587
دوشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۷
5
چرا مخالفان مذاکره با آمریکا در افغانستان کشته می‌شوند

صلح با ترور

دو هفته از کشته شدن ژنرال عبدالرزاق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار در افغانستان نمی‌گذرد که خبر ترور سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان افغانستان مشهور بود، موجب شد تا رویدادهای شبه‌قاره بیشتر از سوی رسانه‌ها دنبال شود؛ رویدادهایی که گفته می‌شود مرتبط است با تلاش آمریکا در راستای حذف مخالفان اجرایی شدن روند صلح افغانستان.

یادداشت

تحریم‌ ایران، دنیا را علیه آمریکا متحد می‌کند

عبد الباری عطوان

صبح نو

چرا مخالفان مذاکره با آمریکا در افغانستان کشته می‌شوند

صلح با ترور

دو هفته از کشته شدن ژنرال عبدالرزاق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار در افغانستان نمی‌گذرد که خبر ترور سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان افغانستان مشهور بود، موجب شد تا رویدادهای شبه‌قاره بیشتر از سوی رسانه‌ها دنبال شود؛ رویدادهایی که گفته می‌شود مرتبط است با تلاش آمریکا در راستای حذف مخالفان اجرایی شدن روند صلح افغانستان.

هفته اخیر بود که مهاجمان ناشناس پس از حمله به خانه  سمیع ‌الحق در شهر راولپندی پاکستان او را با ضربات چاقو کشتند. پیش از این هم عبدالرزاق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار در افغانستان و در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور کشته شد. علاوه بر این اخباری از حمله برخی گروه‌ها وافراد به مناطقی از قبایل در مرزهای ارزگان و هزاره‌نشین‌ها شنیده می‌شود (شمال شرق قندهار، بیشتر جمعیت این ولایت را پشتون‌ها و اقلیت هزاره‌ها تشکیل می‌دهند) که نشان‌دهنده شکل‌گیری توطئه‌های جدید در این شبه قاره است.

ملازهی: آمریکا در تلاش است تا طالبان را وارد قدرت نماید
آقای محمد پیرملازهی، کارشناس شبه‌قاره هند درگفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به آخرین زوایای کشته شدن پدر معنوی طالبان در پاکستان گفت: «سمیع الحق» رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان و مدیر مؤسس مدارس حقانی است که شاگردان زیادی همچون ملاعمر و جلال‌الدین حقانی را تربیت کرده است. وی با اشاره به اینکه جریان افراطی به نوعی با  سمیع ‌الحق شناخته می‌شود، افزود: آمریکا یک سیاست جدیدی درافغانستان در پیش گرفته است که طالبان را در قدرت شریک نماید. آوردن طالبان سر میز مذاکره و روند صلح موجب شده است تا انشقاقی میان خود طالبان هم شکل گیرد و آن‌ها را به دوگروه تقسیم نماید.
تلاش آمریکا برای شریک‌سازی طالبان در قدرت
 این کارشناس امور شبه قاره، ادامه داد: میانه‌روهای طالبان که فرصت را مناسب می‌دانند از مصالحه با آمریکا استقبال کردند اما گروهی دیگر از طالبان معتقدند که با داشتن توانایی نظامی که از آن برخوردار شدند می‌توانند نیروهای آمریکایی و ناتو را از افغانستان بیرون کنند. این گروه با این اعتقاد که 50‌درصد خاک در دست طالبان است، می‌گویند می‌توان بر خاک افغانستان تسلط یافت.
ملازهی با اشاره به اینکه طرح ترور افرادی که منتقد یا مخالف مذاکره با آمریکا در روند صلح افغانستان هستند در دستور کار برخی قرار گرفته است، گفت: کشته شدن ژنرال عبدالرزاق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار در آستانه انتخابات پارلمانی افغانستان و همچنین سمیع ‌الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان را می‌توان از جمله اهدافی دانست که در مسیر مذاکره با آمریکا در کابل، حذف 
می‌شوند.
وی با بیان اینکه آمریکا تصمیم گرفته است روند صلح را با شریک‌سازی طالبان به پیش ببرد، گفت: اینکه چه کسی مخالفان مذاکره با آمریکا را از بین می‌برد جای سؤال است، اما  سمیع ‌الحق از چهره‌های افراطی خوانده می‌شود که عنوان می‌شود مد نظر آمریکا نیست.
وی با اشاره به اینکه طالبان یک قدرت بزرگ در افغانستان است، گفت: طالبان یک‌دست نیست و 20 تا 21‌گروه متعدد دارد که برخی از آن‌ها از نظر فکری یا مالی از سوی عربستان حمایت می‌شوند و برخی دیگر هم به روسیه یا پاکستان نزدیک‌اند.
این کارشناس مسائل افغانستان ادامه داد: شاید طالبان قوی یا یک قدرت درافغانستان باشد ولی چون جریان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای با آن‌ها همراه و هماهنگ نیستند بعید است که افغانستان به‌صورت کامل در اختیار آن‌ها قرار گیرد چرا که کشورهایی همچون هند، چین، روسیه، پاکستان، ترکیه و... راهکار مشترکی در این باره ندارند.

چرایی تنش در منطقه هزاره‌های افغان
این کارشناس امور شبه‌قاره، با اشاره به کشتار هزاره‌ها در افغانستان، یادآور شد: برخی از شاخه‌های طالبان و گروه‌های افراطی در افغانستان، شیعیان را رافضی می‌خوانند و مشکلات مذهبی موجب شده است که هر از چند‌ گاهی شاهد تنش و کشتارهایی درمیان هزاره‌ها باشیم.
ملازهی، کوچی‌ها و ییلاق‌و‌قشلاق گروه‌های مختلف افغانی در این مناطق را یکی دیگر از درگیری‌های میان هزاره‌ها دانست و گفت: بارها دیده شده است که مسائلی همچون کوچ برخی قبایل و گروه‌های دامدار که از پاکستان تا شمال افغانستان به ییلاق‌و‌قشلاق می‌پردازند موجب برخی تنش‌ها میان هزاره‌ها و دیگر قبایل در مرزهای ارزگان شده است چرا که تخریب مزارع کشاورزی که از سوی دام‌ها صورت می‌گیرد در کنار مشکلات مذهبی بر این تنش‌ها دامن می‌زند.

زوایایی تازه از ترور پدر معنوی طالبان
هر چند عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان که در زمان قتل  سمیع ‌الحق در یک سفر رسمی در چین به سر می‌برد، این حمله را محکوم کرد و دستور داده که تحقیقات در این‌باره انجام شود اما حامد الحق، فرزند سمیع ‌الحق درباره کشته شدن پدرش، مشارکت وی در مذاکرات صلح افغانستان را یکی از دلایل ترور او دانست.
حامد الحق افزود: پدرش سعی داشت افغانستان را از سلطه آمریکا خارج کند و مقدمات مذاکره طالبان با دولت افغانستان را فراهم سازد؛ موضوعی که پیش از این هم برخی جریان‌های افغان، کشته شدن ژنرال عبدالرزاق فرمانده امنیتی ولایت قندهار را مذاکرات صلح برشمردند و آمریکا را مقصر این اقدام دانستند.

واکنش طالبان افغانستان به کشته شدن
 « سمیع ‌الحق»
البته طالبان افغانستان در بیانیه‌ای کشته شدن سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان را ضایعه بزرگی برای مسلمانان جهان و کار دشمنان اسلام اعلام کرد.
این گروه افزود: رهبر جمعیت علمای پاکستان خدمات فراموش‌نشدنی را در حمایت از مردم افغانستان در دوران تجاوز شوروی و اشغال آمریکا انجام داده است. تا کنون هیچ گروهی مسوولیت کشته شدن سمیع الحق را به عهده نگرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین