586
شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» از 80‌سال موسیقی ضدآمریکایی گزارش می‌دهد

نغمه پیروزی از گیتارهای شکسته‌شده

می‌گویند آمریکا در قرن بیستم، در 62‌کودتا علیه دولت‌های مردمی در سراسر جهان نقش مستقیم داشته و در بسیاری دیگر مشارکت کرده است. ما با خواندن عدد شصت‌ودو چیز زیادی دستگیرمان نمی‌شود. اعلام آمارهای کودتا مانند نمایش صف مردم در راهپیمایی 22 بهمن است. تصاویر هوایی گستره بزرگی را پوشش می‌دهد اما جزئیات را می‌کشد. جزئیاتی مثل تعداد کشته‌ها، دستگیر شده‌هاو تبعید شده‌ها. جزئیاتی مثل جنایت‌های ژنرال پینوشه؛ دیکتاتور شیلی. او در خلال یکی از این 62 کودتا پنج‌هزار نفر را دستگیر و در چمن ورزشگاه فوتبال سانتیاگو زندانی کرد. پنج‌هزار نفری که بیشترشان پس از شکنجه کشته شدند و جسدشان هم به خانواده‌هایشان تحویل داده نشد. یکی از آن پنج هزار نفر «ویکتور خارا» است. خواننده و نوازنده شهیر شیلیایی که یکی از قربانیان 62 کودتای آمریکا در سراسر جهان است. چنان که خوان؛ همسر خارا می‌گوید: «آن‌ها توانستند او را بکشند، اما نتوانستند صدایش را خاموش کنند.»

وقتی نهضت آزادی هم به توطئه‌های آمریکا در ایران اعتراف می‌کند

آمریکا همچنان شیطان اکبر

سال‌1392 زمانی که مسوولیت مذاکرات هسته‌ای با گروه 1+5 به وزارت خارجه سپرده شد بعد از سال‌ها، روابط میان ایران و آمریکا وارد مرحله جدیدی شد. کار به جایی رسید که سخن از راه‌اندازی خط مستقیم هوایی ایران-آمریکا هم به میان آمد، وزرای خارجه دو کشور تماس ایمیلی داشتند و مذاکرات برجامی‌شان دو نفره و پشت درهای بسته برگزار می‌شد. حتی کار به پیاده‌روی و قدم‌زدن در خیابان‌های ژنو رسید اما شیطان، شیطان است و هیچ‌گاه نهاد و فطرت خود را تغییر نمی‌دهد. تنها دو سال پس از توافق موسوم به برجام، آمریکا دبه کرد و به‌صورت یک‌جانبه از این توافق خارج شد. حال تمام تحریم‌های هسته‌ای را مجدداً برگرداند بدون آنکه ایران کوچک‌ترین نقض عهدی در این توافق انجام داده باشد.

«صبح نو» از لانه جاسوسی آمریکا گزارش می‌دهد

تماشاگه شیطان بزرگ

13آبان سال58 جمعی از دانشجویان پیرو خط امام ؟ره؟ با سفارت آمریکا یک بزنگاه مهم تاریخی را در کشور رقم زدند؛ رویدادی که منجر به قطع روابط ایران و آمریکا شد. حالا پس از گذشت حدود 40سال از ماجرا، لانه جاسوسی تبدیل به یک موزه شده است؛ موزه‌ای که در آن ساختمان سفارت آمریکا، بخشی از اسناد سازمان سیا و تلگراف‌های آنها قابل بازدید است. همچنین تصویر و مجسمه‌هایی در این موزه رویداد سال‌58 را بازنمایی می‌کنند.

انیس نقاش، مدیر مرکز مطالعات امان لبنان در گفت وگو با «صبح نو»؛

قدرت ایران ناشی از استکبار ستیزی است

«انیس نقاش» فعال رسانه‌ای و مدیر مرکز مطالعات امان لبنان، نهضت مردم ایران و سقوط شاه را بزرگترین قدم درراه مبارزه با استکبار می‌داند و معتقد است؛ درایت امام خمینی؟ره؟ و هوشیاری مردم ایران توانست نفوذ غرب و استکبار را از ایران بیرون کند. همزمان با 13‌آبان‌ماه و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی با این کارشناس رسانه‌های عربی به گفت‌وگو پرداختیم.

رهبر انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان با اشاره به نشانه‌های آشکار افول قدرت آمریکا تبیین کردند :

ایران قوی و پیشرفته

نظرات مردم درباره اقدامات شورای پنجم تهران

دو عضو اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «صبح نو» تأکید کردند

تلاش اشتباه برای استثناکردن شهردار

عجایب روی داده در پنجمین شورای شهر تهران همچنان ادامه دارد. این نهاد قانون‌گذار شهری همچنان به دنبال راهی برای گریز از اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است. اقدامی که انتقاد دو عضو سابق و اصلاح‌طلب چهارمین شورای شهر تهران را به دنبال داشته است.

اینجا مردم برای حضور زائران آستان مقدس رضوی لحظه‌شماری می‌کنند

رقابت برای میزبانی زائران امام رئوف(ع)

اگرچه چند روزی از مراسم اربعین گذشته و زائران کربلای معلا به کشوربازگشته‌اند اما این‌بار زائران و عاشقان حضرت علی‌بن موسی‌الرضا؟ع؟ پا در راه گذاشته‌اند تا خود را به آستان آن حضرت برسانند. دهه آخر صفر زائران پیاده حرم رضوی که سرمای پاییزی و سختی راه، سد راه آن‌ها نشده است، برای اسکان و اندکی استراحت راهی مراکز اسکانی می‌شوند که میزبانان با روی گشاده و با همه داشته‌ها آماده پذیرایی از زائران پیاده هستند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی: 95.5 درصد بازنشستگان زیر 3 میلیون حقوق می‌گیرند

سفره‌های بی‌تدبیر باز نشسته‌های فقیر

مشکلات اقتصادی امروز همه اقشار جامعه را درگیر خود کرده است، افزایش یکباره قیمتها و تورم در کشور باعث شد تا قدرت خرید برخی از مردم نصف و برخی به مراتب کمتر از نصف شود. این اتفاق یعنی کوچک‌تر شدن سفره ایرانی‌هایی که حقوق بگیر بودند، در این بین بازنشستگان صندوق‌های مختلف با دریافتی حداقلی بیشترین آسیب را دیده‌اند چراکه این افراد دیگر توان کار کردن و افزایش درآمدشان را ندارند، با این وضعیت و آمار نگران‌کننده‌ای که مدیرعامل صندوق بازنشستگی عنوان کرده باید شاهد وخیم‌تر شدن اوضاع در آینده باشیم.

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بامدیر عامل شرکت نوسازی اراضی«عباس‌آباد» | مجموعه عباس‌آباد در ماه‌های اخیر بیش از پیش به فعالیت‌های فرهنگی-هنری روی آورده است

دنبال‌جریان‌سازی‌‌فرهنگی‌هستیم

اخیرا نمایش «رسول» با موضوع آیینی درمجموعه عباس‌آباد به اجرا در آمده است که توانسته مخاطبان زیادی را با خود همراه کند. به مناسبت اجرای رسول در این مجموعه و دیگر فعالیت‌های فرهنگی منطقه عباس‌آباد با آقای محمدحسین حجازی، مدیرعامل شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

سر مقاله

نظریه مقاومت

هواپیمای اویونیک نسل چهار در خط تولید انبوه قرار گرفت

جت کوثر؛ جنگنده صددرصد ایرانی

این روزها که آمریکا مشغول دوشیدن کشورهای منطقه برای فروش سلاح‌های میلیاردی به آنان است، خط تولید انبوه و آیین تحویل‌دهی اولین جت جنگنده تمام‌ایرانی کوثر به ارتش جمهوری اسلامی در کشورمان افتتاح شد.

شماره‌های پیشین