588
سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۷
3
با افتخار تحریم را می‌شکنیم

پیغام و پسغام‌های آمریکا برای مذاکره

«مذاکره نیاز به این‌قدر پیغام ندارد؛ به تعهدات عمل کنید با هم صحبت می‌کنیم»، گوینده این جملات رییس‌جمهوری ایران است که خطاب به همتای آمریکایی خود مقتدرانه موضع‌گیری کرده و عمل به تعهدات آمریکا را مطالبه می‌کند و از تلاش‌های ترامپ برای مذاکره با جمهوری اسلامی از طریق واسطه‌گری اروپایی‌ها پرده برمی‌دارد.

یادداشت

فرصتی تاریخی برای اقتصاد ایران

دکتر سید امیر سیاح

آمریکا اصلی‌ترین مشتریان نفتی ایران را از تحریم معاف کرد | سوئیس هم به‌دنبال مستثنا شدن از تحریم‌های ایران است

طبل توخالی

صبح نو

آمریکا اصلی‌ترین مشتریان نفتی ایران را از تحریم معاف کرد | سوئیس هم به‌دنبال مستثنا شدن از تحریم‌های ایران است

طبل توخالی

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا می‌گوید هدف از اعمال تحریم‌ها تغییر رفتار ایران و دستیابی به یک توافق هسته‌ای جدید است؛ استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا هم می‌گوید اروپایی‌ها باید به تحریم‌ها احترام بگذارند، این در حالی است که دور دوم تحریم‌های آمریکا پیش از آغاز با شکست مواجه شده است.
روز گذشته، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و استفان منوشین، وزیر خزانه‌داری این کشور در یک نشست خبری درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران با خبرنگاران شرکت کردند. پمپئو هدف نهایی راهبرد دولت آمریکا در قبال ایران را 
کنار گذاشتن «انقلابی‌گری» از سوی این کشور خواند.
در این نشست خبری وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد که 20‌کشور خرید نفت خود از ایران را به صفر رسانده‌اند، بیش از یک میلیون بشکه از صادرات نفت ایران کاسته شده و از ماه مه تاکنون، 5/2میلیارد دلار درآمد نفتی ایران از دست رفته است، این در حالی است که اسامی مشتریان بزرگ نفتی ایران در میان معافیت‌های تحریمی دیده می‌شود.
معافیت‌های تحریمی آمریکا
وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که هشت‌کشور می‌توانند همچنان بعد از پنج نوامبر (14 آبان‌ماه) به واردات نفت از ایران ادامه دهند. بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، هشت کشور چین، هند، کره‌جنوبی، ژاپن، ترکیه، یونان، ایتالیا و تایوان همچنان می‌توانند به واردات نفت از ایران ادامه دهند. همچنین وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که نیروگاه اتمی بوشهر معاف از تحریم‌هاست در حالی‌که وزارت خزانه‌داری سازمان انرژی اتمی زیرمجموعه‌ها و افراد مرتبط با آن را تحریم کرده است.

نفکتش ایرانی غرق شده در لیست تحریم‌ها
نکته جالب این است که وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی عجیب و غریب یک نفتکش ایرانی را که سال گذشته در چین غرق شده بود در فهرست جدید تحریم‌ها گنجانده است. به نوشته وبگاه «پرس .تی. وی» وزارت خزانه‌داری آمریکا درحالی دوشنبه عصر فهرستی از تحریم‌ها را علیه ایران اعلام کرد که نام «سانچی» نفتکش غرق شده ایرانی نیز به چشم می‌خورد.
این نفتکش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت ایران شنبه ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۶ (۶ ژانویه ۲۰۱۸) با محموله میعانات گازی از عسلویه به مقصد کره جنوبی در حال حرکت بود که یک کشتی فله‌بر چینی با آن برخورد کرد و 32 سرنشین نفتکش سانچی شامل 30 ایرانی و دو بنگلادشی در ساعت اولیه حادثه از شدت انفجار و گازهای حاصل از آن جان خود را از دست دادند.

تأسف شدید اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران
سخنان پمپئو در حالی است که اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس با انتشار بیانیه‌ای مشترک از اقدام آمریکا در اعمال دوباره تحریم‌های ــ معلق‌شده براساس برجام ــ علیه ایران، شدیداً ابراز تأسف کرده و در بیانیه خود بر تلاش برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی به‌منظور انجام کسب‌وکار مشروع با تهران تأکید کردند.
به‌نوشته رویترز، در بیانیه اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس که روز جمعه منتشر شده و امروز دوشنبه بار دیگر منتشر و 
بر آن تأکید شده، آمده است: «هدف ما حفاظت از کنشگران اقتصادی اروپایی دارای تبادلات تجاری مشروع با ایران و 
در راستای قوانین اروپایی و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است».

انگلیس: از تصمیم آمریکا برای بازگردانی تحریم‌های ایران متأسفیم
سخنگوی نخست وزیر انگلیس دوشنبه از تصمیم دولت آمریکا برای بازگردانی تحریم‌های ایران ابراز تأسف کرد. به نوشته خبرگزاری رویترز، سخنگوی دولت انگلیس افزود، مادامی که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد لندن نیز به این توافق متعهد می‌ماند.
سخنگوی دولت انگلیس گفت که این کشور به گسترش روابط تجاری خود با ایران ادامه می‌دهد و تجار انگلیسی را تشویق می‌کند تا از فرصت‌های مالی در ایران استفاده کنند.
سوئیس به دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا 
از سویی دیگر دولت سوئیس اعلام کرد، در حال گفت‌وگو با واشنگتن و تهران درباره ایجاد یک کانال و برای یک سری استثنائات از جمله دارو و غذا با وجود تحریم‌های آمریکا است،
دبیرخانه دولتی امور اقتصادی سوئیس در بیانیه دوشنبه خود تأکید کرد: «سوئیس به حفاظت از منافع اقتصادی این کشور متعهد بوده و از نزدیک جریان تحولات را بررسی می‌کند. مقامات سوئیس در تماس مستقیم با مقامات ذی‌ربط آمریکا، 
اتحادیه اروپا و ایران هستند، دولت سوئیس به‌طور خاص در زمینه‌های انسان‌دوستانه، متعهد است تا این مسأله تضمین شود که محصولات غذایی و دارویی بتوانند همچنان از سوئیس به ایران صادر شوند.»
برلین در حال بررسی حفاظت از شرکت‌های فعال در ایران است
همچنین اشتفان سایبرت، سخنگوی دولت آلمان خواستار ادامه روابط تجاری قانونی و مجاز با ایران پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه تهران شد و اعلام کرد که این کشور در حالی بررسی چگونگی حفاظت از شرکت‌های فعالی است که تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار می‌گیرند.

ایران نه نگران تحریم‌هاست و نه تسلیم فشارها می‌شود
این در حالی است که یک مقام ایرانی که رویترز از او به‌عنوان مقام ارشد یاد کرده، به این خبرگزاری گفته است که ایران نگران بازاعمال تحریم‌های آمریکا علیه خود نیست و تسلیم فشارها برای تغییر سیاست‌هایش نخواهد شد. به گفته این مقام ایرانی که خواسته نامش فاش نشود؛ «این تحریم‌ها جدید نیستند ... ما با تحریم‌های آمریکا آشنا هستیم. نگران این تحریم‌ها نیستیم و تسلیم فشارها نمی‌شویم.»

captcha
شماره‌های پیشین