616
چهارشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷
5
در پنجمین هفته اعتراضات ضد سرمایه‌داری

پلیس فرانسه به جنبش اعتراضی پیوست

پلیس فرانسه پس از آنکه ناعدالتی دولت ماکرون در سیاست‌های اقتصادی و مالیاتی برایش ثابت شد، برای همراهی با جنبش اعتراضی مردم این کشور، اعلام کرد؛ از روز چهارشنبه تمامی مراکز پلیس و کمیساریاها در سراسر این کشور بسته و تعطیل شده است.

با حضور وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه و دی‌میستورا در ژنو برگزار شد

نشست چهارجانبه درباره کمیته قانون اساسی سوریه

صبح نو

در پنجمین هفته اعتراضات ضد سرمایه‌داری

پلیس فرانسه به جنبش اعتراضی پیوست

پلیس فرانسه پس از آنکه ناعدالتی دولت ماکرون در سیاست‌های اقتصادی و مالیاتی برایش ثابت شد، برای همراهی با جنبش اعتراضی مردم این کشور، اعلام کرد؛ از روز چهارشنبه تمامی مراکز پلیس و کمیساریاها در سراسر این کشور بسته و تعطیل شده است.

سندیکای پلیس(آلیانس) با اعلام «وضعیت اضطراری» نیروهای امنیتی و پلیس، از یک فرسایش روانی و تحلیل قوا در بین این نیروها خبر داد. از این‌رو، پلیس فرانسه اعلام کرد در اعتراض به سیاست‌های ناعادلانه دولت امانوئل ماکرون از روز چهارشنبه، 28‌آذرماه‌(۱۹‌دسامبر) تمامی کمیساریاها و مراکز پلیس در سراسر این کشور بسته و تعطیل خواهد بود. این اعتراض‌ها از آن جهت روی می‌دهد که دولت ماکرون نتوانست شعارهای اقتصادی و سیاسی خود را نسبت به معترضانی که بیش از یک ماه است در سراسر فرانسه دست به اعتراض زده‌اند، محقق سازد.
 پلیس فرانسه عنوان کرده است: «در نخستین روز از اعتصاب، که امروز چهارشنبه آن را آغاز شده، ماموران پلیس در محل کار خود حضور خواهند داشت و فقط به موارد اورژانسی رسیدگی خواهند کرد.»
این سندیکا به تلویزیون LCI فرانسه گفت: «باید دولت یک برنامه فوری برای نیروهای پلیس داشته باشد درغیر این‌صورت این نیروها نمی‌توانند خطرات تروریستی را در جشن‌های پایان سال دفع کنند.»
وزیر کشور فرانسه که این روزها به‌دلیل اعتراضات سراسری جنبش ضدسرمایه‌داری به‌شدت تحت فشار افکار عمومی است، فوراً در پیامی توییتری اعلام کرد: «سه‌شنبه شب با نمایندگان پلیس ناسیونال جلسه برگزار کرده و قطعاً پاسخ‌های ملموسی به نیروهای امنیتی کشورمان خواهیم داد.»
پنج هفته اعتراضات جنبش ضد‌سرمایه‌داری در فرانسه در تظاهرات گسترده علیه سیاست‌های دولت ماکرون از طرفی و رفتارهای خشونت‌آمیز نیروهای پلیس و تحلیل شدید قوای آن از طرف دیگر، این نیروها را تحت تأثیر فشار جسمی و روانی سختی قرار داده است.
سندیکای پلیس اعلام کرد؛ دولت ۳۲‌میلیون ساعت اضافه‌کاری نیروهای پلیس را پرداخت نکرده است. در این شرایط و در طول پنج هفته اعتراضات فعالان جنبش ضدسرمایه‌داری به سیاست‌های دولت فرانسه شنیده شده که پلیس این کشور درصدد پیوستن به این اعتراضات و دست کشیدن از سرکوب مردم است.
اتحادیه پلیس با تأکید بر اینکه در بودجه باید مدرن کردن ساختار هم لحاظ شود، از قانون‌گذاران خواسته تا این مسأله را مدنظر داشته باشند. گفت‌وگوها درباره بودجه نهادهای مجری قانون در فرانسه پنجشنبه به بحث گذاشته خواهد شد. رقم پیشنهادی بودجه، 62‌میلیون یورو (70‌میلیون دلار) است که در مقایسه با گذشته کاهش یافته است و ضربه‌ای دیگر به شرایط کاری محسوب می‌شود.
این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که اعتراضات مردمی تحت عنوان «جلیقه‌زردها» همچنان فروکش نکرده است.
طرح‌های اقتصادی دولت فرانسه از جمله برنامه امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری این کشور برای گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، اعتراضات در این کشور را کلید زده است. دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد؛ اما مردم فرانسه خواستار لغو آن هستند.
دولت فرانسه قصد داشت در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زد.

نخست‌وزیر فرانسه: اشتباه کردیم
از دیگر سو، «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه در پی ادامه اعتراضات موسوم به «جلیقه‌زردها» و فروکش نکردن تظاهرات ضد‌سرمایه‌داری، اظهار داشت که دولت اشتباهاتی مرتکب شده و به اندازه کافی به سخن مردم گوش نکرده است؛ اما اعتراضات فروکش نکرده است. فیلیپ در این باره به روزنامه «اکو» گفت: «ما اشتباه کردیم و به اندازه کافی به مردم فرانسه توجه نکردیم. من متقاعد شده‌ام که آن‌ها می‌خواهند کشور را تغییر دهند.» وی افزود: «بحث‌هایی درباره برگزاری همه‌پرسی‌هایی به‌منظور کمک به سیاستگذاری در دولت در جریان است.» همه‌پرسی یکی از خواسته‌های معترضان است که به گفته فیلیپ می‌تواند «یک ابزار خوب دموکراسی» باشد.

استعفای ماکرون 
 بسیاری از معترضان شخص ماکرون را هدف گرفته و خواستار استعفای وی شده‌اند. نظرسنجی مؤسسه‌ «ادوکسا» نشان می‌دهد که محبوبیت ماکرون به 23‌درصد کاهش یافته است. حدود 45درصد از مردم از عملکرد او «بسیار ناراضی» هستند.
ماکرون برای کاستن از خشم مردم طرح افزایش مالیات سوخت را لغو کرد و وعده داد که حداقل حقوق را افزایش دهد.
البته، برونو لومیر، وزیر دارایی فرانسه با اعتقاد به اینکه اعتراضات جلیقه‌زردها فاجعه‌ای برای اقتصاد فرانسه است، عنوان کرد: «چنین وضعیتی برای تجارت و برای اقتصاد ما فاجعه است.»
حال باید دید دولتمردان پاریس علاوه‌بر تعلیق برخی برنامه‌ها در گرانی سوخت یا کاهش مالیات‌ها، چه سیاست‌های جدیدی برای رفاه اقشار غیر سرمایه‌دار این کشور اتخاذ می‌کنند تا از اعتراضات کاسته شود، یا آن‌گونه که گفته می‌شود و از ادامه این تظاهرات می‌توان دید، معترضان به سقوط و پایان دولت فرانسه فکر می‌کنند.

هشت کشته در یک ماه اعتراضات فرانسه
در این 34روز از به راه افتادن این جنبش و ناآرامی‌های شدید در فرانسه تاکنون هشت نفر کشته و بیش از هفت‌هزار نفر زخمی یا بازداشت شده‌اند. تعدادی از زخمی‌ها از میان نیروهای پلیس هستند.
در پنجمین مرحله از اعتراضات جلیقه‌زردها که چندی پیش با تظاهرات علیه افزایش مالیات سوخت آغاز شد، حدود 66‌هزار نفر به خیابان‌ها آمدند. این در حالی است که دولت امیدوار بود با وعده‌هایی که داده است به بزرگ‌ترین بحران دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون پایان دهد. 
اعتراضات مردمی فرانسه که در روزهای اخیر به اوج خود رسیده است به سراسر اروپا کشیده شده و تاکنون در مجارستان، انگلیس، بلژیک، صربستان، ایتالیا و اسپانیا هم تظاهرات ضد‌سرمایه‌داری و ضد‌دولتی برگزار شده و در برخی از این کشورها این‌گونه اعتراضات ادامه دارد.

captcha
شماره‌های پیشین