sobhe-no.ir
617
شنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۷
11
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مهدی خیرجو، مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های نوین که به‌تازگی تأسیس شده است

آستان قدس رضوی در فضای مجازی چه می‌کند

بهمن‌ماه سال‌96 بود که سیدنظام‌الدین موسوی، معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی از ایجاد یک مؤسسه برای فعالیت در فضای مجازی در آستان قدس رضوی خبر داد و بر ضرورت حضور در این حوزه تأکید کرد. در انتهای بهمن نیز آقای محمد‌مهدی خیرجو به‌عنوان مدیر‌عامل مؤسسه رسانه‌های نوین آستان قدس رضوی معرفی شد. حالا بعد از گذشت 10ماه از شروع فعالیت این مؤسسه به سراغ خیرجو، مدیرعامل آن رفتیم تا درباره کارهایی که این مؤسسه انجام می‌دهد، گفت‌وگو کنیم.

خبر

صبح نو

خبر

زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران مشخص شد
آقای ایوب دهقانکار، دبیر و سخنگوی شورای  سیاست‌گذاری سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از برگزاری نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری خبر داد و گفت: «نمایشگاه کتاب تهران از تاریخ 4 تا 14‌اردیبهشت‌ماه سال‌1398 برگزار خواهد شد.»
نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با حضور آقای محسن جوادی، معاون امور فرهنگی و اعضای شورا روز چهارشنبه(28آذرماه) برگزار شد و ایوب دهقانکار به‌عنوان سخنگوی شورای سیاست‌گذاری سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران انتخاب شد. ایوب دهقانکار درباره مصوبات نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری سی‌و‌دومین نمایشگاه کتاب تهران گفت: «نخستین مصوبه شورا تعیین زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بود و پس از بحث و تبادل نظر میان اعضاء، 4 تا 14‌اردیبهشت‌ماه‌1398 به‌عنوان زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران انتخاب شد. وی با اشاره به انتخاب مکان برگزاری نمایشگاه نیز گفت: «در این جلسه چندین گزینه پیشنهاد و مقرر شد مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران یکی از دو گزینه شهر آفتاب یا مصلای امام‌خمینی؟ره؟ باشد.» دهقانکار افزود: «انتخاب گزینه نهایی منوط به بررسی‌های بیشتر و مذاکره با مدیران این دو مجموعه در آینده نزدیک خواهد بود.‌» 

افتتاح دوکتابفروشی در زاهدان و تهران
کتابفروشی «آموت» با افتتاح رسمی به جمع کتابفروشان تهرانی اضافه شد. 
این کتابفروشی هم‌زمان با دهمین سال فعالیت نشر آموت از سوی آقای یوسف علیخانی، مدیر این نشر در بلوار مرزداران تهران به بهره‌برداری رسیده است. در مراسم آغاز به کار این کتابفروشی بسیاری از ناشران و چهره‌های ادبی و مطبوعاتی از جمله خانم‌ها و آقایان نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، محمد‌علی جعفریه، مدیر نشر ثالث، شقایق قندهاری، مترجم، علی عبداللهی شاعر و مترجم، مریم مفتاحی مترجم و... حضور داشتند. این کتابفروشی در مراسم افتتاحیه خود که بیش از سه ساعت طول کشید، با استقبال قابل‌توجه شهروندان تهرانی و نیز ناشران و اهالی کتاب و نشر روبه‌رو شد. همچنین معاون بازرگانی «به‌نشر» از راه‌اندازی فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی «به‌نشر» شعبه زاهدان در خیابان دانشگاه این شهر، مقابل دانشگاه سیستان‌و‌بلوچستان در راستای رسالت فرهنگی آستان قدس رضوی در ترویج فرهنگ کتابخوانی در مناطق محروم خبر داد. معاون بازرگانی «به‌نشر» با اشاره به اینکه در دو سال اخیر یکی از برنامه‌های آستان قدس رضوی، ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و اهدای کتاب به مناطق کم‌برخوردار و محروم بوده، گفت: «فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگی انتشارات آستان قدس رضوی شعبه زاهدان، نخستین فروشگاه این انتشارات است که مدیریت آن را یکی از بانوان برعهده دارد.»

درس ادبیات برای دانشجویان جذاب است؟
آقای مرتضی جعفری می‌گوید:«‌۹۰درصد کتاب‌هایی که در میان کتاب‌های فارسی عمومی تألیف شده، یک نگاه صرف ادبیات دارند و از نگاه یک ادیب به ادبیات نگاه کرده‌اند، نه از نگاه عموم مردم و دانشجویان؛ درحالی‌که برای آن‌ها، مباحث کاربردی ادبیات جذابیت بیشتری دارد.» به گزارش «ایسنا» این مدرس دانشگاه اظهار کرد: «واقعیت این است که علاقه داشتن یا نداشتن دانشجویان در کلاس‌های ادبیات وابسته به استاد و همچنین کتابی است که تدریس می‌شود؛ هرچقدر کتابی که انتخاب می‌شود برای مخاطب عام جذاب‌تر باشد، علاقه‌مندی به این درس هم از سوی آن‌ها بیشتر خواهد بود. 
با توجه به این‌که نسل جوان بعضاً نسبت به مسائل اعتقادی و مذهبی موضع‌گیری دارند، بعضی کلاس‌های ادبیات که بیشتر روی موضوعات مذهبی و عرفانی تأکید دارند، نمی‌توانند دانشجویان را به این درس جلب کنند؛ اما این درس اگر در موضوعات متنوع‌تری همانند فن بیان و روانشناسی مطرح شود، دانشجویان را بیشتر جذب می‌کند. خصوصاً وقتی جنبه‌های کاربردی ادبیات برای آن‌ها مطرح می‌شود به‌شدت جلب می‌شوند.»
 جعفری با اشاره به ایده‌ای که از نظرات دانشجویان برای تألیف یک کتاب فارسی عمومی به‌نحوی متفاوت گرفته است، گفت: «پیشنهادهای دانشجویانم در یادداشت‌هایی که خودم از آن‌ها می‌خواستم برایم بنویسند، این ایده را به ذهن من رساند که اگر ما بتوانیم یک کتاب فارسی عمومی کاربردی با رویکردهای مختلفی که عموم مردم با آن مواجهند داشته باشیم و تدریس کنیم برای بچه‌ها جذاب‌تر خواهد بود؛ مثلاً ارتباط ادبیات با  
فن بیان، ارتباط ادبیات با موسیقی، ارتباط ادبیات با فیلم و... می‌تواند مباحث جذابی باشد، چون خیلی از دانشجویان از رشته‌های دیگر هستند و نمی‌دانند ادبیات می‌تواند در موفقیت‌های کاری و حتی خانوادگی‌شان چه کمکی به آن‌ها بکند.» 

حمایت رییس اتحادیه ناشران 
از ممنوعیت صدورمجوز ناشرمؤلف‌ها
آقای محمود آموزگار از تصمیم جدید وزارت ارشاد برای ممنوعیت صدور مجوز ناشر مؤلف‌ها حمایت کرد و گفت:‌ «اتحادیه می‌تواند در بُعد نظارتی روی مجوزهای صادره نشر به ارشاد کمک کند.»
محمود آموزگار، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌وگو با «پویا»، ضمن حمایت از تصمیم وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی برای ممنوعیت صدور مجوز نشر برای ناشر مؤلف‌ها گفت: «کار نشر را باید ناشر انجام دهد و کار تألیف را مؤلف. اینکه ما این دو پیشه را با هم جمع کنیم، یک مورد استثنایی است. در گذشته این‌گونه بود که هر گاه مؤلفی برای کتابش ناشر پیدا نمی‌کرد، در موارد استثنا می‌توانست مجوز نشر را گرفته و خود کتاب را منتشر کند.»

captcha
شماره‌های پیشین