616
چهارشنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۷
2
شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست طلبی

نباید دنبال ریاست بدویم

توصیه موگرینی به مسوولان غربی: نابود کردن برجام موجب امن‌تر شدن ما نمی‌شود

تحدید اروپا

تنها 14‌روز تا آغاز سال‌2019 میلادی باقی است و خبری از سازو‌کار صندوق مالی ایران و اروپا نشده است، هرچند که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خود اعتراف کرده است که دستیابی به توافق هسته‌ای 12‌سال به‌طول انجامیده است و اگر اروپا بخواهد به همراهی‌اش با آمریکا ادامه داده و در اجرای تعهداتش وقت‌کشی کند، جمهوری اسلامی از حق خروجش از برجام استفاده می‌کند.

سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه علیه امنیت ایران وارد عمل شده‌اند

صبح نو

توصیه موگرینی به مسوولان غربی: نابود کردن برجام موجب امن‌تر شدن ما نمی‌شود

تحدید اروپا

تنها 14‌روز تا آغاز سال‌2019 میلادی باقی است و خبری از سازو‌کار صندوق مالی ایران و اروپا نشده است، هرچند که مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خود اعتراف کرده است که دستیابی به توافق هسته‌ای 12‌سال به‌طول انجامیده است و اگر اروپا بخواهد به همراهی‌اش با آمریکا ادامه داده و در اجرای تعهداتش وقت‌کشی کند، جمهوری اسلامی از حق خروجش از برجام استفاده می‌کند.

ظریف: حق خروج ایران از برجام محفوظ است
آقای محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در نشست بین‌المللی دوحه اظهاراتی را درباره حق خروج ایران از برجام بیان کرد. او با اشاره به نقض تعهدات بین‌المللی توسط آمریکا تأکید کرد که با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران هم حق قانونی برای خروج از این توافق را دارد و هرگاه احساس کند که تصمیم خروج از توافق به نفع کشور خواهد بود، آن را عملی می‌کند. وزیرامورخارجه ایران، رفتار اروپا در عمل به تعهداتش درباره توافق هسته‌ای را یکی از عوامل مهم تأثیرگذار در این تصمیم‌گیری اعلام کرد. به نظر می‌رسد که این سخنان ظریف به‌گونه‌ای اتمام حجت با اتحادیه اروپاست تا هرچه سریع‌تر ساز‌و‌کار ابزار مالی مشترکش با ایران را عملی کند، تعلل‌ها و بدقولی‌های اتحادیه اروپا سبب شده تا برخی پیشنهاد خروج تدریجی از برجام را مطرح کنند.

تهیه طرح خروج از برجام در مجلس
در سوم آذرماه بود که آقای امیر خجسته، رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: «با توجه به همراهی تلویحی اروپا با آمریکا، هرچه سریع‌تر در مجلس به‌دنبال طرحی برای خروج ایران از برجام خواهیم بود.» این نماینده مجلس در توییتر خود نوشت: « ایران هیچ وقت به‌دنبال اهداف جنگ‌طلبانه در توسعه انرژی اتمی و غنی‌سازی نبوده و به تمامی تعهداتش در برجام هم عمل کرده است؛ اما با توجه به خروج آمریکا و همراهی تلویحی اروپایی‌ها هر چه سریع‌تر به‌‌دنبال طرحی برای خروج ایران از برجام در مجلس خواهیم بود.» وی پیش از این هم، از انتظار نمایندگان برای اعلام اقدامات متقابل و عملیاتی کمیته نظارت بر برجام خبر داده و تأکید کرده بود که: «وکلای مردم منتظرند تا کمیته نظارت بر برجام سریعاً اعلام کند چه اقدامات متقابل و عملیاتی را بعد از گذشت چند ماه از خروج آمریکا از برجام و بدعهدی طرف‌های اروپایی اتخاذ کرده است؟!»

رونمایی از خروج برجام
همچنین در دهم آذرماه بود که آقای «ناصر هادیان» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگویی با روزنامه «اعتماد» برای نخستین‌بار از طرحی برای خروج تدریجی ایران از برجام رونمایی کرده و تأکید کرده بود که منفعت ایران از نظر وی این است که در برجام بماند و تنها زمانی کلید خروج تدریجی را فشار دهد که بقای آن در خطر باشد. 
از اردیبهشت‌ماه پس از خروج آمریکا از برجام تاکنون اروپا تضمین‌دهنده برجام بود و اتحادیه اروپا از ابتدای رشد و نمو توافق هسته‌ای با ایران نقش یک رایزن و میانجی را بازی کرد و باید میان تهران و واشنگتن یکی را انتخاب می‌کرد. دور نخست تحریم‌ها با تشدید تکاپوی اروپایی‌ها برای تدوین و ارائه یک بسته اقتصادی به ایران مواجه شد؛ اما در آستانه دور دوم این تحریم‌ها مخالفت‌ها و مقاومت‌ها درخصوص اقدامات ترامپ به داخل آمریکا کشیده شده است.  در چنین شرایطی اروپا برای حفظ و نجات برجام تصمیم گرفت که سیستم اروپایی SPV را ایجاد کند، برای این منظور سیستم اروپایی SPV به‌عنوان یک مکانیسم ویژه برای حفظ روابط تجاری با ایران ایجاد شد. «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که مکانیسم ویژه برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران تا «قبل از ماه نوامبر» آماده خواهد شد؛ وعده‌ای که عملی نشد. هیچ کشور اروپایی حاضر به میزبانی صندوق مالی ایران و اروپا نشد، موضوعی که از همان ابتدا قابل پیش‌بینی بود.

روایت 12‌سال تلاش برای دستیابی به توافقی با ایران
اروپا بارها در کلام از همراهی با جمهوری اسلامی در برجام سخن گفته؛ اما همچنان رؤیای مذاکره موشکی و... را هم در سر می پروراند، به همین دلیل هم هست که روز گذشته «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که بدون برجام مذاکره با ایران درباره موضوعات دیگر سخت‌تر خواهد بود. موگرینی در کنفرانس عدم اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا گفت: «امنیت باعث نمی‌شود که دستاوردهای گذشته را نابود کنیم، به‌ویژه وقتی به دلایل سیاسی حاصل شده باشد. بلکه باید با صبوری و اشتیاق 
بر اساس آن دستاورد جلو برویم.» موگرینی ادامه داد: «تنها راه تضمین عدم اشاعه در بلند‌مدت و به شکلی پایدار و دائمی از طریق توافق‌های چندجانبه خواهد بود که توسط همه مورد توافق قرار بگیرد و توسط سازمان‌های بین‌المللی به تصویب و تأیید برسد. درست مثل توافق هسته‌ای با ایران که اجرای آن تاکنون ۱۳بار از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده است.» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «نابود کردن توافق هسته‌ای با ایران موجب امن‌تر شدن ما نمی‌شود و من می‌دانم که حصول یک توافق چقدر سخت است. ما ۱۲‌سال زمان صرف کردیم تا به توافق با ایران دست یابیم.»

اتمام زمان اروپا 
از آنجایی‌که پیش از این رسانه‌های غربی از آغاز به‌کار سازوکار مالی میان ایران و اروپا تا ژانویه‌2018 خبر داده بودند، اروپا تنها 14روز زمان برای اثبات خود دارد، در غیر این صورت بر اساس شنیده‌های «صبح‌نو»، نمایندگان درصدد تهیه طرحی برای خروج تدریجی از برجام هستند و با توجه به سخنان اخیر ظریف درباره حق ایران برای خروج از برجام، زمان برای اروپا رو به اتمام است.

captcha
شماره‌های پیشین