588
سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۷
2
لاریجانی: سوءمدیریت‌ها در ارائه ارز به زائرین بررسی شود

تکرار بی‌تدبیری‌ها

ارز و بورس نسبت به تحریم های 13آبان بی‌تفاوت بود

دهن‌کجی بازار به قلدربازی آمریکا

بخش دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که شامل تحریم خرید و فروش نفت ایران، بانک مرکزی، کشتیرانی و بیمه و صنایع انرژی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است از آغاز روز پنجم نوامبر به وقت واشنگتن از سرگرفته شده است اما شاخص کل بورس تهران رشد نشان می‌دهد و بازار غیررسمی ارز هم آرام گزارش می‌شود.

صبح نو

ارز و بورس نسبت به تحریم های 13آبان بی‌تفاوت بود

دهن‌کجی بازار به قلدربازی آمریکا

بخش دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که شامل تحریم خرید و فروش نفت ایران، بانک مرکزی، کشتیرانی و بیمه و صنایع انرژی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است از آغاز روز پنجم نوامبر به وقت واشنگتن از سرگرفته شده است اما شاخص کل بورس تهران رشد نشان می‌دهد و بازار غیررسمی ارز هم آرام گزارش می‌شود.

از 6 ماه پیش و خروج آمریکا از برجام و آغاز دور نخست تحریم‌ها علیه ایران، آمریکا بارها هشدار داده بود که شروع تحریم‌های نفتی بسیار سخت‌تر از دور نخست برای اقتصاد ایران خواهد بود اما مقامات و مسوولان کشور وعده داده بودند که آمریکا در همان تحریم اول هر کار دلش خواسته انجام داده و 13‌آبان جنگ روانی بیش نیست.
فعالان اقتصادی، اقتصاددانان و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که اگرچه ممکن است تحریم‌ها، آثاری را به مرور در اقتصاد ایران داشته باشد و سختی‌هایی را رقم بزند اما به هیچ عنوان توان ایجاد تکانه‌های شدید را ندارد. آن‌ها معتقدند بخش عمده‌ای از آثار تحریم به لحاظ اقتصادی، پیش از موعد سیزدهم آبان، در اقتصاد ایران تخلیه شده است و همین امر، شرایط را اندکی برای مواجهه با این شرایط جدید سهل‌تر 
کرده است.

وزیر اقتصاد: ابزار عبور از شرایط فعلی را داریم
 به همین دلیل هم بود که روز گذشته آقای فرهاد دژپسند در نشست معاونان وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی با رییس‌جمهوری،‌ با بیان اینکه شرایط کنونی که در آن قرار داریم، شرایط ویژه‌ای است، افزود: در دوران پس از انقلاب اسلامی،‌ کمتر دوره‌ای از نظر حساسیت مشابه این دوره بوده است.
وی با تأکید بر اینکه با یک برنامه منسجم می‌توان از این شرایط ویژه عبور کرد، اضافه کرد: در کشور ابزار، موقعیت و امکانات عالی داریم که با استفاده از این ابزارها می‌توان از این شرایط عبور کرد. وزارت امور اقتصادی و دارایی به معنای واقعی کلمه،­ یک ابر وزارتخانه است، دامنه فعالیت‌های این وزارتخانه به‌گونه‌ای است که می‌توان در حوزه‌های مختلف حضور یابد و شرایط را برای عبور از این دوران فراهم کند.
به گزارش صدا و سیما، وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه در شرایط فعلی دشمن در صدد ناامید کردن و انقطاع مردم از حکومت است، افزود: در مقابل، ما هم برنامه‌های اجرایی مشخص و هم عزم آهنین داریم. در وزارت امور اقتصادی و دارایی برنامه‌های مشخصی تدوین شده تا در زمینه اداره بهتر دولت، بهبود فضای کسب‌و‌کار، سرعت‌بخشی به سرمایه‌گذاری و در نهایت رشد و حل معضل بیکاری و همچنین در زمینه کنترل و مدیریت تورم عملکرد بهتری داشته باشیم.
دژپسند گفت: این برنامه‌ریزی‌ها در قالب امور گمرکات، کارآمدسازی امور مالیاتی کشور، اصلاح نظام بانکی، استفاده از فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی، مناطق آزاد و همچنین امور بیمه‌ها قابل تحقق خواهد بود. بازار سرمایه یکی از ابزارهای مهم برای عبور از این شرایط است، دولت سرمایه‌های گرانقدر و انباشته شده‌ای در اختیار دارد که می‌توان با خصوصی‌سازی،­ این دارایی‌ها را در اختیار مردم قرار داد تا از آن استفاده بهتری شود.
نگاهی به شرایط بازار ارز، سکه و بورس نشان می‌دهد که تحریم‌های آمریکا حتی در ایجاد تکانه‌های روانی هم ناکام مانده، بازار ارز همچنان آرام است و حتی شاخص بورس هم نسبت به روز یکشنبه رشد کرد.

رشد ۱۲۴۰ واحدی شاخص بورس 
 روز گذشته 14 آبان‌ماه تمام نماگرهای بازار سرمایه باتوجه به جو مثبت، رشد قابل ملاحظه‌ای را تجربه کردند. این در حالی بود که به لطف اقبال اشخاص حقیقی به گروه‌های کوچک‌تر بازار، شاهد افزایش دوبرابری شاخص هم‌وزن بودیم.
در مجموع روز گذشته از بین 38‌صنعت حاضر در بورس 30‌صنعت در محدوده مثبت بازدهی قرار گرفتند. شاخص کل نیز با رشد 1240 واحدی به رقم 184 هزار و 159 واحد افزایش یافت. شاخص هم‌وزن نیز با رشد بیشتری همراه شد و با افزایش 249 واحدی به رقم 28 هزار و 250 واحد افزایش یافت. در این بین بیش از دو میلیارد و 357 میلیون ورقه بهادار به ارزش 794 میلیارد تومان در بورس و فرابورس دادوستد شد که از این میزان 477 میلیارد تومان به معاملات خود سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص یافت. همچنین شاهد ورود بیش از 20 میلیارد تومان نقدینگی جدید توسط اشخاص حقیقی به بازار بودیم که بیشترین حجم پول به گروه‌های بانکی و خودرویی سرازیر شد. 
آرامش دلار
چهارراه استانبول هم همزمان با شروع دورجدید تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا آرامشی نسبی داشت و بازارها از ساعات ابتدایی کار خود نسبت به اعمال این محدودیت جدید بر اقتصاد ایران خونسرد بودند، حتی به‌دلیل عرضه ارز توسط برخی از صرافی‌های بانکی مستقر در خیابان فردوسی، بازار ارز پایتخت، قیمت‌ها روندی نزولی نیز یافت.
در روز ۱۲‌آبان‌ماه دلار در بازه قیمتی ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان بود، قیمت‌ها در بازار ارز پایتخت روز یکشنبه روندی نزولی به خود گرفته بود به‌طوری که ابتدای شروع بازار با قیمت خرید هردلار 14600 تومان آغاز شد اما به‌دلیل عرضه دلار به قیمت 13950 تومان توسط تعدادی از صرافی‌های بانکی، روند نزولی ایجاد شد تا این که بعد از ظهر قیمت دلار به حدود 14 هزار تومان رسید، اگرچه به‌دنبال خبر عدم تصویب CFT در شورای نگهبان، قیمت‌ها افزایش پیدا کرد و حتی در ساعاتی به بالای 15هزار تومان نیز رسید.
نخستین روز پس از شروع تحریم‌های دور دوم ترامپ؛ در میدان فردوسی تهران خبری از ازدحام جمعیت خریداران و فروشندگان دلار نیست. چند نفر پراکنده در ضلع جنوبی میدان ایستاده‌اند و آرام و زیر لب دلار دلار می‌گویند. با این حال کسی برای خرید و فروش نمی‌ایستد، قیمت دلار به کانال 14 هزار واحدی بازگشت و برخی صرافی‌ها قیمت 14 هزار تومان را برای دلار روی تابلوها هم قرار داده‌اند، البته در خیابان فردوسی صف‌هایی در جلوی برخی صرافی‌هاست؛ صف‌هایی نسبتاً طولانی که برای خرید دلاری که بانک مرکزی به صرافی‌های معتمد خود داده، تشکیل شده است تا بازار ارز را تنظیم کند. این کار از هفته‌های قبل آغاز شده و حتی در روزهایی قیمت دلار را تا نزدیک 10‌هزار تومان پایین آورد و از سوی دیگر، باعث شد معاملات از بازارهای غیررسمی و 
کوچه‌ پس‌کوچه‌ها به صرافی‌ها بازگردد.
این صرافی‌ها دلار را با اختلاف قیمتی حدود 1000 تومان در مقایسه با بازار آزاد می‌فروشند؛ با این تفاوت که هر نفر تنها یک‌بار و به میزان 500 دلار می‌تواند خرید کند. تجربه فروش دلار در صرافی‌ها نشان داده با این راهکار می‌توان کنترل بیشتری بر خرید و فروش‌ها داشت. 
 
 بازار بی‌رونق سکه
در بازار سکه و طلا نیز وضعیت مشابهی حاکم است، به‌طوری که براساس گفته‌های آقای محمد کشتی‌آرای، عضو هیأت‌مدیره اتحادیه طلا و جواهر در روز اعمال تحریم‌ها تقاضای چندانی برای سکه و طلا در بازار وجود نداشت و درمجموع بازار آرام بود. با وجود این خرید و فروش در بازار طلا به احتیاط زیادی انجام می‌شود و قیمت‌ها نیز نسبت به روزهای قبل افزایش قابل توجهی نداشته است. روز یکشنبه در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸عیار هم ۴۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان ارزش‌گذاری شد، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۲۳۳ دلار قیمت خورد.
آرامش بازارهای اقتصادی ایران و شکست سیاست‌های ترامپ حتی رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب را به تعجب واداشت، به‌گونه‌ای که بی‌بی‌سی فارسی در گزارش نوشت: « در ایران شاخص کل بورس تهران نسبت به روز یکشنبه رشد نشان می‌دهد. بازار غیررسمی ارز هم آرام گزارش می‌شود. در بازارهای جهانی هم روند کاهشی قیمت ادامه داشته و بازارها در نخستین دقایق شروع تحریم ایران، با کمی کمتر از یک درصد کاهش قیمت نفت کار خود را آغاز کرده‌اند.»

captcha
شماره‌های پیشین