586
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷
3
وقتی نهضت آزادی هم به توطئه‌های آمریکا در ایران اعتراف می‌کند

آمریکا همچنان شیطان اکبر

سال‌1392 زمانی که مسوولیت مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 به وزارت خارجه سپرده شد بعد از سال‌ها، روابط میان ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شد. کار به جایی رسید که سخن از راه‌اندازی خط مستقیم هوایی ایران-آمریکا هم به میان آمد، وزرای خارجه دو کشور تماس ایمیلی داشتند و مذاکرات برجامی‌شان دو نفره و پشت درهای بسته برگزار می‌شد. حتی کار به پیاده‌روی و قدم‌زدن در خیابان‌های ژنو رسید اما شیطان، شیطان است و هیچ‌گاه نهاد و فطرت خود را تغییر نمی‌دهد. تنها دو سال پس از توافق موسوم به برجام، آمریکا دبه کرد و به‌صورت یک‌جانبه از این توافق خارج شد. حال تمام تحریم‌های هسته‌ای را مجدداً برگرداند بدون آنکه ایران کوچک‌ترین نقض عهدی در این توافق انجام داده باشد.

یادداشت

13 آبان

دکتر علی دارابی

صبح نو

وقتی نهضت آزادی هم به توطئه‌های آمریکا در ایران اعتراف می‌کند

آمریکا همچنان شیطان اکبر

سال‌1392 زمانی که مسوولیت مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 به وزارت خارجه سپرده شد بعد از سال‌ها، روابط میان ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شد. کار به جایی رسید که سخن از راه‌اندازی خط مستقیم هوایی ایران-آمریکا هم به میان آمد، وزرای خارجه دو کشور تماس ایمیلی داشتند و مذاکرات برجامی‌شان دو نفره و پشت درهای بسته برگزار می‌شد. حتی کار به پیاده‌روی و قدم‌زدن در خیابان‌های ژنو رسید اما شیطان، شیطان است و هیچ‌گاه نهاد و فطرت خود را تغییر نمی‌دهد. تنها دو سال پس از توافق موسوم به برجام، آمریکا دبه کرد و به‌صورت یک‌جانبه از این توافق خارج شد. حال تمام تحریم‌های هسته‌ای را مجدداً برگرداند بدون آنکه ایران کوچک‌ترین نقض عهدی در این توافق انجام داده باشد.

امروز سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در سال‌58 است؛ روزی که دانشجویان پیرو خط امام؟ره؟ که خشم‌شان از اقدامات و توطئه‌های آمریکا علیه نظام نوپای جمهوری اسلامی شعله‌ور شده بود با حمله به سفارت آمریکا در خیابان تخت جمشید سابق که بعدها به اسم آیت‌الله طالقانی نام گرفت آن را تصرف کردند. ظهر روز ۱۳‌آبان‌۵۸ حجت‌الاسلام محمد موسوی‌خوئینی‌ها با دفتر امام؟ره؟ تماس می‌گیرد و در مذاکره‌ای تلفنی با مرحوم سیداحمد خمینی، وی را در جریان حرکت دانشجویان قرار می‌دهد و نظر امام؟ره؟ را در این خصوص جویا می‌شود. پس از مدت کوتاهی، از او پاسخ می‌شنود که امام فرموده‌اند: «خوب جایی را گرفتید، محکم آن را نگه دارید». بعد از آن روز دانشجویان دیگر نماز خود را به جماعت در حیاط سفارت به امامت موسوی‌خوئینی‌ها می‌خواندند. حال بسیاری از تسخیرکنندگان و رهبر معنوی آنان حجت‌الاسلام محمد موسوی‌خوئینی‌ها، می‌گویند چرخ زمانه به عقب بازنگردد. همچنان‌که آقای ابراهیم اصغرزاده از تسخیرکنندگان سفارت آمریکا، گفته است: «حاضرم بابت گروگان‌گیری عذرخواهی کنم.» هرچند برخی افراد در طول انقلاب دچار استحاله شدند و از اندیشه و تفکر انقلابی خود عقب‌نشینی کردند اما برعکس این جریانات، آمریکا همچنان بزرگ‌ترین دشمن ایران و شیطان اکبر است به‌ویژه این روزها که تمام هم‌و‌غم دولت ترامپ ضربه زدن به ایران و محدود کردن آن درعرصه های مختلف نظامی، اقتصادی و ... است. ندامت از تسخیر سفارت آمریکا از سوی برخی از تسخیرکنندگان و جریان خاص در حالی است که در آن زمان همه گروه‌ها از چپ‌ترین تا راست‌ترین‌ها از این حرکت انقلابی دفاع کردند، حتی آنان‌که در کارنامه سیاسی‌شان تعامل و حتی جاسوسی برای آمریکا 
دیده می‌شود. در این میان نهضت آزادی که همواره بر حفظ روابط دوستی با آمریکا تأکید داشت درآن ایام قبل از همه در حمایت از تسخیر لانه جاسوسی بیانیه داد! و خواهان قطع رابطه ایران با آمریکا شد.
در چند سال اخیر این‌گونه القاء شده که این اقدام دانشجویان مسلمان پیرو خط امام؟ره؟ مورد حمایت نیروهای مذهبی و نیروهای چپ مارکسیست بوده است و گویا سایر فعالان سیاسی با این اقدام مخالف بوده‌اند و گفته می‌شود که دولت مهندس بازرگان در اعتراض به این عمل استعفا داده است اما مهندس بازرگان در کتاب «انقلاب ایران در دو حرکت» گفته است که استعفای دولت موقت در ۱۲‌آبان یعنی یک روز قبل از تسخیر سفارت به تصویب رسیده بود. همچنین در ۹‌آبان‌۷۵ مهندس صباغیان در مناظره‌ای با ابراهیم اصغرزاده تأکید داشت که استعفای دولت موقت ربطی به اشغال سفارت آمریکا نداشته است.

حمایت نهضت آزادی و جبهه ملی 
از تسخیر لانه جاسوسی
برای اثبات این مدعا کافی است تا نگاهی به روزنامه اطلاعات 15‌آبان‌58 بیاندازیم. نهضت آزادی دو روز پس از اشغال سفارت و تحت تأثیر حرکات انقلابی بیانیه‌ای صادر می‌کند و ضمن حمایت از حرکت دانشجویان در تسخیر سفارت، تحقق این کار را بزرگ‌ترین عمل انقلابی انقلابیان مسلمان ایران می‌داند. بیانیه نهضت آزادی با این جملات آغاز می‌شود: «آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی، شعار مردم انقلابی ایران در سراسر سال گذشته و گزارشگر خواست‌های آنان پس از انقلاب بوده و هست. در این خواست، خصلت ضد استعماری انقلاب اسلامی ایران آشکارا دیده می‌شود و تحقق این خواست بزرگ‌ترین عمل انقلابی انقلابیان مسلمان ایران است. آمریکای استعمارگر و سردسته استعمارگران دشمن بزرگ خلق‌های مستضعف جهان شناخته شده و نه‌تنها به‌عنوان سردسته، بلکه رمز و سمبل استعمار باید هدف اصلی و اساسی ضد استعماریان راستین و نستوه باشد. دانشجویان انقلابی مسلمان با تصرف سفارت آمریکا با وضوح تمام خصلت ضد‌استعماری انقلاب اسلامی ایران را اعلام کرده‌اند و مردم مبارز ایران با تأیید خود نشان داده‌اند که به خوبی راهی را که باید در پیش داشت تشخیص داده‌اند.»
در این اطلاعیه نهضت آزادی تند و تیزتر از همه و با تأکید از شورای انقلاب درخواست می‌کند که به قطع رابطه سیاسی با آمریکا اقدام کند. آنان در پایان این بیانیه می‌نویسند: «خصلت ضد استعماری انقلاب اسلامی ایران، بیانات صریح امام و شعارهای روشن مردم درباره قطع رابطه سیاسی ایران با سردسته استعمارگران، محل تردیدی برای پیروان راه و رسم و خط امام باقی نمی‌گذارد و امام و امت منتظرند که شورای انقلاب این قطع رابطه را اعلام کند.» این بیانیه نشان می‌دهد که نهضت آزادی یکی از اولین گروه‌هایی است که خواستار قطع رابطه رسمی با آمریکا می‌شود و این درخواست آنان کاملاً خلاف سیره و رفتار عملی آنان در سیاست خارجی دولت موقت بوده است.
حتی جبهه ملی همزمان با تسخیر لانه جاسوسی طی بیانیه‌ای  توطئه‌های امپریالیسم آمریکا را به شدت محکوم کرد، در این بیانیه که همزمان با بیانیه نهضت آزادی در صفحه‌11 روزنامه اطلاعات منتشر شده، آمده است: « اقامت محمد‌رضا پهلوی، شاه خائن و مخلوع ایران در آمریکا و اجتماع عناصر مرتبط با بیگانه و دست‌نشاندگان سیاست‌های استعماری در خاک آمریکا و طرح توطئه علیه انقلاب ایران ابعاد جدیدی به خود گرفته است. اظهارات سفیر عراق در لبنان علیه ایران و طرح ادّعاهای جدید دولت عراق که به دشمنی و نفاق و برادرکشی در سرزمین ما دامن می‌زند به‌نوبه خود جنبه دیگری از هجوم امپریالیسم جهانی علیه انقلاب بزرگ کشور ما محسوب می‌شود. اکنون موقع آن است که یک‌دل و یک‌زبان و هوشیار و آگاه در برابر دسائس امپریالیسم با وحدت و همبستگی هر چه بیشتر اقدام کنیم و نقشه‌های شوم دشمنان حاکمیّت و استقلال ملّی را خنثی سازیم.» این اولین بار نبود که نهضت آزادی چنین موضعی در برابر آمریکا می‌گرفت، بر اساس جلد دوم کتاب «آن‌سوی اتهام» خاطرات امیرانتظام، ابراهیم یزدی نسبت به توطئه آمریکا و دخالت‌هایش برای ایجاد بحران در مرزهای ایران ابراز نگرانی کرده است.  امیر انتظام در کتاب خاطراتش درباره جلسه 25‌مهر‌58 می‌نویسد: « در دنباله جلسه بحث، یزدی عصبانی و ناراحت‌تر از جلسات قبل به نظر می‌رسید، قسمت اعظم بحث صرف مسأله کردستان شد؛ یزدی گفت با اطلاعاتی که دارد قانع شده است که حمایت بسیاری از خارج از کشور به یاغیان کرد می‌رسد و وضع کردستان را جدی تلقی کرد. یزدی گفت طبق اطلاعاتی که به دولت موقت رسیده آمریکا و اسراییل  با همکاری عراق به یاغیان کرد کمک می‌نمایند.»
یزدی که آن روزها وزیر امورخارجه دولت موقت بود آمریکا را مسوول بحران‌های مرزی ایران و حملات در کردستان معرفی می‌کند، همچنین بر اساس اسنادی که امیر انتظام درباره جلسه 15‌اکتبر‌79، 23مهرماه در دادگاه قرائت می‌کند، جزئیاتی از دیدار با آمریکایی‌ها است که در این دیدار امیرانتظام به طرف آمریکایی می‌گوید که «شما در انتظار نتیجه‌ای از انقلاب هستید.» بر اساس این اسناد امیرانتظام درباره کارشکنی‌های آمریکا صراحتاً به آن‌ها می‌گوید که «به دنبال ایجاد کودتایی جدید هستند.» همچنین در پی اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام؟ره؟ در آبان‌۱۳۵۸ و استعفای دولت موقت، ابرهیم یزدی خود را برای نمایندگی مجلس شورای ملی، که در سال‌های بعد و با دستور امام خمینی؟ره؟ به مجلس شورای اسلامی تغییر نام داد، نامزد کرد و در اسفند همان سال موفق به راهیابی به «خانه ملت» شد. 
بر اساس مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی، 
دوره اول، ۲۷‌شهریور‌۱۳۵۹، ص۷۵۰؛ ابراهیم یزدی از اشغال سفارت و گروگان‌گیری حمایت کرده است؛ وی در دوره اول مجلس شورای اسلامی از تریبون مجلس اعلام کرد که بعد از اینکه مسأله گروگان‌گیری اتفاق افتاد، اولین کسی بودم که تأیید کردم و با آقای موسوی‌خوئینی‌ها تلفنی تماس گرفتم و گفتم آقا این کار لازم بوده. اما امروز که آمریکا جنگ تمام‌عیار اقتصادی را علیه ملت ایران آغاز کرده و در داخل نیز با تکیه بر برخی عوامل خود قصد ایجاد یأس و ناامیدی در دل مردم و تخریب اعتماد ملی را دارد، عبرت از تاریخ و حفظ هوشیاری عنصر کلیدی برای این رویارویی است.

captcha
شماره‌های پیشین