584
سه شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۷
7
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از برخورد با بنگاه‌های متخلف خبر داده است

خانه، دغدغه همچنان خانواده‌های ایرانی

آشفته‌بازار مسکن را سر‌و‌سامانی نیست. این امر را با جست‌و‌جویی در معدود فایل‌های ارائه‌شده برای فروش در سایت‌های مرتبط یا حتی مراجعه حضوری به بنگاه‌های املاک می‌توان به‌خوبی دریافت. بازار مسکن که از سال‌89 تا ابتدای سال‌96 در رکود به سر می‌برد حالا بعد از تجربه چند ماه رونق همراه با افزایش غیرقابل تصور قیمت‌ها، در حال تجربه دوره رکود جدیدی است.

توضیحات مدیرکل ثبت اسناد استان تهران درباره ویلای جنجالی اوشان

منابع طبیعی مقصر است

بازار گرم خانه در کشور همسایه

صبح نو

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از برخورد با بنگاه‌های متخلف خبر داده است

خانه، دغدغه همچنان خانواده‌های ایرانی

آشفته‌بازار مسکن را سر‌و‌سامانی نیست. این امر را با جست‌و‌جویی در معدود فایل‌های ارائه‌شده برای فروش در سایت‌های مرتبط یا حتی مراجعه حضوری به بنگاه‌های املاک می‌توان به‌خوبی دریافت. بازار مسکن که از سال‌89 تا ابتدای سال‌96 در رکود به سر می‌برد حالا بعد از تجربه چند ماه رونق همراه با افزایش غیرقابل تصور قیمت‌ها، در حال تجربه دوره رکود جدیدی است.

بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی از آخرین تحولات روی داده در بازار مسکن، قیمت متوسط یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران در شهریورماه امسال به 81‌میلیون ریال رسیده است. این مبلغ نشان‌دهنده رشد 1/74‌درصدی بازار مسکن در یک‌سال گذشته از شهریور‌96 تا شهریور‌ماه امسال است. همچنین قیمت هشت میلیون و 100‌هزار تومانی که به‌عنوان میانگین قیمت مسکن در شهریورماه تهران ارائه شده در مقایسه با ماه قبل(مردادماه) رشد 4/9درصدی را نشان می‌دهد. 
اگرچه افزایش ناگهانی قیمت‌ها از اسفندماه سال گذشته آغاز شده و گویا همچنان نیز ادامه دارد اما با این وجود صحبت‌هایی از وجود تخلف و دلال‌بازی در بازار مسکن مطرح می‌شود؛ به نحوی که گویا تمام مشکلات از همین محل سرچشمه می‌گیرد.
این در حالی است که افزایش قیمت مسکن و به‌دنبال آن اجاره‌بها در تهران موجب شد تا بسیاری از شهروندان و به‌خصوص وام‌اولی‌ها نتوانند مسکن مورد نیاز خود را تهیه کرده و به‌دنبال خرید ملک در شهرهای اطراف تهران باشند. این مسأله آنقدر جدی شد که به گفته مسوولان از 10‌هزار واحد شهر پرند که متقاضی برای خرید و سکونت نداشت در حال حاضر کمتر از دو هزار واحد باقی مانده است. در این میان برخی از شهروندان و مسوولان تصمیم‌گیر شیوه فعالیت برخی بنگاه‌داران را از عوامل ناآرامی در بازار مسکن می‌دانند.
 آقای مصطفی قلی‌خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره تخلفات برخی از بنگاه‌های املاک گفته است: روزانه چیزی حدود ۱۰‌پرونده شکایت در مورد مشاوران املاک در دست بررسی و پیگیری قرار می‌گیرد و اگر مشاوران املاک در انجام معاملات یا معرفی خریدار به فروشنده و مستأجر به موجر مرتکب تخلفی شوند، اتحادیه به‌سرعت طبق ماده‌۲۸ قانون موجود با مشاوران املاک مجوز‌دار و با مشاوران املاک بدون مجوز براساس ماده‌۲۷ قانون موجود برخورد می‌کند.
وی در حالی این اظهارات را در گفت‌و‌گو با «میزان» مطرح کرده است که پیش از این نیز درتاریخ 30‌تیرماه در گفت‌و‌گویی که با «ایلنا» داشت، گفته بود: با همکاری اماکن مشاوران املاک متخلف را طی 20‌روز از محرز شدن تخلف به تعطیلی می‌کشانیم. خسروی در آن گفت‌و‌گو نیز از تعطیلی 10 تا 15‌املاکی متخلف در هر هفته خبر 
داده بود. 
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران این بار نیز از شهروندان خواسته است برای انتقال شکایت‌های خود به این اتحادیه و پیگیری پرونده با شماره‌7334 که خط ویژه این امر است تماس بگیرند. قلی‌خسروی همچنین گفته است: فرایند رسیدگی به شکایات از زمان طرح آن تا به نتیجه رسیدن نهایتاً ۱۰‌روز است. اولویت حل مشکلات و شکایات از طریق تماس تلفنی است اما اگر تذکرات تلفنی به مشاوران املاک خاطی اثر‌بخش نبود به دفتر اتحادیه احضار می‌شوند. علت اینکه بررسی و به نتیجه رسیدن شکایات ۱۰روز به طول می‌انجامد این است که طبق قانون نظام صنفی باید به طرفین برای جمع‌آوری و ارائه اسناد، ادله و مدارک هفت روز مهلت داد.
 وی همچنین به این مسأله هم اشاره کرده است که معمولاً بیش‌از 60درصد شکایات با تماس تلفنی و پیگیری کارشناسان اتحادیه بعد از تماس با مشاور املاک مورد نظر برطرف می‌شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره شیوه انتخاب بازرسان و کارشناسان حقوقی اتحادیه و احتمال همکاری آن‌ها با یکی از طرفین دعوا نیز گفته است: در آینده نزدیک تعداد بازرسان را به 500‌نفر در سراسر تهران می‌رسانیم تا به محض انتقال شکایات بازرس عازم آن بنگاه شود. اغلب بازرسان را از معتمدان و ریش‌سفیدان و کارشناسان حقوقی همان محله انتخاب کرده‌ایم و اگر بازرس کوچک‌ترین خلافی کند آبرویش در میان است. خسروی افزود: قطعاً کسی به عنوان بازرس انتخاب می‌شود که هیچ سوء‌سابقه‌ای نداشته باشد. از آنجایی که بازرسان خودشان از کاسبان قدیمی آن محله‌اند تن به زد‌وبند با مشاوران املاک نمی‌دهند چرا که با محرز شدن آن،‌ از بازرس‌بودن عزل و در نهایت اعتماد مردم محله به این شخص از دست می‌رود.

ما هم ضرر می‌کنیم
یکی از بنگاه‌داران فعال در منطقه‌11 تهران نیز که نمی‌خواهد نامی از وی منتشر شود در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره مسائل پیش آمده در مورد معاملات می‌گوید: حقیقت اینکه نخستین کسی که از به‌هم‌خوردن قرارداد اجاره یا خرید‌و‌فروش ضرر می‌کند خود ماییم اما در چند ماه اخیر که بازار شاهد رشد یک‌باره قیمت‌ها بوده از این اتفاقات زیاد افتاده چراکه هنگام معامله فروشنده به‌دلیل بالارفتن لحظه‌ای قیمت‌ها از حضور در پای قرارداد منصرف می‌شود. مواردی هم بوده که فایل خود را خارج کرده‌اند تا به اصطلاح بازار آرام شود. برخی فروشنده‌ها هم به دلیل اینکه مورد مناسبی برای خرید پیدا نمی‌کنند از فروش ملک خود منصرف می‌شوند. همه این موارد به ناآرام شدن بازار و کسادی کار دامن می‌زند. این بنگاه‌دار به وجود برخی سازنده‌ها نیز اشاره می‌کند که به دلایلی چون نیافتن ملک جدید برای ساخت‌و‌ساز یا افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی و...، آپارتمان‌های آماده خود را نمی‌فروشند و اصطلاحاً دست نگه‌داشته‌اند. 
وی درباره قراردادهای اجاره هم می‌گوید: بازار اجاره تا روزهای آخر تابستان خیلی نوسان داشت اما الان دیگر خبری نیست. بسیاری از خانواده‌ها می‌خواهند قبل از شروع سال تحصیلی منزل خود را جابه‌جا کنند. امسال مورد دیگری هم داشتیم و آن افزایش مستأجران بود که نشان می‌داد گویا از مناطق بالاتر شهر مراجعه کرده بودند تا با قیمت مناسب‌تری خانه پیدا کنند. البته در همین محدوده نیز رشد اجاره‌بها بالا بود و تقریباً با سال گذشته قابل قیاس نیست. 

captcha
شماره‌های پیشین