587
دوشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۷
5
چرا مخالفان مذاکره با آمریکا در افغانستان کشته می‌شوند

صلح با ترور

دو هفته از کشته شدن ژنرال عبدالرزاق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار در افغانستان نمی‌گذرد که خبر ترور سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان افغانستان مشهور بود، موجب شد تا رویدادهای شبه‌قاره بیشتر از سوی رسانه‌ها دنبال شود؛ رویدادهایی که گفته می‌شود مرتبط است با تلاش آمریکا در راستای حذف مخالفان اجرایی شدن روند صلح افغانستان.

یادداشت

تحریم‌ ایران، دنیا را علیه آمریکا متحد می‌کند

عبد الباری عطوان

صبح نو

یادداشت

تحریم‌ ایران، دنیا را علیه آمریکا متحد می‌کند

عبد الباری عطوان

آیا همزمانی تاریخ شروع تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران با تاریخ تبعید امام خمینی؟ره؟ تصادفی است؟ چرا این تحریم‌ها را بزرگ‌ترین آزمایش ترامپ برشمرده و معتقدیم شکست خورده از آن خارج می‌شود؟ چگونه دنیا علیه آمریکا متحد خواهد شد؟ چرا شروط 12‌گانه آمریکا برای رفع تحریم‌های ایران را غیرعملی و مقدمه‌ای برای جنگ و تغییر نظام می‌دانیم.
بسته دوم و مهم‌تر تحریم‌های آمریکا علیه ایران که یکشنبه‌شب به مرحله اجرا در آمد و مربوط به حوزه انرژی (نفت و گاز) و (بانک‌ها) است، بزرگ‌ترین آزمایش قدرت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکاست و بیشتر شاخص‌ها نشان می‌دهد که احتمال شکست ترامپ در این آزمایش، بیشتر از احتمال پیروزی است.
اعلام دولت آمریکا در معاف کردن هشت کشور از پیروی از تحریم‌ها علیه ایران مترادف است با اینکه تهدیدهای ترامپ مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت ایران صرفاً «بمب صوتی» است و صادرات نفت ایران ادامه پیدا خواهد کرد؛ اگرچه به آن شکلی که قبل از تحریم‌ها بوده بلکه در آینده پیش رو به میزان کمتری خواهد بود و این خود مقدمه اولیه شکست ترامپ است. برای توضیح بیشتر باید بگوییم که مهم‌ترین هشت کشوری که احتمال دارد از پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شوند و به خرید نفت از ایران ادامه بدهند، آن‌هایی هستند که به عدم پیروی از تحریم‌های آمریکا تهدید کرده بودند، نظیر چین (روزانه 800 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند)، هند( روزانه 500 هزار بشکه)، ترکیه( روزانه 300 هزار بشکه) و اتحادیه اروپا روزانه (245 هزار بشکه که بیشتر آن به یونان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا فرستاده می‌شود) و به نظر می‌رسد که ترامپ در مبارزه با این کشورها باخته و از تبعات تهدیدهای آن هراس دارد. این موضوع قابل توجه است که روسیه تصمیمی راهبردی برای فروش همه تولیدات تسلیحاتی خود با واحد پول روبل گرفت و تازه‌ترین معاملات فروش موشک‌های 
اس 400 به هند و قبل از آن به ترکیه هم با واحد پول روبل صورت گرفت. اما چین هم در بیشتر معاملات خود و به‌خصوص در زمینه انرژی به ارزهای دیگری غیردلار به‌خصوص یوان اتکا کرده است؛ اتحادیه اروپا هم تصمیم گرفت که یک نهاد مالی جدیدی را با اتکا به یورو برای حفظ مبادلات تجاری خود با ایران که به مبلغ سالانه بیست میلیارد دلار می‌رسد تأسیس کند.
آمریکا با اعمال این تحریم‌ها به متحدان خود ضرر می‌رساند و موجب ایجاد فضایی از هرج و مرج اقتصادی در سطح جهان می‌شود تحریم صادرات نفت ایران منجر به افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی می‌شود و این مسأله بر اقتصاد کشورهای مصرف‌کننده نفت و به‌خصوص در اروپا تأثیر خواهد گذاشت که در حال حاضر با زمستانی بسیار سرد روبه‌رو هستند و بالطبع نیاز به واردات نفت بیشتری دارند.
درست است که دولت ترامپ روی همکاری عربستان و روسیه برای جبران خلأ بازار ناشی از عدم صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها حساب کرده است که تقریباً معادل یک میلیون بشکه نفت است اما این محاسبه شاید خطا باشد چون خود عربستان از لحاظ فنی قادر به همکاری فوری و افزایش صادراتش نیست و همین قضیه درباره روسیه هم صدق می‌کند چون میانگین تولید آن از چاه‌های سیبری به‌دلیل یخبندان این منطقه قریب به پانصد هزار بشکه درچهار ماه آتی کاهش پیدا می‌کند و حتی اگر روسیه بخواهد در این زمینه همکاری کند این همکاری روسیه مجانی نخواهد بود و خواهان امتیازدهی آمریکا به‌خصوص در رفع تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به دلیل قضیه اوکراین و تسلط کامل یا جزیی بر شبه جزیره کریمه می‌شود. اگر کسی نگاهی گذرا به صفحه وزارت خارجه ایران در توییتر، فیس‌بوک و غیره انداخته و شروط 12‌گانه‌ای را که آمریکا برای رفع تحریم‌های ایران وضع کرده مشاهده کند به این درک حقیقی می‌رسد که آنها را بنیامین نتانیاهو و نه «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا یا ترامپ، رییس‌جمهوری این کشور وضع کرده است. هدف از شروط غیر عملی تحریم‌های آمریکا، تحقیر و به زانو درآوردن ایران است و آمریکا که می‌داند ایران هرگز این شروط را قبول نمی‌کند به‌دنبال بهانه‌ای برای حمله به ایران و تغییر نظام این کشور است نظیر اتفاقی که برای عراق و لیبی افتاد و آنچه که به‌دنبال تحقق آن در سوریه هستند.
ایران 40‌سال را زیر فشار تحریم‌ها به سر برد و توانست با هوشیاری از آن به نفع خود و برای رسیدن به خودکفایی و ساخت صنایع نظامی پیشرفته و تبدیل شدن به یک کشور بزرگ در منطقه استفاده کند و بازوهای مقاومت مسلحانه‌ای در مناطق مختلف خاورمیانه به‌خصوص در لبنان، عراق، فلسطین، یمن و سوریه داشته باشد که از خیلی از ارتش‌های رسمی هم قوی‌تر هستند. این تحریم‌های جدید آمریکا هم بی‌اثر خواهد ماند و ایران از آن به نفع خود استفاده می‌کند، این تحریم‌ها دشمنان بیشتری را برای آمریکا در خاورمیانه و جهان خلق خواهد کرد و تشکیل ائتلاف ناتوی عربی که احتمالاً اسرائیل رهبری آن را برعهده دارد و نوک پیکان هر حمله احتمالی علیه ایران خواهد بود، نابودی کشورهای شریک این ائتلاف و در رأس آن رژیم اسرائیل را رقم خواهد زد، به‌گونه‌ای که جنگ آتی آخرین جنگ در منطقه خواهد بود.
در نوامبر سال‌1964 محمد رضا پهلوی، شاه ایران و پلیس آمریکا در منطقه 
امام خمینی؟ره؟ را به ترکیه و سپس به عراق تبعید کرد صدام حسین امام خمینی؟ره؟ را از عراق به فرانسه تبعید کرد و در پنجم نوامبر 2018 بسته دوم از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در همان تاریخ آغاز می‌شود، این همزمانی معنای زیادی دارد. تبعید 
امام خمینی؟ره؟ منجر به بازگشت پیروزمندانه وی به تهران و فرار شاه شد، شاهی که حتی آمریکا هم که چند دهه به آن خدمت کرده بود، به او پناه نداد و تحریم مجدد ایران از امروز به معنای ورود آمریکا و متحدانش به تونلی تاریک است که احتمالاً از آن زخمی و شکست‌خورده بیرون می‌آیند، منظور از متحدان آمریکا، رژیم اسرائیل و متحدان عرب قدیمی و جدیدی است که فرش قرمز برای نتانیاهو پهن کرده یا خواهند کرد.

captcha
شماره‌های پیشین