581
جمعه، ۰۴ آبان ۱۳۹۷
7
شورای شهر از فردا فرایند انتخاب سومین شهردار در 15‌ماه گذشته را کلید می‌زند

سرنوشت تهران چه می‌شود

پایتخت طلسم شده است. این را در یک‌سال گذشته از عملکرد مدیریت شهری آن به خوبی می‌توان متوجه شد. گویا هر چه لیست و برنامه می‌دهند کسی را قدرت اجرا نیست. یکی را بیماری بازنشسته کرد و دیگری بازنشسته است و حالا باید به خانه‌اش بازگردد.

افکار عمومی در انتظار شفاف‌سازی

​​​​​​​دایی: به دادسرا نمی‌روم

مهاجرانی وارد می‌شود

صبح نو

شورای شهر از فردا فرایند انتخاب سومین شهردار در 15‌ماه گذشته را کلید می‌زند

سرنوشت تهران چه می‌شود

پایتخت طلسم شده است. این را در یک‌سال گذشته از عملکرد مدیریت شهری آن به خوبی می‌توان متوجه شد. گویا هر چه لیست و برنامه می‌دهند کسی را قدرت اجرا نیست. یکی را بیماری بازنشسته کرد و دیگری بازنشسته است و حالا باید به خانه‌اش بازگردد.


از زمانی که نمایندگان مجلس طرح منع به‌کارگیری بازنشستگان را در کمیسیون و صحن علنی مطرح کردند، رایزنی‌ها نیز درباره دایره شمول این قانون آغاز شد. بسیاری از مدیران قدیمی که خود و آینده شغلی‌شان را در معرض تهدید می‌دیدند تلاش بسیاری کردند تا به هر شکلی که ممکن است پای خود را از این دایره بیرون بگذارند تا داور خطای آن‌ها را نگیرد اما قانون برای همه یکسان است. 
این در حالی است که در یکی دو ماه گذشته اعضای پنجمین شورای شهر تهران نیز که به صورت دسته‌جمعی برآیند تکرار لیست امید بودند و قانون‌گرایی شعارشان، تلاش‌های بسیاری انجام دادند تا دست شهردار را گرفته و از دایره شمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بیرون بکشند اما همه تلاش‌ها به در بسته خورد و تیرها به سنگ. حتی رایزنی‌های سیاسی و جناحی و تلاش‌های سران اصلاحات هم نتیجه‌ای در برنداشت،
چرا که در هر صورت آقای محمدعلی افشانی نیز باید به خروج از بهشت تن دهد و کرسی ریاست بر بلدیه تهران را به مدیر دیگری واگذار کند. 

آغاز اختلافات در فضای مجازی
شهرداری تهران در دو سه هفته اخیر بیشتر از 
هر زمان دیگری خود را در معرض دید افکار عمومی قرار داده است. آنجا که مدیر اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در مأموریت کاری به بندرعباس توسط افشانی از کار برکنار شد و یکی از معاونان شهردار به حمایت از رییس اداره کل روابط عمومی درآمد. آن زمان آقای محمدعلی کریمی که رییس اداره کل روابط عمومی شهرداری بود و هم‌اکنون جای خود را به آقای پوریا سوری داده است، از برکناری خود، آن هم در سفر کاری اظهار تعجب کرد. پس از آن آقای حجت‌الله میرزایی که معاون برنامه‌ریزی و توسعه امور شهر و شورای شهرداری بود در حمایت از کریمی در فضای مجازی توییتی کرد. این توییت‌ها از چشم شهردار تهران مخفی نماند اما انتشار این مطالب از سوی دو مدیر ارشد برکنار شده همه ماجرا نبود چه آنکه صحبت از «شنود» تلفن‌های همراه این 
دو نفر مطرح شد. گفته می‌شد این دو مدیر ارشد شهرداری تهران در گفت‌و‌گو با یکدیگر مطالبی علیه افشانی در جایگاه شهردار تهران مطرح کرده‌اند؛ خبری که البته از سوی میرزایی به‌عنوان معاون برکنار شده شهرداری تهران تکذیب شد. او در حساب توییتری خود مطلبی در این ارتباط نوشت و در گفت‌و‌گو با خبرگزاری‌ها نیز طرح موضوع شنود را گامی برای ایجاد اختلاف در اردوگاه اصلاح‌طلبان دانست. 
اما هر آنچه که بود حذف دو مدیر ارشد شهرداری آن هم در روزهایی که خود افشانی باید به‌دلیل بازنشستگی آماده کناره‌گیری از سمت خود می‌شد اقدامی عجیب بود که بازتاب گسترده‌ای در افکار عمومی داشت. حجت میرزایی که سال گذشته و همزمان با حضور آقای محمدعلی نجفی به شهرداری تهران آمد و در مدح تخصص وی برای برنامه‌ریزی سخن‌ها گفته شده بود، درست در روزهایی که باید سومین برنامه پنج‌ساله پایتخت در پارلمان شهر بررسی و تصویب شود، جای خود را به خانم سکینه اشرفی، معاون اسبق استاندار سیستان‌و‌بلوچستان داد. 

ما مستثنا هستیم
شورای شهر تهران تلاش‌های بسیاری کرد تا محمدعلی افشانی را در سمت ریاست بر شهرداری تهران حفظ کند. آقای محسن هاشمی چندین بار از استعلام شورای شهر از وزارت کشور سخن گفت و در نهایت وزیر کشور آب پاکی روی دست همه ریخت مبنی بر اینکه شهردار تهران هم مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان است اما آخرین تیر شورای شهر برای حفظ افشانی در سمت شهردار تهران را باید استفساریه‌ای دانست که چهارشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح شد. بر اساس استفساریه‌ای که از سوی مدیریت شهری تهران تهیه و به نمایندگان مجلس ارائه شد، قرار بود که افشانی در شهرداری تهران مستثنا شده و به کار خود در پایتخت ادامه دهد. این استفساریه را 137‌نماینده مجلس امضا کردند اما در جلسه چهارشنبه گذشته مجلس شورای اسلامی اتفاق عجیبی افتاد. رییس مجلس در جلسه چهارشنبه گذشته برای یک فوریت این طرح رأی‌گیری کرد اما تنها 94‌نماینده موافق یک فوریت این طرح و استثنا شدن شهردار تهران از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بودند. این مسأله از این بابت عجیب بود که حدود 43‌نفر از نمایندگانی که طرح را امضا کرده بودند در زمان رأی‌گیری به آن رأی مثبت ندادند.

شمارش معکوس
از امروز تا 24‌آبان که قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان اجرایی شده و مهلت دوماهه برای برکناری مدیران بازنشسته به پایان می‌رسد تنها 19‌روز دیگر فرصت باقی است. این در حالی است که چندی قبل سخنگوی قوه‌قضاییه در صد‌و‌‌سی‌و‌دومین نشست خبری خود گفت: اگر چنانچه به فردی اعلام شد که باید بازنشسته شود، فرد بماند نمی‌تواند حقوق بگیرد و دخل‌و‌تصرفی در اموال داشته باشد. اگر این کار را بکند مطابق قانون تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.
حالا باید دید با وجود تأکیدات قانونی مبنی بر بازنشستگی افشانی، شورای شهر تهران که قرار است از فردا روند انتخاب شهردار جدید برای پایتخت را آغاز کند؛ چه زمانی گزینه نهایی را معرفی خواهد کرد؟ آیا سکان بلدیه در روزهای باقیمانده تا انتخاب سومین شهردار تهران در 15‌ماه گذشته، باز هم به دست سرپرستی جدید داده می‌شود؟

captcha
شماره‌های پیشین