585
جمعه، ۱۱ آبان ۱۳۹۷
4
دانمارک هم با طناب رژیم صهیونیستی به چاه رفت

«طرح ب» اتهام‌زنی به ایران

چند انفجار در نزدیکی سفارت عربستان در لندن روی داد

هراس سعودی

عربستان سعودی در تلاش است تا با شکل‌گیری برخی رویدادهای خبری افکار عمومی جهان را نسبت به پرونده قتل جمال خاشقجی کم‌رنگ سازد حتی افراطی نامیدن این روزنامه‌نگار یا ایجاد انفجار در سفارت خود در لندن.

صبح نو

چند انفجار در نزدیکی سفارت عربستان در لندن روی داد

هراس سعودی

عربستان سعودی در تلاش است تا با شکل‌گیری برخی رویدادهای خبری افکار عمومی جهان را نسبت به پرونده قتل جمال خاشقجی کم‌رنگ سازد حتی افراطی نامیدن این روزنامه‌نگار یا ایجاد انفجار در سفارت خود در لندن.

در یک ماه اخیرافکارعمومی و رسانه‌های جهان که اخبار قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی در سفارت این کشور در استانبول را لحظه به لحظه و با حساسیت دنبال می‌کنند، ریاض در تلاش است تا با شکل‌گیری برخی رویدادهای دیگر، این موضوع را در دنیای رسانه، کم‌رنگ سازد. از این رو اخباری همچون حمله به سفارت این کشور در لندن را می‌توان از این دست اخبار نام برد. انفجاری که دیروز جمعه موجب شد تا رسانه‌های غربی اقدام به انعکاس و بازتاب گسترده‌تر آن بزنند.
تلگراف گزارش داد دیروز در یک ساختمان مجاور سفارت عربستان سعودی در لندن واقع در خیابان چسترفیلد مایفر لندن آتش‌سوزی و انفجار رخ داده است.
شاهدان گفته‌اند صدای چند انفجار را شنیده‌اند اما آتش‌نشانی لندن این گزارش‌ها را تأیید نکرده است.اداره آتش‌نشانی لندن اعلام کرده است هیچ اطلاعی درباره علت آتش‌سوزی در دست نیست و هیچ گروهی هم چنین عملیاتی را به عهده نگرفت.
گفته می‌شود پیش از این، اعضای اتحادیه روزنامه‌نگاران ملی انگلیس در مقابل ساختمان سفارت عربستان در لندن برای بزرگداشت یاد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقدی که در کنسولگری سعودی در استانبول کشته شد، تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.
رسانه‌های انگلیسی در حالی دیروز از وقوع آتش‌سوزی و شنیده شدن صدای چند انفجار در نزدیکی سفارت عربستان در لندن خبر دادند که ریاض در تلاش است تا افکار عمومی جهان را از قتل جمال خاشقجی به دیگر حوادث معطوف سازد. این تنها رویداد خبری از عربستان درفراسوی مرزهایش نبود، بلکه حادثه کشته شدن دو خواهر به صورت مرموز در آمریکا هم تیتر رسانه‌های غربی در روزهای گذشته شد تا مگر فشارهای جهانی نسبت به قتل خاشقجی کمتر گردد. مقامات آمریکا می‌گویند دو خواهر سعودی که اجسادشان در رودخانه هادسون نیویورک پیدا شده «زنده به داخل آب» وارد یا انداخته شده‌اند. جسد این دو خواهر که هر دو از آمریکا تقاضای پناهندگی کرده بودند در حالی در رودخانه پیدا شد که با «چسب به همدیگر بسته شده بودند.» پلیس می‌گوید صورت این دو دختر به سوی هم بود.
این دو خواهر به نام‌های روتانا و تالا فارع به ترتیب ۲۲ و ۱۶ ساله بوده و در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد آمریکا شده بودند. به گفته رسانه‌های آمریکا این دو خواهر پس از ورود به این کشور در خانه مادرشان در حومه واشنگتن اقامت داشتند. به گفته پلیس نیویورک مادر این دو پیش از پیدا شدن جسدشان تماس تلفنی از سوی «یک مقام در سفارت عربستان سعودی در آمریکا» دریافت کرده بود. گفته می‌شود که در این تماس تلفنی از وی خواسته شده بود تا همراه خانواده‌اش خاک آمریکا را ترک کند چراکه «دو دخترش تقاضای پناهندگی» کرده‌اند.

تأکید عربستان بر افراطی بودن خاشقجی
از دیگرسو، عربستان تلاش دارد تا با ارائه گزارش‌هایی نسبت به جمال خاشقجی او را افراطی معرفی نماید. از این رو است که ولیعهد عربستان در یک تماس با مقام‌های آمریکایی گفته بود خاشقجی «یک اسلام‌گرای خطرناک» است. روزنامه واشنگتن‌پست که جمال خاشقجی برای آن می‌نوشت، گزارش داده است که در روزهای بعد از ناپدیدشدن او، محمد بن‌سلمان در تماس تلفنی با جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی او، گفته است که خاشقجی عضو اخوان المسلمین، یک گروه اسلام‌گرای فراملیتی بوده است. طبق این گزارش‌ها این تماس یک هفته بعد از ناپدیدشدن جمال خاشقجی صورت گرفته است. خانواده خاشقجی در بیانیه‌ای که به این روزنامه داده‌اند، تکذیب کرده‌اند که او عضو اخوان المسلمین بوده است و گفته‌اند که روزنامه‌نگار کشته‌شده، خودش بارها در سال‌های اخیر این ادعا را تکذیب کرده بود.

«کودتای سفید» در ریاض
البته، محمد بن‌سلمان که متهم اصلی پرونده قتل خاشقجی است با واکنش‌های مستقیم و غیرمستقیم کشورهای غربی قرار گرفته است و برخی منابع از احتمال برکناری وی از ولیعهدی این کشور خبر می‌دهند.
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» نوشت: دیدار «احمد بن‌عبدالعزیز» وزیر کشور اسبق عربستان سعودی و کوچک‌ترین فرزند ملک عبدالعزیز السدیری
( السدیری به هفت برادر تنی از فرزندان ملک عبدالعزیز آل‌سعود که مادرشان حصه دختر احمد السدیری است، اطلاق می‌شود) از انگلیس بسیار سؤال‌برانگیز است به‌ویژه این‌که او با گروهی از معترضان مقابل منزلش مواجه شد که می‌گفت: «خاندان حاکم را سرزنش نکنید بلکه عاملان جنگ در یمن را». ولی بازگشت او به ریاض، در حالی‌که شاهزاده «محمد بن‌سلمان» ولیعهد در رأس استقبال‌کنندگان از او بود، سؤال‌های بسیاری را مطرح کرده و باب گمانه‌زنی‌ها درباره «غافلگیری‌ها» تاج و تخت سعودی در آینده را باز کرده است. وی افزود: یک منبع موثق سعودی تأکید کرد که شاهزاده احمد گفته است که می‌خواست برای مدتی طولاتی در لندن اقامت داشته باشد ولی بازگشت ناگهانی وی نمی‌تواند بدون انجام «ترتیباتی» انگلیسی و آمریکایی جهت تغییر ساختار قدرت در ریاض از طریق «کودتای سفید» صورت بگیرد.
از طرفی دیگر، منابع مخالف آل‌سعود فاش کرده‌اند که نمایندگان خاندان حاکم بر عربستان، محمد بن‌سلمان را به خلع وی از منصب ولیعهدی تهدید کرده‌اند.
افشاگر اخبار پشت پرده آل‌سعود هم در توییتی از درگیری لفظی شدید میان بن‌سلمان و نمایندگان خاندان حاکم، پرده برداشته است. بر اساس گفته‌های مجتهد، نمایندگان خاندان حاکم، محمد بن‌سلمان را به خلع و برکناری از منصب ولیعهدی تهدید کرده‌اند.
به گفته مجتهد، درگیری لفظی شدیدی میان بن‌سلمان و نمایندگان خاندان حاکم رخ داده به‌طوری که آن‌ها از بن سلمان خواسته‌اند در مقابل عدم پیگرد و تضمین مناصب دیگرش از ولایت‌عهدی کناره‌گیری کند.
بن‌سلمان در مقابل به نمایندگان خاندان حاکم پیشنهاد توقف جنگ یمن و پایان یافتن محاصره قطر را در مقابل باقی ماندن در ولیعهدی پیشنهاد داده است.
در ارتباط با ترکیه، ولیعهد سعودی آمادگی خود را برای جلب رضایت ترکیه با هر مبلغی از پول که بخواهد، اعلام کرده است. پیش از این مجتهد از تلاش‌های جدی برخی شاهزادگان به رهبری احمد بن عبدالعزیز برای برکناری محمد بن‌سلمان خبر داده بود. جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی روز دوم اکتبر برای انجام پاره‌ای از کارهای اداری مربوط به ازدواجش وارد کنسولگری ریاض در استانبول شد اما هرگز از آن خارج نشد. 
دولت عربستان سعودی بعد از 18 روز فشار رسانه‌ای اعتراف کرد که خاشقجی طی یک درگیری در کنسولگری به قتل رسیده است. با این حال این روایت سعودی‌ها از طرف هیچ کس تاکنون پذیرفته نشده است. از جمله رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه که از سعودی‌ها خواسته است، حداقل جسد خاشقچی را به آنها تحویل دهند یا محل دفن وی را اعلام کنند

captcha
شماره‌های پیشین