585
جمعه، ۱۱ آبان ۱۳۹۷
5
آمریکا؛ ستون اصلی تجاوز به یمن خواستار پایان جنگ در این کشور شد

شکست قاطع

«عملیات طوفان قاطعیت»عربستان سعودی که قراربود طی چند روز دریمن ادامه یابد، اکنون بیش از سه سال است که جزشکست برای ائتلاف آل‌سعود چیز دیگری در برنداشته است. عملیاتی که هر چه از زمان آن می‌گذرد، ریاض در باتلاق آن بیشتر فرو می‌رود. باتلاقی که بارها تلاش کرده تا با وساطت حامیان عربی و غربی(کویت، عمان، انگلیس، آمریکا،ایتالیا و...) و برگزاری نشست‌های بین‌المللی از آن بیرون بیاید ولی هر بار با شکست روبه‌رو شده است. این بار مایک پمپئو، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با طرح پیشنهادی خواستار پایان جنگ یمن شدند.

خبر

صبح نو

آمریکا؛ ستون اصلی تجاوز به یمن خواستار پایان جنگ در این کشور شد

شکست قاطع

«عملیات طوفان قاطعیت»عربستان سعودی که قراربود طی چند روز دریمن ادامه یابد، اکنون بیش از سه سال است که جزشکست برای ائتلاف آل‌سعود چیز دیگری در برنداشته است. عملیاتی که هر چه از زمان آن می‌گذرد، ریاض در باتلاق آن بیشتر فرو می‌رود. باتلاقی که بارها تلاش کرده تا با وساطت حامیان عربی و غربی(کویت، عمان، انگلیس، آمریکا،ایتالیا و...) و برگزاری نشست‌های بین‌المللی از آن بیرون بیاید ولی هر بار با شکست روبه‌رو شده است. این بار مایک پمپئو، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با طرح پیشنهادی خواستار پایان جنگ یمن شدند.

عملیات «طوفان قاطعیت» نام عملیاتی است که ائتلاف عربی به سرکردگی آل‌سعود از سال 1394 علیه مردم مظلوم یمن انجام می‌دهند. این ائتلاف که از حمایت سیاسی، تسلیحاتی و لجستیک آمریکا، انگلستان و فرانسه برخوردار است با مقاومت نیروهای مردمی روبه‌رو شده است و چیزی جز شکست و خواری برای آل سعود و متحدانش به همراه نداشته است.
با این حال ازهمان نخستین روزهای تهاجم نظامی به یمن بسیاری بر این اعتقاد بودند که سعودی‌ها هرگز بدون چراغ سبز کاخ سفید و متحدان غربی آن به چنین اقدامی دست نمی‌زنند یا حداقل توان تداوم طولانی‌مدت آن را آنگونه که شاهد هستیم نداشت. با فرسایشی شدن جنگ و بی‌نتیجه بودن آن برای ائتلاف متجاوز آل‌سعود، دولت‌های غربی و در رأس آن ایالات متحده به صورت علنی خواستار پایان حملات سعودی‌ها به یمن شده‌اند.
اخیراً پمپئو با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد «زمان پایان مخاصمات فرا رسیده است. عربستان و متحدانش باید بمباران هوایی مناطق مسکونی یمن را پایان دهند.» موضوعی که «مارتین گریفیث»، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در یمن، چند روز پیش ابراز امیدواری کرده بود که تا پایان ماه نوامبر( ماه جاری)، گفت‌وگوها با طرفین این جنگ را به سرانجام برساند.
 در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است این گفت‌وگوها باید به منظور ایجاد روند اعتمادسازی در مورد موضوعات مورد مناقشه در جنگ، غیرنظامی کردن مرزها و جمع‌آوری گسترده تسلیحات زیر نظر بازرسان بین‌المللی باشد. رسوایی قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار آل‌سعود در سفارت عربستان در استانبول ترکیه را می‌توان از دلایل مهمی دانست که علت عقب‌نشینی واشنگتن از تداوم حمایت‌های بی‌دریغ و همه‌جانبه خود از سعودی‌ها در تهاجم به یمن است، وزیر دفاع و خارجه آمریکا طرفین در جنگ یمن را در حالی به پایان جنگ و مذاکره با یکدیگر دعوت می‌کند که فشار افکار عمومی دولت‌های غربی را وادار کرد که بر خلاف میل باطنی علیه جنایت جنگی سعودی‌ها در یمن موضع‌گیری کنند. در آمریکا این مسأله به‌طور متناوب از سوی برخی از سناتورهای کنگره مطرح می‌شد تا جایی که مایک پمپئو، وزیر خارجه مجبور به پاسخگویی در این باره به سنا گردید. از سویی دیگر، وجود منافع آمریکا در جنگ یمن را هم می‌توان یکی از اصلی‌ترین عوامل استمرار آن برای واشنگتن دانست؛ چرا که بازداشتن چین و روسیه از به‌دست آوردن جای پای راهبردی در یمن که از موقعیت استراتژیکی با برخورداری از تنگه باب‌المندب به‌عنوان گلوگاه انرژی جهان برخوردار است از جمله نگرانی‌های آمریکاست.
ائتلاف سعودی با حمایت تمام‌قد واشنگتن بیش از سه سال کشور مردم یمن را آماج حملات خود قرار داده و در طول این مدت جنایات گوناگونی از جمله حمله به مراسمات عروسی و عزاداری، حمله به بیمارستان، حمله به اتوبوس کودکان دانش‌آموز و پناهندگان و موارد فراوان دیگری از مصداق جنایت جنگی صورت گرفت که یمن می‌تواند در آینده به‌خاطر این اقدامات از کشورهای متجاوز طرح شکایت کند.
با این حال اکنون آمریکا که دریافته جنگ برای ائتلاف متجاوزین به بن‌بست خورده به دنبال شانه خالی کردن از بار مسوولیت و شراکت در این نبرد نابرابر است و می‌خواهد خود را در مقام پایان‌دهنده به جنگ بازنمایی کند. در همین راستا جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا برای کاستن از نقش آمریکا در جنگ یمن بدون اشاره فروش سلاح گسترده و انواع بمب‌های لیزری و همکاری‌های اطلاعاتی اعلام کرد: نیروی هوایی آمریکا تنها اقدام به سوخت‌رسانی به حدود یک پنجم هواپیماهای سعودی می‌کند که دست به حملات در یمن می‌زنند.
ائتلاف عربستان سعودی در آوریل سال ۲۰۱۵ به طرفداری از «عبد ربه منصور هادی»، به یمن حمله نظامی و موشکی کردند. آمریکا یکی از حامیان اصلی تسلیحاتی، لجستیکی و اطلاعاتی ریاض و متحدانش در این جنگ است.
دولت نجات ملی یمن به دعوت آمریکا برای توقف جنگ را به همراه داشت. دولت نجات ملی یمن به توصیه «مهدی المشاط» رییس شورای عالی سیاسی یمن و سایر اعضای این شورا، از گزینه‌های «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای دستیابی به صلحی مطلوب حمایت می‌کند.
وی تأکید کرد: اما ایده‌های مربوط به آینده و ساختار دولت بعدی یمن، باید به یمنی‌ها سپرده شود تا خود بدون هیچ‌گونه دخالت و تصمیمات تحمیلی خارجی، درباره آن تصمیم‌گیری کنند.
این منبع همچنین از جامعه بین‌الملل خواست تا به وظایف و مسوولیت‌های اخلاقی‌اش عمل کند و در پایان دادن به جنگ یمن، نقشی فعال ایفا کند و در حمایت از هرگونه تلاش مسالمت‌آمیز برای پایان به مصیبت بشریت قرن حاضر که گریبانگیر میلیون‌ها یمنی شده، مشارکتی مسوولانه داشته باشد.

واکنش انصارالله یمن به پیش‌شرط طرف‌های مقابل
جنبش انصارالله یمن هم در واکنش به این ادعاهای واشنگتن تأکید کرد که یمن خواستار توقف جنگ و آغاز مذاکره بدون پیش‌شرط است، ولی طرف مقابل پیش‌شرط مطرح می‌کند.
«محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی انصارالله با بیان اینکه این جنبش طرح ماتیس را به صورت کامل رد می‌کند، خاطرنشان کرد که علت این مسأله این است که آمریکا در جریان تجاوز به یمن یک طرف اصلی به شمار می‌رود و در واقع «تجاوز به یمن اساساً به خاطر آمریکا صورت گرفت. به همین دلیل، برقراری صلح در یمن، مستلزم توقف تجاوز آمریکایی به یمن است و تنها راه‌حل یمن، مذاکرات یمنی-یمنی و عدم مداخله هر طرف خارجی در آن است».
 
شرط ایران برای مذاکره با عربستان
همچنین موضوع صلح یمن در حالی از سوی رسانه‌های غربی و عربی دنبال می‌شود که پیش از این یک رسانه عربی (الخلیج آنلاین) مدعی شد که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در تماس با ایران درباره یمن گفت‌وگو کرده است. موضوعی که با واکنش وزیر خارجه کشورمان دکتر ظریف روبه‌رو شد و آن را تأیید نکرد و گفت: تا جایی که اطلاع دارم چنین تماسی صورت نگرفته و دولت عربستان چنین ارتباطی را برقرار نکرده است.
وی افزود: دولت عربستان نیاز دارد درباره سیاست‌های منطقه‌ای خود بازنگری کند و هرگاه چنین بازنگری‌ای بخواهد صورت بگیرد، ایران این آمادگی را دارد، چون علاقه داریم رابطه همسایگان با ایران بسیار خوب باشد.

استقبال انگلیس، عمان و میزبانی سوئد 
برای مذاکرات صلح
تا لحظه تنظیم این گزارش، لاوروف وزیر خارجه روسیه، ترزا می نخست‌وزیر انگلیس، فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه، وزارت خارجه قطر و وزارت خارجه عمان از مذاکرات صلح یمن استقبال کردند. گفته می‌شود، احتمالاً سوئد میزبان مذاکرات بین طرف‌های درگیر در یمن باشد. مارگوت والستروم، وزیر خارجه سوئد با تأیید این خبر گفت: این مایه خوشحالی سوئد است اما هنوز چیزی قطعی نشده است.
برخی کارشناسان معتقدند آنچه امروز آمریکا تحت عنوان مذاکرات صلح یمن مطرح کرده است و با استقبال بی‌سابقه ائتلاف سعودی و همچنین دولت معزول «عبدربه منصورهادی» روبه‌رو شده است با هدف ایجاد گروه‌های خودمختار در این کشور و به عبارتی تکه، تکه کردن یمن است. نسخه آمریکا برای یمن همان نسخه قدیمی آمریکا برای خاورمیانه است، خرد کردن کشورهای بزرگ و حمایت از فرقه‌های افراطی و وهابی.

نگرانی یونیسف از اوضاع یمن
از سویی دیگر، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) پایان دادن به جنگ در یمن برای نجات کودکان این کشور را کافی ندانسته و هشدارداده است که پایان دادن به جنگ در یمن برای نجات کودکان این کشور فقیر کافی نیست. گیرت کاپلار، مدیر امور خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف گفت: آنچه بدان نیاز داریم خاتمه دادن به این جنگ و ایجاد سازوکاری دولتی است که بر مردم و کودکان متمرکز است.
کاپلار در ادامه گفت بیش از نیمی از چهارده میلیون یمنی در معرض خطر قحطی را کودکان تشکیل می‌دهند. در حال حاضر حدود یک میلیون و هشتصد هزار کودک 
زیر پنج سال در این کشور در وضعیت سوء‌تغذیه حاد قرار دارند.
طبق گزارش‌های قبلی سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) از زمان حمله سعودی‌ها در مارس ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از جمله ۲۲۰۰ کودک در یمن کشته شده‌اند اما روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست 2018 نوشت که آمار کشته‌ها از 50 هزار نفر هم فراتر رفته است.

captcha
شماره‌های پیشین