584
سه شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۷
5
نیروهای امنیتی به تجمع عاشورایی در ابوجا حمله کردند

اربعین خونین در نیجریه

براثر تیراندازی نیروهای امنیتی نیجریه به دسته عزاداری مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین؟ع؟، دست کم دو ‌نفر ازعزاداران کشته شده‌اند. حرکت آرام هیأت‌های عزاداری به مناسبت اربعین حسینی؟ع؟یکی از مراسم‌هایی است که هرساله در تعدادی از شهرهای نیجریه برگزار می‌شود.

رژیم صهیونیستی، محل بازی کودکان فلسطینی را به کشتارگاه تبدیل کرد

خبر

صبح نو

نیروهای امنیتی به تجمع عاشورایی در ابوجا حمله کردند

اربعین خونین در نیجریه

براثر تیراندازی نیروهای امنیتی نیجریه به دسته عزاداری مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین؟ع؟، دست کم دو ‌نفر ازعزاداران کشته شده‌اند. حرکت آرام هیأت‌های عزاداری به مناسبت اربعین حسینی؟ع؟یکی از مراسم‌هایی است که هرساله در تعدادی از شهرهای نیجریه برگزار می‌شود.

براساس این گزارش، حمله نیروهای امنیتی به تجمع عزاداری چهلمین روز شهادت امام حسین؟ع؟درحالی انجام شد که پیش از آن هیچ هشداری از طرف حکومت نیجریه در مخالفت با برگزاری آن داده نشده بود. 
این حملات در ادامه اقدامات سرکوب‌گرایانه حکومت نیجریه علیه جنبش اسلامی این کشور است که طی سال‌های گذشته بارها اتفاق افتاده است. به گفته رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی یکی از قربانیان این حمله «عبدالعزیز مایگانا» است و نفر دوم هنوز شناسایی نشده است.  چند سال پیش هم، ارتش نیجریه در حمله‌ای وحشیانه بیش از دو هزار نفر از اعضای «حرکت اسلامی نیجریه» را در سالروز شهادت امام رضا ؟ع؟به شهادت رساند و حسینیه بقیه‌الله و منزل و همچنین شهرک فرهنگی و هنری‌ای که شیخ ابراهیم زکزاکی به وجود آورده بود، تخریب کرد. «نیجریه» را می‌توان سومین کشور پرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد، این مسأله را می‌توان در راهپیمایی روز اربعین و مراسم روز عاشورا و راهپیمایی روز قدس، در این کشور به خوبی دید. قطعاً نیجریه یک استثنا نیست و می‌توان این‌گونه برنامه‌های موفق را دیگر کشورهای جهان هم دید؛ تلاش‌های 30 ساله شیخ زکزاکی واقعیت دیگری را در این نقطه از غرب آفریقا به تصویر می‌کشد. تلاش‌هایی که بدون پشتوانه مالی و سازمانی و با ایثار و همت مردم توانست گامی موفق در توسعه ارزش‌های اسلامی بردارد. ایثار و بندگی که می‌توان با شهادت 6 فرزند رهبر شیعیان نیجریه در راه احیا و بیداری مردم در سال‌های اخیر به روشنی مشاهده کرد.  «نیجریه» که پرجمعیت‌ترین کشور آفریقاست، قطعاً موفق‌ترین مقصد اندیشه‌های ناب اسلامی در بین کشورهای قاره سیاه است؛ کشوری با حدود ۱۷۰ میلیون نفر جمعیت که ۴۰درصد آن را مسیحیان و 50درصد دیگر را مسلمانان تشکیل می‌دهند، مسلمانانی که به برکت تلاش‌های «شیخ ابراهیم زکزاکی» حدود ۱۰ میلیون نفر از آنان طرفدار انقلاب اسلامی و مذهب جعفری شده‌اند. «ابراهیم موسی» رییس انجمن رسانه‌ای جنبش اسلامی نیجریه این حمله را محکوم کرده و آن راغیرقانونی خواند.  حملات نیروهای امنیتی نیجریه به هیأت‌ها و دسته‌های عزاداری و جنبش اسلامی این کشور طی سال‌های گذشته باعث کشته شدن صدها نفر شده است. تنها در ماه گذشته حمله نیروهای ارتش به تجمع عاشورایی در «زاریا» باعث کشته شدن یک زن شد. همچنین طی ماه‌های گذشته عوامل حکومت نیجریه بارها علیه معترضان به بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی اقدامات خشونت‌بار مرتکب شده‌اند. «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بعد از حمله ارتش به حسینیه شیعیان و منزل شیخ، دستگیر شد. در جریان این حملات، ده‌ها نفر از شیعیان نیجریه از جمله فرزند شیخ به شهادت رسیدند و افراد زیادی مجروح شدند. شیخ زکزاکی درخانه‌ای بدون امکان دسترسی به پزشک و درمان‌های پزشکی، و بدون راه ارتباطی به همراه همسر بیمارش، همچنان در حبس است. شیخ زکزاکی 9 فرزند دارد که هفت نفر آنان پسر و دو نفرشان دختر بوده است. حماد، حمید و علی در ژوئن ۲۰۱۴، هنگام راهپیمایی روز قدس به دست نظامیان نیجریه، به شهادت رسیدند و سه فرزند دیگر وی هم سال 2015 در مراسمی دینی به شهادت رسیده‌اند. از فرزندان زکزاکی 2 دختر به‌نام‌های دکتر «نصیبه» و «سهیلا» و یک پسر به‌نام «محمد» باقی‌مانده است. تلاش‌ها وایثارگری‌های شیعیان نیجریه تا آنجا پیش رفت که «نیجریه» را می‌توان سومین کشورپرجمعیت شیعه جهان پس از ایران و عراق به شمار آورد. مراسم اربعین حسینی هرساله در شهرهای مختلف این کشور با حضور باشکوه مردم برگزار می‌شود. 

captcha
شماره‌های پیشین