sobhe-no.ir
617
شنبه، ۰۱ دی ۱۳۹۷
1
ناقوس مرگ تحریم‌ها در ترکیه به صدا درآمد

سوغاتی 30‌میلیارد دلاری روحانی از آنکارا

رییس‌جمهوری ایران همان‌طور که از هفته قبل اعلام شده بود به آنکارا رفت و بعد از دیدار با همتای ترکیه‌ای خود با سوغاتی ۳۰‌میلیارد ‌دلاری به تهران بازگشت، البته سفر روحانی به ترکیه را می‌توان یکی از سفرهای مهم دیپلماتیک اخیر رییس دولت دانست.

«مارموز»باسوژه‌بیات‌20سال‌قبل‌به‌سینماهاآمد

آش‌شورکارگردان«مارمولک»وتهیه‌کننده«خرس»

فیلم سینمایی «مارموز» به کارگردانی آقای کمال تبریزی و تهیه‌کنندگی آقای جواد نوروزبیگی در‌سینماهای کشور در حال اکران است. این درحالی است که هم‌زمان با اکران این فیلم انتقادات زیادی نسبت به مارموز صورت گرفته است.

دولت ترامپ با تغییر رفتارش در منطقه، خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرد

بازگشت به خلیج خوک‌ها

در‌حالی که محور مقاومت، بیش از هر زمان دیگری مشرف بر رژیم صهیونیستی است و به اذعان خود صهیونیست‌ها، دستکم یکصد هزار موشک، مراکز مهم امنیتی و اقتصادی و جمعیتی رژیم اسرائیل را در تیررس دارند، دولت ترامپ خروج نیروهایش از سوریه را اعلام کرد.

سر مقاله

تصمیم‌گیری ترامپ در منطقه پرتگاه

دو سوم بودجه مربوط به نهادهایی است که به مجلس پاسخگو نیستند

نورافکن بر بودجه شرکت‌های دولتی

باز فصل بودجه آمد و انتقادات به تخصیص برخی ردیف‌های بودجه آغاز شده، دولت هم به سیاق قبل، برخی نهادهای خاص به‌ویژه نهادهای دفاعی امنیتی را موردهجمه قرار می‌دهند، در همین راستا آقای معاون اول کنایه می‌زند «بودجه تبدیل به گوشت قربانی شده» و مشاور نام‌آشنا نیز مدعی است که «پشت هر ردیف بودجه یک قبیله و یک پدر و مادر قرار دارد.»!

«صبح‌نو» از رؤیای خرید ملک و دریافت اقامت در کشورهای همسایه گزارش می‌دهد

خانه‌ای روی آب

در یک سال گذشته تبلیغات در شبکه‌های فارسی‌زبان و فضای مجازی برای خرید خانه در برخی کشورها به‌خصوص ترکیه و گرجستان بسیار زیاد شده است. آن دسته از ایرانیانی که سرمایه‌ای دارند، به امید حفظ آن یا گرفتن اقامت در کشورهای همسایه اقدام به خرید خانه یا ملک می‌کنند که البته در ادامه با مشکلات و آسیب‌های زیادی مواجه می‌شوند. از دست رفتن اموال و ناکامی در اخذ اقامت دائم از جمله مسائلی است که ایرانی‌ها بعد از خرید خانه در کشورهای خارجی با آن‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.‌

گفت‌وگو با آیت‌الله علیدوست درباره مجادله ورود فقاهت به موضوع «FATF»

فقها و کارشناسان دو بال تشخیص مصلحت شرعی

چیزی به نام FATF در متن آیات و روایات ما نیامده است. لذا نمی‌توان به راحتی حکم شرعی چنین چیزی را تشخیص داد. چنانچه اغلب مسائل مستحدثه و جدید همین‌گونه است. چنین مطلبی عده‌ای را بر آن داشته که دور فقه و فقاهت را در این‌گونه مسائل خط بکشند و بگویند این موضوعات فقط به متخصصان مربوط است نه به فقها. در این باره با آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، فقیه، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رییس اندیشکده فقه و حقوق اسلامی مرکز الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت گفت‌وگو کردیم.

چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب از عملکرد دولت اظهار پشیمانی دارند

نهضت عذرخواهی

«نهضت پوزش‌خواهی!» این شاید بهترین عبارتی باشد که بتوان به محور کنش سیاست‌‌ورزی این روزهای اصلاح‌طلبان نسبت داد. چند صباحی یک‌بار، از اطراف و اکناف جبهه اصلاحات، چهره‌ای برمی‌خیزد و نسبت به عملکرد دولت، داد پوزش‌خواهی از مردم سر می‌دهد. نکته مهم اما اینجاست که با گذشت هر چه بیشتر از عمر دولت دوم آقای روحانی، تواتر و بسامد چنین عذرخواهی‌هایی بیشتر و بیشتر می‌شود؛ اول محمد خاتمی، بعد محمدرضا عارف و حالا عبدالله نوری و دیگران. قصد داریم در این گزارش، ضمن بررسی جداگانه «پوزش‌نامه» سران اصلاحات، چرایی اتخاذ چنین سیاستی در برهه کنونی را مورد تدقیق و باریک‌بینی خود قرار دهیم.

حادثه آتش‌سوزی در مدرسه اسوه حسنه زاهدان نباید فراموش شود

داغ آذر بر سرزمین نیمروز

حادثه آتش‌سوزی در مدرسه اسوه حسنه زاهدان که سه‌شنبه گذشته روی داد با فوت هر چهار کودک محصل این مدرسه وارد مرحله فراموشی شد. این حادثه چهارمصدوم با سوختگی بالای 70‌درصد داشت که دو نفر از این مصدومان در همان ساعت‌های اولیه پس از وقوع این حادثه جان خود را از دست دادند. دو کودک دیگر نیز به‌دلیل شدت سوختگی در روزهای گذشته جان خود را از دست دادند. این در حالی است که وزیر آموزش‌و‌پرورش که انتظار می‌رود در برابر این حادثه از سمت خود کناره‌گیری کند به استان سیستان‌و‌بلوچستان رفت و با خانواده‌های داغدار دیدار کرد.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مهدی خیرجو، مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های نوین که به‌تازگی تأسیس شده است

آستان قدس رضوی در فضای مجازی چه می‌کند

بهمن‌ماه سال‌96 بود که سیدنظام‌الدین موسوی، معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی از ایجاد یک مؤسسه برای فعالیت در فضای مجازی در آستان قدس رضوی خبر داد و بر ضرورت حضور در این حوزه تأکید کرد. در انتهای بهمن نیز آقای محمد‌مهدی خیرجو به‌عنوان مدیر‌عامل مؤسسه رسانه‌های نوین آستان قدس رضوی معرفی شد. حالا بعد از گذشت 10ماه از شروع فعالیت این مؤسسه به سراغ خیرجو، مدیرعامل آن رفتیم تا درباره کارهایی که این مؤسسه انجام می‌دهد، گفت‌وگو کنیم.

پیامد‌های امنیتی خروج آمریکا از سوریه و افغانستان

یادداشت دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران

شماره‌های پیشین