582
شنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۷
7
«صبح‌نو» اظهارات دیروز رییس‌جمهوری در خانه ملت درباره شرایط دشوار زندگی برای حقوق‌بگیران را بررسی کرد

زندگی ارزان، از ادعا تا واقعیت

روز گذشته رییس‌جمهوری در پیشگاه نمایندگان مردم از زندگی سخت مردم و تحت فشار بودن حقوق‌بگیران سخن گفت اما درهمان سخنرانی، از ارزانی برخی كالاها و خدماتی گفت كه برای عمده مردم چندان ارزان نیست.

152 هزار زن خانه‌دار تحت پوشش بیمه هستند

صبح نو

«صبح‌نو» اظهارات دیروز رییس‌جمهوری در خانه ملت درباره شرایط دشوار زندگی برای حقوق‌بگیران را بررسی کرد

زندگی ارزان، از ادعا تا واقعیت

روز گذشته رییس‌جمهوری در پیشگاه نمایندگان مردم از زندگی سخت مردم و تحت فشار بودن حقوق‌بگیران سخن گفت اما درهمان سخنرانی، از ارزانی برخی كالاها و خدماتی گفت كه برای عمده مردم چندان ارزان نیست.

دیروز حسن روحانی به مجلس رفت تا برای ترمیم کابینه، رأی اعتماد چهار‌وزیر اقتصادی خود یعنی آقایان محمد شریعتمداری برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهاد دژپسند برای وزارت امور اقتصاد و دارایی، محمد اسلامی برای وزارت راه‌و‌شهرسازی و رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن‌و‌تجارت را از نمایندگان مردم بگیرد. رییس‌جمهوری در مجلس با تأکید بر اینکه معتقدیم مردم در رنج و فشار بوده و زندگی مردم، به‌ویژه بخش‌هایی از جامعه که درآمد ثابت دارند، به سختی می‌گذرد، اظهار داشت: «بی‌تردید مردم از ما می‌خواهند که مشکلات را حل کنیم و این حق مردم است و ما موظفیم، کشور را از این مشکلات با وحدت و اتحاد و یکپارچگی عبور بدهیم.»

حقوق یک‌شبه یک‌سوم شد
روزگار سخت حقوق‌بگیران چندان نیاز به توصیف ندارد. 
با این حال اعداد، ملاک بهتری برای قضاوت هستند. این روزها اصناف مختلف برای فروش هر کالا یا خدماتی نرخ سرسام‌آور ارز را به رخ خریدار می‌کشند. با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، فوراً هر کالایی ولو داخلی روی شیب افزایش قیمت قرار می‌گیرد اما با کاهش نرخ ارز، قیمت هیچ کالا یا خدماتی کاهش نمی‌یابد. با این حساب بد نیست حقوق‌ها را در این چند سال با نرخ ارز مقایسه کنیم تا وضعیت امروز قدرت خرید حقوق‌بگیران بهتر درک شود.
همان‌گونه که در جدول شماره 1  مشاهده می‌شود باوجود افزایش ریالی حداقل دستمزد در این چند سال به‌دلیل اوج بی‌سابقه دلار، حداقل حقوق کارگران در مقایسه با نرخ دلار به یک‌سوم سال گذشته تنزل یافته که نشانه کاهش شدید قدرت خرید آن‌هاست. بدین ترتیب دود کاهش ارزش ریال بیشتر در چشم حقوق‌بگیران می‌رود. درحالی که همه اجناس و خدمات، افزایش حدوداً سه برابری دارند به‌دلیل ثابت‌ماندن حقوق‌ها، عملاً قدرت خرید حقوق‌بگیران به یک‌سوم کاهش یافته است. 

تورم همچنان در روند صعود
حسن روحانی دیروز با تأکید بر اینکه آن‌هایی که به مردم می‌گویند ابرتورم داریم، یا دروغ می‌گویند یا اقتصاد ایران را نمی‌فهمند، خاطرنشان ساخت: ما ابر تورم نخواهیم داشت و این حرف از لحاظ اقتصادی و تحلیل سیاسی هم نادرست است.
روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه الان از یک اقتصاد  تورم تک‌رقمی عبور کردیم، تأکید کرد: ولی حتماً می‌توانیم تورم را مهار کنیم. مهار تورم برای ما امکان‌پذیر است و این روند صعودی تورم ادامه نخواهد یافت. جالب اینجاست درحالی که رییس دولت وجود ابرتورم را تکذیب می‌کند در برنامه فرهاد دژپسند، وزیر پیشنهاد امور اقتصادی و دارایی، که دیروز برای کسب رأی اعتماد در اختیار نمایندگان قرار گرفت، برای خروج از ابرتورم موجود راهکارهایی ارائه شده بود که البته ولی ملکی، نماینده مشکین شهر در مجلس و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن روز گذشته به‌عنوان یکی از مخالفان وزیر پیشنهادی اقتصاد و در نقد این برنامه گفت: شما در برنامه‌های‌تان به مسأله ابرتورم اشاره کردید اما آقای رییس‌جمهوری این مسأله را تکذیب کردند، حال این سؤال باید مطرح شود که برای جلوگیری از ابرتورم با چه برنامه و مکانیزمی می‌خواهید کار کنید.  برای این که معلوم شود تورم روند صعودی خود را حفظ کرده یانه کافی است، سری به سایت رسمی بانک مرکزی بزنیم. طبق آنچه در این پایگاه اینترنتی آمده است، نرخ تورم در ماه‌های مختلف سال 97 مطابق جدول شماره 2  است. 

ایران کشور ارزانی است؟
روز گذشته روحانی، ایران را یکی از ارزان‌ترین کشورهای دنیا دانست اما این باوجود درآمدهای معمول مردم چقدر باورپذیر است؟ رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه رسانه‌های بیگانه بر مشکلات می‌دمند تا افکار مردم را با تبلیغات دروغین تسخیر کنند و رسانه‌های بیگانه به دروغ به مردم ایران می‌گویند که ایران گران‌ترین کشوری است که در آن زندگی می‌کنند، افزود: من از شما و ملت ایران در برابر تبلیغات آمریکا و صهیونیست‌ها می‌پرسم که آیا آموزش در ایران جزو ارزان‌ترین آموزش‌ها در سطح جهان نیست؟ آیا بهداشت و درمان به‌طور نسبی جزو ارزان‌ترین کشورها نیست؟ آیا انرژی یعنی بنزین، گازوئیل و گاز جزو ارزان‌ترین کشورهای دنیا نیست؟ آیا آب و برق در یک قیمت متعادل و ارزان نسبت به کشورهای دیگر نیست؟ آیا حمل و نقل که یک مقدار به کمک بیشتر دولت و مجلس نیاز دارد، در یک شرایط معتدل نیست؟  روحانی با اشاره به وظیفه سنگین وزیر راه و شهرسازی برای حل مشکل مسکن در کشور، افزود: از لحاظ آموزش، بهداشت، انرژی، نیازمندی‌ها و کالاهای اساسی مردم، از ارزان‌ترین کشورهای دنیا هستیم. وی گفت: البته در بسیاری از نیازمندی‌ها به‌ویژه آن‌هایی که حقوق ثابت دارند، با مشکل مواجه‌اند و حل این مشکل وظیفه ماست و نمی‌توانیم به مردم بگوییم که چون فشار آمریکاست پس ما کاری نمی‌توانیم بکنیم. رییس‌جمهوری افزود: این پاسخ پذیرفته نیست. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که چون در فروش نفت مشکلاتی وجود دارد، در اداره کشور ناتوان هستیم. ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم که چون از لحاظ روابط بانکی و تعاملات مالی با دنیا مشکلاتی داریم، پس نمی‌توانیم زندگی مردم را اداره کنیم و مردم از ما می‌خواهند و وظیفه داریم کشور را اداره کنیم. اما این اظهارات چقدر با زندگی معمول خانواده ایرانی تطابق دارد؟ 
اصل 30 قانون اساسی آموزش تا پایان دوره متوسطه را رایگان اعلام کرده اما اکنون اکثر مدارس دولتی هنگام ثبت‌نام به خانواده‌ها شماره حساب رسمی اعلام می‌کنند. از این لحاظ آیا آموزش در کشور ما ارزان محسوب می‌شود؟ هرچند از لحاظ نظام درمان اقدامات خوبی انجام شده اما آیا از نظر مردم مراجعه به پزشک و خدایی نکرده بیمارستان ارزان محسوب می‌شود؟ 
همچنین بد نیست قیمت برخی کالاهای اساسی را براساس ارقام اعلام شده ازسوی بانک مرکزی ببینیم و با سال و ماه قبل مقایسه کنیم تا معلوم شود این ارزانی چگونه محاسبه می‌شود.  درصد افزایش متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به 27مهرماه امسال براساس آمار بانک مرکزی مطابق جدول شماره 3 است.
غیر از افزایش صعودی قیمت، مهم‌ترین بحث قدرت خرید است که نشان می‌دهد برای خرید گوشت کیلویی 50 هزار تومان تا 60 هزار تومان یک خانواده چقدر توان دارد. این غیر از افزایش سرسام‌آور اجاره‌بهاست که عمده هزینه خانوار ایرانی را می‌بلعد. شاید برای کسانی که حقوق نجومی دریافت می‌کنند یا درآمد دلاری دارند ایران کشور ارزانی محسوب شود اما برای خانوار معمول ایرانی باتوجه به سطح درآمد و قیمت کالاهایی که حتی نسبت به هفته گذشته افزایش چشمگیر دارند چندان ارزان نیست. مردم خود به‌خوبی و با پوست و خون‌شان اکنون می‌توانند قضاوت کنند که ایران برای چه کسانی کشوری ارزان محسوب می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین