589
شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۷
2

خبر

بازی آمریکا با حاصل جمع صفر است

کارت‌های ایران برای مقابله با تحریم‌ها

وزارت خزانه‌داری آمریکا درحالی عصر دوشنبه باز اعمال تحریم‌ها بر ایران را اعلام کرد که این اقدام تاکنون واکنش منفی متحدان درجه یک واشنگتن و همسایگان و مشتریان نفتی ایران در جهان را به همراه داشته است. تحریم‌هایی که به‌اذعان بسیاری از کارشناسان و رسانه‌های جهانی، ایران آن را بدون آسیبی جدی پشت سر خواهد گذاشت.

صبح نو

بازی آمریکا با حاصل جمع صفر است

کارت‌های ایران برای مقابله با تحریم‌ها

وزارت خزانه‌داری آمریکا درحالی عصر دوشنبه باز اعمال تحریم‌ها بر ایران را اعلام کرد که این اقدام تاکنون واکنش منفی متحدان درجه یک واشنگتن و همسایگان و مشتریان نفتی ایران در جهان را به همراه داشته است. تحریم‌هایی که به‌اذعان بسیاری از کارشناسان و رسانه‌های جهانی، ایران آن را بدون آسیبی جدی پشت سر خواهد گذاشت.


دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری تاجرمسلک آمریکا ایران را تهدید می‌کرد و رؤیای به صفر رساندن درآمد نفتی ایران را در سر داشت اما فکرش را هم نمی‌کرد که چندین‌بار مجبور به عقب‌نشینی در برابر مشتریان نفتی شود. حال او در ادامه عقب نشینی‌ها از تحریم‌های ایران، عراق  را هم از دور جدید تحریم‌های ضدایرانی معاف کرد. آمریکا پیش از این هشت کشور را برای ادامه تجارت با ایران از تحریم‌های ایران معاف کرده بود؛ حال برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که عراق از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مستثنا شده و می تواند به واردات انرژی از ایران ادامه دهد.
پیش از این آمریکا با درخواست معافیت عراق به‌دلیل اینکه احتمال می‌داد ایران بتواند از طریق این کشور تحریم‌ها را دور بزند موافقت نکرده بود اما در اثر فشارها و رایزنی‌های این کشور بالاخره مجبور شد که با این معافیت موافقت کند. عراق از ایران گاز طبیعی و برق وارد می‌کند و در این دو بخش به ایران وابسته است و بر اساس اعلام یک مقام عراقی قرار است که بهای واردات گاز و برق از ایران به دینار عراقی پرداخت شود.
اما این عقب نشینی‌ها تنها به معافیت عراق ختم نمی شود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بندر چابهار را هم از دور جدید تحریم‌های ضدایرانی معاف کرد. آنطور که در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده، واشنگتن دلیل معاف شدن پروژه توسعه بندر چابهار را «کمک به توسعه اقتصادی افغانستان» اعلام کرده است. پروژه توسعه بندر چابهار به هند واگذار شده و پیش از این رسانه‌ها از قول واشنگتن به دهلی‌نو مبنی بر معاف کردن این پروژه از تحریم، خبرهایی داده بودند. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده معافیت‌های پروژه بندر چابهار، پروژه احداث خط ریل از چابهار به افغانستان را هم شامل می‌شود؛ البته این معافیت، به انتقال اقلام بشردوستانه و غیرتحریمی از طریق این خط آهن مشروط خواهد بود.
اما جدای از موضوع معافیت و ادامه فروش نفت ایران به بزرگترین مشتریان نفتی خود، اثرگذاری این تحریم ها در داخل قابل تأمل است. «رویترز» در گزارشی تأکید کرده که «تحریم‌های نفتی آمریکا ممکن است تا حدی موجب رکود اقتصادی در ایران شوند، ولی تهران قادر خواهد بود تا بدون فروپاشی اقتصادی، این طوفان تحریمی را پشت سر گذارد.» این رسانه انگلیسی اعتقاد دارد «شرایط ایران از پیش از سال‌2016 بهتر است؛ به‌دلیل قیمت بالای نفت و این واقعیت که آمریکا این بار منزوی است.»
اروپا هم در بیانیه‌های متعددی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران را محکوم کرده است و به دنبال سازوکاری برای ادامه تجارت با ایران است. همچنان‌که دولت آلمان برای حمایت از شرکت‌های دارای مراوده با ایران، نزدیک به یک میلیارد یورو ضمانت‌نامه اعتباری اعطا کرده است.
«خبرگزاری رسمی آلمان» نوشت که «دولت آلمان تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران در روز دوشنبه را با پرداخت 911‌میلیون یورو ضمانت‌نامه صادراتی به 58‌شرکت و تداوم حمایت از آن‌ها به چالش کشید.» آلمان بین کشورهای اروپایی، کماکان بزرگترین شریک تجاری ایران باقی مانده به طوری‌که در سال‌2017، حجم تجارت طرفین 17درصد برابر با 3.4میلیون یورو افزایش یافت.
 وزرای خارجه و دارایی آلمان، فرانسه، انگلیس همراه با فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه گذشته در بیانیه‌ای با اشاره به پیشرفت ساز‌و‌کار مالی ویژه این اتحادیه برای ایران گفتند: «در تکمیل این سازو‌کار مالی عزمی راسخ داریم.»
البته ایران نیز برای مقابله با شرایط جدید تحریم دست بسته نیست و با استفاده از 40سال تجربه دست‌و‌پنجه نرم کردن با انواع تحریم ها با برنامه‌ریزی وسیعی گام به عرصه جدید گذاشته است. 
  در گام نخست ایران با هماهنگی با مشتریان اصلی نفت ایران میزان بالایی از نفت خود را پیش‌فروش کرده است و بعضی از کشورها نیاز چند ماه آینده خود را خریداری و ذخیره کرده‌اند و میزان ذخایر ارزی رسمی ایران در حال حاضر 
بیش از یک‌صد میلیارد دلار است. کارشناسان معتقدند این میزان از ذخیره ارزی ایران دست‌کم تا دو سال نیاز ایران را بر‌طرف می‌کند.
 در گام بعدی دولت تیم اقتصادی خود را تغییر داده و با استقرار تیم جدید اقتصادی در نظر دارد اقتصاد کشور را 
بر اساس شرایط جدید چاب‌کتر کند. 
 طرح‌های متنوع برای حفظ فروش نفت نیز از جمله اقدامات ایران برای حفظ و افزایش درآمد حاصل از فروش نفت و گاز است مانند فروش این محصولات در بورس که یکی از این طرح‌هاست که به نظر می‌رسد طرح بسیار موفقی نیز باشد.
 سازو‌کارهای دور زدن تحریم ها که به اعتراف کارشناسان آمریکایی، ایرانیان در آن تبحر خاصی دارند همچنان در دستور کار ایران قرار دارد.
 تا به امروز آمریکا همه کارتهایش را بازی کرده اما دولت ایران تقریبا هنوز هیچ‌کدام ازکارتهایش را بازی نکرده است همچنانکه ایجاد مشکل در روند عرضه نفت از سطح منطقه از گزینه‌های مطرح و بسیار جدی ایران است که در کشور طرفداران زیادی دارد و از پایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است و با علم به عواقب و هزینه های آن، در حال تبدیل شدن به یک مطالبه بسیار جدی افکار عمومی ایران است. علاوه بر آن کارشناسان معتقدند، تحریم نفت ایران بهای این کالای استراتژیک را به‌شدت افزایش خواهد داد. پیش‌بینی‌ها تا سقف 200‌دلار برای هر بشکه در پایان یک‌سال را مطرح می‌کنند. این افزایش بها تأثیر مخربی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت و این اقتصاد نمی‌تواند آن را تحمل کند. از این روی پیش‌بینی‌ها بر آن استوار است که تحریم ایران چندان دوامی نخواهد داشت.
 امروز جهان نسبت به آمریکا بی اعتماد شده است. دولت آمریکا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ با نادیده گرفتن مقررات بین‌المللی نوعی کودتا علیه نظم بین‌المللی مستقر که خود آمریکا در رأس آن قرار دارد؛ ترتیب داده است. خروج از پیمان‌ها و توافقات بین‌المللی مانند برجام، نفتا، آب‌و‌هوای پاریس، انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، استفاده از ابزار تحریم با سوء استفاده از جایگاه دلار در تجارت جهانی علیه کشورهای مختلف و... موجب شده که جامعه جهانی منافع و امنیت خود را در خطر ببیند. لذا دامنه مخالفت‌ها با آمریکا هر روز گسترده‌تر می‌شود تا جاییکه آمریکا در نوعی انزوای بین‌المللی گرفتار شده است. 
 از سویی دیگر کارشناسان معتقدند استمرار تحریم ایران ضربه نهایی به دلار را موجب خواهد شد و دلار که همه توان قدرت اقتصاد آمریکا محسوب می‌شد جایگاه خود را در تجارت جهانی از دست خواهد داد و اقتصاد آمریکا که با بدهی 22‌میلیون تریلیون دلاری بدهکار‌ترین اقتصاد جهان است، کاملاً فرو خواهد ریخت و فروپاشی اقتصادی آمریکا مساوی است با تجزیه این کشور، چراکه تعداد زیادی از ایالت‌های آمریکا برای خروج از آمریکا و کسب هویت مجزا و مستقل به اصطلاح ثانیه‌شماری می‌کنند و در واقع آمریکا با حاصل جمع صفر بازی می‌کند. 

captcha
شماره‌های پیشین