576
جمعه، ۲۷ مهر ۱۳۹۷
7
«صبح‌نو» از بازار خودرو و آغاز پیش‌فروش شرکت‌های تولیدکننده گزارش می‌دهد

فراز و فرود بازار چهارچرخ

با اعلام پیش‌فروش خودرو توسط دو شرکت بزرگ خودروسازی در کشور، بازار فروش خودرو نیز دچار التهاب شده است. دلالان و افرادی که به نیت سرمایه‌گذاری خودرو خریداری کرده‌اند، خودروهای خود را با قیمت هر چه پایین‌تر آگهی کرده‌اند. اما کارشناسان معتقدند که این سقوط قیمت‌ها موقتی است چرا که خودروهای پیش‌فروش توسط سایپا و ایران‌خودرو امروز به مشتری نمی‌رسد و به همین دلیل تاثیر چندانی در قیمت‌ها ندارد.

معاملات مشکوک 

رییس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت:

۱۱۲هزار ایرانی مبتلا به سرطان هستند

صبح نو

«صبح‌نو» از بازار خودرو و آغاز پیش‌فروش شرکت‌های تولیدکننده گزارش می‌دهد

فراز و فرود بازار چهارچرخ

با اعلام پیش‌فروش خودرو توسط دو شرکت بزرگ خودروسازی در کشور، بازار فروش خودرو نیز دچار التهاب شده است. دلالان و افرادی که به نیت سرمایه‌گذاری خودرو خریداری کرده‌اند، خودروهای خود را با قیمت هر چه پایین‌تر آگهی کرده‌اند. اما کارشناسان معتقدند که این سقوط قیمت‌ها موقتی است چرا که خودروهای پیش‌فروش توسط سایپا و ایران‌خودرو امروز به مشتری نمی‌رسد و به همین دلیل تاثیر چندانی در قیمت‌ها ندارد.

از چند روز گذشته که خبر آغاز پیش‌فروش دو شرکت خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو منتشر شد تب‌و‌تابی دوباره در بازار خودروی کشور ایجاد شد. شرکت سایپا از امروز و شرکت ایران‌خودرو از فردا پیش‌فروش خود را آغاز خواهند کرد. آقای مصطفی خان‌کرمی، معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش شرکت ایران‌خودرو اعلام کرد: در طرح جدید که در روز 29‌مهرماه اجرا می‌شود، فروش محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو بر مبنای پیش‌بینی برنامه تولید و مجوزهای اخذ‌شده از مراجع ذی‌صلاح انجام می‌شود و نمی‌توان بیشتر از درصد مشخصی از برنامه تولید، پیش‌فروش انجام داد. 
با اعلام این خبر دلالان و افراد زیادی که در ماه‌های گذشته در این حوزه سرمایه‌گذاری کرده بودند وارد میدان شده و با انتشار آگهی‌های متعدد اعلام کردند که قصد فروش خودروهای خود را دارند. تب تند فروش برای خودروهایی که با هدف کسب سود خریداری شده بود به این دلیل بالا گرفته است که دو خودروساز اصلی اعلام کرده‌اند که طرح‌های پیش‌فروش را از اول این هفته آغاز خواهند کرد. این افراد نگرانند با انجام این پیش‌فروش‌ها، حاشیه سودشان بیش از قبل تقلیل رفته و حتی ضرر کنند.
با چرخی در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های نیازمندی‌ها و فروش، افزایش عجیب آگهی‌های فروش خودرو را می‌بینیم و مصرف‌کنندگان واقعی که مدت‌هاست منتظر بالانس قیمت‌ها هستند و تلاطم این بازار آن‌ها را از خرید منصرف کرده بود به خرید خودرو روی آورده‌اند. همچنین افرادی که از خودرو به‌عنوان ابزار کاری خود استفاده می‌کنند و مصرف‌کننده واقعی تلقی می‌شوند درروزهای اخیر به سمت این بازار هدایت شده‌اند. در آگهی‌هایی که در اپلیکیشن های فروش منتشر می‌شود برخی مدل‌های خودروهای داخلی بین 5 تا 7 ‌میلیون تومان کاهش را تجربه کرده است، و حتی فروشندگان در هر آگهی جدیدی که منتشر می‌کنند، تلاش می‌کنند تا قیمت را بیشتر کاهش دهند تا سریع‌تر خریدار پیدا کنند.
به گفته کارشناسان در پیش‌فروش قبلی خودرو توسط این دو شرکت، حدود 95‌درصد از دو میلیون نفری که درسامانه پیش‌فروش خودرو ثبت نام کرده‌اند نیازی به خودرو ندارند. با یک نگاه ساده به وضعیت خودروهایی که درسطح شهر وجود دارد می‌توان نتیجه گرفت که بیشتر افراد متقاضی خرید خودرو فقط به دنبال سرمایه‌گذاری‌اند و این موضوع به‌دلیل نقدینگی بالایی است که در جامعه وجود دارد.
برهمین اساس دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا تصمیم به ایجاد فیلترهایی برای متقاضیان خودرو گرفتند. شروطی مانند هر کد‌ملی فقط یک خودرو، پر‌کردن اظهارنامه برای تأیید خودرو اولی بودن و داشتن گواهینامه از جمله شرایط لازم برای ثبت نام خودرو است. شرط کدملی برای جلوگیری از سوءاستفاده افراد سودجو ایجاد شده و شرط داشتن گواهینامه برای جلوگیری از سودجویی افرادی است که به اسم تمام اعضای خانواده‌شان حتی فرزندان کوچک‌شان، خودرویی را ثبت‌نام می‌کردند.

 حذف شورای رقابت و تشدید انحصار
با توجه به افزایش نرخ خودرو در بازار، خودروسازان خواهان گران‌شدن خودروهای خود با هدف نزدیک شدن قیمت‌ها به بازار شده‌اند که چند‌و‌چون آن در شورای رقابت در حال بررسی است. موضوع قیمت‌گذاری خودروهای زیر ۴۵‌میلیون تومانی همزمان با افزایش نرخ ارز تبدیل به چالشی برای بازار خودرو شده است و زمزمه تغییر مرجع قیمت‌گذاری بیش از پیش قوت گرفته است. به گفته کارشناسان، تلاش وزارت صنعت‌و‌معدن به‌عنوان سیاست‌گذار اصلی زنجیره خودروسازی کشور برای حذف شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری خودرو به این دلیل است که این وزارتخانه بتواند حمایت حداکثری را از شرکت‌های تولیدکننده و طرف عرضه انجام دهد. در حالی که زنجیره خودروسازی کشور از یک بازار انحصاری برخوردار است، اگر سازمان حمایت به‌عنوان مرجع قیمت‌گذاری خودرو تعیین شود، حلقه انحصار را در بازار به‌نفع تولیدکنندگان تکمیل می‌کند. اگر شورای رقابت از بازار خودرو حذف شود، این شائبه به‌واقعیت نزدیک می‌شود که شرکت‌های خودروساز بتوانند از انحصار ایجاد شده به‌نفع خود استفاده کنند و محصولات تولیدی را با هر قیمتی به بازار ارائه کنند.
اما در حالی که برخی کارشناسان معتقدند حذف شورای رقابت از گردونه قیمت‌گذاری و جایگزینی آن با سازمان حمایت این امکان را در اختیار خودروسازان قرار می‌دهد تا به مهندسی بازار بپردازند، طیف دیگری از کارشناسان این موضوع را رد می‌کنند. آن‌ها معتقدند آزادسازی قیمت به معنی این نیست که تمام مسائل بازار در اختیار شرکت‌های خودروساز قرار گیرد، بلکه دولت باید جایگاه نظارتی خود را تغییر دهد.

پیش‌فروش خودرو مثل ماهی در دریاست!
آقای کاظم محمدی‌نیک‌خواه، کارشناس خودرو در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» در این باره می‌گوید: «ثبت‌نام‌های پیش‌فروش خودرو توسط دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا تا اواسط سال99 ادامه دارد اما نکته مهم این است که این خودروها امروز به دست مردم نمی‌رسد و دست مردم را نمی‌گیرد. متاسفانه عرضه‌ای در بازار نیست و بر مبنای وعده وعید پیش می‌روند. این نوع پیش‌فروش مانند ماهی در دریاست که ما نمی‌دانیم قزل‌آلاست یا ماهی شوریده است. در نتیجه با این روند قیمت‌ها کاهش نمی‌یابند چرا که خودرویی به بازار تزریق نمی‌شود که عرضه و تقاضا را به یکدیگر نزدیک کند.»

تفاوت 180درصدی قیمت خودرو در کارخانه و بازار 
وی ادامه داد: «مابه‌التفاوت قیمت خودروهای در بازار با نرخ کارخانه به بیش از 60‌درصد رسیده است و برخی خودروها نیز تا 180‌درصد نیز بالاتر از قیمت کارخانه به فروش می‌رسند. شورای رقابت نیز در حال حاضر تصمیمی ندارد. اما بناست وزارت صمت به قیمت واحدی برسند و برای افزایش قیمت‌ها نیز شرایط خاصی را در نظر می‌گیرد اما این پیش‌فروش‌های امروزی هیچ تاثیری در بازار خودرو ندارد و تنها می‌تواند نقدینگی را از بازار جمع‌آوری کند. تب‌و‌تاب فروش نیست یک جو روانی است که ایجاد شده است و موقتی است. دلالان و افرادی که برای سرمایه‌گذاری خودرو خریداری کرده‌اند، خودروهای خود را بر اساس نوسانات دلار در آگهی‌ها قیمت‌گذاری می‌کنند.»
با این وجود، پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده بازار خودرو کاهش نرخ بیشتری را تجربه کند و کم ‌کم مصرف‌کنندگان واقعی برای خرید وارد بازار شده و کاهش تقاضا، کاهش نرخ را هم رقم بزند.

captcha
شماره‌های پیشین