589
شنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۷
1
نظر آیت‌الله شبیری درباره دهه محسنیه چیست؟

مناسک‌سازی مضر

مردم مسلمان ایران به دلیل‌احترام به مقام ائمه اطهار؟سهم؟ در ماه‌های محرم و صفر که ایام حزن اهل‌بیت ؟عهم؟ است، از برپایی مجالس عقد و عروسی خودداری می‌کنند. هر چند خواندن صیغه محرمیت فی‌نفسه اشکال شرعی ندارد اما شادمانی در این ایام در میان مردم متدین ایران عملی «خلاف عرف» محسوب می‌شود و به همین دلیل تالارها در این ایام شاهد برگزاری جشن عروسی نیست و بسیاری از مردم تاریخ عروسی خود را بلافاصله پس از ماه صفر و همزمان با آغاز ماه ربیع‌الاول تعیین می‌کنند.

«صبح‌نو» علل پاسخ منفی شورای شهر به شهردار شدن محسن هاشمی را بررسی می‌کند

پیش ما بمان!

شوخی‌های هر از گاه رییس پنجمین شورای شهر تهران درباره آمادگی‌اش برای جلوس بر کرسی بلدیه هم نتوانست نظر اعضای لیست امید شورای شهر تهران را جلب کند؛ در‌نتیجه شورای شهر تهران در سومین آزمون خود برای انتخاب شهردار یک‌بار دیگر نام آقای محسن هاشمی رفسنجانی را از فهرست نامزدهای نهایی ریاست بلدیه خط زد.

بازی آمریکا با حاصل جمع صفر است

کارت‌های ایران برای مقابله با تحریم‌ها

وزارت خزانه‌داری آمریکا درحالی عصر دوشنبه باز اعمال تحریم‌ها بر ایران را اعلام کرد که این اقدام تاکنون واکنش منفی متحدان درجه یک واشنگتن و همسایگان و مشتریان نفتی ایران در جهان را به همراه داشته است. تحریم‌هایی که به‌اذعان بسیاری از کارشناسان و رسانه‌های جهانی، ایران آن را بدون آسیبی جدی پشت سر خواهد گذاشت.

گزارش «صبح‌نو» از علت قهر و آشتی‌های مخاطبان با تئاتر به بهانه استقبال گسترده از نمایش «رسول»

آیا تئاتر نجات پیدا می‌کند

سال‌ها پیش از این وقتی سینما دوران طلایی خود را در دهه چهل و پنجاه میلادی سپری می‌کرد مهم‌ترین پرسش اهالی تئاتر این بود: آیا تئاتر زنده خواهد ماند؟ سینما این هنر مردمی و فراگیر، هر روز شعبده تازه‌ای رو می‌کرد و مخاطبان جدیدی را به سالن‌های تاریک نمایش فیلم می‌کشاند. فیلم‌ها ساده قصه می‌گفتند و از پیچیدگی پرهیز می‌کردند. در همان دوران «برتولت برشت» با ابداع گونه‌ای تازه از نمایش با عنوان تئاتر حماسی راه تازه‌ای برای تئاتر گشود . تئاتری که پیوندی عمیق با انسان اروپایی پس از جنگ داشت و همین باعث توفیق گسترده‌اش شد. در کشور ما نیز تئاتر سرگذشتی مشابه داشته است و سال‌ها به‌عنوان هنری محفلی از دسترس مردم دور بوده است، اما پس انقلاب اسلامی روحی تازه در این عرصه پدید آمد که منجر به خلق گونه‌ای تازه از نمایش شد. در این گزارش تلاش کرده‌ایم با بررسی سیر تاریخی تئاتر در ایران علت ناکامی تئاتر رسمی و کامیابی آنچه امروز به آن تئاتر میدانی می‌گوییم را بررسی کنیم.

ارزیابی تحریم‌های نفتی در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با کارشناسان اقتصادی

ذخایر نفتی عربستان بیش از 6‌ماه دوام ندارد

ماه‌هاست که ایالات متحده آمریکا بر طبل اعمال تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران می‌کوبد. اگرچه فعالان اقتصادی، اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی هم بر این باورند که تحریم‌ها، آثاری را به‌مرور در اقتصاد ایران داشته باشد و سختی‌هایی را رقم بزند اما به هیچ عنوان توان ایجاد تکانه‌های شدید را ندارد. به هر حال به نظر می‌رسد که باید با برنامه‌ریزی درست و استراتژی مشخص، تلاش کرد تا از تهدید تحریم، فرصت‌هایی ساخت که اقتصاد ایران را مقاوم‌تر و تاب‌آور می‌کند و آن‌گاه تلاش کرد که با اعتمادسازی عمومی و بها دادن به بخش‌خصوصی، زمینه را برای شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد ایران و جلوگیری از بروز تکانه‌های شدید در آن فراهم ساخت.

چند نویسنده ایرانی در سال‌های اخیر به موضوع مفاسد اقتصادی پرداخته‌اند

سرک کشیدن به محافل سری

یکی از کارکردهای ادبیات توجه به زمانه و مقتضیات است. در هر دوره‌ای می‌توان اتفاقات و رخدادهایی را در کشور دید که از قضا جایشان در آثار داستانی ما خالی است و عموماً نویسندگان به دلایلی ترجیح می‌دهند به جای رفتن سراغ موضوعات چالشی به حدیث نفس‌های خودشان بپردازند. شاید از یک سو با موضوع همدلی ندارند و از سوی دیگر احساس می‌کنند با نوشتن آثاری که به مسائلی چون عدالت‌خواهی، مفاسد اقتصادی و ... بپردازند وارد حریمی غیر از ادبیات خواهند شد.

دانمارک سه عضو گروه تروریستی «الاحواز» را آزاد کرد

بازی کپنهاگ با تروریسم

هشتم آبان‌ماه بود که پلیس دانمارک بدون ارائه هیچ مستنداتی عوامل منتسب به ایران را به حمله به یک فرد در خاک این کشور متهم کرد.

سر مقاله

وحشت از کاخ سفید

پخش «تاریک‌ترین‌ساعت»ازتلویزیونبازتاب زیادی داشت

چرچیل،هیتلر،ترامپ‌ و مذاکره!

فیلم سینمایی «تاریک‌ترین ساعت» Darkest Hour به روی آنتن شبکه یک سیما رفت. فیلمی که به بخش‌هایی از زندگی وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم اشاره می‌کند.

شماره‌های پیشین