582
شنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۷
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با تهیه‌کننده و مجری برنامه «در آستان خورشید»

پیاده‌روی اربعین عرش‌پیمایی است

اگر این روزها شبکه سه را دیده باشید در ساعات مختلف شاهد هستید که مراسم پیاده‌روی اربعین به صورت مستقیم در حال پخش است. چند سالی است که عوامل این برنامه از اوایل ماه صفر عازم عراق می‌شوند تااین رخداد عظیم را از نقطه شروع پوشش بدهند و چه بسا خیلی از افراد با دیدن این این برنامه و شور و شوق حسینی مردم عراق تصمیم به حضور در پیاده‌روی اربعین بگیرند. زمانی که شما این مصاحبه را می‌خوانید عوامل برنامه «در آستان خورشید» در عراق مشغول کار هستند ولی ما در ابتدای ماه صفر میزبان مهدی زمانی بیدختی تهیه‌کننده و میثم آقابیگی بودیم و درباره این برنامه مفصل گپ زدیم.

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با تهیه‌کننده و مجری برنامه «در آستان خورشید»

پیاده‌روی اربعین عرش‌پیمایی است

اگر این روزها شبکه سه را دیده باشید در ساعات مختلف شاهد هستید که مراسم پیاده‌روی اربعین به صورت مستقیم در حال پخش است. چند سالی است که عوامل این برنامه از اوایل ماه صفر عازم عراق می‌شوند تااین رخداد عظیم را از نقطه شروع پوشش بدهند و چه بسا خیلی از افراد با دیدن این این برنامه و شور و شوق حسینی مردم عراق تصمیم به حضور در پیاده‌روی اربعین بگیرند. زمانی که شما این مصاحبه را می‌خوانید عوامل برنامه «در آستان خورشید» در عراق مشغول کار هستند ولی ما در ابتدای ماه صفر میزبان مهدی زمانی بیدختی تهیه‌کننده و میثم آقابیگی بودیم و درباره این برنامه مفصل گپ زدیم.

پوشش زنده راهپیمایی اربعین ایده چه کسی بود ؟
زمانی: مدت زمان کوتاه بعد از سقوط صدام در سال‌2003 با مدیریت بسیج سازمان برای پخش زنده مراسم نخستین اربعین بعد از سقوط صدام، عازم عراق شدیم. آن سال مداح ما آقای علی انسانی و مجری برنامه هم آقای امیرحسین مدرس بود که از سوی بسیج سازمان صداوسیما هماهنگ شده بود. عوامل آن برنامه غیر از من ، آقایان مهندس بابایی، معصوم زادگان و آقای روحانی بودند که با سختی‌هایی به کربلا رسیدیم قبل از آن هم گروهی به ما حمله کردند و تمام وسایل ما (اعم از دوربین و سایر تجهیزات) را بردند. ما هیچی نداشتیم و فقط عوامل انسانی بودیم. حتی باک ماشین گلوله خورد ولی به یمن توجهات ائمه منفجر نشد. بعد از ظهر منتهی به 19 صفر یا 18 صفر کربلا رسیدیم که واقعاً برای من سفر عجیبی بود. نخستین سفر من هم به عراق بود و وقتی رسیدیم آقای سید علی احمدی _ تهیه‌کننده کنونی برنامه خندوانه_ هم برای ساخت مستند آنجا آمده بود. جالب این بود که دوربین‌های ایشان مشابه دوربین‌های به سرقت رفته بود و وی وسایلش را در اختیار ما گذاشت. ما هم چون تنها گروه مجوزدار داخل حرم بودیم، یک خروجی به العالم دادیم و دیگری را هم برای سایر شبکه‌های داخلی.  من فکر نمی‌کنم آن اربعین تکرار شود چون یک شور و حال خاصی بود و البته امکانات ما هم بسیار ناچیزبود اما همه چیز رسید؛ نخستین تجربه اربعین آن بود و مدتی ما دیگر اربعین را پوشش ندادیم تا سال 92.
 البته ما از اواسط 89 نیمه‌شعبان در عراق برنامه‌سازی را شروع کردیم. آن سال قرار بود یک گروه در مسجد کوفه، یک گروه کربلا و یک گروه نجف باشد که تنها گروه ما موفق به اجرای برنامه شد. برای برنامه آن سال دو خط راه انداختم که یک خط برای برنامه‌های گفت‌وگومحور اختصاص داشت و یک خط به گزارشگرها و این بار در باب القبله حضرت عباس؟ع؟ مستقر شدیم. آن سال آقای سید حسینی، مدیرگروه وقت معارف شبکه سه سیما برای من فرم تهیه‌کنندگی پر کرده بود برای شب‌های قدر و چندین اسم هم برای آن پیشنهاد شد که در نهایت «در آستان خورشید» نهایی شد و به صورت منسجم در مناسبت‌های مذهبی تولید برنامه می‌کردیم. مثلاً برای اولین بار از سامرا، برای برنامه رفتیم ودعای کمیل را زنده پخش کردیم که خیلی مورد استقبال قرار گرفت و آقای ضرغامی هم خیلی تشکر کرد. همچنین برای اولین بار از کاظمین برنامه داشتیم و یک دعای کمیل هم از مزار خود کمیل رفتیم که اولین پخش تلویزیونی دعای کمیل از مزار جناب کمیل در عراق همین برنامه بود. برای چند سال در ایام اربعین از خود کربلا برنامه می‌رفتیم تا اینکه سال 93 که خیلی هم سرد بود پیاده‌روی از نجف تا کربلا را پخش زنده کردیم تا جایی که آقای ضرغامی، ریاست وقت صداوسیما با آقای زین العابدین، مدیر وقت شبکه سه تماس گرفته بودند که این تصویر شماست یا تلویزیون‌های عربی؟ که وقتی مطمئن شدم تصویر اختصاصی صداوسیماست، گفته بودند که مجری بیاید و گزارش دهد و بنویسید که تصاویر اختصاصی شبکه. حدود پنج روز پخش زنده داشتیم و یک عبارت «لبیک یا حسین» هم برای مردم قرار دادیم تا پیامک کنند که آن سال رکورد پیامکی سازمان شکسته شد. سال بعد آن از منطقه‌ای بین چبایش و سوق‌الشیوخ از هشت‌صفر که آن سال هم سرد بود، شروع کردیم و سال بعد و سال‌های دیگر از ابتدای مسیر که بصره بود، پخش پیاده‌روی را شروع کردیم.
 این ایده که هر سال مسیر بیشتری را پوشش دهید، از کجا در شما زنده شد؟ 
ما می‌دانستیم که ابتدای مسیر پیاده‌روی از بصره است. در کشوری که امکانات ضعیف است نمی‌شود به راحتی با این همه تجهیزات از جایی به جای دیگر رفت و تنها شبکه‌ای که امکانات خوبی داشت الفرات بود. 
ما و شبکه کربلا با هم از بصره شروع کردیم البته قبل از آن الفرات شروع کرده بود و ما دومین شبکه بودیم الان هم بهترین پوشش را الفرات دارد. در میان شبکه‌های غیرعربی اولین گروه بودیم ولی با شبکه‌های عربی با هم به بصره رسیدیم آن سال آنقدر هوا سرد بود، به نجف که رسیدیم بی‌حس بودیم. مردم عراق هم امکانات ضعیفی دارند و صدام ملعون هیچ کاری برای این مردم نکرده بود کشوری که روی نفت خوابیده، مشکل گرمایشی داشت ولی محبت آن‌ها باعث شده بود که این مشکلات را فراموش کنیم. فکر نمی‌کنم در دنیا مثل عراقی‌ها و شیعیان آن وجود داشته باشد. 
سال اولی که پخش پیاده‌روی داشتیم از داخل موکب‌ها شب‌ها برنامه زنده داشتیم. اگر عنایت خود سیدالشهدا نبود این کار پیش نمی‌رفت. 
سیدالشهدا عنایت ویژه‌ای به برنامه داشتند . از نظر کاری اگر شما رفتار مردم را در آنجا ببینید، عشق می‌کنید در آن سرما و زمستان‌های سخت مردم با اراده می‌آیند، خستگی را در چهره این‌ها نمی‌بینید، از کوچک و بزرگ می‌آیند، روحیه بالایی دارند. بالای پانصد کیلومتر پیاده می‌آیند تا کربلا ووقتی که چشم‌شان به گنبد مطهر منور می‌شه فقط یک سلام می‌دهند و برمی‌گردند. به یقین سیدالشهدا جواب آن سلام‌ها را بهتر از هر کسی می‌دهد. یکی از شب‌ها که در موکب خوابیده بودم کنار ما هم دو زائر بودند دیدم نماز شب می‌خواندند ولی اینها را نمی‌توان انعکاس داد.
 
آقای آقابیگی، شما فکر می‌کردید که در این اتفاقات یکی از عوامل اصلی این ماجرا باشید؟
این کار به عنایت حضرت صاحب امر شروع شد آن زمانی که آقای زمانی فرمودند، از شروع پخش زنده اربعین من ساکن شهر قم و کارمند صدا و سیما مرکز قم بودم. آن روز اربعین در خانه دانشجویی خودم برنامه را می‌دیدم و آنقدر آن حس ناب بود که دیگر تکرار نشد. آن ایام عرفه بود و آرزو داشتم که به کربلا مشرف شوم. بعد از انتقال به تهران در مسابقات قرآن بود، مجری برنامه بودم و آقای حامد شاکر نژاد را در شب تولد امام حسین؟ع؟ قرار بود تلاوت قرآن انجام دهد. 
در آن زمان آقای رکنی، جانشین مدیر شبکه بود. منتظر بودیم که اذان شب میلاد امام حسین؟ع؟ گفته شود که تماس گرفتند و گفتند که کربلا می‌روی؟ در همین زمان که اذان گفته شد باورم نمی‌شد که به کربلا بخواهم بروم و باورپذیر نبود. صبح که مدارک را بردم آقای زمانی را در دفتر مدیر شبکه سه دیدم و با هم آشنا شدیم. آن سال توانستیم در شب نیمه‌شعبان حجم زیادی از اتفاقات خوب را رقم بزنیم. در نیمه‌شعبان هم مثل اربعین پیاده‌روی زیادی در عراق انجام می‌شود.
 این باور انجام شد که می‌توانیم در مناسبت‌های مذهبی برنامه برویم و چقدر هم در میان مردم اثرگذار است. برای من هیچ وقت آن اتفاق‌های خوب تکرار نمی‌شود. نمی‌دانم چرا من انتخاب شدم و هر چه به خود رجوع می‌کنم از لحاظ معنوی و فن اجرا خود را در این حد نمی‌بینم اما احساس می‌کنم که لطف امام حسین؟ع؟ و دعای پدر و مادرم 
بوده است. 
هیچ کس در این گروه برای دیده شدن در این برنامه تلاش نمی‌کند اما بچه‌های ما انتخاب شدند. در اربعین 93 که همراه همکاران عزیز مشرف شدیم و اولین تصاویر از اربعین را پخش کردیم زمستان بسیار سردی بود اما بازتاب فوق‌العاده داشت. و آن سال مردم عزیز یک نگاه متفاوت به این اتفاق داشتند و سال بعد هم حجم زیادی از مردم روانه عراق شدند که باعث اختلال در مرزها شد. از وزارت خارجه و کنسولگری بصره تماس گرفتند و گفتند که به مردم بگویید که نیایند. گفتم تنها کسی که می‌تواند بگوید نیایید حضرت مهدی؟عج؟ است که صاحب این کار است و واقعاً هم به همین شکل است اگر مسوولین بعضاً جایی کم‌کاری می‌کنند باید دلیل را در خودشان جست‌وجو کنند.

captcha
شماره‌های پیشین