616
چهارشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷
9
«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با مردم تأثیر آیین یلدا برای کنار هم بودن خانواده را بررسی كرده است

یلدا را خانواده باشیم

مادرها مثل نخ تسبیح‌اند، خوب می‌دانند همه را چطور کنار یکدیگر جمع کنند، به هر بهانه‌ای و با هر ترفندی. شب چله ایرانی یکی از همین بهانه‌هاست که مادرها منتظرش هستند برای چند ساعت کنار هم قرار دادن خانواده؛ خانواده‌ای که کارشناسان معتقدند در این سال‌ها دچار بحران شده است. تمسک به آیین و آداب برای آن‌ها که نمی‌دانند چطور ساعتی را با هم بگذرانند، دلیل خوبی است و برای آن‌ها که همچنان استوار و محکم، بنیان خانواده را از بحران اجتماعی رخ‌داده محفوظ نگه داشته‌اند، فرصتی مغتنم برای محکم کردن پایه‌های اصلی‌ترین نهاد اجتماعی. «صبح‌نو» نقش آداب و آیین‌هایی چون یلدا را در دور هم جمع کردن اعضای خانواده با مردم در میان گذاشته است.

یک شب موبایل و تبلت را ندیده بگیرید

دکتر امان‌الله قرائی‌مقدم جامعه‌شناس

صبح نو

یک شب موبایل و تبلت را ندیده بگیرید

دکتر امان‌الله قرائی‌مقدم جامعه‌شناس

مناسبت‌هایی چون شب یلدا و چنین مراسم‌هایی که موجب دورهمی خانواده‌ها شده و مصاحبت و همدلی را به دنبال دارد، به‌خصوص در وضعیت فعلی و شهرهای بزرگ که افراد به دلیل بُعد مسافت در گوشه‌و‌کنار شهر هستند و حتی شاید چند ماه یک‌بار و حتی سالی یک‌بار همدیگر را ببینند، بسیار از نظر جامعه‌شناسی و اجتماعی مهم است. این اتفاق‌ موجب بالارفتن سرمایه اجتماعی، وحدت، پیوستگی و تعامل معنوی در درون خانواده می‌شود. الآن خانواده‌ها به دلیل مشکلات معیشتی و اقتصادی دیگر فرصت رسیدگی به درد و حال هم را ندارند.چنین مراسم‌ها و دورهمی‌هایی سابقه دیرینه و هزاران ساله دارد که بسیار خوب هستند. در تاریخ باستان می‌بینیم که با تغییر ماه‌ها و فصل‌ها، جشن‌ها و مراسم‌های گوناگونی برگزار می‌شده که نتیجه آن دورهمی اجتماع و انسجام بوده است. البته خوشبختانه در تلویزیون دیدم که شهرداری تهران هم برنامه‌هایی برای دورهم جمع شدن افراد در برخی مراکز شهری دارد. مهم‌ترین اثر این دورهمی‌ها رفع احساس تنهایی افراد است. علاوه بر آن از لحاظ تحقیقات اجتماعی مشخص شده است که وقتی افراد احساس تنهایی کنند، آمار خودکشی بالا می‌رود. برگزاری مراسم‌های جمعی چون 
شب یلدا، اعتکاف، نماز جماعت و موارد دیگر عواملی هستند که جامعه‌شناسی به آن‌ها بسیار توجه دارد چون موجب همراهی و همدلی در اجتماع می‌شود.  اما اهمیت شب یلدا از آن جهت است که موجب می‌شود خانواده دور هم جمع شود. الآن ما دچار از هم گسستگی خانواده‌ها هستیم. من این مسأله را در روابط موزاییکی در درون خانواده مطرح کرده‌ام. الآن افراد خانواده مثل موزاییک‌های کف خانه کنار هم هستند؛ اما یکدیگر را احساس نمی‌کنند. در درون خانواده می‌بینید که مادر در آشپرخانه است و پدر در حال روزنامه خواندن. فرزندان هم هر کدام به کار خود مشغول‌اند. وقتی در یک خانواده اعضا با هم ارتباط ندارند این وضعیت در درون یک فامیل بدتر می‌شود. در نتیجه برگزاری مراسم‌هایی مانند شب یلدا باعث می‌شود روابط موزاییکی به روابط معنوی و پیوندهای عاطفی تبدیل شود. در جامعه امروز هر شخص از صبح به دنبال کار خود است؛ اما در چنین شبی می‌توان اعضای یک خانواده را در کنار هم و در ارتباط با هم دید. اگر چنین مراسم‌هایی را جدی بگیریم دیگر جوانان ما به دنبال مراسم‌های خارجی و جایگزین کردن آنها نخواهند بود. برای چنین شبی توصیه می‌کنم اعضای خانواده کنار هم باشند و دیگر سراغ کارهای شخصی و ابزار ارتباطی مانند موبایل و تبلت نروند. 

captcha
شماره‌های پیشین