587
دوشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۷
3
کشورهایی که شامل معافیت نفتی آمریکا شدند

صندوق مالی امن، جایگرین سوئیفت

یک روز از 13‌آبان می‌گذرد، روز موعودی که از مدت‌ها پیش با خط و نشان‌های مقامات آمریکایی قرار بوده تحریم‌های هوشمند ایالات متحده به‌طور اتوماتیک‌وار گزینه تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را فعال کرده و فشار بر درآمدهای خارجی کشور را به حداکثر برساند.

یادداشت

هدف از غوغا بر سر یک نامه چه بود

دکتر محسن ردادی

صبح نو

کشورهایی که شامل معافیت نفتی آمریکا شدند

صندوق مالی امن، جایگرین سوئیفت

یک روز از 13‌آبان می‌گذرد، روز موعودی که از مدت‌ها پیش با خط و نشان‌های مقامات آمریکایی قرار بوده تحریم‌های هوشمند ایالات متحده به‌طور اتوماتیک‌وار گزینه تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را فعال کرده و فشار بر درآمدهای خارجی کشور را به حداکثر برساند.

واشنگتن از خریداران نفت ایران خواسته بود که تا چهارم نوامبر (13‌آبان) سال جاری واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا بارها ایران را به صفر شدن صادرات نفت تهدید کرده بود. ترامپ با توئیت‌های پشت‌سرهم و سخنرانی‌هایی با ژست نگاه از بالا به پایین خود، تلاش داشت تا حداقل افکار مردم جهان را متقاعد کند که رؤیای آمریکایی قطع صادرات نفت ایران شدنی است و برای تحقق آن، روز چهارم نوامبر را اعلام کرد، او اخیراً هم توئیت کرده بود که «تحریم‌ها در حال آمدن هستند»!
رییس‌جمهوری آمریکا به‌گونه‌ای وانمود می‌کرد انگار روز چهارم نوامبر قرار است به‌یک‌باره تحریم‌های عجیبی علیه ایران اعمال شود و با قطع صادرات نفت، ایران به‌زانو درآید. او برای دستیابی به اهدافش به هر اقدامی دست زد؛ از تهدید مشتریان نفتی ایران به تحریم گرفته تا تشویق دیگر اعضای اوپک برای افزایش تولید و همچنین برداشت از ذخایر استراتژیک خود.
ترامپ حتی تا برهم زدن آرامش بازار جهانی نفت پیش رفت و با اقداماتی که درراستای حذف نفت ایران انجام داد، باعث شد نفت به قیمت بی‌سابقه 85‌دلار نیز برسد. با این حال بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی بر این باور بودند که نفت ایران از بازار حذف نشدنی است و ترامپ موفق نخواهد شد میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند. موضوعی که به نظر می‌رسد شخص ترامپ روز جمعه به آن رسیده و در یک قدمی آغاز تحریم‌ها اعلام کرد به هشت کشور معافیت خواهد داد.

کدام کشورها شامل معافیت نفتی آمریکا می‌شوند؟
در همان ابتدا نام کره‌جنوبی، ژاپن و هند به‌صورت قطعی مشخص شد. همچنین به گفته یکی از مقامات چینی، مذاکرات بین این کشور و آمریکا ادامه دارد و انتظار می‌رود نتیجه‌ای طی چند روز آینده به دست آید. در کنار این کشورها نام عراق نیز به‌عنوان کشوری که موفق به اخذ معافیت شده نیز به چشم خورد.
از سوی دیگر تحلیلگران بر این باورند که ترکیه، امارات متحده عربی و تایوان نیز احتمالاً معافیت خواهند گرفت. با این حال مایک پمپئو - وزیر خارجه آمریکا، روشن کرد که اتحادیه اروپا جزو دریافت‌کنندگان معافیت نخواهد بود. البته روز گذشته عبدالباری عطوان، تحلیلگر جهان عرب و سردبیر رأی‌الیوم در مطلبی آورد که «مهم‌ترین هشت کشوری که احتمال دارد از پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شوند و به خرید نفت از ایران ادامه بدهند، آن‌هایی هستند که به عدم پیروی از تحریم‌های آمریکا تهدید کرده بودند، نظیر چین (روزانه 800 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند)، هند(روزانه 500 هزار بشکه)، ترکیه( روزانه 300 هزار بشکه) و اتحادیه اروپا روزانه (245 هزار بشکه که بیشتر آن به یونان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا فرستاده می‌شود) و به نظر می‌رسد که ترامپ در مبارزه با این کشورها باخته و از تبعات تهدیدهای آن هراس دارد.»
هنوز جزئیات نحوه تعامل با کشورهایی که معافیت اخذ کرده‌اند، مشخص نشده است اما گفته می‌شود برایان هوک - مسوول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا تأیید کرده که کشورهایی که به واردات نفت ایران ادامه می‌دهند، حساب‌های امانی ایجاد خواهند کرد. این حساب‌های امانی برای کشورهایی ایجاد می‌شود که به ادامه واردات نفت ایران نیاز دارند. ایران اجازه دسترسی به درآمد فروش نفت خود را ندارد و تنها می‌تواند پول سپرده‌گذاری شده را برای خریدهای بشردوستانه 
هزینه کند.

ایران تمام پول نفت خود را از بانک هندی به روپیه دریافت می‌کند
بر همین اساس روز گذشته تایمز آو ایندیا در مطلبی نوشت که به‌دنبال اعطای معافیت ۱۸۰روزه آمریکا به هند برای واردات نفت از ایران، تهران و دهلی‌نو در حال نهایی کردن مکانیزم پرداخت پول نفت از طریق یک بانک هندی به روپیه هستند.
بر اساس گزارش پژوهشکده پولی و بانک مرکزی، منابع آگاه هندی اعلام کردند که این کشور قرار است با افتتاح حسابی در بانک «یو سی او» هند که در معرض دید بین‌الملل قرار ندارد و از این رو نسبت به تحریم‌ها آسیب‌پذیر نیست، پرداخت‌های خود را به ایران انجام دهد. پیش از این ۴۵‌درصد از پرداخت‌های پول نفت ایران در نزد بانک «یو ‌سی‌ او» هند به روپیه و ۵۵ درصد آن به یورو انجام می‌گرفت اما در دور جدید تحریم‌ها علیه بخش نفت، مالی و کشتیرانی ایران تمام پرداخت‌ها به رویپه انجام خواهد گرفت؛ ضمن اینکه انتظار می‌رود تهران از این مبالغ برای واردات کالا از هند استفاده کند. این به معنی آن است که اگر دسترسی بانک‌های ایرانی به سوئیفت قطع شود، هند قادر به ادامه پرداخت پول نفت خود به ایران است.

تحریم‌های نفتی ایران قیمت نفت را دوباره به ۸۰‌دلار خواهد رساند
در حالی تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران آغاز شد، بانک گلدمن ساکس آمریکا پیش‌بینی کرد، بازگشت تحریم‌های نفتی علیه ایران و افزایش تقاضای نفت در بازار جهانی، قیمت این حامل انرژی را دوباره به ۸۰‌دلار در هر بشکه خواهد رساند.
بانک گلدمن ساکس می‌گوید: از دست رفتن بخشی از عرضه نفت ایران به بازار جهانی در کنار ظرفیت کم افزایش تولید و تقاضای بالای نفت در بازار جهانی قیمت را مجدداً صعودی خواهد کرد.

تحریم‌های ترامپ علیه ایران راه‌رفتن روی لبه تیغ است
همچنین نشریه آلمانی اشپیگل، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را همراه با عواقب دیپلماتیک برای ترامپ دانسته و آن را نوعی راه‌رفتن روی لبه تیغ ارزیابی کرد و نوشت: آمریکا از روز دوشنبه در برابر یک مسیر دشوار که مانند راه رفتن روی لبه تیغ است قرار می‌گیرد. ترامپ حالا در سیاست خود در قبال تهران تنهاست. آلمان، فرانسه، انگلیس، چین و اتحادیه اروپا می‌خواهند بدون آمریکا به توافق هسته‌ای پایبند بمانند و تلاش می‌کنند تحریم‌ها را دور بزنند.
اشپیگل در بخش دیگری از این مطلب با ابراز اینکه به این ترتیب میزان صادرات نفت ایران هنوز از هدف مدنظر ترامپ بسیار دور است نوشت: از دید واشنگتن صادرات نفت ایران باید در درازمدت به صفر برسد. ترامپ هم احتمالاً می‌خواهد با قائل شدن استثنائاتی در این زمینه حتی‌الامکان از تنش‌های مستقیم جلوگیری کند. در جریان این تصمیم آمریکا کشورهای هند، ترکیه و چین آشکارا اعلام کرده‌اند که می‌خواهند تحریم‌های آمریکا در این زمینه را نقض کنند.

مقاصد صادراتی و وارداتی ایران
بر اساس گزارش روابط عمومی گمرک ایران و اعلام فرود عسکری، رییس کل گمرک ایران صادرات غیرنفتی ایران در هفت‌ماهه سال‌جاری از مرز 27 میلیارد دلار گذشت و به 27 میلیارد و 229 میلیون دلار رسید.
تا پایان مهرماه سال‌جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 13 و 35صدم درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است. 31 و 42صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، 9 و 98صدم درصد مربوط به میعانات گازی و 58 و 60صدم درصد مربوط به سایر کالاها بوده است. در این مدت مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با 5 میلیارد و 730 میلیون دلار و سهم ارزشی 
21 و 4صدم درصد، چین با 5 میلیارد و 379 میلیون دلار و سهم ارزشی 19 و 76 صدم درصد، امارات متحده عربی با 4میلیارد و 637 میلیون دلار و سهم ارزشی 17 و 3صدم درصد، افغانستان با یک میلیارد و 872 میلیون دلار و سهم ارزشی 6 و 87صدم درصد و هند با یک میلیارد و 399 میلیون دلار و سهم ارزشی 5 و 14صدم درصد بوده‌اند.

عمده‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران
از سوی دیگر در همین مدت، میزان واردات قطعی کالا به ایران 18 میلیون و 929 هزار تن به ارزش 26 میلیارد و 303 میلیون دلار بوده است. واردات ایران در این مدت نسبت به هفت‌ماهه سال گذشته 8 و 68صدم درصدی از نظر وزنی و 11 و 7صدم درصدی از حیث ارزش دلاری کاهش داشته است.
واردات عمده کالاها به ایران نیز در هفت‌ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با 6میلیارد و 622 میلیون دلار و سهم ارزشی 25 و 18صدم درصد، امارات متحده عربی با 3میلیارد و 932 میلیون دلار و سهم ارزشی 14 و 95صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و 634میلیون دلار و سهم ارزشی 6 و 21صدم درصد، هند با یک میلیارد و 502 میلیون دلار و سهم ارزشی 5 و 
71 صدم درصد و آلمان با یک میلیارد و 426میلیون دلار و سهم ارزشی 5 و 42صدم درصد انجام شده است.

captcha
شماره‌های پیشین