586
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷
7
دو عضو اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «صبح نو» تأکید کردند

تلاش اشتباه برای استثناکردن شهردار

عجایب روی داده در پنجمین شورای شهر تهران همچنان ادامه دارد. این نهاد قانون‌گذار شهری همچنان به دنبال راهی برای گریز از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است. اقدامی که انتقاد دو عضو سابق و اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران را به دنبال داشته است.

سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه اعلام کرد

هشدار سیلاب برای پنج استان کشور

صبح نو

دو عضو اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «صبح نو» تأکید کردند

تلاش اشتباه برای استثناکردن شهردار

عجایب روی داده در پنجمین شورای شهر تهران همچنان ادامه دارد. این نهاد قانون‌گذار شهری همچنان به دنبال راهی برای گریز از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است. اقدامی که انتقاد دو عضو سابق و اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران را به دنبال داشته است.

«صبح نو» در گزارشی که چهارشنبه گذشته منتشر کرد از جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون اجتماعی 
خبر داد که بر اساس آن قرار است در این کمیسیون این بار طرح استثنا شدن شهرداران کلان‌شهرها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مطرح شود. اگرچه پس از اعلام این خبر اعضای شورای فعلی شهر تهران از ادامه فعالیت خود برای انتخاب نامزدهای شهرداری تهران و نیز رایزنی‌ها در این باره خبر دادند اما روز گذشته کشتی‌بان را سیاستی دیگر پدید آمد چه آن‌که آقای علی اعطا، سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران دیروز در گفت‌وگو با رسانه‌ها از تعویق چند روزه در فرایند انتخاب شهردار تهران با توجه به جلسه امروز کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد. 
علی اعطا در این باره گفت: بر اساس برنامه زمانبندی که اعلام شده بود 12 آبان‌ماه(دیروز) باید پنج نفر از گزینه‌های نهایی شهرداری تهران مشخص و برنامه خود را ارائه می‌دادند. اما در جلسه امروز(شنبه) به این نتیجه رسیدیم که دو، سه روز فرایند انتخاب شهردار را به تعویق بیندازیم تا استفساریه مستثنی شدن شهرداران کلانشهرها از قانون منع به کارگیری بازنشستگان در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شود و پس از آن تصمیم‌گیری کنیم. وی گفته است: اگر استفساریه در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اجتماعی رأی بیاورد شهردار مستثنی می‌شود و کلاً فرایند انتخاب شهردار متوقف خواهد شد. اگر مهلت قانونی به اتمام رسید طبیعتاً سرپرست انتخاب می‌کنیم تا پس از آن شهردار را انتخاب کنیم.

دردسرهای یک قانون مصوب
این تأخیر و تعویق در روند انتخاب شهردار جدید در حالی انجام شده است که بر اساس قانون 24 آبان‌ماه (11 روز دیگر) آخرین روز فعالیت شهردار فعلی تهران است. این در حالی است که به طور حتم در 11 روز آینده نمی‌توان طرحی را از کمیسیون به صحن مجلس برد و آن را تصویب کرد. 
آقای اسماعیل دوستی، عضو اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران روز گذشته در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان اظهار داشت: اعتقاد دارم که قانون منع به کارگیری بازنشستگان اشکالات فراوانی دارد. یکی از این ایرادات این است که در این قانون نه به سن توجه شده و نه به سنوات. با توجه به این مسأله جالب است که چون در این قانون فقط مجلس مستثنی شده، در نتیجه برای انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز بازنشستگان نمی‌توانند کاندیداشوند. مگر اینکه قانون اصلاح شود. 
وی در ادامه افزود: به نظرم این قانون بسیار احساسی و حتی ناقص است. حتی اعتقاد دارم خیلی از نمایندگان این قانون را نخوانده‌اند. چون اگر خوانده بودند حتماً به اشکالات آن مسلط می‌شدند. این عضو سابق شورای شهر تهران یادآور شد: در باره این قانون دو دیدگاه وجود دارد. نگاه اول می‌گوید چون شهرداران انتخابی هستند در نتیجه باید از این قانون مستثنی شوند. حقوقدانان برجسته به این مسأله تأکید می‌کنند. اما چون هم مجمع تشخیص مصلحت نظام، سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، معاون حقوقی رییس جمهوری که چهار مرجع مهم و اصلی هستند، این قانون را درباره شهرداران نیز صادق دانسته‌اند، دیگر اصرار بر استثنا کردن شهرداران سزاوار نیست.
این عضو اصلاح‌طلب شورای سابق شهر تهران تأکید دارد که «اصراری که برخی نمایندگان مجلس دارند در طول تاریخ مجلس شورای اسلامی بی‌سابقه است. از نظر من این کار برای شهرداری هم فرصت‌سوزی است.» دوستی همچنین گفت: همان روزی که مجلس این قانون را مصوب و بعد شورای نگهبان آن را تأیید کرد آقایان باید استعفا می‌دادند. اصرار بر ادامه کار شهرداری و این وضعیت موجب سردرگمی نیروهای شهرداری شده و این اشتباهی است که شورای پنجم شهر مرتکب آن شده است.
آقای محمد حقانی، دیگر عضو اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران نیز روز گذشته در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: من در این باره یک بحث اساسی دارم و آن این است که هر قانونی می‌خواهید درست کنید باید با مطالعه باشد؛ یعنی زیر و بم کار، یمین و یسار و پایین و بالا را ببینید و مطالعه کافی با توجه به تمام پیوست‌ها صورت بگیرد. قانون باید کارشناسی شده به صحن مجلس و شورای شهر برود. اگر ما قبول داریم و اعلام کرده‌ایم که شوراها باید شهرداران را انتخاب کنند دیگر وضع قانون جدید یعنی چه؟ این کارها و تصویب این قوانین را تضعیف شورا می‌دانم. 
عضو سابق شورای شهر تهران که خود سابقه فعالیت اجرایی در شهرداری تهران را نیز دارد یادآور شد: الان که این قانون تصویب شد و نهادهای بالادست آن را تأیید کرده‌‌اند اصرار شورای شهر بر ابقای آقای افشانی این ذهنیت را ایجاد می‌کند که شورای پنجم شهر قصد دارد قانون را دور بزند. من اعتقاد ندارم که وقتی قانونی تصویب شد با ده‌ها بند و تبصره قانون را به هم بزنیم. اما خود قانون از ابتدا باید درست بررسی و تصویب شود. حقانی همچنین اظهار داشت: زمانی که این قانون را می‌نوشتند و به صحن می‌بردند باید توجه می‌کردند که منزلت اجرایی شهردار تهران از خیلی وزرا بالاتر است. آن زمان باید مسأله هم‌ترازی در نظر گرفته می‌شد. من سایر کلان‌شهرها را مطرح نمی‌کنم اما شهردار تهران یکی از اعضای هیأت دولت است که در نشست کابینه حتی به صورت افتخاری و بدون حق رأی، حضور دارد. وی با تأکید بر اینکه اضافه کردن بند و تبصره به قانون درست نیست، تأکید کرد: تهران کلان شهری با حدود 12 میلیون جمعیت است که یک‌ششم جمعیت کشور را در خود جای داده است. تأثیرگذاری تهران در تمام مسائل کشور بسیار مهم است. اینکه هر روز یک شهردار انتخاب کنیم اشتباه است. 

تهران پس از قالیباف دچار خلأ شد
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که قرار است استفساریه جدید درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان امروز در آن بررسی شود نیز گفته: پس از رفتن قالیباف از شهرداری تهران، پایتخت دچار خلأ شد و کار خاصی صورت نگرفت.
آقای عبدالرضا عزیزی با اعلام این مطلب به «فارس»، درباره مستثنی شدن شهردار تهران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان اظهار داشت: بعد از رفتن قالیباف از شهرداری تهران، پایتخت دچار خلأ شد و کار خاصی برای تهران صورت نگرفت. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفته است:‌ اگر شهردار تهران پی‌درپی عوض شود، این مردم هستند که آسیب می‌بینند، در حال حاضر نیز شهردار فعلی جا افتاده است و تلاش می‌کنیم تمام شهرداران کلانشهرها را حفظ کنیم. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر استانداران، فرمانداران و یا دیگر مشاغل اجرایی و دولتی نیز در صورت بازنشستگی بخواهند استثنا شوند، چه اقدامی صورت خواهد گرفت، گفت: به آنها نه خواهیم گفت.

captcha
شماره‌های پیشین