587
دوشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۷
3
کشورهایی که شامل معافیت نفتی آمریکا شدند

صندوق مالی امن، جایگرین سوئیفت

یک روز از 13‌آبان می‌گذرد، روز موعودی که از مدت‌ها پیش با خط و نشان‌های مقامات آمریکایی قرار بوده تحریم‌های هوشمند ایالات متحده به‌طور اتوماتیک‌وار گزینه تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را فعال کرده و فشار بر درآمدهای خارجی کشور را به حداکثر برساند.

یادداشت

هدف از غوغا بر سر یک نامه چه بود

دکتر محسن ردادی

صبح نو

یادداشت

هدف از غوغا بر سر یک نامه چه بود

دکتر محسن ردادی

هفته گذشته نامه‌ای از سوی آیت‌الله یزدی خطاب به آیت‌الله شبیری‌زنجانی منتشر شد. در پی انتشار این نامه غوغای عجیبی از سوی اصلاح‌طلبان برپا شد. به‌طوری که این غیرت و تعصب باعث تعجب همگان شد. معمولاً این واکنش‌ها را از مریدان و متدینین سراغ داریم و اتفاقاً از این جهت همواره جناح چپ متدینین را سرزنش می‌کرد: زیرا اصلاح‌طلبان روحانیت، مراجع ، رهبری و حتی معصومین را قابل نقد می‌دانند؛ بر نقادی، نامه‌نگاری و صدور بیانیه اهتمام دارند؛ از کسانی که با ادبیات تند نامه به مراجع می‌نویسند تجلیل می‌کنند(مثلاً افرادی که در مجلس ششم نامه‌ای نوشتند و رهبری را به نوشیدن جام زهر ترغیب کردند) و عموماً از بسیج کردن کفن‌پوشان در رخدادهای اجتماعی گله‌مندند و آن‌را مانعی در برابر جریان آزادی و گفت‌وگو در جامعه 
می‌دانند.
اما در برابر یک نامه نقادانه ناگهان برآشفته می‌شوند، صلای دفاع از مرجعیت را سر می‌دهند، دلجویی می‌کنند، نامه‌های متقابل خطاب به آیت‌الله یزدی می‌نویسند و روزنامه را با جلد سیاه به دکه‌ها می‌فرستند. همه این اقدامات را هم به نام حفظ شأن مرجعیت و جلوگیری از به خطر افتادن دین و روحانیت انجام می‌دهند. این واکنش‌های احساسی و هیجانی یادآور این شعر ایرج میرزاست:
ایمان و امان به سرعت برق
می‌رفت که مؤمنین رسیدند
درهای بهشت بسته می‌شد
مردم همه می‌جهنمیدند
البته با واکنش به موقع خوشبختانه مرجعیت از خطر رست و مذهب، به خوبی حفظ شد و اصلاح‌طلبان نیز از آزمون دینداری سربلند بیرون آمدند!
چون شرع نبی ازین خطر جست
رفتند و به خانه آرمیدند
نکته فکاهی ماجرا اینجاست که این تعصب‌ورزی و مریدنمایی از جانب کسانی ابراز می‌شود که فقط در سه‌ماه گذشته یک روزنامه‌شان به‌دلیل توهین به حضرت رقیه؟س؟  توقیف شد و دو نفر از روزنامه‌نگارانشان به‌دلیل توهین به امام رضا (علیه آلاف التحیه و السلام) و حضرت سیدالشهدا؟ع؟ در حال فرار از کشور بازداشت شده‌اند.
اینان در برابر نامه‌ای کف بر لب آورده‌اند که با عرض ارادت و احترام آغاز می‌شود: «حضرت آیت‌الله شبیری‌زنجانی دامت برکاته؛ سلام علیکم ؛ با احترام و عرض ارادت...» در حالی که سنگ افرادی همچون عبدالکریم سروش را به سینه می‌زنند که نامه‌هایی بی‌ادبانه به آیت‌الله مکارم و آیت‌الله سبحانی نوشت و البته رگ غیرت اصلاح‌طلبان را نجنبانید. در حالی که نامه آیت‌الله یزدی به آیت‌الله شبیری مؤدبانه و خالی از توهین بود و درخواست معقولی را مطرح می‌نمود.
البته این درخواست (قطع ارتباط با افراد مسأله‌دار با نظام ) می‌تواند توسط مخاطب محترم رد یا تأیید شود. اما اینکه نویسنده نامه را محاکمه کنیم که چرا به یک مرجع نامه نوشتی یا اینکه حق نداری یک مرجع را نصیحت کنی، دیکتاتوری، سرکوب، غیرمؤید در معارف اسلامی و مخالف سیره ائمه و علماست. کمینه این است که بر اساس قاعده «نصیحت لائمه المسلمین» حتی رهبری جامعه را می‌توان نصیحت کرد چه برسد به مراجع تقلید. پافشاری بر مصون و بی‌نیاز دانستن گروهی از نصیحت به اشراف‌سالاری و تشکیل طبقه برگزیده منجر می‌شود. به خصوص که نشانه‌هایی مانند این بیابیم که در این ماجرا بیش از همه آقازاده‌های آیت‌الله سید احمد خمینی، آیت‌الله مطهری و آیت‌الله منتظری واکنش نشان دادند.
در مقام علت‌یابی باید گفت که این واکنش جناح چپ، «تجسم تحقیرآمیز قدرت‌طلبی غیرقابل درمان اصلاح‌طلبان» است. این گروه از سیاستمداران از هر وسیله‌ای برای کسب قدرت سیاسی استفاده می‌کنند و آویختن به مراجع کمترین آن‌هاست. در کنار این عامل اصلی عوامل دیگری را نیز می‌توان فهرست کرد:
شکستن مقاومت جامعه و نظام اسلامی در برابر سران فتنه و تمهید برای چشم پوشیدن از گناه بزرگ آنان؛
    ارسال پیام به روحانیت و مراجع تقلید که در صورت کوچکترین اقدام که بوی حمایت از فتنه‌گران را بدهد، تمام‌قد و با تمام قوا - و بیش از متعصب‌ترین مریدان و شاگردان - از شما دفاع خواهیم کرد؛
    ایجاد شقاق در روحانیت و دوپینگ سیاسی با جلب حمایت سیاسی مراجع تقلید که عموماً طرفدار انقلاب هستند و حتی غیرسیاسی‌ترین‌های‌شان از جناح چپ دل خوشی ندارند؛
چنگ و دندان نشان دادن و اظهار وجود در زمانی که عملکرد دولت فعلی آنها را به انفعال برده؛
و در نهایت خریدن آبرو و غیرت‌نمایی دینی. البته مسلماً عموم هواداران جناح چپ متدین هستند و منظور خدشه‌دار کردن دینداری آن‌ها نیست. اما در سپهر گفتمان اصلاح‌طلبان دغدغه‌های دینی وزن کمتری دارد.
 اغلب این اهداف البته با پیش‌دستی آیت‌الله یزدی در نگارش به موقع این نامه، از قبل خنثی شده بود. اما باقی‌مانده اهداف نیز با سکوت هوشیارانه آیت‌الله شبیری (حفظه ا...) در برابر این غوغاها، ناکام ماند.

captcha
شماره‌های پیشین