582
شنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۷
2
رییس‌جمهوری: وزیر ما حداقل باید 14‌ساعت در روز کار کند

آمارهای گرد روحانی!

چهار وزیر پیشنهادی دولت از مجلس رأی اعتماد گرفتند

کابینه تکمیل شد

روز گذشته مجلس بررسی صلاحیت چهار وزیر پیشنهادی را در دستورکار داشت، جلسه‌ای که بر‌خلاف روال بهارستان روز شنبه و از ساعت 13 و 10‌دقیقه آغاز شد و حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت.

استراحت یک هفته‌ای مجلس بعد از جلسه رأی اعتماد

صبح نو

رییس‌جمهوری: وزیر ما حداقل باید 14‌ساعت در روز کار کند

آمارهای گرد روحانی!

روز گذشته دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهوری برای دفاع از وزرای پیشنهادی خود برای وزارتخانه‌های اقتصاد و اموردارایی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون،کار و رفاه اجتماعی و راه‌و‌شهرسازی به مجلس شورای اسلامی رفت. او در ابتدای سخنان خود از آمریکا گفت؛ آمریکایی که روزی کدخدا بود حالا به شیطان تبدیل شده است؛ «شیطانی که در برابر ملت ایران ایستاده است و نشان داده که تنها با دولت و نظام ایران مخالف نیست بلکه با ایران و با ملت ایران مخالف است و اگر غیر از این است چرا تحریم حتی برای دارو و مواد غذایی؟!» رییس‌جمهوری در جریان بررسی صلاحیت چهار ‌وزیر پیشنهادی دولت با اشاره به توطئه‌های آمریکا علیه ملت ایران گفت: ما از نظر سیاسی بی‌تردید در سطح جهان پیروزی کم‌نظیر تاریخی را در اختیار داریم. کمتر سراغ داریم آمریکا در سطح جهان تصمیم مهمی را علیه کشور بزرگی اتخاذ کرده باشد اما هم‌پیمانان سنتی‌اش، او را رها کرده باشند. او در ادامه به مردم ایران این اطمینان را داد از نظر تأمین کالاهای اساسی هیچ مشکلی وجود ندارد. 
او تأکید کرد که «هیچ زمانی در سال‌های گذشته ذخایر کالاهای اساسی به اندازه امروز در سطح بالا نبوده است. امروز از هر تاریخی که در نظر بگیریم، انبار ذخایر کالاهای اساسی کاملاً مطمئن است و در اینجا بگویم، علی‌رغم اینکه مشکلات ارزی داریم و بخشی از مشکلات اقتصادی، مربوط به قیمت ارز است، ذخایر ارزی کشور هم از همه سال‌های گذشته و در طول پنج ‌سال گذشته بالاتر است. هم کل ذخایر بالاتر است و هم ذخایر اسکناس از همیشه بالاتر است.» روحانی در ادامه با اشاره به وزرای پیشنهادی‌اش خاطرنشان کرد: «اگر وزیری امروز کمتر از 14‌ساعت کار کند، نمی‌تواند بار سنگین را به مقصد برساند. وزیر ما حداقل باید 14ساعت در روز کار کند. نمی‌توانیم با هفت الی 10‌ساعت کار روزانه کارمان را پیش ببریم. از شما نمایندگان مجلس خواهش می‌کنم امروز چه به‌عنوان مخالف و یا موافق صحبت می‌کنید، انتظارات و توقعاتی را که از این وزرا دارید به آن‌ها اعلام کنید و ما در این شرایط باید با توان و قدرت بیشتر این مسیر را ادامه دهیم. بازار سرمایه ما دست وزارت اقتصاد و دارایی است؛ هر چند که همه حضور دارند و مشارکت می‌کنند. 
این بازار برای ما بسیار مهم است.» تأکید رییس‌جمهوری بر کار 14‌ساعته وزرا برای عبور از شرایط سخت اقتصادی و حل مشکلات در حالی است که رهبرانقلاب در دیدار با هیأت دولت در 24تیرماه، کار و تلاش شبانه‌روزی همه مسوولان را از الزامات عبور از مشکلات اقتصادی برشمردند. نقدینگی محور دیگر سخنان رییس‌جمهوری در مجلس بود. او گفت: « بعد از انقلاب در مقاطع مختلف رشد نقدینگی در سال به طور متوسط گاهی 26‌درصد در دولت قبل، گاهی 27درصد و در دولت یازدهم رشد نقدینگی 4/24 درصد و در سال‌‌96 رشد نقدینگی 1/22‌درصد بوده است. فکر نکنیم رشد نقدینگی چیزی است که امروز و امسال از آسمان هفتم نازل شده است؛ رشد نقدینگی را به‌عنوان یک مشکل همیشه داشتیم منتها به این نکته توجه کنید که رشد نقدینگی در سایه ضریب فزاینده یا رشد نقدینگی بر مبنای پایه پولی کاملاً متفاوت است. رشد نقدینگی ما در سال‌های اخیر عمدتاً بر پایه پولی نبوده است و بر پایه ضریب فزاینده و تحرک بیش از حد بانک‌ها بوده است.» رییس‌جمهوری ادامه داد: «نکته دوم اینکه معمولاً در سال‌ها و دولت‌های قبل رشد نقدینگی به‌خاطر استقراض دولت از بانک مرکزی بوده است و امروز رشد نقدینگی در سایه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی است. بنابراین دولت انضباط مالی خود را به خوبی حراست و حفظ کرده است اما بانک‌ها ضمن اینکه امروز مشکلات ما را حل می‌کنند متأسفانه گاهی مشکل‌آفرین هم هستند و یکی از آن‌ها رشد نقدینگی است. تقریباً می‌توانم بگویم باید روزانه حدود هزار میلیارد تومان به رشد نقدینگی ما اضافه شود. ما باید در سایه اصلاح بانک‌ها رشد نقدینگی را حل کنیم. بانک‌های ما باید اصلاح و دست از بنگاه‌داری بردارند. بانک‌های خصوصی ما باید تحت انضباط درآیند. بانک‌های دولتی ما باید تحت انضباط دقیق 
بانک مرکزی درآیند.» سخنان رییس‌جمهوری درباره میزان نقدینگی درست است و همیشه این میزان نقدینگی در کشور وجود داشته اما مشکل امروز اقتصاد کشور بحران مهار نقدینگی است که دولت برنامه و راهکار مناسبی برای جذب پول‌های سرگردان ندارد. 

 آمارهای گرد روحانی
روحانی در ادامه آماری از اشتغال در دولت خود ارائه کرد؛ آماری که موجب اعتراض نمایندگان شد. او گفت: وزارت کار امروز مسوولیت خاصی را بر عهده دارد. اشتغال یک مسأله اصلی است. در طول این پنج ‌سال افتخار می‌کنیم که شاغلان کشور را از حدود 20میلیون و 600هزار نفر به 23میلیون و 300هزار نفر رساندیم. تعداد شاغلان در روزی که دولت را تحویل گرفتیم، 20‌میلیون و 600هزار نفر بود و امروز اشتغال 23میلیون و 300هزار نفر است. این میزان اشتغال را در طول پنج سال درست کردیم. این آمار در سایت مرکز آمار ایران در دسترس است. رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه این آمار رسمی کشور است، اضافه کرد: این به آن معنا نیست که در اشتغال مشکل نداریم. همه خانواده‌هایی که هنوز فرزند بیکار دارند، در انتظار تلاش بیشتر ما هستند. بنابراین در زمینه اشتغال باید تلاش کنیم و این وزارتخانه وظیفه سنگینی در زمینه اشتغال و حمایت از کارگران به عهده دارد. رییس‌جمهوری همچنین بعد از اینکه در میان اظهاراتش در مجلس درباره آمار اشتغال صحبت می‌کرد، گفت: من اعداد را گرد می‌کنم! که واکنش بعضی از نمایندگان را به‌دنبال داشت که خطاب به او گفتند: گرد نکن! این سروصدای نمایندگان با تذکر آقای علی لاریجانی، رییس مجلس مواجه شد.

captcha
شماره‌های پیشین