586
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷
6

اعزام ۸۰۰‌زائر اولی به کربلا

«صبح نو» از لانه جاسوسی آمریکا گزارش می‌دهد

تماشاگه شیطان بزرگ

13آبان سال58 جمعی از دانشجویان پیرو خط امام ؟ره؟ با سفارت آمریکا یک بزنگاه مهم تاریخی را در کشور رقم زدند؛ رویدادی که منجر به قطع روابط ایران و آمریکا شد. حالا پس از گذشت حدود 40سال از ماجرا، لانه جاسوسی تبدیل به یک موزه شده است؛ موزه‌ای که در آن ساختمان سفارت آمریکا، بخشی از اسناد سازمان سیا و تلگراف‌های آنها قابل بازدید است. همچنین تصویر و مجسمه‌هایی در این موزه رویداد سال‌58 را بازنمایی می‌کنند.

صبح نو

«صبح نو» از لانه جاسوسی آمریکا گزارش می‌دهد

تماشاگه شیطان بزرگ

13آبان سال58 جمعی از دانشجویان پیرو خط امام ؟ره؟ با سفارت آمریکا یک بزنگاه مهم تاریخی را در کشور رقم زدند؛ رویدادی که منجر به قطع روابط ایران و آمریکا شد. حالا پس از گذشت حدود 40سال از ماجرا، لانه جاسوسی تبدیل به یک موزه شده است؛ موزه‌ای که در آن ساختمان سفارت آمریکا، بخشی از اسناد سازمان سیا و تلگراف‌های آنها قابل بازدید است. همچنین تصویر و مجسمه‌هایی در این موزه رویداد سال‌58 را بازنمایی می‌کنند.

13‌آبان در تاریخ معاصر ایران روز مهم و پراهمیتی به‌شمار می‌آید چرا که در دهه‌های مختلف در این روز رویدادهایی اتفاق افتاده که مستقیما روی تحولات سیاسی کشور تأثیر‌گذار بوده است. 13‌آبان سالروز تبعید رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی؟ره؟ به‌دست رژیم پهلوی در سال‌۱۳۴۳ به ترکیه، بزرگداشت شهادت دانش‌آموزان معترض به ظلم و ستم و فساد ستم‌شاهی و استعمار و دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ایران در سال‌۱۳۵۷ و همچنین سالروز تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به‌دست دانشجویان پیرو خط امام در سال‌۱۳۵۸ است.
هنوز از تب‌و‌تاب انقلاب اسلامی سال‌57 چیزی نگذشته بود که 13آبان‌58 با قیام جمعی از دانشجویان ایرانی یک بزنگاه مهم دیگر در تاریخ این سرزمین رقم خورد؛ رویدادی که باعث قطع رابطه ایران و ایالات متحده آمریکا شد و در‌نهایت با تسخیر سفارت این کشور در خیابان طالقانی اسم آن از سفارت آمریکا به لانه جاسوسی تغییر پیدا کرد، اما تسخیر این محل پایان همه ماجراها نبود، بعد از سیزدهم آبان همان سال خبر دستگیری حدود 66‌دیپلمات آمریکایی به یک بحران جهانی تبدیل شد که حتی روی نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هم اثر مستقیم گذاشت. 
احتمالاً تا‌کنون روایت‌های بسیاری از سفارت سابق آمریکا که به تسخیر دانشجویان ایرانی درآمده است، شنیده یا خوانده‌اید، چرایی این اقدام خودجوش، کشف اسنادی مهم در آن و امثالهم از جمله موضوعاتی است که در تاریخ معاصر کشورمان همیشه جذاب و مورد بحث بوده است. 

 چرا سفارت آمریکا را تسخیر کردند؟
در سال‌58 دانشجویان زیادی در تسخیر این لانه جاسوسی شرکت داشتند که هر کدام بعدها برای خود تبدیل به یکی از چهره‌های شاخص جمهوری اسلامی شدند. خانم معصومه ابتکار، معاون امور زنان رییس‌جمهوری در دولت فعلی، از جمله کسانی بود که در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا مشارکت داشته است. ابتکار بعدها کتابی با نام «تسخیر» منتشر می‌کند و آنها را برای سفیران خارجی نیز ارسال می‌کند که به گفته وی، هر کدام واکنش‌های جالبی در این باره داشته‌اند. ابتکار می‌گوید:« برای آنها جالب بود که می‌گفتند این واقعه را به‌عنوان یک سوءتفاهم نتوانستیم خوب درک کنیم و این فرصتی بود که درک کنیم که چه اتفاقی در سال‌58 در ایران افتاد. نکته جالبی که خیلی از این افرادی که کتاب را خوانده بودند و نظرات من را شنیده بودند، افرادی است که از زاویه دید غرب یا سازمان ملل به ایران نگاه می‌کردند که می‌گفتند چون یک بار در ایران، سال‌1332 کودتا شده بود و مشخص شده که سازمان «سیا» در این کودتا نقش داشته است و طراحی از قبل برای تغییر حکومت ایران و بازگرداندن شاه بوده، این اتفاق بر اساس یک ظن و گمان واهی نیست 
و بر اساس یک واقعیت تاریخی این اتفاق دوباره رخ داده است. یعنی دانشجویان گمان می‌کردند کودتای دومی در ایران قرار است اتفاق بیفتد و برای همین اقدام کردند و این را می‌گفتند که این امر را موجه می‌کند و این نکته مهمی است که انگیزه دانشجویان تنها فقط نجات ایران بود و هیچ هدف و انگیزه دیگری نداشتند. وقتی اجازه ورود شاه به آمریکا داده شد برای دانشجویان تقریباً محرز شد که سناریویی در حال تدوین است.» اکنون 13آبان روز مبارزه با استکبار آمریکا نام گرفته و در طی این چهار دهه گذشته، هر ساله مردم کشور ما به خیابان آمده و فریادزنان اعلام می‌کنند که حتی یک قدم هم از آرمان‌های خود عقب ننشسته‌اند. 
 
وقتی سفارت سابق موزه می‌شود
حالا، بعد از گذشت حدود 40سال از آن روزها، ساختمان این سفارت در ایران تبدیل به موزه شده است. موزه 13‌آبان، مکانی برای بازدید عموم و به‌خصوص دانش‌آموزان و دانشجویان شده است. موزه لانه جاسوسی امروز نمادی از پیروزی بر شیطان بزرگ خوانده می‌شود. این موزه ساختمانی بسیار بزرگ در حیاطی وسیع است که در مرکز تهران در خیابان طالقانی یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران قرار دارد. دیوارهای این سفارتخانه در خیابان طالقانی پر است از تصاویری که تاریخ تسخیرش را به خوبی یادآور می‌شود. وقتی وارد این موزه می‌شوید با پلاکاردهایی ضدآمریکایی و ضداسراییلی روبه‌رو خواهید شد و مجسمه‌هایی بازسازی‌شده کوچکی را می‌بینید که یاد آور13‌آبان‌58 است. اما مهم‌ترین بخش این موزه، ساختمان سابق سفارت آمریکاست. در این ساختمان چندین نمایشگاه از اسناد محرمانه، تلگراف‌ها، دستگاه‌های جاسوسی، دستگاه‌های شنود و گزارش‌هایی برای سازمان سیا وجود دار. برخی وسایل دیپلمات‌های آمریکایی نیز هنوز در این موزه وجود دارند که می‌توانید آن را از نزدیک ببینید. همچنین این موزه از قسمت‌های مختلف به‌ویژه بخش سازمان امنیتی سیا تشکیل شده است که به‌مناسب هفته دانش‌آموز، نمایشگاهی جانبی نیز به‌منظور آشنایی بیشتر با توطئه‌های آمریکا در ایران و در سایر کشورهای جهان، به معرض دید عموم 
قرار گرفته است.
 امروز مصادف با 13آبان، این موزه محل رفت‌وآمد دانش‌آموزان و دانشجویان زیادی شده است که توسط مدرسه یا دانشگاه به اینجا می‌آیند. تماشای این موزه می‌تواند برگی از تاریخ انقلاب اسلامی را به ما نشان دهد. هر ساله در هفته بسیج دانش‌آموزی و با توجه به نزدیک شدن به یوم‌الله 13آبان، بازدید از موزه 13آبان واقع در لانه جاسوسی رایگان و بدون نیاز به هماهنگی قبلی و برای عموم آزاد خواهد بود. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بسیج دانش‌آموزی هر ساله بیش از 10هزار نفر از توریست‌های خارجی از این موزه دیدن می‌کنند.
اما آمریکایی‌ها در شرایطی روز ۱۳‌آبان را روز وارد آوردن ضربه کاری و نهایی به ایران تعریف کرده‌اند، که این روز، در میان ایرانیان به عنوان روز «مبارزه با استکبار جهانی» معروف است؛ ملت ایران در چهار دهه اخیر، مبارزه با استکبار که مظهر تمام و کمال آن آمریکای جنایتکار است را با موفقیت ادامه داده است. اگر چه آمریکایی‌ها با به‌راه‌انداختن جنگ روانی و کارزار تبلیغاتی در حال ترویج این گزاره‌اند که از امروز  به بعد با تحریم‌های‌شان ایران را زمینگیر می‌کنند اما حقیقت آن است که ۱۳آبان قرار نیست اتفاق تازه‌ای در کشور ما به نفع نیات شوم آمریکا رخ دهد.

captcha
شماره‌های پیشین