584
سه شنبه، ۰۸ آبان ۱۳۹۷
1
با حضور هیأت‌های دانشجویی

مراسم عزاداری اربعین حسینی در حسینیه امام خمینی؟ره؟برگزار شد

آیت‌الله سیستانی: اهل سنت «جان» ما هستند

جاماندگان پیاده‎روی اربعین حسینی روز گذشته در شهرهای کشور به یاد مسیر نجف تا کربلا پیاده‌روی کردند

قدم‌هایی که با دل پیموده شد

«همه رفتند و دل بی سر و پا جا مانده، از هوای حرم کرب و بلا جا مانده؛ به گمانم که میان همه زائرها، فقط امضای برات دل ما جا مانده» این ابیات ذکر دل میلیون‌ها جامانده از زیارت اربعین بود که روز گذشته در سراسر شهرهای کشور طنین‌انداز شد. اربعین حسینی، زمان حضور و توقف در تاریخ است. اربعین را باید قدم‌به‌قدم در راه حسین حس کرد. آنجا که میلیون‌ها عاشق حضرت حسین؟ع؟ و یارانش پا در راه می‌گذارند و بی‌تفاوت نسبت به قومیت و نژاد و مال و سرمایه، دوشادوش هم راه می‌روند و ندا سر می‌دهند که حب‌الحسین یجمعنا.

قانونی که موجب حذف ایران از بازارهای عراق و افغانستان می‌شود

ممنوعیت معاملات ریالی

در چندماهه اخیر صادرات ریالی ایران رشد قابل توجهی داشته است حال بانک مرکزی در تلاش برای بازگرداندن ارز به کشور، علاوه بر اجرای مجدد قانون پیمان‌سپاری ارزی، صادرکنندگان به عراق و افغانستان را نیز ملزم به بازگشت ارز صادراتی کرده است، در حالی است که فعالان اقتصادی معتقدند این شیوه نباید عام باشد.

نگاهی به مشی سیاسی آیت‌الله شبیری زنجانی

مرجعی که به عدالت رهبری گواهی می‌دهد

آیت‌الله سید‌موسی شبیری‌زنجانی، مرجعی است که با رایزنی‌ها و چانه‌زنی‌های پشت‌پرده‌اش مشهور است. البته او از قبل انقلاب نیز فعالیت‌های سیاسی‌اش را در خفا انجام می‌داد. حال سفر اخیرش به تهران و انتشار عکسی از او با سران اصلاحات خبرساز شده است و آیت‌الله یزدی رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با انتشار نامه‌ای سرگشاده انتقاداتی را به این دیدار مطرح کرده است.

تلاش‌ها برای مستثنا‌کردن محمدعلی افشانی از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ادامه دارد

بی‌وقفه برای آقای شهردار

با وجود اعلام اسامی 30‌کاندیدای شهرداری تهران از سوی شورای شهر، برخی همچنان به‌دنبال حفظ آقای محمدعلی افشانی، شهردار بازنشسته تهران در بلدیه هستند. این تلاش‌ها شامل تماس‌های شبانه با نمایندگان مردم در خانه‌ملت و جریان‌سازی خبری و جمع‌آوری امضا برای بازگرداندن فوریت استفساریه در مجلس است که فوریت آن رد شده بود. با این حال رفتن و ماندن افشانی برای برخی به موضوعی حیاتی بدل شده که تمام تلاش‌شان را برای مستثنا ‌کردن وی از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان به‌کار گرفته‌اند. از طرفی برخی دیگر، مهره‌های سوخته کابینه دولت را در لیست شهردار تهران جای داده‌اند.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران از برخورد با بنگاه‌های متخلف خبر داده است

خانه، دغدغه همچنان خانواده‌های ایرانی

آشفته‌بازار مسکن را سر‌و‌سامانی نیست. این امر را با جست‌و‌جویی در معدود فایل‌های ارائه‌شده برای فروش در سایت‌های مرتبط یا حتی مراجعه حضوری به بنگاه‌های املاک می‌توان به‌خوبی دریافت. بازار مسکن که از سال‌89 تا ابتدای سال‌96 در رکود به سر می‌برد حالا بعد از تجربه چند ماه رونق همراه با افزایش غیرقابل تصور قیمت‌ها، در حال تجربه دوره رکود جدیدی است.

سر مقاله

زيست شيعی

مؤلفه‌های تمدن‌ساز راهپیمایی اربعین

تفکر عاشورایی تکامل بخش بیداری نوین اسلامی است

یکی از مهم‌ترین اعتقادات و مناسک دینی شیعیان که در سال‌های اخیر نمود بسیاری یافته است، اربعین و انجام راهپیمایی میلیونی در این ایام است. حرکتی که از ابعاد مختلف می‌توان به آن نگریست. یکی از این ابعاد، جنبه عبادی آن بوده که بیشتر در سطح فردی نمود داشته و روایات مختلفی بر اهمیت آن تأکید دارند. اما در سطحی عمیق‌تر، راهپیمایی اربعین را می‌توان در حکم مناسک تمدن‌ساز دانست. مناسک دینی مانند حج و اربعین گنجینه‌ای عظیم هستند که هرچند به ابعاد فردی، عبادی و معرفتی آن کمابیش توجه شده است، اما به ابعاد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن و جایگاه و ظرفیت‌های آن در مسیر تحقق تمدن اسلامی و تعمیق معارف دینی در جان مسلمانان توجه زیادی نشده است. اربعین از این منظر، صرفاً یک آیین مذهبی و درون دینی نیست بلکه باید آن را مانند آیینی انسانی (فرا ملیتی، فرامذهبی و حتی فرادینی) برشمرد که ظرفیت‌های پیدا و پنهان آن می‌تواند در راستای تحقّق تمدّن نوین اسلامی در برابر تمدن غرب قرار گیرد. در این نوشته قصد داریم به تبیین مؤلفه‌های تمدن‌ساز اربعین بپردازیم.

گزارشی از سکوت و انفعال رسانه‌های غربی در قبال راهپیمایی اربعین

«انفجار نور»چشم‌ها را کور می‌کند

اگر نام جشنواره «سن فرمین» را جست‌وجو کنید با حجم زیادی از گزارش‌های رسانه‌های مختلف مواجه می‌شوید. گزارش‌هایی عمدتاً مثبت و ستایش‌گرانه. رسانه‌ها از سراسر دنیا با جزئیات زیاد به گزارش این جشنواره می‌پردازند. از توجه به لباس برگزارکنندگان تا ویژگی‌های پامپلونا، شهری که در آن سن‌فرمین برگزار می‌شود. اما سن فرمین چیست؟ جشنواره‌ای برای ترساندن و دواندن گاوها در خیابان‌های شهر توسط گاوبازهاست. در این جشنواره گاوها را تا سر حد مرگ می‌ترسانند، شاخ‌شان را جدا می‌کنند و به وحشیانه‌ترین شکل ممکن به قتل می‌رسانند. پس از کشته شدن حیوان بی‌پناه، تماشاگران برای این فتح بزرگ یک‌صدا هورا می‌کشند. در دنیایی که روشنفکرانش خوردن گوشت را نشانه‌ای از سبعیت و بدویت می‌دانند، چنین جنایتی به‌عنوان یکی از میراث‌های فرهنگ بشری تقدیس و ستایش می‌شود. گذشته از سن فرمین برای جشنواره گوجه، جشنواره ماست‌بازی و بسیاری دیگر از جشنواره‌ها و کارناوال‌های کوچک و بزرگ دیگر صدها و بلکه هزاران گزارش و یادداشت منتشر می‌شود. آنچه در این جشنواره‌ها مشترک است توجه به ویژگی‌های جسمانی و نیازهای پست مادی است. این جشنواره‌ها یا دنبال ارضای قوه خشم‌اند یا شهوت. در چنین اجتماع تهوع‌آوری چشم‌پوشی از اربعین چندان عجیب نیست. در این گزارش بخشی از اندک بازتاب‌های راهپیمایی اربعین طی سال‌های گذشته را با هم مرور می‌کنیم. راهپیمایی بزرگی که به اعتراف همین رسانه‌ها بزرگ‌ترین گردهمایی بشری در سراسر جهان است.

گزارشی از رویکرد تمدنی اندیشمندان به راهپیمایی اربعین

سفر تاریخی امت به‌سوی تمدنی امام‌محور

مواجهه تئوریک با راهپیمایی اربعین، در سال‌های اخیر اشکال گوناگونی داشته است و هر یک از سنت‌های نظری تحلیل خاصی از این پدیده ارائه داده‌اند. یکی از این مواجهه‌ها رویکرد «تمدنی» به اربعین است. هر چند این رویکرد در مراحل ابتدایی تکوین خود است اما می‌توان امید داشت که در صورت مفهوم‌پردازی‌های دقیق‌تر، جای درخوری برای خود در فضای فکر و اندیشه دست‌وپا کند. در این گزارش مروری بر چند اظهار نظر از چهره‌های شاخصی می‌پردازیم که رویکرد تمدنی به اربعین دارند.

نیروهای امنیتی به تجمع عاشورایی در ابوجا حمله کردند

اربعین خونین در نیجریه

براثر تیراندازی نیروهای امنیتی نیجریه به دسته عزاداری مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین؟ع؟، دست کم دو ‌نفر ازعزاداران کشته شده‌اند. حرکت آرام هیأت‌های عزاداری به مناسبت اربعین حسینی؟ع؟یکی از مراسم‌هایی است که هرساله در تعدادی از شهرهای نیجریه برگزار می‌شود.

صبح نو

سر مقاله

زيست شيعی

 

این قدم‌هایی که تا کربلا از زمین برداشته می‌شود هر کدام جان تازه‌ای به زیست شیعی و مدنیت شیعی می‌دهد. این قدم‌ها انگار هر کدام روح انسان طالب حقیقت را به آسمان می‌برد و به پرواز درمی آورد. انسان خسته و ملول از مادیات و تنهایی و سرگشتگی در مسیر نجف تا کربلا انگار هویت خود، حقیقت خود و روحی زلال را جست‌وجو می‌کند. چنین است که این راهپیمایی به‌مثابه ذخیره‌ای بزرگ از معنا ، سیرت راهرو را صیقل می‌دهد و صورت او را صفا می‌دهد. در این وانفسای عقل ابزاری و مادی کسانی گرد هم می‌آیند که از خود می‌گذرند ، بر خود سختی و تلاش روا می‌دارند و همه این‌ها را ذیل پرچم حسینی گوشه‌ای از ادای محبت خود به صاحب دل‌ها می‌شمارند. راهپیمایی أربعین بی‌تردید در حیات و زیست شیعیان فصلی نو و معنابخش و هویت‌افزا محسوب می‌شود. انگار تصویربخش جامعه‌ای ایمانی، مسالمت‌جو و بیانگر مدینه‌النبی باشد. این بازگشتی یگانه به سنت‌های نبوی و علوی در محبت و همبستگی است که مشابه‌اش در دوران جدید سخت یافت می‌شود. این روزها آنچه می‌درخشد فرهنگ مدنی شیعیان و زیست شیعی است.

captcha
شماره‌های پیشین