582
شنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۷
5
سفر نتانیاهو به عمان بازتاب گسترده‌ای در جهان اسلام داشته است

خنجر از پشت

در حالی که این روزها امارات میزبان ورزشکاران و وزیر ورزش رژیم صهیونیستی برای مسابقات صلح بزرگ است، سفر جنجال برانگیز نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به عمان صورت گرفت، با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شد.

پس از جمعه خونین در غزه

موشک‌های مقاومت به سوی رژیم اسرائیل شلیک شد

صبح نو

سفر نتانیاهو به عمان بازتاب گسترده‌ای در جهان اسلام داشته است

خنجر از پشت

در حالی که این روزها امارات میزبان ورزشکاران و وزیر ورزش رژیم صهیونیستی برای مسابقات صلح بزرگ است، سفر جنجال برانگیز نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به عمان صورت گرفت، با موجی از واکنش‌ها روبه‌رو شد.


سفر نتانیاهو به عمان یک هفته پس از ملاقات محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با سلطان قابوس در مسقط صورت گرفت؛ سفری که برخی تحلیلگران احتمال در پیش‌بودن مذاکرات مهمی در راستای تحقق فرایند صلح میان رژیم اسرائیل و فلسطینیان را مطرح می‌کنند؛ فرایند صلحی که پس از انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، روابط تشکیلات فلسطینی با واشنگتن به بن‌بست خورده است. به گفته برخی تحلیلگران، عمان در تلاش است تا نقش یک میانجی را در این میان ایفا کند و دارای جایگاه سیاسی درمیان کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل شود.

واکنش ایران به سفر نتانیاهو به مسقط
هرچند که یوسف بن‌علوی، وزیر امور خارجه عمان گفته است سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مسقط به درخواست طرف اسرائیلی صورت گرفته است و عمان در قضیه فلسطین و رژیم‌صهیونیستی «میانجی» نیست، آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور‌خارجه کشورمان ضمن انتقاد از این سفر گفت: «از نظر ما کشورهای اسلامی منطقه نباید تحت فشار کاخ سفید به رژیم غاصب صهیونیستی فضای تحرک برای ایجاد مصائب و مشکلات جدید در منطقه دهند.»
دولت «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا که از سفر مخفیانه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر 
رژیم صهیونیستی به عمان استقبال کرده و از حامیان اصلی این رژیم اشغالگر است بر رفاه و امنیت اسرائیلی‌ها در این دیدارها تأکید دارد. از این رو است که «جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه دولت آمریکا در طرح صلح خاورمیانه در این باره گفت: ما از گرم‌شدن روابط میان دوستان‌مان در منطقه و گسترش همکاری‌های آن‌ها استقبال می‌کنیم. این گامی سازنده برای پیشبرد تلاش‌های ما در زمینه صلح است و برای ایجاد فضای مبتنی بر ثبات، امنیت و رفاه بین اسرائیلی‌ها، فلسطینی‌ها و همسایگان آن‌ها ضروری است. منتظریم بیشتر شاهد دیدارهایی مانند این باشیم.
پیش از این، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر 
رژیم صهیونیستی از روابط حسنه میان تل‌آویو و شماری از شیخ‌نشینان عرب پرده برداشته و این روابط را رو‌به‌گسترش خوانده بود.

واکنش کاربران توییتر 
به دیدار نتانیاهو و سلطان‌قابوس
روابط و دیدارهایی که با واکنش کاربران توییتر به نشست‌های نتانیاهو و سلطان‌قابوس روبه‌رو شد و بازتاب وسیعی در میان کاربران شبکه اجتماعی توییتر داشت. مخالفان این دیدار با ایجاد هشتگ‌های #عمانی_ضد_التطبیع و'#لا_للتطبیع (نه به سازش/ سازش نه) به این ملاقات واکنش نشان دادند و به آن اعتراض کردند. 
«یاسر الزعاتره» نویسنده فلسطینی - اردنی از این دیدار به‌عنوان بدترین نوع عادی‌سازی روابط در میان اعراب و خلیج (فارس) نام برده و می‌نویسد: آن‌ها از چه صلحی صحبت کرده‌اند؟ چه عاقبت شومی در انتظار منطقه است؟
«سلمی الجمل» گوینده شبکه «الجزیره» قطر با تأیید موضع نویسنده فلسطینی می‌نویسد: عادی‌سازی روابط ( با رژیم اسراییل ) در هر مکان و از سوی هر دولتی و 
به هر شکلی اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ورزشی پذیرفتنی نیست.
«حامد الرحیل» کاربر اهل سعودی هم در جمله‌ای طنز‌آمیز می‌نویسد: سلطان‌قابوس از ما سعودی‌ها که متهم به انجام معامله قرن بودیم انتقام گرفت.
کاربر دیگری که خود را تبعه امارات معرفی می‌کند، می‌گوید که او امیدوار بود سلطان قابوس زندگی خود را به جای استقبال از قاتل جنایتکار و دشمن خدا و رسولش، 
با عاقبت ‌خوشی به پایان برساند.
کاربر دیگری که خود را عمانی معرفی کرده، با اشاره به آیه‌120 سوره بقره می‌نویسد: همکاری و تعامل با دولت یهود را 70سال تجربه کردیم اما چیزی غیر از نقض قوانین و معاهده‌ها به دست نیاوردیم.
«محمد السرحانی» یک فعال عربستانی با انتشار عکسی از نتانیاهو که در حال اشاره به نقاطی از نقشه عمان است، نگرانی خود را نسبت به علاقه نتانیاهو به نقشه عمان ابراز کرده و می‌نویسد: او با آتش بازی می‌کند. «عادل‌المرزوق» روزنامه‌نگار بحرینی می‌نویسد: نتانیاهو در ضیافت عمان و ورزشکاران او همراه با قطر و امارات. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.  همچنین، آقای حسین امیرعبداللهیان، مشاور و دستیار ارشد رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل هم نسبت به سفر نتایناهو به عمان واکنش نشان داد و در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «دیدار نتانیاهو نخست وزیر جنایتکار رژیم نامشروع صهیونیستی با سلطان‌قابوس در کشور عمان، به دور از حکمت شناخته شده در سلطان‌قابوس است. برای ترامپ و نتانیاهو «معامله قرن فلسطین» ثمری نخواهد داشت.»

واکنش جهاد اسلامی و حماس نسبت به استقبال عمان از نتانیاهو
اما جهاد اسلامی فلسطین و حماس اعلام کردند استقبال از نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در عُمان مانند خنجر زدن از پشت به ملت فلسطین بود.«داوود شهاب» مدیر دفتر رسانه‌ای جهاد اسلامی اعلام کرد این سفر و استقبال از نتانیاهو خنجر زدن به ملت فلسطین بود و مانند این است که دست‌های این جنایتکار از خون کودکان و بی‌گناهانی که هر روز در سرزمین فلسطین ریخته می‌شود، پاک شود.شهاب ادامه داد: موضع مسقط باعث شوک ما شد، این کشور شاهد تجاوزها و تعرض‌های روزانه نتانیاهو و دولتش علیه مقدسات و در مقدمه آن مسجدالاقصی است که مورد خطرناک‌ترین اشکال تجاوز و یهودی‌سازی قرار گرفته است. بر اساس گزارش وبگاه «الرساله»، حماس هم در بیانیه‌ای اعلام کرد عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مانند پوششی برای ارتکاب جنایت‌های بیشتر این رژیم علیه ملت فلسطین و خنجر از پشت زدن به این ملت است. حماس در ادامه، سفرها و دیدارهای برخی سیاستمداران و ورزشکاران اسرائیلی به کشورهای عربی از جمله قطر و امارات را محکوم کرد.در ادامه بیانیه حماس سفر نتانیاهو به عمان محکوم شده و آمده است این سفر پیامدهای خطرناکی برای ملت فلسطین و آرمان عادلانه آن خواهد داشت.

 تعریف نقش جدید برای سلطان قابوس!
یک رسانه غربی با پرداختن به سفر غیر‌منتظره نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان، این اقدام نتانیاهو را در ادامه اقدامات او برای ایجاد شکاف در خاورمیانه و ایجاد اجماع علیه ایران تحلیل کرده است.
«یورو نیوز» در تحلیل خود می‌نویسد: «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل روز پنجشنبه، ۲۵‌اکتبر، 
در سفری غیرمنتظره و محرمانه عازم مسقط، پایتخت عمان شد و با سلطان قابوس، پادشاه این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد. این سفر که منابع نزدیک به نخست وزیر رژیم اسرائیل آن را نخستین مورد از نوع خود پس از سال‌۱۹۹۶ توصیف کرده‌اند در حالی انجام شده که دو طرف روابط دیپلماتیک با یکدیگر ندارند و خبر انجام آن نیز پس از بازگشت نتانیاهو به بیت المقدس رسانه‌ای شد.
«یورو نیوز» در ادامه می‌نویسد: اسرائیل در میان کشورهای عربی تنها با مصر و اردن روابط دیپلماتیک دارد، این در حالی است که بنیامین نتانیاهو بارها به «واقعیت‌های جدید منطقه‌ای» و در رأس آن به «نفوذ و سیاست‌های توسعه‌طلبانه ایران» اشاره و تأکید کرده تا از این طریق توجه کشورهای عربی را بیش از گذشته به ایجاد نوعی همسویی و همگرایی در منافع مشترک جلب کند. بنابر این گزارش، برخی تحلیلگران غربی سفر کم‌سابقه بنیامین نتانیاهو به عمان را در راستای پیشبرد همین سیاست تعریف و تصریح کرده‌اند که رژیم اسرائیل برای اجماع منطقه‌ای بر ضد ایران به حمایت دیگر کشورهای عربی به خصوص آن‌هایی که روابطی عادی و خوب با تهران دارند نیاز مبرم دارد.

روزنامه لبنانی: نه به سازش؛ حتی اگر عُمان باشد
«ناصر قندیل» تحلیلگر سرشناس عرب هم در یادداشتی در روزنامه لبنانی «البناء» به تبعات سفر رسمی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان و استقبال سلطان‌قابوس از آن پرداخت و نوشت: بسیاری که سر دشمنی با جبهه مقاومت دارند، منتظرند ببینند ما درباره رویداد استقبال عمان از بنیامین نتانیاهو، 
نخست وزیر رژیم اشغالگر اسرائیل چه می‌گوییم و چه می‌نویسیم. وی افزود: آن‌ها گمان می‌کنند مواضع عمان در قبال جنگ در سوریه که مورد توجه ما بود یا حفظ نقش میانه‌رو آن در قبال یمن و تجاوز به این کشور که آن هم از سوی ما شایسته تقدیر است یا اهتمام عمان به حفظ روابط خوبش با ایران به‌رغم زبان خصمانه‌ای که عربستان علیه ایران پیش گرفته است که این موضع عمان هم در جای خود قابل توجه است، همه این مسائل موجب می‌شود که از قضیه میزبانی پادشاه عمان از نتانیاهو در مسقط چشم‌پوشی کنیم.
جمعه گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفری غیرعلنی به عمان، با سلطان‌قابوس، پادشاه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. آخرین باری که یک مقام صهیونیستی از عمان دیدار کرد، به سال‌1996 برمی‌گردد. در آن سال، «شیمون پرز» با سفر به عمان و قطر دفتر نمایندگی تجاری اسرائیل را در این دو کشور افتتاح کرده بود.

captcha
شماره‌های پیشین