582
شنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۷
2
رییس‌جمهوری: وزیر ما حداقل باید 14‌ساعت در روز کار کند

آمارهای گرد روحانی!

چهار وزیر پیشنهادی دولت از مجلس رأی اعتماد گرفتند

کابینه تکمیل شد

روز گذشته مجلس بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی را در دستورکار داشت، جلسه‌ای که بر‌خلاف روال بهارستان روز شنبه و از ساعت 13 و 10‌دقیقه آغاز شد و حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت.

استراحت یک هفته‌ای مجلس بعد از جلسه رأی اعتماد

صبح نو

چهار وزیر پیشنهادی دولت از مجلس رأی اعتماد گرفتند

کابینه تکمیل شد

روز گذشته مجلس بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی را در دستورکار داشت، جلسه‌ای که بر‌خلاف روال بهارستان روز شنبه و از ساعت 13 و 10‌دقیقه آغاز شد و حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت.

بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت برای تصدی مسوولیت وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی در دستورکار بهارستان بود، در ساعت 13 و 20‌دقیقه  حجت‌الاسلام حسن روحانی وارد صحن علنی شد و در کنار اسحاق جهانگیری نشست، البته پیش از تکیه زدن به صندلی‌اش، چند لحظه‌ای با نمایندگان زن مجلس هم‌کلام شد و در همین زمان هم برخی نمایندگان فرصت را غنیمت شمرده و به مصاحفه و رو‌بوسی با وزرا پرداختند.

استخاره‌ برای انتخاب وزرا
سخنرانی روحانی اما پر از حاشیه بود، روحانی در سخنرانی خود به حمایت از وزرای پیشنهادی پرداخت و در خلال صحبت‌های خود از استخاره و صدای لرزان برخی از نامزدهایش برای این چهار وزارتخانه سخن گفت و تأکید کرد که ما افرادی برای پذیرش برخی از وزارتخانه‌ها پیشنهاد دادیم که برخی از این افراد به ما می‌گفتند که ما استخاره کردیم و بد آمده است. خب انگار استخاره هم با ما یار نبوده است. البته در این راستا ما برخی از دوستان را هم دعوت به کار کردیم اما زمانی که دیدیم صدایشان برای پذیرش تصدی وزارتخانه‌ها لرزان است از پذیرش آن‌ها صرف‌نظر کردیم چرا که با صدای لرزان نمی‌توان باری از دوش این وزارتخانه‌ها برداشت.
بعد از اتمام سخنان رییس جمهوری، بیش از 20‌تن از نمایندگان، اطرافش حلقه زده و به رایزنی با او پرداختند که نظم جلسه علنی برهم ریخت؛ موضوعی که لاریجانی را عصبانی کرد و او تذکر داد؛ این تذکر اما تنها چند لحظه مورد توجه بود و بعد از  اینکه روحانی به سمت درهای خروجی رفت، نمایندگان هم او را همراهی کردند.

دژپسند: برنامه اقتصادی بدون نفت دارم
وزیر پیشنهادی اقتصاد هم در دفاع از خود تأکید کرد که «هسته‌های اندیشه‌ورز» یکی از برنامه‌های جدی‌اش است و برای اقتصاد بدون نفت هم برنامه دارد، البته این وزیر پیشنهادی در موضعی متفاوت با رییس‌جمهوری که در سخنانش تأکیدکرده بود که ابرتورم نداریم گفت که برای جلوگیری از ابرتورم باید اقداماتی خاص انجام دهیم.

وزیر چریک دولت!
نوبت به بررسی صلاحیت آقای شریعتمداری رسید. وزیر پرحاشیه صنعت که حال برای تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده بود، برخی معتقد بودند که 48‌درصد برنامه‌هایش برای وزارت کار با اسناد بالادستی مطابقت ندارد. آقای شهاب نادری، نماینده مردم پاوه در مجلس در همین زمینه با خطاب قرار دادن  روحانی تأکید کرد: آقای رییس‌جمهوری آیا خبر دارید طرح استیضاح آقای شریعتمداری از سوی نمایندگان به دلیل عملکردش در مسوولیت قبلی مطرح است و پرونده استیضاح وی کماکان در مجلس مفتوح است؟ آیا خبر دارید که وی در هیچ کدام از جلسات کمیسیون صنایع برای بررسی استیضاح حاضر نشد؟ چرا وی به استیضاح نمایندگان پاسخ نداد؟ شخصی که به قانون احترام نگذارد و عمل نکند، آیا قانون‌گذار می‌تواند به وی اعتماد کند؟   در این میان اما موافقانش او را «چریک» اقتصادی نامیدند و اصرار داشتند که شریعتمداری کلید مبارزه با فساد واردکنندگان خودرو را زده و حتی تأکید داشتند شریعتمداری توانایی ایجاد رفاه و نشاط اجتماعی را دارد.
 سرانجام  آقای مسعود پزشکیان، رییس جلسه با اعلام پایان جلسه علنی نوبت ظهر گفت که جلسه نوبت شب ساعت‌۱۸:۱۵ آغاز می‌شود و با این اوصاف نوبت به دفاع شریعتمداری از عملکردش نرسید.

ترجیح می‌دادم به کارم در وزارت صمت ادامه دهم 
بعد از آغاز نوبت جلسه شبانه بهارستان که به ریاست لاریجانی آغاز شد،  محمد شریعتمداری، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در دفاع از خود پشت تریبون قرار گرفت اما چندان از برنامه‌هایش سخن نگفت. او تأکید کرد که  ترجیح می‌داد به‌طور طبیعی به کارش در وزارت صمت ادامه دهد اما رییس جمهوری به او گفته است که تغییر در بخشی از ارکان اقتصادی کشور، خواست نمایندگان است. او به مجلس قول داد که در انتصاب مدیرانش از جوانان و شایستگان استفاده کند.

احسنت نمایندگان به اسلامی
پس از آن، بررسی صلاحیت آقای محمد اسلامی، وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در دستورکار قرار گرفت، موافقان اسلامی معتقد بودند برنامه‌هایش نشانگر عدالت‌محوری در عرصه راه و شهرسازی است و آقازاده نبودنش را به عنوان یک امتیاز مثبت تلقی می‌کردند.
در این میان آقای  نجفی خوشرودی، نماینده مردم بابل در مجلس که در مخالفت با محمد اسلامی به ایراد نطق می‌پرداخت برای اثبات اظهارات خود کلیپ مصاحبه اسلامی در گفت‌و‌گو با علی ضیا را پخش کرد؛ کلیپی که پخش آن صدای فریاد نمایندگان را بلند کرد. اسلامی در این کلیپ  درباره لابی‌ها و فشارهای نمایندگان و همچنین توصیه‌های آنان می‌گوید که حرف‌های نمایندگان را باید از یک گوش گرفت و از گوش دیگر خارج کرد. پخش این کلیپ اما موجب استقبال نمایندگان از اظهارات اسلامی شد و فریادهای «احسنت احسنت» وکلای ملت در حمایت از وزیر پیشنهادی راه در مجلس بلند شد.

ارائه برنامه زمانبندی شده برای تکمیل مسکن مهر
وزیر پیشنهادی راه‌وشهرسازی در دفاع از خود در برابر نمایندگان اعلام کرد که رویکردش در وزارت راه شایسته‌سالاری است. او همچنین وعده تکمیل مسکن مهر طبق یک برنامه زمانبندی را داد. او این را هم تاکید کرد: مهم‌ترین اقدامی که باید به آن توجه شود، حاشیه‌نشینی است.

انتقال وزیری به وزارتخانه دیگر
رضا رحمانی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت آخرین وزیری بود که صلاحیتش بررسی شد، وزیر پیشنهادی که  روحانی او را فردی از جنس پارلمان می‌داند و معتقد است که می‌تواند بار وزارت صنعت، معدن و تجارت را به خوبی بر دوش بکشد. آقای محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب بهارستان در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به رییس جمهوری گفت که «آقای روحانی! شما گفتید اگر ابوذر و سلمان هم بودند، بعد از یک سال آن مقام را عوض کنید؛ آیا خودت به این توصیه عمل کردی؟ پس چرا یک وزیر (شریعتمداری) را از وزارتی به وزارتخانه دیگر منتقل می‌کنی؟» نماینده دیگری در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت تأکید کرد که «رحمانی» وارث مشکلات وزارت صنعت نیست.

در حوزه کاری من فساد سازمان‌یافته معنی نخواهد داشت
رضا رحمانی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دفاع از خود گفت: مهم‌ترین کاری که باید پیگیری کنیم، تثبیت تولید و اشتغال است. او با بیان اینکه اتاق بحران را به اتاق پیشگیری و درمان تبدیل می‌کنیم، تأکید کرد که در حوزه کاری من فساد سازمان‌یافته معنی نخواهد داشت. رحمانی سفرهای استانی را یکی از برنامه‌هایش نام برد و بر افزایش صادرات تأکید کرد.  بعد از دفاعیات رحمانی که ساعت22 پایان یافت، نوبت به رأی‌گیری برای رأی اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی دولت رسید و وکلای ملت به هر چهار وزیر پیشنهادی رأی اعتماد دادند.  بر این اساس، دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی با 200‌رأی موافق، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با 196‌رأی موافق، 63‌رأی مخالف، محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه با 151رأی موافق، 98رأی مخالف و رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت با 203‌رأی موافق و 49‌رأی مخالف توانستند از مجلس رأی اعتماد بگیرند.  هرچند که چهار گزینه پیشنهادی دولت توانستند از نمایندگان مجلس رأی اعتماد بگیرند اما نمایندگان مجلس معتقد بودند رییس‌جمهوری می‌توانست افرادی بهتر و قوی‌تر را برای تصدی پست وزارت معرفی کند اما نمایندگان با توجه به شرایط موجود کشور و اینکه نبود وزیر خسارتی بیشتر به کار اجرایی کشور وارد می‌سازد وزرای پیشنهادی را راهی محل مأموریت خود کردند. همچنان‌که آقای محمد دهقان، نماینده مجلس به «صبح نو» گفته‌بود:«سطح خواسته نمایندگان از دولت و آقای روحانی پایین آمده است و نسبت به معرفی این وزرا ایرادی نمی‌گیرند.»
 

captcha
شماره‌های پیشین