616
چهارشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷
8

قرآن چه نوع زندگی‌ای را طراحی می‌كند؟

یادداشت طاهره همیز استاد دانشگاه و عضو نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با مردم تأثیر آیین یلدا برای کنار هم بودن خانواده را بررسی كرده است

یلدا را خانواده باشیم

مادرها مثل نخ تسبیح‌اند، خوب می‌دانند همه را چطور کنار یکدیگر جمع کنند، به هر بهانه‌ای و با هر ترفندی. شب چله ایرانی یکی از همین بهانه‌هاست که مادرها منتظرش هستند برای چند ساعت کنار هم قرار دادن خانواده؛ خانواده‌ای که کارشناسان معتقدند در این سال‌ها دچار بحران شده است. تمسک به آیین و آداب برای آن‌ها که نمی‌دانند چطور ساعتی را با هم بگذرانند، دلیل خوبی است و برای آن‌ها که همچنان استوار و محکم، بنیان خانواده را از بحران اجتماعی رخ‌داده محفوظ نگه داشته‌اند، فرصتی مغتنم برای محکم کردن پایه‌های اصلی‌ترین نهاد اجتماعی. «صبح‌نو» نقش آداب و آیین‌هایی چون یلدا را در دور هم جمع کردن اعضای خانواده با مردم در میان گذاشته است.

یلدا اهمیت فرهنگی دارد

دکتر مجید ابهریپژوهشگر و آسیب‌شناس اجتماعی

صبح نو

یلدا اهمیت فرهنگی دارد

دکتر مجید ابهریپژوهشگر و آسیب‌شناس اجتماعی

مناسبت‌های مختلف بر اساس باورهای اجتماعی از آن جهت اهمیت دارند که موجب تحکیم روابط انسانی و ارتباطات عاطفی در جامعه می‌شوند. یکی از این مناسبت‌ها شب یلداست که بلندترین شب سال است. بر اساس باورهای فرهنگی، در این شب همه افراد خانواده در منزل بزرگ‌ترها جمع می‌شوند و از خوردنی‌های مختلف استفاده کرده و برای هم شاهنامه‌خوانی و حافظ‌خوانی می‌کنند. گفت و خند دارند و از همه مهم‌تر تا پایان شب را در کنار یکدیگرند. در این میان، مهم اضافه شدن یک دقیقه نیست بلکه مهم اهمیت فرهنگی این‌گونه مراسم‌هاست که موجب تحکیم روابط انسانی می‌شود. متأسفانه بعد از توسعه شبکه‌های ماهواره‌ای و رونق فضای مجازی، کم کم شب یلدا نیز رنگ باخته و تبدیل به چند تصویر و پیامک شده است. در این حالت بیشتر مردم اوقات خود را در انزوا و تنهایی می‌گذرانند. اهمیت اصلی این‌گونه مراسم‌ها آن است که خانواده‌ها با جمع شدن در کنار یکدیگر و گرامی‌داشت چنین شب‌ها و ایامی به درد یکدیگر رسیدگی کرده و از احوال هم باخبر می‌شوند. در گذشته حتی اگر کسی نیاز به کمک داشته نیز در این شب‌ها با خبر شده و دیگر اعضای خانواده به سراغ او می‌رفتند تا کمک‌رسانی کنند. متأسفانه امروز کمتر شاهد این‌گونه قضایا هستیم چراکه رسانه‌ها به اهمیت این مراسم و شب‌ها نمی‌پردازند.
از سوی دیگر برخی جوانان نیز مناسبت‌های غربی مانند هالووین و ولنتاین را که هیچ قرابت و نسبتی با فرهنگ و رسوم ما ندارند پررنگ کرده و آن‌ها را برگزار می‌کنند. آسیب فرهنگی بزرگی که از این مسیر عاید ما می‌شود خودباختگی و رنگ‌باختگی هویت فرهنگی و ملی ماست که برای نسل‌های بعدی هیچ‌گونه یادگار فرهنگی نداریم. رسانه‌ها و به‌خصوص صدا و سیما باید به دور از هرگونه سلیقه سیاسی، چنین شب‌هایی را گرامی داشته و اهمیت فرهنگی و اجتماعی آن را برای نسل‌های جوان‌تر گوشزد کنند و با برنامه‌های جذاب به میان خانواده‌ها بروند. در این صورت است که اتحاد و همبستگی و وحدت اعضای خانواده‌ها با هم بیشتر شده و از انزوا و فرورفتن در فضای مجازی خودداری می‌کنند چراکه هرچه فضای مجازی بین افراد خانواده گسترده شود روابط عاطفی کمرنگ شده و چند سال بعد چنین مناسبت‌ها و مراسم‌هایی فقط در کتاب‌ها دیده شده و خوانده می‌شود. 

captcha
شماره‌های پیشین