586
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷
4
انیس نقاش، مدیر مرکز مطالعات امان لبنان در گفت وگو با «صبح نو»؛

قدرت ایران ناشی از استکبار ستیزی است

«انیس نقاش» فعال رسانه‌ای و مدیر مرکز مطالعات امان لبنان، نهضت مردم ایران و سقوط شاه را بزرگترین قدم درراه مبارزه با استکبار می‌داند و معتقد است؛ درایت امام خمینی؟ره؟ و هوشیاری مردم ایران توانست نفوذ غرب و استکبار را از ایران بیرون کند. همزمان با 13‌آبان‌ماه و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی با این کارشناس رسانه‌های عربی به گفت‌وگو پرداختیم.

محمد هاشمی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

آمریکا امروز ناامیدتر از سال‌58 است

آقای محمد هاشمی، سیاستمدار 76‌ساله ایران که در کارنامه کاری و سیاسی‌اش سابقه حضوری ۱۳‌ساله در سمت ریاست سازمان صدا‌و‌سیما، معاونت سیاسی نخست‌وزیر در دوره حضور شهید‌رجایی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس دفتر مرحوم هاشمی رفسنجانی و حتی سابقه فعالیت در احزابی چون جمهوری اسلامی و کارگزاران سازندگی را دارد، به مناسبت 13‌آبان، روز ملی مبارزه با استکبار، آمریکا را «ناامیدتر از آمریکای سال‌58» خواند و تأکید کرد که «هدف آمریکایی‌ها ناامید کردن مردم از نظام است.»

صبح نو

انیس نقاش، مدیر مرکز مطالعات امان لبنان در گفت وگو با «صبح نو»؛

قدرت ایران ناشی از استکبار ستیزی است

«انیس نقاش» فعال رسانه‌ای و مدیر مرکز مطالعات امان لبنان، نهضت مردم ایران و سقوط شاه را بزرگترین قدم درراه مبارزه با استکبار می‌داند و معتقد است؛ درایت امام خمینی؟ره؟ و هوشیاری مردم ایران توانست نفوذ غرب و استکبار را از ایران بیرون کند. همزمان با 13‌آبان‌ماه و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی با این کارشناس رسانه‌های عربی به گفت‌وگو پرداختیم.

آقای انیس نقاش، مدیر مرکز مطالعات امان لبنان درگفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» قدرت انقلاب اسلامی ایران را ناشی از استکبار ستیزی دانست و گفت: با مطالعه تاریخ معاصر ایران می‌توان دریافت که آمریکا دخالت‌هایی در امور ایران داشت که واضح‌ترین آن کودتا علیه دولت مصدق و همچنین موضوع کاپیتولاسیون بود. 
اما درایت امام خمینی؟ره؟ و هوشیاری مردم ایران توانست نفوذ غرب و استکبار را از ایران بیرون کند.
وی با اشاره به اینکه نهضت مردم ایران و سقوط شاه، بزرگ‌ترین قدم در راه مبارزه با استکبار بود، افزود: شعار «نه شرقی نه غربی» مردم ایران نشان داد که دنیای دو قطبی جهان در سال‌های نخست انقلاب موفق عمل کرده است و از این رو بود که جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداختند و با حمایت‌های نظامی و مادی تلاش کردند تا حرکت مردمی ایران را متوقف سازند که شکست خوردند.

شکست استکبار در غرب آسیا
مدیرمرکز مطالعات امان لبنان با بیان اینکه استکبار اکنون در منطقه منزوی شده است، ادامه داد: لشکر‌کشی آمریکا به افغانستان با شکست روبه‌رو شده و اعزام نیروی‌های نظامی آن هم به عراق با مقاومت مردم روبه‌رو شده است. در لبنان هم اسرائیل با شکست روبه‌رو شد و اکنون استکبار جهانی تلاش می‌کند تا با فشارهای اقتصادی یا تحریم‌های بین‌المللی به اهداف خود دست یابد ولی باز هم در این مسیر با شکست روبه‌رو خواهد شد.
نقاش با اشاره به اینکه ایران به‌عنوان یک الگو برای مبارزه با اسکتبار جهانی شناخته می‌شود، یادآور شد: امام خامنه‌ای در سخنرانی اخیر خود عنوان کردند که استکبار آینده‌ای ندارد و در حال افول است. دقیقاً هم همین‌گونه است و اگر نگاهی به فعالیت‌های نظامی و اقتصادی آمریکا داشته باشیم می‌بینیم که در ابعاد نظامی به سمت افول می‌رود و آن مقدار قدرت اقتصادی هم که برایش باقی مانده است 
به خاطر واحد پولی آن دلار است که در جهان استفاده می‌شود.  
این تحلیلگر لبنانی با بیان اینکه کشورهای عربی منطقه با وجود همراهی با استکبار همچنان از سوی آمریکا تحقیر می‌شوند، گفت: کشورهایی مثل عربستان سعودی از شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران هراس دارند که مبادا الگوی دموکراسی و مردمی بودن آن به کشورهای آن‌ها هم منتقل شود و از این رو با آمریکا همراهی می‌کنند. آل‌سعود با حمایت همین دولت‌های غربی بر سرکار آمد. در سال‌های اخیر انقلاب‌های مردمی در مصر، تونس یا یمن شکل گرفت ولی عربستان سعودی برای بقای حکومتش با آمریکا همراه شده است ولی این موضوع هم نمی‌تواند تضمینی برای منافع آن‌ها باشد.

پیوند خوردن مسأله فلسطین با تحولات جهان
مدیر مرکز مطالعات امان لبنان، ادامه داد: آن‌گونه که من از ابتدای انقلاب در خصوص حضرت امام ؟ره؟ مطالعه کرده‌ام ایشان مسأله فلسطین را به‌عنوان یک مسأله فراگیر و عمومی در جهان اسلام مطرح کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی سفارت رژیم صهیونیستی تعطیل و سفارت فلسطین در تهران برپا شد. وی با اشاره به تأثیرات مهم انقلاب اسلامی در تحولات منطقه و جهان، مسأله فلسطین را مهم‌ترین مسأله تعیین‌کننده در سرنوشت و تحولات جهان دانست و گفت: اکنون مسأله فلسطین محصور به فلسطینی‌ها نیست. مسأله فلسطین البته بسیار پردامنه است و از جانب قدرت‌های جهان فلسطین به نقطه‌ای برای تعیین آینده و سرنوشت تحولات جهان تبدیل شده است؛ بر همین اساس آمریکا وارد این مسأله شده است و دخالت می‌کند.

افول قدرت نظامی آمریکا
مدیر مرکز مطالعات امان لبنان با اشاره به اینکه اگر آمریکا از رژیم صهیونیستی حمایت نمی‌کرد، قدرت آن‌ها کم می‌شد گفت: همچنان‌که حمایت معنوی و سیاسی ایران به سوریه، فلسطین و عراق به این کشورها کمک کرد؛ ایران نقش تعیین کننده‌ای در منطقه دارد، چنان‌که وقتی ایران کنار سوریه ماند، روسیه و ترکیه برای حل مسائل سراغ ایران آمدند.
وی یادآور شد: همان‌گونه که رهبر انقلاب ایران اخیراً فرمودند اقدامات ترامپ «لیبرال‌دموکراسی» را نیز بی‌آبرو کرده است و نشانه‌های آشکار افول قدرت آمریکا به روشنی دیده می‌شود. کشورهای عربی منطقه که با سیاست‌های غرب همراه شده‌اند و چشم به حمایت‌های آمریکا دارند اکنون به گاو شیرده برای استکبار تبدیل شده‌اند و همچنان از سوی قدرت‌ها مورد حقارت قرار می‌گیرند.

captcha
شماره‌های پیشین