخنرانی انتخاباتی‌اش گفته بود داعش را اوباما و کلینتون به راه انداخته‌اند و همانجا گفت: باید از سوریه بیرون بیاییم. یک‌بار دیگر در فروردین‌ماه‌97 این جمله را تکرار کرد؛ اما بعد از رایزنی هم‌پیمانان محلی خود، ترامپ خطاب به آنان تأکید کرد که اگر می‌خواهید ما در سوریه بمانیم باید هزینه آن را بپردازید.
در‌واقع هدف آمریکایی‌ها از ورود به سوریه به‌زعم خودشان این بود که رهبری مبارزه با داعش را بر‌عهده بگیرند و به این ترتیب مانع از راهبری ایران و بعدها روسیه در این مسأله شوند. اما همچنانکه در عراق موفق به اعمال این رهبری شدند، در سوریه نیز نتوانستند رهبری این مبارزه را در دست گیرند. ترامپ خوب می‌داند که نیروهای آمریکایی نقشی در شکست داعش نداشتند و در آینده سوریه نیز نقشی نخواهند داشت. همچنانکه ترامپ خود معترف است که کشورش تریلیون‌ها دلار در منطقه هزینه کرده که بی‌نتیجه بوده و سودش را دیگر کشورها برده‌اند.
آمریکا در حدود دو هزار نیرو در سوریه دارد که بخش عمده آن‌ها در شمال سوریه حضور دارند و با شبه‌نظامیان کُرد «قسد» همکاری می‌کنند. بخش دیگری از نیروهای آمریکایی در پایگاه «التنف» واقع در منطقه تلاقی مرزی سوریه، عراق و اردن 
حضور دارند.
همچنین بعد از تصمیم به خروج از سوریه، خبر آمد که رییس‌جمهوری آمریکا به وزارت دفاع این کشور دستور داده که روند کاهش تعداد نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان را آغاز کند. در پی این دستور، از چند هفته دیگر بیش از هفت هزار نظامی آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد. این اقدام، اولین گام از برنامه مرحله‌بندی‌شده کاهش چشمگیر حضور نظامی آمریکا در افغانستان و نهایتاً پایان دادن به این حضور پس از ۱۷‌سال است.
اولین پس‌لرزه تصمیمات جدید ترامپ نیز استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا بود که دلیل استعفای خود را استراتژی نادرست تحمیل شده به وی در قبال سوریه خواند.
از زمانی که ترامپ دستور خروج نیروهای نظامی‌اش از سوریه را صادر کرد، تحلیل‌ها و دیدگاه‌های مختلفی در این مورد منتشر شده؛ اما تمام تفسیرها و تحلیل‌ها بر یک واقیعت اذعان دارند و آن هم شکست راهبردی آمریکا در سوریه و پیروزی محور مقاومت است که آن را به‌منزله سیلی آمریکا به تل‌آویو و پیروزی ایران، حزب‌الله و روسیه می‌دانند.

پیروزی بزرگ اسد
همچنانکه «لیندسی گراهام»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا، تصمیم دولت این کشور برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه را یک پیروزی بزرگ برای ایران و «بشار اسد»، رییس‌جمهوری سوریه توصیف کرد. 
شیمون شفر، تحلیلگر روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارنوت» هم در این زمینه تأکید کرد: «سران اسرائیل و جامعه صهیونیست‌ها دچار اضطراب شده‌اند زیرا آمریکا آن‌ها را در برابر سرسخت‌ترین دشمنان یعنی حزب‌الله و ایران تنها رها 
کرده است.» شفر گفت: «تصمیم ترامپ نشان از ضعف و بالاتر از آن، به‌منزله خیانت واشنگتن به هم‌پیمانانش و در وهله اول کردهای سوری به شمار می‌رود. اسرائیل نیز احساس نگرانی می‌کند، زیرا اساساً بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از دخالت در جنگ سوریه پرهیز کرد و به آمریکایی‌ها برای تضمین منافع اسرائیل به هنگام پایان جنگ تکیه کرد؛ اما اکنون به نظر می‌رسد که سوریه به دست سرسخت‌ترین دشمنانش افتاده است؛ بدون اینکه کسی به منافع اسرائیل توجه کند.»
هرچند نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل  اعلام کرد که تل‌آویو از قبل از تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه مطلع شده است، اما روزنامه «یدیعوت آحارنوت» فاش کرد که نتانیاهو با همه قدرت و توان خود برای متقاعد کردن ترامپ جهت صرف‌نظر کردن از تصمیم خود تلاش کرد اما ترامپ از این امر خودداری کرد. روزنامه صهیونیستی این سؤال را مطرح کرد که «کجاست این سخن نتانیاهو که در مناسبت‌های مختلف می‌گفت: ترامپ بزرگ‌ترین رییس‌جمهوری حامی اسرائیل است؟!»

آمریکا و ترکیه علیه کردها
برخی تحلیلگران انگلیسی و آمریکایی نیز فرمان ترامپ را به توافق پنهان با ترکیه در پی تهدید حمله نظامی ترکیه به منطقه کردنشین سوریه،‌ و نیز تهدید خرید سامانه دفاعی اس-‌۴۰۰ از روسیه به جای سامانه آمریکایی پاتریوت منتسب کردند؛ به‌ویژه که اندکی پس از صدور فرمان ترامپ فروش 5/3‌میلیارد دلار سامانه پاتریوت به ترکیه اعلام شد. از دید این تحلیلگران، فرمان ترامپ چراغ سبزی است به اردوغان برای عملیات نظامی علیه کردهای سوریه، که احتمال درگیری نیروهای ترکیه با نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه کردنشین سوریه را منتفی می‌کند.

تردید پوتین
اما ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه به دیده شک‌و تردید به خروج آمریکا از افغانستان می‌نگرد و می‌گوید: «نمی‌دانم که این به چه معنایی است. آمریکا ۱۷‌سال است که در افغانستان حضور دارد و تقریباً هر سال می‌گوید که می‌خواهد نیروهایش را از این کشور خارج کند، اما می‌بینیم که آن‌ها (نیروهای آمریکایی) هنوز در آن جا حضور دارند.» پوتین که در کنفرانس خبری پایان سال میلادی صحبت می‌کرد، گفت: «ما هیچ نشانه‌ای مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تاکنون ندیده‌ایم، اما شاید چنین چیزی اتفاق بیفتد.» مقامات آمریکایی نیز پیش‌بینی کرده‌اند خروج تمام نیروهای آمریکا از سوریه بین ۶۰ تا  100 روز طول خواهد کشید و شاید در این مدت عده‌ای تلاش خواهند کرد که نظر او را برگردانند. پیش از این بارها مقامات آمریکایی تأکید کرده بودند که هدف‌شان از تحریم، تغییر رفتار ایران است. پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این زمینه تأکید کرده بود: « ما خواهان تغییر در رفتار آن رژیم هستیم. شما نمی‌توانید به ریاض موشک پرتاب کنید، نمی‌توانید افراد را در عراق، سوریه و حزب‌الله لبنان مسلح کنید. این رفتار از ایران قابل قبول نیست. این‌ها تغییراتی هستند که ما به دنبال آن هستیم و امیدواریم که رژیم ایران نیز موافق باشد و رفتارش را تغییر دهد.» حال امروز رفتار آمریکا در منطقه تغییر کرده و با عدم پشتیبانی از اقدامات ریاض حال به دنبال بازگشت به خانه و جمع کردن نیروهایش از منطقه است.
همچنین  زمانی‌که آمریکا به رزمایش نظامی ایران در خلیج‌فارس معترض شد، رهبر معظم انقلاب در پاسخی قاطع به این کشور گفتند: «از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می‌کند؛ خب بروید همان خلیج خوک‌ها، اینجا چه می‌کنید؟ خلیج‌فارس 
خانه ماست.»

captcha
شماره‌های پیشین