585
جمعه، ۱۱ آبان ۱۳۹۷
3
کاپیتولاسیون چه بود و از کجا آمد

انقلاب اسلامی؛ مهر پایانی بر سند بردگی ایران

13‌آبان‌1343، روزی مهم و استثنایی در تاریخ ایران و تاریخ قم است؛ روزی که امام مردم؟ره؟ در پی یک افشاگری انقلابی، در سحرگاه این روز دستگیر و بلافاصله به ترکیه تبعید شد. رژیم وابسته پهلوی در سال‌1343، به دستور ارباب خود، آمریکا مرتکب جنایت بزرگی شد و بار دیگر کاپیتولاسیون را برقرار ساخت؛ تصویب لایحه کاپیتولاسیون به وسیله مجلسین فرمایشی سنا و شورا تیر خلاصی بر استقلال نیم‌بند ایران بود.

یادداشت

دماگوژی دیناری دولت در اربعین

دکتر سید مهدی غمامی

صبح نو

یادداشت

دماگوژی دیناری دولت در اربعین

دکتر سید مهدی غمامی

در ایام اربعین که تعظیم یکی از بزرگترین شعائر اسلامی در جهان، با بیش از بیست میلیون نفر شرکت‌کننده محسوب می‌شود دولت جمهوری اسلامی طبق بند اول اصل سوم قانون اساسی باید حمایت از زائران و برپا کنندگان این اخلاق و فضیلت اسلامی در جامعه را که بر اساس ایمان و تقوا شکل گرفته، در اولویت خود و یا یکی از مجموعه برنامه‌های فرهنگی -اجتماعی خود 
قرار دهد و البته شورای عالی انقلاب فرهنگی که باید مترصد این فرصت‌ها باشد. به علاوه آنکه وقتی قرار است خدمتی ارائه شود همانطور که در ماده ۹۰ قانون مدیریت خدمات کشوری به آن تصریح شده کلیه دستگاه‌های اجرایی و کارمندان باید «  وظایف خود را با دقت، سرعت، صداقت، امانت، گشاده‌رویی، انصاف و تبعیت از قوانین و مقررات عمومی و اختصاصی دستگاه مربوطه انجام دهند و در مقابل عموم مراجعین به طور یکسان و دستگاه ذی‌ربط پاسخگو باشند .هرگونه بی‌اعتنایی به امور مراجعین و تخلف از قوانین و مقررات عمومی ممنوع می‌باشد».
 ضمن آنکه طبق فصل سوم همین قانون تحت عنوان «حقوق مردم»، این کارمندان باید خود را خدمتگزار مردم دانسته و به منشور اخلاق حرفه‌ای ملتزم باشند. همان چیزی که دولت در منشور حقوق شهروندی خود از آن تحت عنوان «حق اداره شایسته و حسن تدبیر» یاد کرده است. چنین اداره‌ای ایجاب می‌کند که دولت جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از شهروندان خود و ارائه حقوق قانونی آن‌ها از تمامی ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود به بهترین شکل استفاده کند. این در حالی است که با وجود خیل چندمیلیونی زائران ایرانی مراسم پرشکوه اربعین دولت از یک سو به‌جای لغو روادید طبق تبصره ۴۳ قانون بودجه ۱۳۴۳ کل کشور، همانند سایر موارد همین چند سال قبل، اقدام به تخفیف قیمت ویزا کرده و از سوی دیگر در وضعیتی که پول ملی ایران در مقابل پول کشور داعش‌زده و توسعه‌نیافته عراق به یک سیزدهم تنزل یافته است به‌جای تلاش برای در اختیار قرار دادن ارز به شیوه مرسوم (همراه با ویزا و یا در مبادی خروجی) و با قیمت دولتی ۴۲۰۰ ( همانند مسافران آنتالیا و تایلند و گرجستان و ارمنستان و ...) از یک نرم‌افزار انحصاری بانکی استفاده کرده و دینار را با ارزش ده برابری پول ملی در پنج نقطه عراق توسط بانک ملی ارائه می‌دهد. اقدام اخیر نه تنها نشانگر بی‌اعتمادی دولت به اتباع خودش است بلکه با متمرکز کردن توزیع مبلغ ده هزار دیناری در خارج کشور و در صف‌های طولانی که گاهی همراه با پرخاشگری و اصطکاک فیزیکی ناشی از تراکم جمعیت بود، به آن‌ها توهین کرده و کرامت انسانی آن‌ها را در مقابل چشمان بیست میلیونی لکه‌دار کرده است.
 در چنین شرایطی انتظار می‌رود دولت و بانک ملی از مردم زائر به‌طور جدی عذرخواهی کنند. و البته دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی هم باید نشان دهد که «منشور حقوق شهروندی» و همچنین «سازوکار اجرا و نظارت بر حسن اجرای منشور»، اسنادی تزئینی و برای عوام‌فریبی نبوده و عزم جدی برای برخورد با تصمیمات و اقدامات ترزیلی و مغایر منشور اخلاق حرفه‌ای در دولت به‌ویژه بانک مرکزی و بانک ملی وجود دارد.

captcha
شماره‌های پیشین