588
سه شنبه، ۱۵ آبان ۱۳۹۷
10
وزیر کشور از لزوم پای کار بودن همه برای برگزاری مراسم اربعین گفت

وعده رفع مشکلات برای سال بعد

وزیر کشور روز گذشته در جلسه ستاد اربعین که در محل وزارت کشور برگزار شد درباره عملکرد این ستاد و اقداماتی سخن گفت که به اعتقاد وی اقدامات ماندگار رییس‌جمهوری برای تسهیل در امور زیارت معصومین عراق هستند. آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی با بیان اینکه چهاربانده کردن جاده مهران به نجف، حذف روادید و پل خرمشهر به بصره از اقدامات مهم رییس‌جمهوری در سال‌های آتی است، گفت: این اقدامات تا سال‌ها ماندگار خواهد بود و ثواب آن به نام همه ما ثبت می‌شود.

واکنش فرمانده ناجا به ویدئوی زیرگرفتن دو مأمور پلیس

مشکلاتی که تکرار می‌شوند

صبح نو

وزیر کشور از لزوم پای کار بودن همه برای برگزاری مراسم اربعین گفت

وعده رفع مشکلات برای سال بعد

وزیر کشور روز گذشته در جلسه ستاد اربعین که در محل وزارت کشور برگزار شد درباره عملکرد این ستاد و اقداماتی سخن گفت که به اعتقاد وی اقدامات ماندگار رییس‌جمهوری برای تسهیل در امور زیارت معصومین عراق هستند. آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی با بیان اینکه چهاربانده کردن جاده مهران به نجف، حذف روادید و پل خرمشهر به بصره از اقدامات مهم رییس‌جمهوری در سال‌های آتی است، گفت: این اقدامات تا سال‌ها ماندگار خواهد بود و ثواب آن به نام همه ما ثبت می‌شود.

از حدود 6 سال قبل، مراسم پیاده‌روی اربعین که قدمت آن در بین عراقی‌ها به بیش از یک قرن می‌رسد، بین ایرانیان و دیگر محبان حضرت سیدالشهدا ؟ع؟ نیز مورد توجه قرار گرفت به‌طوری که سال به سال بر تعداد زائران و مشتاقان این مراسم عظیم افزوده شد. حتی تعداد زائران خارجی که از کشورهای هند، پاکستان، آذربایجان به‌دلیل همجواری مرزی و حتی کشورهای اروپایی وارد ایران می‌شوند تا از راه زمینی خود را به نجف و کربلا برسانند از افزایش چشمگیری برخوردار بوده است. به عبارت دیگر در طول تمام این سال‌ها که مشتاقان خود را به مرزهای سه‌گانه زمینی کشور رسانده‌اند تا وارد خاک عراق شوند دولت‌های یازدهم و دوازدهم به ریاست‌جمهوری آقای دکتر حسن روحانی زمامدار امور بوده‌اند. با این وجود همچنان مشکلاتی وجود دارد که هر سال تکرار می‌شوند و تصمیمی برای رفع آن‌ها گرفته نمی‌شود.

زائران میلیونی و برنامه نامناسب
هر سال که مراسم حج از سوی کشور عربستان برگزار می‌شود تمامی کشورهای مسلمان با ساختارهای تعریف شده که معمولاً در سطح وزارتخانه فعالیت می‌کنند برنامه‌ریزی‌های لازم را برای برگزاری باشکوه‌تر حج ابراهیمی انجام می‌دهند. در کشور ما نیز سازمان حج و زیارت به‌عنوان متولی اصلی برگزاری مراسم حج در طول یک‌سال با ساختار نظام‌مند و تعریف شده و نمایندگی‌های استانی خود مشغول رسیدگی به برنامه‌های مرتبط با برگزاری این مراسم است. در مراسم حج امسال حدود 85 هزار نفر در یک بازه زمانی تقریباً یک‌ماه خود را به سرزمین وحی رساندند تا اعمال این سفر معنوی را به انجام برسانند. 
این در حالی است که مراسم اربعین حسینی هم که در سال‌های اخیر با اشتیاق زوار بسیاری همراه شده است 
در نهایت موجب حضور 20‌میلیون زائر در کشورعراق می‌شود که بیش از دو میلیون نفر از این تعداد زائران ایرانی هستند. نکته مهم دیگر درباره این سفر مدت زمان انجام این مراسم مذهبی است که حدود یک هفته تا 10 روز به طول می‌انجامد که نتیجه آن فشردگی زمان سفر و تعداد زوار در مبادی ورودی و خروجی کشور است.
 
 
اقدامات ماندگار برای سال‌های بعد
وزیر کشور در جلسه دیروز وعده‌هایی را مطرح کرد که در صورت تحقق می‌تواند موانع بسیاری را از پیش پای زائران بردارد. البته به شرط اینکه در طول سال آینده از ذهن‌ها فراموش نشده و اجرایی شوند. آقای عبدالرضا رحمانی‌فضلی از چهاربانده کردن جاده مهران به نجف، حذف روادید و ساخت پل خرمشهر به بصره گفته است. وی تأکید کرده که این موارد از اقدامات مهم رییس‌جمهوری در سال‌های آتی است که تا سال‌ها ماندگار بوده و ثواب آن‌ها به نام همه دولت ثبت می‌شود. 
وی همچنین در این جلسه به شرایط معنوی فعلی در جهان اشاره کرده و به افزایش تعداد زائران اشاره کرد. رحمانی‌فضلی اظهار داشت: ما امسال 45درصد افزایش تردد زوار خارجی را داشتیم که در این میان زائران اروپایی نیز افزایش یافته‌اند. مردم در دنیا تشنه معنویت هستند زیرا نه سوسیالیسم و 
نه لیبرالیسم نتوانسته‌اند به معنویت دنیا پاسخ درستی دهند. وزیر کشور در ادامه به فعالیت موکب‌دارانی اشاره کرده که به تعهدات خود عمل نکرده و موجب نارضایتی زائران شده بودند. به گفته وی افرادی که امسال موکب داشتند و برای راحتی زائران به تعهدات پایبند نبودند، برای سال آینده باید از انجام کار آنان ممانعت شود همچنین همه اقدامات ما برای خدمات‌رسانی به زوار باید در جهت ترویج دین باشد. دنیا با فضای مجازی و رسانه‌ها بسیار کوچک شده است و تمام دنیا به خصوص آنانی که اهل دل هستند از تمامی آداب و آیین زیارت در اربعین مطلع شدند.
وزیر کشور در حالی به این نکات اشاره کرده که امسال استانداری ایلام و دیگر نهادهای دولتی از برپایی موکب در مرزهای سه‌گانه منع شده بودند تا فقط موکب‌های مردمی به جمعیت میلیونی زائران خدمت‌رسانی کنند. مردمی شدن خدمات و فعالیت‌ها نکته‌ای است که وزیر کشور هم در جلسه دیروز به آن اشاره کرد. عبدالرضا رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنان خود نیز به لزوم آسیب‌شناسی اشاره کرد و گفت: برخی آسیب‌شناسی‌ها را آقای ذوالفقاری باید انجام دهند هر چند مشکلی از نظر امنیت وجود نداشت. مردمی بودن که کاروان‌ها باید بر اساس آن شکل گیرند، نسبت به سال قبل بهتر بود و اینکه ما به جای ارتباط با هزار نفر برای هماهنگی‌ها با یک نفر مرتبط باشیم بسیاری از موارد را تسهیل می‌کند.

همه پای کار بیایند
وزیر کشور در جلسه دیروز از رفع مشکلات در سال‌های آینده هم گفته است به شرط اینکه همه پای کار بیایند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی گفت: امسال ضمن افزایش کمی بر کیفیت موضوع و امور اعتقادی و ارزشی کار بسیار بزرگی صورت گرفت که اگر همه پای کار آیند،‌ می‌توانیم طی سال‌های آینده مشکلات را حل کنیم. وی همچنین افزود: همان‌طور که اشاره شد ما نمی‌توانیم مجموعه اقدامات و همکاری‌ها را در داخل ایران و عراق به صورت کامل منعکس کنیم و مردم هر کدام تنها یک بعد را می‌بینند و از دیگر موارد مطلع نمی‌شوند. در مدت 20 روز انتقال دو میلیون نفر زائر از کشور با امنیت، خدمات، اقدامات کنسولگری و ... انجام شد که کار عظیمی است. این مقام دولتی تأکید کرد: ما در همه حوزه‌ها نظیر امنیت، زیرساخت،‌ خدمات، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی پیشرفت‌های بسیاری داشتیم ولی باید مسیر به‌گونه‌ای 
پیش رود که مردم هم در شرایط عادی و هم در ایام اربعین به راحتی تردد کنند . وزیر کشور ادامه داد: اگر همه پای کار آیند. می‌توانیم طی سال‌های آینده ظرفیت‌ها را گسترش دهیم زیرا وقتی سیل عظیم مردم مشاهده می‌شود لذت‌بخش و احیاکننده موارد دینی است که این مورد ایجاد وحدت می‌کند و بین دل‌ها پیوند برقرار خواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین