580
سه شنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۷
6
طرح احیای جانور در حال انقراض با شکست 100‌درصدی همراه شد

فرار شگفت‌انگیز پنج گور ایرانی

رییس شبکه هپاتیت در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»: 60‌درصد مبتلایان به هپاتیت ‌B هنوز شناسایی نشده‌اند

کمبود دارویی به بیماران هپاتیت رسید

بسیاری از مبتلایان به هپاتیت تا زمانی که دچار آسیب کبدی شوند، از بیماری خود بی‌اطلاع‌اند. این امر ممکن است چندین سال پس از آلوده شدن فرد به ویروس هپاتیت رخ دهد. هپاتیت بیماری است که به‌دلیل مخفی بودن علائم این بیماری در بسیاری از مراحل ابتلا به آن، بیمار متوجه آن نمی‌شود و همین موضوع سبب می‌شود که با مراجعه دیرهنگام به پزشک، خطر مرگ افزایش یافته و موجب تلف شدن افراد شود. رییس شبکه هپاتیت ایران می‌گوید: در حالی که برای برای حذف هپاتیت تا سال‌1410 برنامه‌ریزی کرده بودیم متاسفانه در ماه‌های اخیر با کمبود دارو در این زمینه مواجه شده‌ایم.

صبح نو

طرح احیای جانور در حال انقراض با شکست 100‌درصدی همراه شد

فرار شگفت‌انگیز پنج گور ایرانی

خبر کوتاه بود و خنده‌دار؛ به طوری که در طول چنددقیقه بهانه‌ای برای طنزپردازی ایرانیان در فضای مجازی تا لبخندی بر لب مردم بنشیند. 
اما خبر این بود که پنج‌گور ایرانی که از جریان زنده‌گیری سازمان حفاظت محیط‌زیست برای احیا، جان سالم به در برده بودند، یک‌بار دیگر توانستند جان خود را نجات داده و از قرنطینه‌ای که برای آن‌ها در نظر گرفته شده بود فرار کنند. اوایل مهرماه امسال بود که سازمان محیط‌زیست طرح احیای گور ایرانی را در کویر ملی اجرایی کرد. بر اساس این طرح 10‌گور از سایت تکثیر‌و‌پرورش توران زنده‌گیری شدند تا به قرنطینه پارک ملی کویر منتقل شوند. البته جعبه‌های غیراستاندارد و شیوه حمل نامناسب آن هم برای جانوری که خود رو به انقراض است، موجب شد تا عملیات انتقال گورها با تلفات 50 درصدی همراه شد و پنج رأس گور ایرانی به علت شدت جراحات و آسیب‌های وارده تلف شدند. دیروز هم که پنج رأس گورخر باقیمانده در اقدامی جالب فرار کردند تا جان خود را نجات دهند.  اما عصر روز گذشته آقای عباسعلی دامنگیر، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان خبر فرار گورها را تکذیب کرد، اگرچه این تکذیب از سوی افکارعمومی نیز مورد تردید قرار گرفت. وی در این باره اظهار داشت: «پس از بررسی، تأیید و اطمینان تیم پزشکی و کارشناسی سازمان حفاظت محیط‌زیست از سلامت پنج گورخر آسیایی، این حیوانات عصر یکشنبه هفته جاری در پارک ملی کویر رهاسازی شدند.» البته این مقام سازمان محیط‌زیست نگفته است چرا عملیات رهاسازی این گورها که با حواشی بسیار زنده‌گیری شدند، اطلاع‌رسانی نشده یا تصویری از رهاسازی آ‌ن‌ها صورت نگرفته است. این مسأله از آن جهت مهم است که خردادماه سال گذشته نیز ماجرای تلف شدن «هیرکان» پلنگ ایرانی 35 روز بعد از رهاسازی در جنگل‌های گلستان خبرساز شد. هیرکان یکی از دو بچه پلنگی بود که سال 93 وجود آن‌ها به سازمان محیط‌زیست اطلاع داده شد. آن زمان با دریافت پیامکی مشخص شد که دو بچه پلنگ در کارتنی پشت اداره محیط‌زیست شهرستان کردکوی رها شده‌اند. این پلنگ‌ها با مشورت متخصصان داخلی و خارجی برای اینکه بتوانند بعداً در محیط طبیعی به زندگی خود ادامه دهند، با شرایط ویژه پرورش یافتند. سال 95 بود که پلنگ ماده که هیرکان نامگذاری شده بود به‌دلیل رسیدن به سن زاد و ولد در محیط دور از انسان و جنگل‌های گلستان رها شد. البته این پلنگ با توجه به نصب دستگاه ردیاب(GPS) قابلیت ردیابی داشت و مشخص شد که برای خود قلمرویی هم تعیین کرده بود. نکته مهم اما اینجاست که مسوولان سازمان محیطزیست در زمان ریاست خانم معصومه ابتکار بر این سازمان، تلف شدن این پلنگ را تکذیب می‌کردند. مسأله مهم در این باره مخفی کاری سازمان محیط‌زیست در این باره بود. حتی مدتی بعد نیز مشخص شد گردنبند ردیاب هیرکان توسط مأموران محیط‌زیست جابه‌جا می‌شد تا سندی بر زنده بودن هیرکان و جابه‌جایی آن در منطقه باشد. 
اما خبر فرار گورهای ایرانی که دیروز منتشر شد از این بابت مورد توجه قرار گرفت که گفته می‌شد این اقدام از سوی این پنج رأس جانور در حال انقراض حرکت مهمی برای جلوگیری از نابودی بوده است. اگرچه عباسعلی دامنگیر، مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفته است: «افرادی که علاقه‌مند به حضور در پارک ملی کویر و مشاهده این گورخرها هستند با هماهنگی محیط‌زیست می‌توانند در محل حضور یابند.» این در حالی است که منظور از فرار گورها، خروج این حیوانات از محدوده قرنطینه سازمان محیط‌زیست به حیات وحش و محیط طبیعی بدون اطلاع این سازمان است و مشخص است که گورها هم اکنون در محدوده پارک ملی کویر که محدوده‌ای حفاظت شده است حضور دارند و مشاهده آن‌ها با کمی کمین و حضور در محدوده پارک ملی کویر ممکن خواهد بود. 

captcha
شماره‌های پیشین