588
سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۷
2
لاریجانی: سوءمدیریت‌ها در ارائه ارز به زائرین بررسی شود

تکرار بی‌تدبیری‌ها

ارز و بورس نسبت به تحریم های 13آبان بی‌تفاوت بود

دهن‌کجی بازار به قلدربازی آمریکا

بخش دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که شامل تحریم خرید و فروش نفت ایران، بانک مرکزی، کشتیرانی و بیمه و صنایع انرژی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است از آغاز روز پنجم نوامبر به وقت واشنگتن از سرگرفته شده است اما شاخص کل بورس تهران رشد نشان می‌دهد و بازار غیررسمی ارز هم آرام گزارش می‌شود.

صبح نو

لاریجانی: سوءمدیریت‌ها در ارائه ارز به زائرین بررسی شود

تکرار بی‌تدبیری‌ها

مراسم اربعین امسال هم با ثبت لحظاتی پرشکوه و باعظمت به پایان رسید اما سوءمدیریت دولت همچون سال‌های گذشته، این سفر معنوی را به‌کام زوار تلخ کرد و افزایش انتقادها به بی‌تدبیری به‌گونه‌ای بود که رییس مجلس شورای اسلامی دستور پیگیری سوءمدیریت‌ها را صادر کرد.

  بی‌تدبیری ارزی
نحوه استقبال دولتی‌ها از مراسم اربعین امسال نیز به سیاق تمام سال‌های اخیر و به‌رغم وجود تجربه‌های متعدد، باز هم با مشکلات عجیب و غریب و بعضاً بسیار ساده‌ای همراه بود که موجبات نارضایتی زائران را فراهم آورد، مشکلاتی که یا مستقیماً توسط خود دولت ایجاد شد یا دولت با اندک تدبیری می‌توانست مانع به‌وجود آمدن آن‌ها شود.  یکی از مهم‌ترین این مشکلات، نابسامانی‌ها در تأمین ارز بود. حدود یک ماه مانده به شروع پیاده‌روی اربعین، بانک مرکزی اعلام کرد که به زائران اربعین با نرخی پایین‌تر از صرافی‌ها و بالاتر از قیمت مصوب ارز می‌دهد اما به شرط پیروی از روندی که بعدتر اعلام می‌شود! آنچه که در این فرایند اتفاق افتاد در نهایت منجر به اعتراف آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری شد که گفت: «ما اشتباه کردیم.» آقای احمد امیرآبادی، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی در توییتر خود نوشت: روز رأی اعتماد به آقای جهانگیری گفتم فقط یک نفر ۲۰۰میلیون یورو ارز گرفته، برده آزاد فروخته؛ بهتر نبود همین داخل ایران به هر زائر اربعین ۱۰۰دلار می‌دادید، هم عزت ایرانی حفظ می‌شد، هم مردم اذیت نمی‌شدند؛ جواب داد: قبول دارم ما اشتباه کردیم! از سویی دیگر، زواری که به امید دریافت دینارهای خریداری شده خود در کشور عراق راهی شده بودند حالا چندین‌وچند روز از زمان سفر خود در صف‌های طولانی باجه‌های بانک‌ها گذراندند. بی‌تدبیری‌های بانک مرکزی و دولت در تأمین ارز مورد نیاز زوار حسینی به‌گونه‌ای بود که جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با امضای نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری از بی‌کفایتی و تعلل بانک مرکزی در تأمین ارز مورد نیاز زوار اربعین انتقاد کردند.

  دستور لاریجانی برای بررسی مشکلات ارزی زائران اربعین
به همین دلیل هم بود که در نشست علنی روز دوشنبه 14‌آبان‌ماه بود که ماجرای سوءمدیریت در برگزاری مراسم اربعین به صحن علنی هم رسید به‌گونه‌ای که آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی طی تذکری خطاب به رییس مجلس گفت: متأسفانه زائران اربعین حسینی دچار مشکلات ارزی در این ایام شده‌اند. وی افزود: دولت و به‌ویژه بانک ملی در تخصیص ارز دولتی به زائران حسینی سوء‌مدیریت داشته است؛ لذا مجلس باید هر چه سریع‌تر این موضوع را پیگیری و علت را بررسی کند. علی لاریجانی، رییس مجلس هم در ادامه در پاسخ به این تذکر گفت: بله درست است؛ این مسأله را در کمیسیون اقتصادی پیگیری کنید.

  اقدامات دستگاه دیپلماسی در مراسم اربعین
این سوءمدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌ها تنها مختص به بانک مرکزی نیست، بسیاری معتقدند که نقش‌آفرینی دستگاه دیپلماسی در رخداد اربعین بسیار ضعیف است، وزارت امورخارجه اما نظر دیگری دارد. آقای بهرام قاسمی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به «صبح‌نو» انتقادات به وزارت خارجه را وارد ندانست و تأکید کرد: یک بیماری وجود دارد و برخی به‌دنبال این هستند که وزارت خارجه را بنا به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و حتی اربعین مورد هجمه قرار دهند.  وی با بیان این‌که «وزارت خارجه یکی از فعال‌ترین اعضای ستاد اربعین حسینی بوده و از سال پیش فعالیت‌های خود را در این زمینه آغاز کرده است»،‌ گفت: این وزارتخانه به‌صورت دقیق و با نظم مسوولیت‌هایی را که در این ارتباط بر عهده داشته انجام داده است. تماس‌های مکرری با مقامات عراقی داشته است. در همین چارچوب تلاش بسیاری انجام داد که ایرانیان در عراق بتوانند از دینار استفاده کنند. در مورد حضور زائران خارجی اربعین حسینی در کشور و عبور آن‌ها از مرز تماس‌های مکرری را با مقامات این کشورها از جمله پاکستان انجام داد و تمهیدات مناسبی را برای صدور ویزا برای این افراد در نظر گرفت من در اینجا لازم می‌دانم از همکاران خودم در بخش کنسولی وزارت خارجه به‌خصوص رییس اداره گذرنامه که نماینده ما در ستاد اربعین بود جناب آقای مجتبی کریمی تشکر و قدردانی کنم. وی خاطرنشان کرد: اگر نابسامانی‌ها و کاستی‌هایی در بحث اربعین وجود داشت مسائل مربوط به آن‌ها مرتبط با وزارت خارجه نبود و نیست گرچه ما تلاش‌های بسیاری انجام دادیم تا برخی از مشکلات به‌وجود آمده حل و فصل شود چنانکه سفیر ما در عراق و همچنین آقای ظریف به صورت جدی پیگیر رفع برخی از مشکلات به‌وجود آمده بودند. من در اینجا لازم می‌دانم که از دولت و مردم عراق نیز به‌خاطر همکاری‌ها و تلاش‌شان برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین تشکر و قدردانی کنم. سوء‌مدیریت و بی‌تدبیری دولت در مراسم اربعین هر سال که در حال تکرار شدن است اما در کنار کم‌کاری‌ها و کم‌عنایتی‌های مسوولان به مسأله بسیار مهم و حتی استراتژیک گردهمایی اربعین دیگر نهادها جور بی‌تدبیری‌های خواسته یا ناخواسته را می‌کشند و برای خدمت‌رسانی به زائران در صحنه هستند و برنامه‌ریزی و آمادگی هم دارند.

captcha
شماره‌های پیشین