585
جمعه، ۱۱ آبان ۱۳۹۷
1
چند انفجار در نزدیکی سفارت عربستان در لندن روی داد

هراس سعودی

عربستان سعودی در تلاش است تا با شکل‌گیری برخی رویدادهای خبری افکار عمومی جهان را نسبت به پرونده قتل جمال خاشقجی کم‌رنگ سازد حتی افراطی نامیدن این روزنامه‌نگار یا ایجاد انفجار در سفارت خود در لندن.

جواد شمقدری از انگیزه‌های ساخت سریال «نفوذ» می‌گوید

هدفم مقابله با روایت‌های تحریف‌ شده در انقلاب بود

در آستانه سالروز حادثه مهم 13آبان، بررسی آثار هنری موضوعی این اتفاق اهمیت زیادی دارد. در حوزه سینما و تلویزیون چند پروژه به تسخیر لانه جاسوسی پرداخته است.

ترامپ تحریم‌های رفع‌شده علیه ایران را با معافیت هشت کشور بازگرداند

عقب‌نشینی بزرگ آمریکا

دولت دونالد ترامپ در صدد است دور بعدی تحریم‌ها علیه کشورمان، که صنایع گاز و نفت را هدف قرار می‌دهد، اعمال کند. تحریم‌هایی که به گفته مقامات جمهوری اسلامی تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت چراکه ایران سال‌هاست که با تحریم‌ها زندگی می‌کند اما در این میان بسیاری از مشتریان ایران خواستار معافیت از تحریم‌های نفتی ایران شدند و دولت آمریکا نیز در اثر این فشارها به هشت کشور معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را اعطا کرد.

سریال«ویکو2018» نشان می‌دهد که آمریکا چگونه از ماجرای کشتار فرقه‌داودیان استفاده می کند تا به طرف مقابلش بفهماند مذاکره تنها یک تاکتیک برای رام کردن طرف مقابل‌است

مذاکره یا مواجهه نظامی

از محاصره و زنده‌سوزی 71 نفر از فرقه داوودیان در منطقه ویکو واقع در مرکز ایالت تگزاس آمریکا توسط دو نیروی دولتی ATF و FBI، 25 سال می‌گذرد اما سؤال این است که چه چیزی ناگفته مانده که با وجود تولیدات مستند و داستانی و مکتوب فراوان در این باره، شبکه پارامونت امسال، باز هم به سراغ این ماجرا رفته و مینی سریالی با این نام آشنا و ماندگار در حافظه تاریخی جامعه آمریکا، «ویکو (Waco)»، تولید کرده است؟ خوشبختانه کارگردان و نویسنده اصلی این سریال، اریک داودل که بیشتر با فیلم‌های اکشن و ترسناک شناخته می‌شود، برای پاسخ این سؤال خیلی به دردسرمان نمی‌اندازد و در همان قسمت اول، ماهی ظریفی که قصد صیدش را از آب گل‌آلود این ماجرا دارد، نشان‌مان می‌دهد.

سر مقاله

به‌نام خدایِ بزرگ‌تر از همه کدخداها

«صبح‌نو» روایت مسوولان دولتی درباره علت فقیرشدن مردم را بررسی کرده است

آدرس غلط برای پوشاندن ناكارآمدی

افزایش تورم، كاهش سرسام‌آور ارزش ریال مقابل ارزهای خارجی و نارضایتی مردم از وضعیت اقتصادی اگرچه نشانه ناكارآمدی تصمیم‌های دولت در این بخش است اما مدتی است كه دولتی‌ها به‌جای پذیرش آن و توجه به توصیه كارشناسان با فرافكنی قصد دارند بخش‌های دیگر حاكمیت را مقصر مشكلات و ناتوانی خود معرفی كنند.

یادداشت

دماگوژی دیناری دولت در اربعین

دکتر سید مهدی غمامی

یادداشت

زندگی محمدی در مکتب امام حسین (ع)

دکتر سید جواد میری

فریبا علاسوند در نشست «عدالت جنسیتی»:

جنسیت ایدئولوژی فمینیست‌هاست

نشست علمی «عدالت جنسیتی» از سلسله ‌نشست‌های انجمن مطالعات زن و خانواده جامعه الزهرا با سخنرانی خانم فریبا علاسوند، عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان و خانواده هفته گذشته در جامعه الزهرا برگزار شد.

گزارش «صبح‌نو» از انحصار پیام‌رسان تخصیص ارز و بی‌تدبیری برای بازگشت زائران اربعین

حکایت مشکلات همچنان باقیست

سفر اربعین امسال نیز مانند سال‌های گذشته به با‌شکوه‌ترین شکل ممکن برگزار شد اما سوءمدیریت در موضوعاتی نظیر نحوه تخصیص ارز به زوار در خاک عراق، تغذیه، بهداشت و اسکان زوار از ظهر روز اربعین به بعد و همچنین کرایه نجومی اتوبوس‌ها در پایانه‌های مسافربری در مرز مهران و چذابه، این سفر معنوی را تا حدودی به‌کام زوار تلخ کرد.

هم‌سفره‌های شهردار تهران دل به جلسه کمیسیون اجتماعی بسته‌اند

گردهمایی سر میز شام

شنیده‌ها حاکی از این است که شهردار تهران که صراحتاً پس از وضع قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از سوی مجلس شورای اسلامی به‌عنوان بازنشسته شناخته شده است و باید کرسی مدیریت را پس داده و از بهشت بیرون برود، در منطقه‌22 تهران و در رستوران آبشار دوستان و هم‌قطاران و هم‌شهری‌هایش در شهرداری تهران و رسانه وابسته را جمع کرده و ضیافت شام ترتیب داده است. بهانه این ضیافت جلسه فردای کمیسیون اجتماعی برای بررسی استفساریه و البته جمع‌آوری امضاء برای برگرداندن فوریت به آن است تا بلکه شهردار تهران از این قانون مستثنا شود و بتواند بماند.

آمریکا؛ ستون اصلی تجاوز به یمن خواستار پایان جنگ در این کشور شد

شکست قاطع

«عملیات طوفان قاطعیت»عربستان سعودی که قراربود طی چند روز دریمن ادامه یابد، اکنون بیش از سه سال است که جزشکست برای ائتلاف آل‌سعود چیز دیگری در برنداشته است. عملیاتی که هر چه از زمان آن می‌گذرد، ریاض در باتلاق آن بیشتر فرو می‌رود. باتلاقی که بارها تلاش کرده تا با وساطت حامیان عربی و غربی(کویت، عمان، انگلیس، آمریکا،ایتالیا و...) و برگزاری نشست‌های بین‌المللی از آن بیرون بیاید ولی هر بار با شکست روبه‌رو شده است. این بار مایک پمپئو، وزیر خارجه و جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با طرح پیشنهادی خواستار پایان جنگ یمن شدند.

کاپیتولاسیون چه بود و از کجا آمد

انقلاب اسلامی؛ مهر پایانی بر سند بردگی ایران

13‌آبان‌1343، روزی مهم و استثنایی در تاریخ ایران و تاریخ قم است؛ روزی که امام مردم؟ره؟ در پی یک افشاگری انقلابی، در سحرگاه این روز دستگیر و بلافاصله به ترکیه تبعید شد. رژیم وابسته پهلوی در سال‌1343، به دستور ارباب خود، آمریکا مرتکب جنایت بزرگی شد و بار دیگر کاپیتولاسیون را برقرار ساخت؛ تصویب لایحه کاپیتولاسیون به وسیله مجلسین فرمایشی سنا و شورا تیر خلاصی بر استقلال نیم‌بند ایران بود.

شماره‌های پیشین