587
دوشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۷
1
آخرین خبر

برخورد دو هواپیما در آسمان کانادا

فرمانده سپاه: ترامپ! هرگز ایران را تهدید نکن

13‌آبان؛ ایستادگی ایران، افول آمریکا

13‌آبان، نماد مبارزه و خروش دانش‌آموزان در برابر زیاده‌خواهی آمریکاست، روزی که تعدادی از دانش‌آموزان به درجه رفیع شهادت نائل شده و تعدادی از آنان زخمی شدند، روزی که «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» و «روز دانش‌آموز» نام گرفت و زنگ ملی مبارزه با استکبار، در تهران و همزمان در سراسر کشور با حضور جمعی از مسوولان نواخته شد، اما این 13‌آبان که با تحریم‌های ظالمانه آمریکا تقارن داشت، تماشایی‌تر از همیشه و از باشکوه‌ترین‌ها بود.

دکتر کچویان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» رویارویی تاریخی انقلاب اسلامی ایران با نظام سلطه مدرن را در شرایط کنونی بررسی کرد

منازعه ایران جوان با آمریکای پیر

بحث‌های نخبگانی با کلیدواژه «فروپاشی» بالا گرفته است. هر کسی از ظن خود این واژه را تعریف کرده و بر شرایط ایران و جهان تطبیق داده است. عده‌ای درباره فروپاشی نظام سیاسی و اجتماعی ایران اظهارنظر کرده‌اند. دسته‌ای دیگر به فروپاشی آمریکا می‌نگرند و برخی هم فروپاشی را در مقیاس تمدنی مطرح کرده‌اند. بعضی هم مصداق فروپاشی را «نخبگان جامعه» می‌دانند. مسأله اصلی این است که در شرایط کنونی جهان، منازعه تاریخی ایران و آمریکا به‌مثابه دو طرح اداره جهان، با فروپاشی کدامیک خاتمه می‌یابد؟ آیا تحمیل هزینه‌های آمریکا بر ایران منجر به قلب ماهیت انقلابی ایران می‌شود یا هزینه‌سازی ایران برای نظام سلطه، خوی استکباری آمریکا را دگرگون می‌کند؟ این مسائل را با دکتر حسین کچویان، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، به بحث گذاشتیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: شورای اجتماعی کشور نیازمند آسیب‌شناسی است

پوشاندن ریشه‌های پوسیده

در حوزه درمان آسیب‌های اجتماعی عقب‌ماندگی جدی‌ای در کشور وجود دارد و مشکلات این بخش بسیار زیاد است، نبود هماهنگی بین دستگاه‌ها برای مقابله با این آسیب‌ها احتمال دارد عدد رشد آسیب‌ها در برخی حوزه‌ها مانند اعتیاد، طلاق، کارتن‌خوابی، حاشیه‌نشینی و ... را افزایش دهد. اگر نظام رفاه اجتماعی نتواند در بحث ایجاد اشتغال، کاهش فقر و حاشیه‌نشینی کمک کند، احتمال اینکه برخی از آسیب‌ها را رشد فزاینده و غیرقابل کنترل داشته باشد، زیاد خواهد بود. شاید بتوان با اقدامات سطحی آهنگ رشد آسیب‌های اجتماعی را کنترل کرد اما برخی از کارشناسان معتقدند حداقل ۲۰‌سال عقب‌ماندگی در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و زمان می‌برد تا بتوان آسیب‌ها را کنترل کرده و کاهش داد.

چرا مخالفان مذاکره با آمریکا در افغانستان کشته می‌شوند

صلح با ترور

دو هفته از کشته شدن ژنرال عبدالرزاق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار در افغانستان نمی‌گذرد که خبر ترور سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان افغانستان مشهور بود، موجب شد تا رویدادهای شبه‌قاره بیشتر از سوی رسانه‌ها دنبال شود؛ رویدادهایی که گفته می‌شود مرتبط است با تلاش آمریکا در راستای حذف مخالفان اجرایی شدن روند صلح افغانستان.

کشورهایی که شامل معافیت نفتی آمریکا شدند

صندوق مالی امن، جایگرین سوئیفت

یک روز از 13‌آبان می‌گذرد، روز موعودی که از مدت‌ها پیش با خط و نشان‌های مقامات آمریکایی قرار بوده تحریم‌های هوشمند ایالات متحده به‌طور اتوماتیک‌وار گزینه تحریم‌های بانکی و نفتی ایران را فعال کرده و فشار بر درآمدهای خارجی کشور را به حداکثر برساند.

حسین انتظامی دستیار ارشد وزیر ارشاد این لایحه را دارای احکامی خاص برای رکن چهارم دموکراسی دانسته است

مجلس در انتظار لایحه جدید قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها

چند سال بعد از ناکامی در ارائه و تصویب قانون نظام جامع مطبوعات در دورانی که آقای حسین انتظامی معاون مطبوعاتی ارشاد بود این بار وی در سمت دستیار ارشاد وزیر ارشاد بخش‌های اصلی قانون مطبوعات و خبرگزاری‌ها را رسانه‌ای کرده است.

یادداشت

هدف از غوغا بر سر یک نامه چه بود

دکتر محسن ردادی

یادداشت

تحریم‌ ایران، دنیا را علیه آمریکا متحد می‌کند

عبد الباری عطوان

سر مقاله

کنگره جهانی اربعین

شماره‌های پیشین