581
جمعه، ۰۴ آبان ۱۳۹۷
1
نگاهی به کتاب «پادشاهان پیاده» درباره پیاده‌روی اربعین

فردیت‌هایی که در تابلوی اربعین به ظهور می‌رسد

«می دانی،تمام مردم سال خمسی دارند، من سال اربعینی دارم؛ یعنی یک‌سال پول جمع می کنم تا اربعین بیام اینجا عشق و حال. بعد تا برمی‌گردم دوباره شروع می‌کنم به جمع کردن پول برای سال بعد» این را سیدمجتبی مومنی گفته که اهل رسانه است. در روایتی که در کتاب «پادشاهان پیاده» درباره اربعین از او نقل شده است. اگر در فضای اربعین سیر کرده باشی یحتمل این کتاب را دیده‌ای. عمرش حدوداً یک‌سال است و از نقل پیر و جوان، دانشجو و عامی، کارگر و تاجر، ایرانی و غیرایرانی، عراقی و اروپایی در خودش جمع کرده تا همه از یک چیز بگویند و آن هم عشق حسین.

مروری بر پیشینه راهپیمایی زیارتی در منابع تاریخی

پیاده‌روی اربعین؛ از جابر بن عبدالله تا مصطفی خمینی

سنت پیاده‌روی تا رسیدن به مضجع مبارک اباعبدالله؟ع؟ که در این سال‌ها رونق ویژه‌ای یافته، سنتی است که ریشه در منابع اصیل روایی و تاریخی دارد و علاوه بر ائمه هدی؟عهم؟، علمای بزرگ شیعه با اصرار خود بر این سنت، بنیان‌گذار یکی از مناسک بزرگ و آینده‌ساز تمدن اسلامی شده‌اند. در این نوشته بر پیشینه این سنت مروری کوتاه خواهیم داشت.

سختی‌های تهیه ارز در شهرهای نجف و کربلا زائران حسینی را به دردسر انداخته است

زائران اربعین درگیر بی‌تدبیری‌ها

هر لحظه که می‌گذرد نبض‌ها تندتر می‌زند. این روزها دنیا به سمت کربلا در جریان است و از هر سوی این جهان پهناور عاشقان به سمت عراق و شهرهای نجف و کربلا در مسیرند. اما گویا قرار است هر سال ماجرایی در راه زیارت اربعین حسینی کام زائران را تلخ کند. اگرچه تمام این سختی‌ها در راه رسیدن به زیارت حضرت ارباب هر دشواری و سختی را ناچیز می‌کند.

بررسی ادعای مردمی‌کردن شعر کهن فارسی به بهانه انتشار آلبوم« ایران من» سهراب پورناظری و همایون شجریان

چه کسی قلاب را می‌کشد

انتشار نه فرشته‌ام نه شیطان یک بلوای تمام عیار بود. هر پرده‌ای که آواز کجا رفتی همایون بالاتر می‌رفت موسیقی ایرانی بی‌قرارتر می‌شد. در آغاز راه، همه گیج و گنگ بودند. موسیقی سنتی که تبدیل به یک موسیقی محفلی و مهجور شده بود، عشاق تازه‌ای پیدا کرده بود. عده‌ای از این استقبال بی‌سابقه ذوق‌زده بودند و جماعتی آن را حاصل ابتذال سلیقه هنری مردمان می‌دانستند. عده‌ای از گشایش افق‌های تازه در موسیقی سنتی صحبت می‌کردند و کسانی انگ پاپ بودن به آن می‌زدند. حالا پس از چند آلبوم و شنیدن کارهای متعدد از زوج شجریان، پورناظری بهتر می‌توان صحت هر‌یک از این ادعاها را سنجید. آیا آنچه می‌شنویم محصول شیدایی هنرمندانه و غرق شدن در روح زمانه است یا تن دادن به مناسبات بازار موسیقی است؟ به بیانی شاعرانه، تلاش کردیم با کنار زدن غبارها، پرده از چهره «او» بیفکنیم. اویی که همایون با صدایی رسا اعلام می‌کند، دارد قلاب را می‌کشد.

سر مقاله

مسأله رأی اعتماد برای اصلاح‌طلبان

شورای شهر از فردا فرایند انتخاب سومین شهردار در 15‌ماه گذشته را کلید می‌زند

سرنوشت تهران چه می‌شود

پایتخت طلسم شده است. این را در یک‌سال گذشته از عملکرد مدیریت شهری آن به خوبی می‌توان متوجه شد. گویا هر چه لیست و برنامه می‌دهند کسی را قدرت اجرا نیست. یکی را بیماری بازنشسته کرد و دیگری بازنشسته است و حالا باید به خانه‌اش بازگردد.

اعتراضات بدون مسوولیت‌پذیری عباس آخوندی به دولت دوازدهم

فرار با عصیانگری

مردی برای تمام فصول؛ این کارنامه آقای عباس آخوندی است. او خود را سیاست‌مدار، لیبرال و نظریه‌پرداز توسعه در افکارعمومی بازنمایی می‌کند ولی بهارستانی‌ها پس از بارها استیضاح؛ او را فردی تلاشگر برای تصاحب میز مدیریت معرفی می‌کنند. این روزها عباس آخوندی برخلاف روحیه شخصی از قدرت فاصله گرفته است و حتی زبان به شماتت گشوده است.

از نبود کتاب گرفته تا استفاده از دانش‌آموزان برای نظافت در سریال مشکلات مدارس

سکانس‌های عجیب آموزش‌و‌پرورش

وزیر آموزش‌و‌پرورش گفته است بر اساس آخرین آمار ۱۳‌میلیون و ۷۸۸‌هزار دانش‌آموز ثبت‌نام قطعی کرده‌اند و با احتساب خورده‌ریزه آماری تعداد دانش‌آموزان کشور به حدود ۱۴میلیون نفر می‌رسد. ضمن اینکه یک‌میلیون و‌۷۰۰‌هزار معلم و بازنشسته فرهنگی و ۱۳‌هزار معلم مشغول به کار وجود دارد. همچنین 780‌دانش‌آموز ایرانی در ۶۰‌کشور جهان نیز مشغول به تحصیل‌اند، در حال حاضر ۹۱‌هزار و ۷۲۱‌مدرسه دولتی و بیش از ۱۵‌هزار و ۳۵۵‌مدرسه غیردولتی میزبان این دانش آموزان‌اند، دور از انتظار نیست که در بین این همه مدرسه تخلفاتی رخ دهد که به‌دلیل ضعف وزارت آموزش‌و‌پرورش در نظارت، زمینه نارضایتی دانش‌آموزان و اولیا را فراهم می‌سازد.

پروفسور کردوانی در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»: اقدام برای استخراج آب‌های عمیق وضعیت را بدتر می‌کند

آب‌های ژرف، کلید گذر از بحران کم‌آبی نیست

کمبود آب در کشور دلیل مطرح شدن موضوع برداشت آب‌های ژرف، در عمق بیش از هزار متری زمین است که در برخی از وزارتخانه‌ها مطرح شده است. موضوعی که از نظر برخی مدیران می‌تواند تنها راه مقابله با بحران آب در آینده نزدیک باشد. اگرچه طرح‌های مطالعاتی این موضوع سال‌هاست که در حوزه‌های مختلف بررسی می‌شود اما همچنان در میان کارشناسان و متخصصان منابع آب با اختلاف نظر‌هایی همراه است.

سرود ملی رژیم اسرائیل در امارات نواخته می‌شود

صلح کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی

یک گروه ورزشی رژیم صهیونیستی به همراه وزیر ورزشی و فرهنگی خود در مسابقات صلح بزرگ امارات شرکت کردند تا در صورت کسب مدال برای نخستین‌بار پرچم رژیم اسرائیل و سرود آن‌ها در امارات سرداده شود!

محمد دهقان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

لاریجانی نمی‌تواند جای همه نمایندگان تصمیم بگیرد

این روزها بهارستان پرخبر است، امروز ظهر رأی اعتماد به چهاروزیر پیشنهادی اقتصاد، کار، صنعت و راه در دستورکار مجلس شورای اسلامی است، از سویی دیگر نامه نمایندگان به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بازگرداندن دو مصوبه مربوط به FATF خبرساز شده است.

شماره‌های پیشین