588
سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۷
3
با افتخار تحریم را می‌شکنیم

پیغام و پسغام‌های آمریکا برای مذاکره

«مذاکره نیاز به این‌قدر پیغام ندارد؛ به تعهدات عمل کنید با هم صحبت می‌کنیم»، گوینده این جملات رییس‌جمهوری ایران است که خطاب به همتای آمریکایی خود مقتدرانه موضع‌گیری کرده و عمل به تعهدات آمریکا را مطالبه می‌کند و از تلاش‌های ترامپ برای مذاکره با جمهوری اسلامی از طریق واسطه‌گری اروپایی‌ها پرده برمی‌دارد.

یادداشت

فرصتی تاریخی برای اقتصاد ایران

دکتر سید امیر سیاح

آمریکا اصلی‌ترین مشتریان نفتی ایران را از تحریم معاف کرد | سوئیس هم به‌دنبال مستثنا شدن از تحریم‌های ایران است

طبل توخالی

صبح نو

با افتخار تحریم را می‌شکنیم

پیغام و پسغام‌های آمریکا برای مذاکره

«مذاکره نیاز به این‌قدر پیغام ندارد؛ به تعهدات عمل کنید با هم صحبت می‌کنیم»، گوینده این جملات رییس‌جمهوری ایران است که خطاب به همتای آمریکایی خود مقتدرانه موضع‌گیری کرده و عمل به تعهدات آمریکا را مطالبه می‌کند و از تلاش‌های ترامپ برای مذاکره با جمهوری اسلامی از طریق واسطه‌گری اروپایی‌ها پرده برمی‌دارد.

روز گذشته، یک روز بعد از آغاز دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دیدار معاونان و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی، اهداف آمریکا از ایجاد تحریم‌ها را بر‌شمرد و تأکید کرد که می‌خواهند ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید کنند اما به هیچ‌کدامش نمی‌رسند.
رییس‌جمهوری با اعلام اینکه با افتخار تحریم‌ها را می‌شکنیم، گفت: با کمک مردم و با اتحاد و وحدتی که در جامعه است باید به آمریکایی‌ها با زبان روشن تفهیم کنیم که با زبان زور و فشار و تحریم و تهدید با ملت بزرگ ایران حرف نزنند. باید برای همیشه در تاریخ تنبیه شوند. با قلدرمآبی در برابر یک ملت بزرگ و با سابقه کهن فرهنگی ایستادن و هر روز بهانه‌ای را درست کردن، این برای ملت ایران غیرقابل قبول است.
روحانی همچنین به عادت ضدقانونی ترامپ هم اشاره‌ای کرد و آن را سرآمد تخلفات خواند، همچنین با تأکید به عصبانیت اروپایی‌ها از آمریکای ترامپ گفت: تنها ما از سیاست‌های آمریکا عصبانی نیستیم حتی شرکت‌ها و دولت‌های اروپایی هم از سیاست‌های آمریکا عصبانی‌اند. این ما نیستیم که دلمان می‌خواهد این دوره حکومت آمریکا خیلی کوتاه و کوتاه‌تر شود، متحدان اروپایی خودشان در جلسات به خود من می‌گویند که یکی از آرزوهای‌شان این است.
رییس‌جمهوری اما در بخش دیگری از سخنانش به تلاش‌های ترامپ برای مذاکره با ایران اشاره کرد و گفت که «برای ما پیغام می‌دهند که بیایید با هم مذاکره کنیم. مذاکره برای چه چیزی انجام دهیم. شما اول آن مذاکره‌ای که انجام دادیم و به نتیجه رسیدیم، به آن احترام بگذارید تا زمینه برای مذاکره بعدی درست شود.»
روحانی به سفرش به نیویورک اشاره کرد و درباره واسطه‌گری سران کشورهای اروپایی برای مذاکره با آمریکا پرده برداشت و اعلام کرد: «در همین ایامی که نیویورک بودم، رهبران چهار‌کشور بزرگ، واسطه شده بودند که با رییس‌جمهوری فعلی آمریکا ملاقات کنم در حالی‌که این موضوع نیاز به واسطه و این‌قدر پیغام ندارد، به تعهدات عمل کنید، با هم صحبت می‌کنیم. ما برای حرف زدن مشکل نداریم به شرط اینکه طرف ما، طرفی باشد که برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد. اگر طرف مقابل برای عهد و پیمانش ارزش قائل باشد حرف زدن مشکلی ندارد. آدم می‌تواند بنشیند حرف بزند و به نتیجه برسد.»
این نخستین‌بار نیست که روحانی درخواست مذاکره و دیدار با ترامپ را رد می‌کند، در سفری که سال گذشته رییس‌جمهوری برای شرکت در مجمع عمومی سازمان‌ملل به نیویورک رفتند، ترامپ هشت‌بار برای ملاقات با رییس‌جمهوری ایران تماس گرفت، تلاشی که با پاسخ منفی آقای روحانی مواجه شد.
«صبح‌نو» در همان گزارش هشتم ‌آبان‌ماه‌96 خود درباره جزئیات این درخواست آورده بود: فاصله 24ساعته‌ای که بین سخنرانی ترامپ و روحانی در مجمع عمومی سازمان‌ملل افتاده بود، برای این ملاقات در نظر گرفته شده بود و این بار حتی سطح تماس قرار بود بالاتر از چهارسال قبل باشد؛ قرار نبود مثل چهارسال قبل ارتباط از طریق تلفن نماینده سازمان‌ملل در ایران برقرار شود. با تلفن یکی از معاونان وزیر خارجه کشورمان تماس گرفته می‌شود و از او درخواست می‌شود این ملاقات را ترتیب بدهد.
با این حال دکترحسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان پاسخ منفی به درخواست ترامپ می‌دهد. شکست رییس‌جمهوری تاجرمسلک آمریکا برای دیدار و مذاکره با رییس دولت ایران او را به قدری عصبانی کرد که او در اردیبهشت‌ماه با هدف واردکردن فشار به ایران از برجام خارج شد اما بعد از آن همواره آرزویش برای مذاکره با ایران به کلیدواژه سخنان ترامپ تبدیل شد.
او در زمان خروج از برجام اعلام کرد که برای مذاکره مجدد یک توافق هسته‌ای قابل‌قبول با ایران «آماده، مایل و توانا» است، همچنین در کنفرانس خبری خود بعد از دیدار با کیم‌جونگ‌اون آرزوی خود درباره مذاکره و توافق با ایران را تکرار می‌کند، همان‌طور که پیش از این آقای محمدباقر نوبخت گفته بود، ترامپ تاجر است و فکر می‌کند هرچیزی را می‌شود معامله کرد؛ معامله‌گرها هستند که بعدها زنگ می‌زنند و می‌گویند بیایید دوباره معامله کنیم!

captcha
شماره‌های پیشین