585
جمعه، ۱۱ آبان ۱۳۹۷
2

پنج دلیل برای شکست سیاست‌های تحریمی ترامپ علیه ایران

ترامپ تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران را با معافیت هشت کشور بازگرداند

عقب‌نشینی بزرگ آمریکا

دولت دونالد ترامپ در صدد است دور بعدی تحریم‌ها علیه کشورمان، که صنایع گاز و نفت را هدف قرار می‌دهد، اعمال کند. تحریم‌هایی که به گفته مقامات جمهوری اسلامی تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت چراکه ایران سال‌هاست که با تحریم‌ها زندگی می‌کند اما در این میان بسیاری از مشتریان ایران خواستار معافیت از تحریم‌های نفتی ایران شدند و دولت آمریکا نیز در اثر این فشارها به هشت کشور معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را اعطا کرد.

صبح نو

ترامپ تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران را با معافیت هشت کشور بازگرداند

عقب‌نشینی بزرگ آمریکا

دولت دونالد ترامپ در صدد است دور بعدی تحریم‌ها علیه کشورمان، که صنایع گاز و نفت را هدف قرار می‌دهد، اعمال کند. تحریم‌هایی که به گفته مقامات جمهوری اسلامی تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت چراکه ایران سال‌هاست که با تحریم‌ها زندگی می‌کند اما در این میان بسیاری از مشتریان ایران خواستار معافیت از تحریم‌های نفتی ایران شدند و دولت آمریکا نیز در اثر این فشارها به هشت کشور معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را اعطا کرد.


روز جمعه، آمریکا اعلام کرد تمامی تحریم‌ها علیه ایران که 
به موجب توافق هسته‌ای برجام رفع شده بودند، بازگشته‌اند. این تحریم‌ها بخش‌های کشتیرانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند و دومین بسته تحریم‌هایی هستند که بعد از خروج آمریکا از برجام، بازمی‌گردند.  این موضوع را «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا و «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری این کشور اعلام کردند. آن‌ها با متهم کردن ایران به ادعاهای تکراری گفتند این تحریم‌ها 
تا زمان پایان حمایت ایران از تروریسم، اتمام حضور این کشور در سوریه و توقف کامل توسعه برنامه هسته‌ای و موشکی ایران، پابرجا خواهند ماند.   حال کشورهایی که با ایران مراودات تجاری و اقتصادی دارند به‌ویژه کشورهای طرف توافق هسته‌ای - روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان- به‌دنبال راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و ادامه تجارت با ایران هستند. 

«سوئیفت روسی» برای انجام مبادلات مالی
 روسیه-ایران 
در جدیدترین اقدام دولت روسیه در صدد است تا تعاملات اقتصادی خود با ایران را از طرف «سوئیفت روسی» 
ادامه دهد. در همین زمینه «آناتولی آکساکوف» نماینده کمیته امور مالی دومای دولتی روسیه اعلام کرد: «سیستم حسابداری مالی ایجاد شده توسط «بانک روسیه» 
ازهم اکنون از محبوبیت سیستم جهانی «سوئیفت» پیشی گرفته است و در حال حاضر روسیه در حال انجام مذاکراتی برای هماهنگی کار این سیستم با شرکای چینی، ایرانی و ترکیه‌ای است.» این مقام پارلمانی گفت: «تعداد کاربران این سیستم داخلی به‌منظور ارائه اطلاعات مالی به مراتب بیشتر از سیستم سوئیفت است و در حال حاضر مذاکراتی با مقامات چینی، ایرانی و ترکیه‌ای و برخی کشورهای دیگر در جریان است تا این سیستم بتواند به سیستم‌های بانکی آن‌ها متصل شود. مسأله مهم آن است که فناوری‌های طرفین بتوانند با یکدیگر هماهنگ شوند، به طوری که هیچ مشکلی برای استفاده از این سیستم داخلی وجود نداشته باشد.» وی یادآور شد که استفاده از این سیستم ازهم‌اکنون با طرف ایرانی در حال انجام بوده و امکان انجام حسابرسی‌های مالی مستقیم با شرکت‌های ایرانی به وجود آمده است. سیستم ارائه گزارشات مالی توسط «بانک روسیه» در پاسخ به اعمال تحریم‌های کشورهای غربی علیه این کشور و برای مقابله با خطر قطع ارتباط بانک‌های روسیه با سیستم بین‌المللی سوئیفت ایجاد شده است. 

روش چین برای دور زدن تحریم‌های ایران
هفته گذشته هم چین خبر از به‌کارگیری سازوکار جدیدی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران داد . چین در این تاکتیک جدید برای دور زدن تحریم‌ها از طریق یک بانک استانی خود با ایران کار می‌کند. در این شیوه جدید، فروش نفت با یوان چین صورت گرفته و مشکلی برای خرید کالا یا حتی انتقال این مبلغ از طریق کانال تعبیه شده اروپا وجود ندارد. در این میان چین، دوست روزهای تحریم ایران هم تاکتیکی جدید را برای دور زدن تحریم‌های ایران پیاده کرده است که بر این اساس امکان افزایش میزان فروش نفت ایران از کانال جدید ایجاد شده در چین وجود دارد. اروپا هم اعلام کرده است «سازوکار ویژه مالی» برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نظر دارد که از چهارم نوامبر تبدیل به قانون خواهد شد. 

رایزنی مشتریان نفتی ایران با آمریکا برای معافیت از تحریم‌ها
از سویی دیگر مشتریان نفتی ایران به‌ویژه مشتریان بزرگ از جمله کره جنوبی، هند و ژاپن با برجسته کردن دلایل خاصی که برای ادامه خریدشان دارند، برای مستثنا شدن از تحریم‌های نفتی ایران با واشنگتن مذاکره کردند. در پی این رایزنی‌ها حتی وزارت نفت عراق هم خواستار مستثنی شدن این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد. 

ترامپ تسلیم شد
 حال دولت ترامپ در اثر اصرار کشورها برای تداوم تجارت با ایران، تصمیم گرفت، هشت کشور را از تحریم‌های خرید نفت از ایران معاف کند. در همین زمینه بلومبرگ نوشته است: «متحدان نزدیک آمریکا از جمله ژاپن و کره جنوبی به همراه هند که وابستگی زیادی به نفت ایران دارند این معافیت را دریافت کرده‌اند اما انتظار می‌رود لیست کامل این معافیت‌ها روز دوشنبه منتشر شود. بلومبرگ به نقل از دو مقام آشنا به این موضوع در ادامه نوشت:«چین، از واردکنندگان بزرگ نفت ایران، اگر چه همچنان در حال رایزنی با مقامات آمریکایی برای دریافت معافیت است اما در این لیست حضور دارد. هویت چهار کشور دیگر هنوز شناسایی نشده است. روز گذشته هم مایک پمپئو این گزارش‌ها را تأیید و اعلام کرد دولت ترامپ هشت کشور را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف خواهد کرد.
چراکه دولت ترامپ نمی‌خواهد اختلالی در عرضه و فشار بیشتر به قیمت‌های بین‌المللی نفت حداقل تا قبل از انتخابات میان‌دوره در آمریکا ایجاد شود و همین موضوع فرصت فروش نفت ایران را هم فراهم خواهد کرد. هرچند که مقامات ایران گفته‌اند آمریکا هرگز نمی‌تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنان‌که آقای بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران ضمن هشدار درباره تبعات افزایش قیمت نفت در صورت حذف نفت ایران از بازارهای بین‌المللی، گفته بود که تهران با هر روش ممکن نفت خود را صادر خواهد کرد و واشنگتن نمی‌تواند مانع از فروش کامل نفت ایران در بازارهای بین‌المللی شود.

اتصال ایران به سوئیفت قطع نمی‌شود
درحالی‌که روز گذشته خبر آمده بود براساس تصمیم وزارت خارجه آمریکا ایران همچنان به سیستم «سوئیفت» (سامانه جهانی تعاملات بین بانکی) متصل می‌ماند اما استیون منوشین، وزیر خزانه‌داری این کشور بر خلاف گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها گفت «دولت آمریکا قصد دارد ارتباط ایران را با سامانه سوئیفت قطع کند.» استیون منوشین گفت در صورتی که کشورهای اروپایی از طریق کانال ویژه ارتباط مالی مبادله‌ای با طرف‌های ایران انجام دهند، خزانه‌داری آمریکا از تمامی اختیارات خود برای مقابله با آن‌ها استفاده خواهد کرد.  پیش از این، وبگاه «واشنگتن فری‌بیک» گزارش داده بود: «به‌رغم تهدیدات «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری این کشور به اعمال تحریم‌های سخت و جدید علیه ایران اما واشنگتن در برابر فشارهای متحدان اروپایی و ایران تسلیم شده و قصد عقب‌نشینی از مواضع خود را دارد. برهمین اساس اتصال ایران به سوئیفت ادامه می‌یابد. همچنین دولت ترامپ معافیت‌هایی را به چندین کشور برای تداوم خرید نفت از ایران می‌دهد». ترامپ اردیبهشت‌ماه امسال با متهم کردن ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی، مخفی کردن «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای» و دخالت در امور کشورهای منطقه، خروج آمریکا را از برجام اعلام کرد. وی همچنین گفت که تحریم‌های پیشین هسته‌ای و تحریم‌های سخت‌تر در بازه 90 روزه (13 مردادماه) تا 180 روزه (13 آبان‌ماه) علیه ایران بازخواهند گشت.
ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال 1394 به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یک‌جانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند.
اتحادیه اروپا چندی پیش، بسته قوانین مسدودساز برای حمایت از ایران و شرکت‌های اروپایی در قبال تحریم‌های آمریکا را ارائه کرد اما بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که این قوانین در عمل نمی‌تواند مانع از خروج شرکت‌های بزرگ اروپایی از ایران شود.

captcha
شماره‌های پیشین